Zagiel
16.11.12,19:23
Zdravím všetkých!

Možno sa nájde niekto s podobnou skúsenosťou a bude mi vedieť poradiť.
Dnes som sa bola informovať na Dopravnom podniku, kde sa robia mesačenky, ohľadom zľavy na cestovné pre dôchodcov. Nakoľko je moja matka už na dôchodku ale nie je občanom SR, ma zaujímalo, čo na to potrebuje (keďže má trvalý pobyt v Bratislave, dokonca aj Bratislavskú kartu jej spravili).
Teta za prepážkou najskôr len nechápavo civela, kým som jej vysvetlila situáciu, potom sa otočila na kolegyňu, chvíľu o tom kecali a nakoniec sa zhodli, že sa to nedá. Poslali ma preč s tým, že moja matka jednoducho nemá nárok na žiadnu zľavu, keďže poberá dôchodok zo zahraničia a nie odtiaľto! :mad:

Ale mne sa to nejak vôbec nepozdáva. Tak mesačenku jej v pohode spravia, ale zľavu jej už nedajú, ako každému dôchodcovi? Veď nie je jedno odkiaľ ten dôchodok dostáva? A čo občania SR, ktorí poberajú dôchodok zo zahraničia, to ani tí nemajú nárok na zľavu?? :confused:

Prosím poraďte, ak o tom viete niečo. Ďakujem.
tictac7
16.11.12,18:34
Ako si vybaviť dôchodcovské zľavyAby mohol dôchodca využívať zľavy, ktoré mu poskytuje Dopravný podnik Bratislava, musí si vybaviť dôchodcovskú čipovú kartu (ak chce využívať električenku) alebo preukaz na zľavu (ak chce cestovať iba na jednorazové cestovné lístky). Na vydanie preukazu na zľavu potrebuje predložiť výmer o poberaní dôchodku zo Sociálnej poisťovne, resp. z príslušného útvaru sociálneho zabezpečenia alebo Preukaz dôchodcu vydaný Ministerstvom vnútra SR, 1 fotku 3 x 3.5 cm (ako na občiansky preukaz) a občiansky preukaz. Na dôchodcovskú zľavu majú nárok občania SR a držitelia Povolenia k pobytu cudzincov, ak sú poberateľmi starobných, invalidných dôchodkov podľa § 29 ods. 3 zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení v znení neskorších predpisov a zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení s poklesom miery schopnosti pracovať nad 71 % vrátane a výsluhových dôchodkov po dosiahnutí veku 55 rokov.
Zagiel
16.11.12,18:58
Ďakujem pekne tictac, mohla som si pozrieť lepšie stránku IMHD :) Tak ja som si to tiež myslela. Veď to povolenie na pobyt má už niekoľko rokov, aj som im to tam povedala, ale bolo im jedno. Nuž tak asi si to celé vytlačim a tetkám z DPB to pôjdem strčiť pod nos :D
Pekný večer prajem!
tictac7
16.11.12,19:42
Ďakujem pekne tictac, mohla som si pozrieť lepšie stránku IMHD :) Tak ja som si to tiež myslela. Veď to povolenie na pobyt má už niekoľko rokov, aj som im to tam povedala, ale bolo im jedno. Nuž tak asi si to celé vytlačim a tetkám z DPB to pôjdem strčiť pod nos :D
Pekný večer prajem!

neviem, nepíšeš, či mama poberá starobný dôchodok z SK. Ak nepoberá, tak nemá nárok. To, že má BMK na tom nič nemení. BMK je viazaná na trvalý pobyt a nie na štátnu príslušnosť.
Zagiel
16.11.12,20:00
No písala som, že poberá dôchodok zo zahraničia. Iba zo zahraničia, zo SR nie. Tak potom toto "Na dôchodcovskú zľavu majú nárok občania SR a držitelia Povolenia k pobytu cudzincov, ak sú poberateľmi starobných..." čo znamená?
tictac7
16.11.12,20:23
No písala som, že poberá dôchodok zo zahraničia. Iba zo zahraničia, zo SR nie. Tak potom toto "Na dôchodcovskú zľavu majú nárok občania SR a držitelia Povolenia k pobytu cudzincov, ak sú poberateľmi starobných..." čo znamená?

...neviem, čo čítaš, v mojom príspevku máš jasne napísané, že sa predkladá doklad o poberaní dôchodku zo SP, takže asi tak.....odvolávka je na SK zákon a nie na dôchodok všeobecne....
Zagiel
18.11.12,12:43
Hm, škoda... No nič, tak bohužial bude musieť chodiť pešo, to ju moc nepoteší :( :(