ZDENIELA
16.11.12,13:01
Chcem poprosiť, SZČO si dlhé roky platil dobrovolne poistnie do Soc.poist, pretože nedosahoval výšku príjmu na platenie odvodov.
No za rok 2011 tento limit prekročil a od 1.7.2012 mal začať platiť už ako povinne poistená osoba. Samozrejme sa z dobrovolneho neodhlásil a platil naďalej. Teraz mu prišlo oznamko zo Soc. poist, že dlží na poistnom ako SZČO od 1.7. Dá sa v tejto situácii niečo s tým robiť?
Aljok
16.11.12,12:57
piestansky
16.11.12,15:09
Mal som presne taký istý prípad. Odporúčanie: urýchlene sa odhlásiť z dobrovoľného poistenia, prihlásiť sa ako povinne poistený. Vzniknutý nedoplatok uhradiť. Nepomohlo žiadne odvolávanie, žiadosti ani nič. Len vyše uvedený postup. Bohužiaľ.
ZDENIELA
19.11.12,11:26
Dobre, ako postupovať teraz už vieme... Napadlo ma ešte, tento rok vyzerá byť u tohto SZČO zas bez príjmu, takže od 1.7.2013 nebude musieť odvody do SP platiť. Čo sa stane, ak sa prihlási opäť len ako dobrovoľný platca, ale až od 1.11.2013, aby sa mu aspoň trocha tie peniaze čo dal teraz navyše vrátili? Najväčší problém by mu asi robila PN-ka, keby v tom čase ochorel?
Katy a R
20.11.12,14:25
Dobre, ako postupovať teraz už vieme... Napadlo ma ešte, tento rok vyzerá byť u tohto SZČO zas bez príjmu, takže od 1.7.2013 nebude musieť odvody do SP platiť. Čo sa stane, ak sa prihlási opäť len ako dobrovoľný platca, ale až od 1.11.2013, aby sa mu aspoň trocha tie peniaze čo dal teraz navyše vrátili? Najväčší problém by mu asi robila PN-ka, keby v tom čase ochorel?

nič sa nestane - len teda platiť bude musieť ;). Hocikedy sa môže prihlásiť (aj odhlásiť) - je to dobrovoľné poistenie - ale prihlásením sa na toto dobrovoľné poistenie sa platby poistného stávajú povinnými .. až kým sa poistenie nezruší (RLFO - odhláška)
Môže mať aj súčasne obidve poistenia .. v tom prípade by mohol byť nárok na nemocenskú dávku z obidvoch. Samozrejme za predpokladu, že ten dlh čo tam má bude vyrovnaný. (SP toleruje dlh max do 5 eur)
ZDENIELA
20.11.12,16:49
nič sa nestane - len teda platiť bude musieť ;). Hocikedy sa môže prihlásiť (aj odhlásiť) - je to dobrovoľné poistenie - ale prihlásením sa na toto dobrovoľné poistenie sa platby poistného stávajú povinnými .. až kým sa poistenie nezruší (RLFO - odhláška)
Môže mať aj súčasne obidve poistenia .. v tom prípade by mohol byť nárok na nemocenskú dávku z obidvoch. Samozrejme za predpokladu, že ten dlh čo tam má bude vyrovnaný. (SP toleruje dlh max do 5 eur)
Ďakujem za odpoveď, len ešte na upresnenie mňa hlavne zaujímalo, že ak v období od 1.7.2013 nebude platiť DNP a už nebude ani povinný platca (do 30.6.2013 má nepretržite platené dobrovoľne + povinne 2,5 roka) a pôjde na PN? Bude stačiť ak sa napr. deň vopred prihlási znova na DNP a pomôže mu ak sa prihlási z maxima? A ešte mi nie je jasné, že ak by to takto urobil, môže sa po ukončení Pn znova z DNP odhlásiť, aj napr. po 2 mesiacoch
Mila123
20.11.12,16:54
Ďakujem za odpoveď, len ešte na upresnenie mňa hlavne zaujímalo, že ak v období od 1.7.2013 nebude platiť DNP a už nebude ani povinný platca (do 30.6.2013 má nepretržite platené dobrovoľne + povinne 2,5 roka) a pôjde na PN? Bude stačiť ak sa napr. deň vopred prihlási znova na DNP a pomôže mu ak sa prihlási z maxima? A ešte mi nie je jasné, že ak by to takto urobil, môže sa po ukončení Pn znova z DNP odhlásiť, aj napr. po 2 mesiacoch
na všetky odpovede áno....ale aj keby sa prihlásil z maxima, dávky NP budú platené z minima....
na maximum je potrebné 26 týždňov týždňov poistenia z dobr. .....
Katy a R
20.11.12,17:06
Ďakujem za odpoveď, len ešte na upresnenie mňa hlavne zaujímalo, že ak v období od 1.7.2013 nebude platiť DNP a už nebude ani povinný platca (do 30.6.2013 má nepretržite platené dobrovoľne + povinne 2,5 roka) a pôjde na PN? Bude stačiť ak sa napr. deň vopred prihlási znova na DNP a pomôže mu ak sa prihlási z maxima? A ešte mi nie je jasné, že ak by to takto urobil, môže sa po ukončení Pn znova z DNP odhlásiť, aj napr. po 2 mesiacoch
Prihlásiť a odhlásiť sa môže kedykoľvek. Samozrejme spätne nie!
No a pre nárok na dávku (resp dávky) treba splniť určité podmienky - napr doba poistenia. K výške dávky - pri dobrovoľnom poistení sa do 26tich týždňov berie pravdepodobný VZ.
No a platiť z maxima samozrejme môžeš (v SP sa určite potešia;)) len už teraz je to skoro 1000 eur mesačne - a v budúcom roku to bude poriadne zvýšené - ani radšej nerátam (5násobky) ... a dávky sú "ohraničené" ... takže :confused::confused:- treba aj nazrieť do peňaženky..
samozrejme - počas poberania dávky sa poistné neplatí.