Katka01
16.11.12,17:21
Ahojte. Mala som v byte podnájomníčku, ktorá sa v septembri vysťahovala. Teraz žiada vrátiť kauciu. Problém je v tom, že ja ešte nemám vyúčtovanie energií za tento rok, žiadala som to od bytového podniku, ale vraj to nie je možné, až budúci rok. Podnájomníčka žiada vrátiť kauciu, ako v byte nič nezničila, ale na energiách mala každý rok nedoplatky ktoré potom dodatočne uhrádzala. Tvrdí, že ak budú nejaké nedoplatky, že to uhradí, ale vždy s tým robila veľké problémy a cirkus keď to mala uhradiť. Takže jej moc neverím. Neviem či mám zo zákona právo zadržiavať jej kauciu alebo jej časť dokým bude to vyúčtovanie k dispozícii? V zmluve sa píše len že kaucia sa použije na prípadné zničené veci a nedoplatky na energiách a vráti sa na konci podnájmu.
ivka70
16.11.12,16:32
Kaucia primarne sluzi presne na to, co vravi najomnicka.
A mala byt vratena pri odovzdavani bytu, ak bol byt odovzdany v poriadku.
Presne tak ako to mas v zmluve, v podstate uz teraz zadrziavas peniaze bez zmluvneho naroku.
blavaciko
16.11.12,18:13
ja byt najomnickou tak od teba chcem este aj urok. zalezi ale ako mate postavenu zmluvu, ta je najdolezitejsia. Pokial je v nej stanovene, ze sa vrati po ukonceni najmu, tak nie je co riesit.
verkaz
18.11.12,10:52
Podľa toho ak máš v zmluve o nájme citované, že kaucia slúži aj na prípadné nedoplatky, tak časť kaucie by som nevrátila. Vyúčtovanie za energie bude až do 31.mája a až potom budeš vedieť v akej výške sú nedoplatky. Veľmi ťažko je potom naháňať nájomníka na zaplatenie nedoplatkov, prípadne sa súdovať.
Toto by však malo byť odobrené v zmluve o nájme bytu.
Pri preberaní bytu je potrebné urobiť protokol o stave energií.
Dubak2000
18.11.12,11:15
zalezi na zmluve. Ale podla mna je zodpovednost majitela vyuctovat energie ku dnu skoncenia najmu. Ma byt schopny podla meracov odpocitat spotrebu a vypocitat kolko je potrebne uhradit. Zalezi co mate v zmluve, ale ja byt najomnik tak by som jednoznacne trval na vyuctovani ku koncu prenajmu. To ze to majitel nevie nie je problem najomnika. Ale aby mi zadrziaval peniaze trebars pol roka by som neakceptoval a ak by kaucia nebola vratena tak by som vyzadoval uroky. Podobne som to kedysi aj robil, kedze majitel nemal peniaze na vratenie kaucie (a ja som si musel peniaze tiez pozicat - boli to vo vyske 3 najmov). Podla zmluvy sa kaucia mala vratit ku dnu odovzdania bytu. Mal som kedysi aj najom, kde si majitel pripravil zle zmluvu tak, ze sme najom platili vlastne spetne (dtrebars do 10 septembra za august). Ked sme odchadzali tak majitel chcel aby sme tam nechali svoje veci aby mal istotu ze mu to zaplatime. Trochu sa vyhrazal kadecim ale pochopil ze nema narok a ze ak by si tam cokolvek nasilu nechal ze ho trestne oznamenie neminie. Samozrejme som mal v plane mu to zaplatit, ale stahovanie nieco stalo a vyplata nebola obrovska takze som to mal pripravene tak ako bolo v zmluve.
hena22
18.11.12,11:42
No chcela by som vedieť ako vyúčtuješ "služby" od správcu, napríklad spotrebu tepla a teplej vody. Alebo aj studenej. Do všetkých Ti vstupuje neznámy koeficient strát a skutočnosť sa dozvieš až v máji pri vyúčtovaní :D:D:D
Elektrika a plyn sa približne dajú odpočtom spotreby.
Ale na druhej strane ak je zazmluvnené, že sa kaucia vráti k ukončeniu nájmu, treba ju vrátiť a následne žiadať o doplatenie alebo vrátiť preplatky.
Ja by som po každom vyúčtovaní s nedoplatkom upravovala zálohy tak, aby čo najlepšie kopírovali spotrebu.
ivka70
18.11.12,12:37
No chcela by som vedieť ako vyúčtuješ "služby" od správcu, napríklad spotrebu tepla a teplej vody. Alebo aj studenej. Do všetkých Ti vstupuje neznámy koeficient strát a skutočnosť sa dozvieš až v máji pri vyúčtovaní :D:D:D
Elektrika a plyn sa približne dajú odpočtom spotreby.
Ale na druhej strane ak je zazmluvnené, že sa kaucia vráti k ukončeniu nájmu, treba ju vrátiť a následne žiadať o doplatenie alebo vrátiť preplatky.
Ja by som po každom vyúčtovaní s nedoplatkom upravovala zálohy tak, aby čo najlepšie kopírovali spotrebu.

Da sa napr. zmluvne dohodnut, ze vyuctovanie bude podla priemernych hodnot z posledneho znameho vyuctovania.
Takze by sa riadili tym, co bolo vyuctovane v predch. roku.

Ak vsak je zmluva urobena tak, ze kaucia sa vracia ku dnu ukoncenia najmu, tak zadrziavanie co len jej casti nema zmluvny podklad a je napadnutelne na sude.
verkaz
18.11.12,12:42
Veď práce o to sa jedná, čo je dohodnuté v zmluve. U nás je to dohodnuté tak, že časť a vracia časť (dá sa to podľa spotreby vypočítať) sa necháva na prípadný nedoplatok. Však preto sa uzatvára zmluva o nájme bytu, aby sa prenajímateľ a nájomca na niečom dohodli, čo je treba dodržiavať.
Dubak2000
18.11.12,15:00
No chcela by som vedieť ako vyúčtuješ "služby" od správcu, napríklad spotrebu tepla a teplej vody. Alebo aj studenej. Do všetkých Ti vstupuje neznámy koeficient strát a skutočnosť sa dozvieš až v máji pri vyúčtovaní :D:D:D
Elektrika a plyn sa približne dajú odpočtom spotreby.
Ale na druhej strane ak je zazmluvnené, že sa kaucia vráti k ukončeniu nájmu, treba ju vrátiť a následne žiadať o doplatenie alebo vrátiť preplatky.
Ja by som po každom vyúčtovaní s nedoplatkom upravovala zálohy tak, aby čo najlepšie kopírovali spotrebu.

Obvykle v zmluve je ze sa vyucovavaju energie. Rozne dalsie poplatky ktore sa tykaju majitela bytu ale nie najomnika. A ako najomnik by som nesuhlasil s cakanim polroka. Nemozem ovplyvnit co sa bude v byte robit dalsie mesiace a aka tam bude spotreba.