sona.badurikova
15.11.12,12:05
Prosím o radu

som tehotna termin porodu je vo februari 2013. Som studentkou denneho studia na VŠ, slobodna, sama priatel odisiel ale dohodli sme sa ze mi bude na dieta mesacne prispievat. Nemam zamestnanie ani na dohodu (brigada) a nemam ani ziadny hmotny majetok.
chcela by som sa spytat resp. poprosit o radu ake su moje moznosti a aku maximalnu sumu by som mohla dostavat a co vsetko by som k tomu potrebovala vybavit. Napr. tie prispevky na dieta by ovplyvnili vysku materskej a ci treba mat rozhodnutie zo sudu o vyske vyzivneho alebo staci len pisomna dohoda medzi mnou a priatelom?

Dakujem
Xanti
15.11.12,11:18
No kedže nepracuješ tak nič maximálne mať nebudeš. Po narodení dieťaťa budeš dostávať rodičovský príspevok čo je vo výške 194,70 eur a tiež prídavky na dieťa.
Od otca dieťaťa žiadaj výživné na dieťa, a tiež môžeš cez súd požiadať aby Ti vyplácal príspevok na výživu nevydatej matke.

Lepšie je mať rozhodnutie zo súdu samozrejme súd môže len potvrdiť vašu dohodu o výške výživného na dieťa, a tiež aj zverenie dieťaťa súdnym rozhodnutím. Lebo teraz Ti priateľ povie, že bude prispievať a o dva mesiace to pravda nebude. Ak má súdne rozhodnutie, tak prispievať musí, lebo je to vymožiteľné zo zákona.