Reve
14.11.12,13:59
Zdravím,
chcela by som poprosiť o radu - kde zúčtovať PN do 10 dní - na 611 ku mzdám alebo na 642 015? Súrne. Veľmi pekne ďakujem
Reve
helenka11
14.11.12,13:50
Ahoj,
PN do 10 dní účtovať na EK 642015 - nemocenské /aj platené zamestnávateľom/. Na tejto položke sa triedia aj výdavky, ktoré zamestnávatelia v zmysle zák.č. 328/2002 Z.z. vynakladajú pri dočasnej práceneschopnosti.
Metodické usmernenie MF SR k.č. MF/010175/2004-42 z 8.12.2004 a v znení ostatných dodatkov, uverejnených vo Finančnom spravodaji
Reve
14.11.12,13:54
Ja som presne takéhoto istého názoru ale neviem s tým nič urobiť, pretože naša účtovníčka (robí len účtovníctvo na dohodu, rozpočet robím ja/ tvrdí, že to má byť na 611 a musím to tam dať... proste vie sa presadiť....
helenka11
14.11.12,14:03
EK 611- je tarifný plat, osobný plat, funkčný plat ...- teda sa tu účtuje výdavok len za výkon práce.
Všetko je to definované v už spomenutom Metodickom usmernení. Ekonomickú klasifikáciu rozpočtovej klasifikácie treba dodržiavať.
Reve
03.01.13,10:04
práve som sa pochytila s účtovníčkou a tá odišla domov, že teda keď to nemá účtovať kde to chce ona, lebo je to na 611 a mám to opraviť, tak to robiť nebude.... čo mám robiť?
moska
03.01.13,11:14
no čo by som robila? Asi by som sa odvolala na zákon ako píše helenka11 a ukázala jej to. Len to pekne narozpočtuj na 642015, tak ako sa patrí. A kto robí mzdy? Mzdová účtovníčka by to tiež mala vedieť.
A tiež by som chcela vedieť potom kde to účtuje do nákladov. Na 521? Patrí to na účet 527!
Ak je to účtovníčka na dohodu, asi pracuje ako účtovníčka v nejakej malej obci. Podľa mojich doterajších skúseností je takých veľa, čo si hovoria aj ekonómka, ale zďaleka to nie je ani účtovníčka. Nechcem nikoho urážať, ale mám takú skúsenosť
Reve
03.01.13,12:41
Práve som dostala odpoveď z ministerstva financií citujem:
"Dobrý deň.
V súlade s § 7 ods. 2 zákona č. 462/2003 Z. z. o náhrade príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov zamestnávateľ poskytuje zamestnancovi náhradu príjmu od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do skončenia dočasnej pracovnej neschopnosti, najdlhšie do desiateho dňa dočasnej pracovnej neschopnosti. V súlade s Opatrením Ministerstva financií SR z 8. decembra 2004, ktorým sa ustanovuje druhová klasifikácia, organizačná klasifikácia a ekonomická klasifikácia rozpočtovej klasifikácie č. MF/010175/2004-42 v znení neskorších predpisov sa náhrada príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca triedi v podpoložke 642015 Na nemocenské dávky.
S pozdravom

Ing. Iveta Pavlovská
Ministerstvo financií SR
Odbor rozpočtovej regulácie"

Ja som sa táááááááááááááááááááák potešila.... Snáď to bude stačiť ako dôkaz toho, že môj názor je správny... :)
Reve
Reve
03.01.13,14:05
NO, aby to nebolo také jednoduché. Predložila som účtovníčke odpoveď z ministerstva. Zdvihla telefón a zavolala tam v znení "ja si myslím, že to tam vôbec nepatrí, nikdy som to tam nedávala odkedy účtujem, je to tam nezrozumiteľne napísané"... ale "samozrejme, keď nám dáte vyjadrenie, že to tam patrí..."... myslela som si že zle počujem.....
moska
04.01.13,05:55
som sa zasmiala. Spomenula som si ako som sa kedysi rozčúlila na našom kontrolórovi. Mali sme problém s majetkom s jeho zaradením. Ja som si tvrdila svoje a on svoje. Išlo ma poraziť, lebo sa nevedel vôbec chytiť na účtovníctvo. Ani nevedel ako to všetko funguje. Ale pred 20-timi rokmi sa to robilo tak, tak sa to robí aj teraz. No hrôza. Tak som napísala tiež na ministerstvo a potom som mu doniesla papier, že je to tak ako som hovorila. Potom povedal, že teda dobre. Je ťažké niekoho presvedčiť - asi iba keď je na to papier z vyššieho orgánu. Tá tvoja kolegyňa si asi myslela, že si si to napísala sama, tak si to overovala, či je to tel. číslo správne. Nechaj jej to číslo na kalendári, ak by mala niekedy problém, tak nech si zavolá priamo. Len jej to povedz tak pekne, v dobrom.
Reve
04.01.13,09:07
Veď to, myslím si, že správne vychádzať s ľudmi je podstatné... život je krátky... ale človeka to poteší, keď zistí, že jeho názor je správny a dobre urobil keď neustúpil....
Pekný deň
reve
Sabadka
10.01.13,17:44
ty nič, trvať si na svojom, pani účtovníčka má účtovať správne a v zmysle legislatívy a nie ako sa jej chce. Meniť si môže doma recept na jablčník :)