Ari111
14.11.12,16:41
Zdravím. Potrebujem zistiť niečo o tejto škole som deviatak a neviem si vybrať. Tí ktorí tam chodia alebo chodili bol by som rád keby mi povedali ako na tej škole je, čo by som si tam musel zvyknúť a pod. Najlepšie všetko :-D . Presnejšie by som chcel ísť na odbor počítačové systémy. Neviem sa rozhodnúť medzi touto školou, gymplom a odbornou školou kde by som šiel na IT technológie. Ďakujem vopred tým čo sa ozvú a pomôžu mi.
danushka
14.11.12,15:58
Môj syn skončil túto školu pred dvomi rokmi, teraz tam začala chodiť aj dcéra, vybrala si nie elektrotechniku, ale techn. lýceum.
Ak sa trápiš s matikou a fyzikou na základnej, bude to ešte väčšie trápenie ďalej, ak si teraz chválitebný, alebo výborný z matiky, rátaj, že na prvý polrok v prvom ročniku vás bude z matiky 80% triedy prepadať. :D
Keď sa prekušeš prvým ročníkom, potom to už pôjde.
Na škole je tvrdá disciplína, je tam 600 chlapcov a 4 dievčatá /momentálne/. Všetci čo sú v škole ako študenti nadávajú a obhrýzajú si nechty na rukách a nohách, ale po skončení školy takmer väčšina zistila, že stálo za to dokončiť ju.
Veľa sa dozvieš aj na ich stránke na FB http://www.facebook.com/spseke?fref=ts, tu sa dočítaš o akciách, dňoch otvorených dverí, už po prijatí sa moja dcéra skontaktovala so svojimi budúcimi spolužiakmi práve cez tento link a viac o škole sa dozvieš tu http://www.spseke.sk/web/skola/index.php

28.11.2012 tam bude deň otvorených dverí, tak nemeškaj a zisťuj.
Prajem veľa šťastia :)


PS: ...tú matiku a fyziku som spomenula ako prvé, ale bolesti brucha veľké sú aj z elektrotechniky, technického kreslenia...a sú tam fakt ,,zvučné" mená pánov vyučujúcich, ledva som na ne zabudla, už o nich opäť doma počujem :D :D :D
Ari111
14.11.12,16:22
Danushka a musím aj niečo vedieť keď idem na tú školu? Musím mať nejaké zručnosti? P.S. Normálne som sa zľakol keď som si to prečítal. :-D:)
Fero11
14.11.12,16:30
No mal by si vediet ucivo zo zakladnej skoly :)
Majky11
14.11.12,16:38
Mam osobnu skusenost s toutu skolou, no je to uz par rokov ked som z nej odisiel ako absolvent.

Skola ma naozaj velmi dobrych ucitelov, aspon teda v tej dobe tomu tak bolo, a predpokladam ze je tomu tak dodnes. Je to narocne studium, ktore na druhej strane zanecha kvalitne vedomosti. Samozrejme podmienkou je ucenlivost a zaujem zo strany studenta. Opak jednoznacne produkuje problemy so znamkami. Ale to si myslim, ze bude na kazdej skole.


Co sa tyka studia, je tam siroky zaber. Skola sa vola elektrotechnicka a ja si dovolim rozdelit jej nazov na dve casti a teda elektro a technicka.

cast elektro je vsetko okolo elektriky, vyslovene elektrikarska veda. Zakony, fungovanie, suciastky, + zakladna prax.

cast technicka je nieco z ineho sudka, napr. tech. kreslenie strojnickych suciastiek, aj ked nie az tak ako na strojnickej. + prax napr. na sustruhu, a freze.


Je to skola, ktora da naozaj obrovsky technicky rozhlad. Ja osobne nelutujem ze som si ju vybral.

Drzim palce pri vybere, no nech sa rozhodnes akokolvek najvacsim zakladom je este raz prizvukujem - zaujem zo strany studenta.

Ale to je vsade a vo vsetkom tak.

PS 1 > Matematika, fyzika su dost velkym zakladom na ktorom sa da staviat. Je to vlastne zaklad elektrotechniky ako takej.

PS2> Ospravedlnujem sa za nepouzitie diakritiky, ale nechelo sa mi...

Vidis, nezaujem :D


S pozdravom Majky 11
Ari111
14.11.12,17:00
A neviete ako by som zistil či by ma to bavilo robiť s elektrikou??? :) To asi nie :D, pochybujem, musím na to prísť sám.
danushka
14.11.12,17:18
Danushka a musím aj niečo vedieť keď idem na tú školu? Musím mať nejaké zručnosti? P.S. Normálne som sa zľakol keď som si to prečítal. :-D:)
V čase, keď sa syn rozhodoval kam ďalej, nemal špeciálne zručnosti /síce hral aj na husle, ale v tomto prípade mu to bolo pri výbere SPŠKE tak na dve veci/, matika a fyzika mu určite išli. Okolo PC sa motal od 11tich a bolo to jeho rozhodnutie.
Po strednej ho neprijali na VŠ, ale on prakticky už ako štvrták sa zamestnal v jednej spoločnosti ako IT technik a je tam dodnes, okrem toho už pracuje na vybavovaní živnosti, ktorá bude súvisieť s jeho odborom. Hneď po mature mal možnosť doplniť si na škole cerifikácie a využil to, čo je vlastne ďaľšie plus v jeho profesii.
Musím povedať, že v mojich očiach strednú flákal a dodnes mi nik neuverí, že ako rariťák mal na škole z telesnej štvorku. Nieže by bol také drevo, ale on jednoducho na tú telesnú nechodil.
Venoval sa tomu, čo ho zaujímalo a na ostatné zvysoka kašľal. Keby nebol dobre písal diktáty, tak zo sloviny prepadne. Na toto jednoducho chlapci na tej škole kašlú a ich slovenčinárky sú z nich zúfalé. Mali tam však / a dodnes majú/matematikára pána Ploščicu a elektortechnikára pána Schwarzbachera /bývalý vojak/ a tí im to napočítavali aj za ostatných kolegov. Hneď v prvom ročníku odišli traja, čo to nezvládli a traja prepadli. Postupne z ich triedy poprepadávali ešte ďaľší dvaja, ale vždy v každom ročníku pribudol niekto nový - prepadnutý. Boli tam vraj esá, čo tú školu robili aj 6-7 rokov, našťastie môj syn skončil v termíne, tak asi nepatril medzi tých najväčších darebákov.

Neviem prečo sa dcéra rozhodla pre tú istú školu, je to síce techn. lýceum, ale tá maká. Denne do cca do 22 - 23,00 drví /syn tvrdí, že nerozumie prečo to robí :D/, bola som potešená správou, že po prvom štvrťroku z matiky neprepadá, momentálne je to za 4. Z iných predmetov jej nehrozí ani trojka, fyzika jej ide výborne. Dvakrát do týždňa stíha po škole s chalanmi futbal a volejbal, inak rovno domov a učiť sa.

O škole môžem povedať len toľko, dobré vedenie, študentom prekáža, že je tam možno ešte zopár starých štruktúr, ale udržať 600 šuhajov v akútnej puberte v takej disciplíne ako tam,nuž klobúk dole. Škola má tradíciu a študenti nemajú problém s uplatnením sa hneď po škole, čo v dnešnej dobe vôbec nie je jednoduché pre iné odbory. Jazyky na výber nie sú, striktne pre všetkých nemčina a angličtina.

Čím viac si húževantý a ctiažiadostivý, tým väčšie šance na úspech máš.
A zapamätaj si jedno, vynikajúci prospech Ti nezaručí, že sa v živote naozaj uplatníš. Ale predsa len - k technickým predmetom aspoň taký trošku vzťah na začiatku treba mať. Ľahká škola to nie je a nečakaj, že to pôjde ako po maslenku ako na nejakom odbornom učilišti.
danushka
14.11.12,17:22
A neviete ako by som zistil či by ma to bavilo robiť s elektrikou??? :) To asi nie :D, pochybujem, musím na to prísť sám.
Noazaj si nepamätám, ale tuším od tretieho ročníka sa potom rozhoduješ pre špecializáciu : telekomunikačná technika, priemyselné zariadenia, informatika, elektrotechnika...už si nepamätám presne. /toto považuj za čisto nepresnú informáciu, jednoducho 4 smery/

Na techn. lýceu sa od tretieho ročníka užšie špecializujú na ekonomiku s právom a elektrotechniku.
Majky11
14.11.12,17:25
Myslim, ze dnes uz nieje az take dolezite za co sa clovek vyuci. Dolezitejsie je co investuje do sebavzdelavania.

Ak by Ta elektrika nebavila, tak budes robit nieco ine. Ak Ta bavit bude tak budes robit to co si sa vyucil.

Dnes velmi vela ludi nepracuje v oblasti, na ktoru ich predurcuje predch. studium.

Mozno preto to aj tak vyzera.

Opomeniem jeden rozdiel medzi gymnaziom a odbornou skolou.

Gymnazium je priprava na vysoku skolu. Ak nasledne vysoka skola nieje skoncena, clovek je viacmenej nekvalifikovany.

Ak vychodis nejaku priemyslovku, to uz je jedno aku, mas tam aku taku odbornost.

Co sa tyka toho co Ta bude bavit a co nie, tak to naozaj na to prides sam, a myslim si, ze este chvilku to potrva, kym sa akysi obraz o Tvojej buducnosti bude podobat aspon z casti realite.

Ono totiz niekedy v tzv. starom rezime clovek ktory bol elektrikar robil cely zivot elektrikarcinu, murar muroval, a pekar piekol chlieb.

Dnes pekar robi za pasom vo fabrike, elektrikar muruje, lebo napr. elekrika ho nebavi, mozno jej nerozumie, a murar robi obchodneho zastupcu, lebo takza praca je nad jeho sily , a v 30 rokoch svojho zivota zistil, ze ma obchodne zrucnosti a dokaze sa v tejto oblasti "predat"

Dufam, ze som Ti nezamotal hlavu.


PS >

Zhrniem to asi tak, ze studium je primarna vec. Jednoducho "zaklad zivota"

Sekundarna vec je samostudium veci, o ktore zacnes mat casom zaujem, a toto moze uplne zmenit Tvoj pohlad na Tvoju buducnost.

V zakladnej otazke mas pomenute IT technologie, a z toho sudim, ze niekde tymto smerom sa chces uberat. A teda posuniem do takejto roviny >


Nech uz budes studovat cokolvek, tak vo svojom volnom case, ak budes mat naladu a chut nieje problem aby si sa samovzdelaval v tejto oblasti. Materialov je dost, ci uz je to internet, knihy, casopisy...

A toto moze byt v konecnom zuctovani velkym benefitom v Tvojom uplatneni sa na trhu prace.

Hovori sa, ze kolko jazykov vies, tolko krat si clovekom. Dovolim si to parafrazovat > Kolko veci sa v zivote naucis, tolko profesii budes moct vykonavat, resp. tolko krat sa budes vediet predat.

Apropo Aj cudziemu jazyku venuj svoju pozornost, ten je na trhu prace uz nieco ako kolesa na aute. Bez nich nikam nepojdes.

Drzim palce

S pozdravom
Ari111
17.11.12,16:15
Som tu niekoľko dní nebol tak to poviem teraz. Ďakujem tým čo sa ozvali. Vážne ste mi pomohli :-).
Ari111
17.11.12,18:37
Len ma ešte zaujíma. Je potrebné aj dačo na tú školu vedieť alebo ma tam všetko naučia??? Ako tie základy.
danushka
17.11.12,18:43
Potrebuješ ovládať učivo ZŠ. Žiadne talentovky sa tam nerobia.
A hlavne tá matematika s fyzikou, aby Ti šli. ;)
Postupne Ťa tam zavedú do tajov elektroniky a je už len na Tebe, ako vážne tú školu budeš brať.
Ak si húževnatý, ctižiadstivý a nenecháš sa odradiť občasnými neúspechmi, školu zvládneš určite, ale ako Ti už vyššie bolo spomínané, nič tam nie je zadarmenko.
A pri niektorých pánoch učiteľoch si treba aj 4ku zaslúžiť.
Petra Nová
17.11.12,18:57
......
Ak si húževnatý, ctižiadstivý a nenecháš sa odradiť občasnými neúspechmi, školu zvládneš určite, ale ako Ti už vyššie bolo spomínané, nič tam nie je zadarmenko.
A pri niektorých pánoch učiteľoch si treba aj 4ku zaslúžiť.
Danuška, humanitné predmety určite zvládne, lebo na deviataka vie celkom obstojne formulovať myšlienky a napodiv mu ide aj pravopis.:D No a či nebude "trpieť" v odborných predmetoch, to sám zistí v prvom ročníku.;)