4326
24.02.06,14:29
Mám otázočku. Máme osobný automobil evidovaný v majetku firmy. Ideme ho predať. Je možne vystaviť faktúru bez DPH?
Tweety
24.02.06,13:38
quote=4326]Mám otázočku. Máme osobný automobil evidovaný v majetku firmy. Ideme ho predať. Je možne vystaviť faktúru bez DPH?[/quote] Zákon o dph:
§ 42
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru,
pri ktorom nebola odpočítaná daň


Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý sa používal výlučne na činnosti oslobodené od dane podľa § 28 až 41 bez možnosti odpočítania dane podľa § 49 ods. 3, a dodanie tovaru, pri ktorého nadobudnutí nie je možnosť odpočítania dane podľa § 49 ods. 7 písm. a), b), c) a e). Oslobodené od dane je dodanie vratných fliaš, pri ktorých nadobudnutí nie je možnosť odpočítať daň podľa § 49 ods. 7 písm. d), a každé ďalšie dodanie týchto vratných fliaš.
4326
24.02.06,14:11
Z tohto mi vyplyva, že musíme uplatniť DPH, ale OMV bolo zakúpené zo zahraničia, čiže bolo samozdanené a teraz mi nie je jasné či to nie je náhodou oslobodené od DPH aj keď sme platiteľom DPH a auto bolo evidované v majetku.
Študujem zákon o DPH a sedí mi na tento prípad §66.
Tvoj názor?
Tweety
24.02.06,15:01
Z tohto mi vyplyva, že musíme uplatniť DPH, ale OMV bolo zakúpené zo zahraničia, čiže bolo samozdanené a teraz mi nie je jasné či to nie je náhodou oslobodené od DPH aj keď sme platiteľom DPH a auto bolo evidované v majetku.
Študujem zákon o DPH a sedí mi na tento prípad §66.
Tvoj názor?
Pri zadávaní otázky musíš napísať viac, ako iba to, že auto je v majetku a idete ho predávať, nie postupne doplňať údaje, potom aj odpoveď môžeš dostať zlú. Ako sa hovorí na zlú otázku zlá odpoveď.:cool: Ak je to tak, že ste si uplatnili nárok na odpočet, potom predaj musí byť s dph.:eek: Nemôžes
použiť oslobodenie.:cool:
mmade
24.02.06,15:09
Ahojte,
prepacte ze sa vam tu montujem, ale tiez idem sa spytat ohladom predaja auta. Ak sme kupili auto za 200000 a ten isty rok sme ho aj predali za 190000 tak vznikol mi rozdiel 10000 Sk a to mam povinnost si spatne priradat k zakladu dane? A do ktoreho riadku sa to prosim v danovom priznani uvadza?
dakujem
renča1
24.02.06,17:10
Ahojte,
prepacte ze sa vam tu montujem, ale tiez idem sa spytat ohladom predaja auta. Ak sme kupili auto za 200000 a ten isty rok sme ho aj predali za 190000 tak vznikol mi rozdiel 10000 Sk a to mam povinnost si spatne priradat k zakladu dane? A do ktoreho riadku sa to prosim v danovom priznani uvadza?
dakujem

Takže postup bude nasledovný:
1) nemáte nárok na odpis podľa zákona o dani z príjmu, z dôvodu neevidovali ste majetok k 31.12. v obchod.majetku, majetok bol predaný.
2) V zmysle § 19 ods.3 písm.b) zákona o dani z príjmu sa považuje za daňový výdavok zostatková cena majetku čiže 200 000,00 , ktorú si v rámci uzávierkových operácií v danom roku predaja naúčtujete, ako výdavok vynalož.na zabezpečenie, dosiahnutie a udržanie príjmov do stlpca prevádzková réžia.
3) predajná cena 190 000,00 bola zahrnutá do zdaniteľných príjmov v okamihu predaja v druhotnom členení predaj dlhod.majetku.-ostatné príjmy.
Jana Acsová
24.02.06,18:30
Ahojte,
prepacte ze sa vam tu montujem, ale tiez idem sa spytat ohladom predaja auta. Ak sme kupili auto za 200000 a ten isty rok sme ho aj predali za 190000 tak vznikol mi rozdiel 10000 Sk a to mam povinnost si spatne priradat k zakladu dane? A do ktoreho riadku sa to prosim v danovom priznani uvadza?
dakujemV otázke nie je zrejmé... o aký rozdiel základu dane Vám ide. Sme v téme DPH. Ak sa pýtate na iné, upozorňujem, že ste mimotemy a zároveň nie je Vaša otázka zodpovedateľná, nakoľko neuvádzate, či sa jedná o FO alebo PO a teda jednoduché, alebo podvojné účtovníctvo.
ALBO
24.02.06,18:54
Pri zadávaní otázky musíš napísať viac, ako iba to, že auto je v majetku a idete ho predávať, nie postupne doplňať údaje, potom aj odpoveď môžeš dostať zlú. Ako sa hovorí na zlú otázku zlá odpoveď.:cool: Ak je to tak, že ste si uplatnili nárok na odpočet, potom predaj musí byť s dph.:eek: Nemôžes
použiť oslobodenie.:cool:

Nepíše, že si uplatnila odpočet ale že bolo samozdanené. § 42
marcelaStanakova
22.01.08,09:42
Mám tiež k tomuto otázku firma kúpila osobný automobil a neuplatnila si dph. teraz sa automobil predáva tak je oslobodený tiež od Dph ? A podľa akého paragrafu sa zohľadní d daňovom priznaní z DPH
Tweety
22.01.08,09:44
Mám tiež k tomuto otázku firma kúpila osobný automobil a neuplatnila si dph. teraz sa automobil predáva tak je oslobodený tiež od Dph ? A podľa akého paragrafu sa zohľadní d daňovom priznaní z DPH
Áno, je to oslobodenie od dane- §42 Zákon o dph.
marcelaStanakova
22.01.08,10:28
Viem že toto patrí do dane z prijmu ale ide o tento automobil.
ZC je 260.000,- predaj je 260.000,- predaj sa zohľadní v príjmoch a ZC sa zohľadní v nákladoch ? Tak je to potom vlastne na nule ? Tu som si neni istá
vikinka
22.01.08,10:30
Áno ZC v celej výške do výdavkov.§ 19 ods.3písm.b./ ZDP
ata111
22.01.08,11:34
Áno, je to oslobodenie od dane- §42 Zákon o dph.
... a do koeficientu mi nevstupuje. Môže byť predaj os. auta M1 považovaný za príležitostný predaj majetku?
Tweety
22.01.08,11:35
... a do koeficientu mi nevstupuje. Môže byť predaj os. auta M1 považovaný za príležitostný predaj majetku?
Nevstupuje. Je to predaj majetku.
jolaj
22.01.08,12:04
Prosím o radu: Auto kúpené v roku 1997 sme používali vo firme, v r.2007 sme ho odhlasili z podnikania a v 1/2008 sme ho predali cez autobazár za 60.000,-. Ako ho mám zaúčtovať v JÚ ? Príjem do pokladne a zdaniteľné alebo nezdaniteľné príjmy ? Ďakujem.
Tweety
22.01.08,12:07
Prosím o radu: Auto kúpené v roku 1997 sme používali vo firme, v r.2007 sme ho odhlasili z podnikania a v 1/2008 sme ho predali cez autobazár za 60.000,-. Ako ho mám zaúčtovať v JÚ ? Príjem do pokladne a zdaniteľné alebo nezdaniteľné príjmy ? Ďakujem.
Sú to zdaniteľné príjmy.
svetlana4
25.01.08,17:21
A ak bolo ojazdené osobné auto kúpené zo zahraničia bez DPH od platcu DPH a nebolo zaradené do majetku firmy ale len ako tovar? Ako postupovať čo sa týka DPH? A ešte jena otázka: Ak ho budeme chcieť neskôr zaradiť do majetku firmy tak čo s DPH? Ako postupovať potom? Ďakujem. Sme platcami DPH.
Vladimír Ozimý
25.01.08,22:51
A ak bolo ojazdené osobné auto kúpené zo zahraničia bez DPH od platcu DPH a nebolo zaradené do majetku firmy ale len ako tovar? Ako postupovať čo sa týka DPH? A ešte jena otázka: Ak ho budeme chcieť neskôr zaradiť do majetku firmy tak čo s DPH? Ako postupovať potom? Ďakujem. Sme platcami DPH.

Nerozumiem celkom. Ale ak kupite ojazdený automobil od sukromnej osoby nejde o intrakomunitarnu dodavku to jest neuvádzate a nezdanujete to na území SR. Ak ho neskôr zardíte do podnikania nemá to vplyv na DPH...

ak by ste ho obastarali od platiteľa ako platiteľ ide o klasickú intrakomunitarnu dodavku. Potom je potrebné skúmať či ide o motorové vozidlo typu M1 pri ktorom nie je nárok na odpočet DPH. Ak je to takéto motorové vozidlo ste povinní odviesť dph na výstupe ale nemáte nárok na odpočet. Pri úžitkovom vozidle nie j problém tam je možný odpočet DPH.
svetlana4
27.01.08,17:42
Automobil je osobný a je kupený z autobazaru od platcu DPH z Rakuska. Mame ho na firme ako tovar.
Mikolajova
03.04.08,06:22
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ak sme kúpili v r.2007 OA ojazdený z EU od platcu DPH (nákup bol bez DPH nakoľko uplatnil úpravu podobnú našej par.66 - použitý tovar) je možné ho predať bez DPH platcovi DPH na Slovensku.