Zuzanasan
15.11.12,12:24
Som mesiac rozvedená. Naša maloletá dcérka bola zverená mne. S bývalým manželom sme počas manželstva nadobudli a zrekonštruovali rodinný dom, v ktorom stále bývam ja s dcérou, bývalý manžel sa po rozvode odsťahoval. Okrem toho máme aj spoločné auto, ktoré užíva výlučne on.
Nakoľko bola rekonštrukcia domu finančne nad naše možnosti (vzali sme si hypotekárny úver, ale ten nepostačoval), pomohla nám finančne moja mamka s tým, že na katastri sme urobili zmenu (za súhlasu všetkých zúčastnených) a to v tom zmysle, že 1/2 domu vlastní moja mamka a 1/2 ja s bývalým mužom. Môj bývalý muž robil veľa rekonštrukčných prác svojpomocne, ale veľké práce realizovali firmy, alebo živnostníci. Rekonštrukcia trvala 4 roky.
V dome chcem naďalej ostať s dcérkou, bývalý manžel súhlasí s vyplatením, ovšem on sa sám ohodnotil na 40 tisíc €, bez dokladov.
Ja som chcela ísť objektívnou cestou - oceniť dom cez znalca a potom dať vyčísliť jeho podiel právnikovy, ktorý by zarátal aj jeho podiel na ešte nevyplatenej časti hypotéky (ktorú by som vzala na seba). Lenže s tým on nesúhlasí, zrejme si spočítal, že by to vyšlo oveľa menej. Takže sa mi už 2 krát vyhrážal, že ak mu nevyplatím čo požaduje, dom vypáli a nás postrieľa. Kričal to v afekte, zrejme to nemyslí úplne vážne, bohužiaľ je veľmi výbušnej povahy a keď má výbuch, neuvedomuje si čo robí.
Akú mám možnosť sa brániť? Čo mám robiť? Mám len čakať a tŕpnuť čo sa bude diať?
Tweety
15.11.12,11:26
Podaj trestné oznámenie za výhražky.
Zuzanasan
15.11.12,12:04
Bude mať podanie nejaký význam, keď tie výhražky padajú medzi našimi 4 očami? Pravdepodobne bude tvrdiť, že som si všetko vymyslela. On je inak na verejnosti veľmi milý a ústretový, ani jeho vlastná matka mi to neverí :-(
vratnik
15.11.12,13:02
Čo tak sa férovo dohodnúť? Veď je to úplne smiešne čo je podľa vás objektívne. Chlap kúpi dom, rekonštruuje ho, leje do neho peniaze a nakoniec je jeho podiel výrazne menší ako jeho vklad. Zrátajte si všetky peniaze čo do domu vrazil + ohodnoťte jeho prácu a min to mu treba vrátiť. Auto v súčasnej dobé nemá veľkú hodnotu.
Zuzanasan
15.11.12,13:23
Čo tak sa férovo dohodnúť? Veď je to úplne smiešne čo je podľa vás objektívne. Chlap kúpi dom, rekonštruuje ho, leje do neho peniaze a nakoniec je jeho podiel výrazne menší ako jeho vklad. Zrátajte si všetky peniaze čo do domu vrazil + ohodnoťte jeho prácu a min to mu treba vrátiť. Auto v súčasnej dobé nemá veľkú hodnotu.

Nie je to celkom tak. Na kúpu domu nám dala peniaze moja mamka. A aj rekonštrukciu domu hradila z väčšej časti ona. Môj bývalý dal finančne do domu len polovicu nášho spoločného úveru. Za svoje peniaze si kupoval náradie, ktoré ešte pred rozvodom komplet vyniesol preč, aby nebolo predmetom majetkového vysporiadania po rozvode.
Na auto sme mali pôžičku, ktorá ešte nie je cela uhradená, auto užíva, ale prestal splácať svoju polovicu splátky.
A ako by sa mala ohodnotiť jeho práca? Sú na to nejaké postupy?
deha
15.11.12,13:42
Nahrajte si vyhrážky na mobil/ zvoliť nejaké klávesy, aby ste to mali jednoduchšie/ a na nejakom CD to potom zaneste na prokuratúru, kde dajte aj trestné oznámenie, rozhodne nie na políciu.
Mária27
16.11.12,19:56
Nie je to celkom tak. Na kúpu domu nám dala peniaze moja mamka. A aj rekonštrukciu domu hradila z väčšej časti ona. Môj bývalý dal finančne do domu len polovicu nášho spoločného úveru. Za svoje peniaze si kupoval náradie, ktoré ešte pred rozvodom komplet vyniesol preč, aby nebolo predmetom majetkového vysporiadania po rozvode.
Na auto sme mali pôžičku, ktorá ešte nie je cela uhradená, auto užíva, ale prestal splácať svoju polovicu splátky.
A ako by sa mala ohodnotiť jeho práca? Sú na to nejaké postupy?

S manželom sa budete z vašej čiastky vyporiadavať napoly bez ohľadu na to, kto čo počas manželstva platil alebo robil svojpomocne. Zohľadníte si len zostatok uveru, ak ešte splácate - kto ho splatí.

S matkou si musíte predtým vyporiadať investície ako s podielovou spoluvlastníčkou. Investície do spoluvlastníctva sa zohladnia vždy až pri zrušení a vyporiadaní, čo sa práve deje (on ako spoluvlastník končí). Ak zaplatila matka viac ako vy, treba to z vášho odpočítať (pomernú časť), až potom deliť BSM.