Martin Mocko
15.11.12,06:47
V trojstrannom obchode funguje prvý dodávateľ AT, prvý dodávateľ SK a druhý odberateľ CZ. Ide o klasický trojstranný obchod ibaže prvá dodávateľ AT chce zriadiť u druhého odberateľa konsignačný sklad a fakturácia by sa riešila až v čase, keď druhý odberateľ tovar z konsi-skladu odpredá konečnému odberateľovi. Je konsignačný sklad prerušením pravidiel klasického trojstranného obchodu? Ostatné kritériá trojstranného obchodu v zmysle §45 zákona o DPH sú dodržané...
vopred ďakujem za názory ;)
IvoM
15.11.12,07:09
Podľa mňa toto riešenie nespĺňa prvú podmienku v §45.1a, kedže by tovar nebol priamo odoslaný alebo prepravený od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného ČS do iného ČS.
Martin Mocko
15.11.12,07:18
Podľa mňa toto riešenie nespĺňa prvú podmienku v §45.1a, kedže by tovar nebol priamo odoslaný alebo prepravený od prvého dodávateľa k druhému odberateľovi z jedného ČS do iného ČS.


Presne ako vravíš, toto je jediná vec, ktorá ma mierne brzdí uzavrieť celý obchod ako trojstranný. Avšak v §45 nie je uvedené nič o čase alebo časovom nesúlade medzi fakturáciou a prepravou. Čiže prvá dodávateľ má prepravné doklady, že bol tovar prepravený k druhému odberateľovi...ale uskladenenie prebieha v konsignačnom sklade.
IvoM
15.11.12,07:59
Keďže ide v podstate o problém u prvého odberateľa, keďže ten využíva výhody trojstranného obchodu a nemusí robiť samozdanenie, a teda musí dokázať že ido trojstranný obchod a touto osobou je SK firma.
Osobne si myslím že môže byť aj problém v novele zákona o DPH od 1.10.2012 a to v §8.4 kde sa premiestnenie tovaru z tuzemska do IČS považuje už za dodanie tovaru za protihodnotu a zrejme tu ide o prebratie smernice EÚ takže rovnako to bude asi aj v AT.
Ale podľa mňa aj bez tejto novely, musí SK firma dokázať, že preprava bola vykonaná "priamo" a neviem ako DÚ posúdi to že nielenže bude časový nesúlad, ale aj to že sa tovar niekde vyloží a po určitom čase znovu naloží, podľa mňa to asi neposúdia ako priemu prepravu tovaru.