stanila
24.02.06,18:01
prosím o pomoc: koncom októbra 2005 som si založil živnosť (popri zamestnaní), avšak nemal som žiadne príjmy ani výdaje. zamestnávateľ mi dal potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch na daň, nevykonal však ročné zúčtovanie dane, lebo som uňho pracoval len 7 mesiacov. v daňovom priznaní teda musím uviesť príjmy od zamestnávateľa + nulové príjmy zo živnosti? ďalší môj dotaz - začal som si platiť životnú poistku, ktorá spĺňa náležitosti na položku odpočítateľnú zo základu dane (celkom 3.420,-sk za 6 mesiacov), t.j. okrem zníženia základu dane na daňovníka si uplatním aj čiastku 3.420,-sk - ale: zamestnávateľ mi v potvrdení o príjmoch vypočítal čiastkový základ dane ako rozdiel príjmov a povinného poistného. mám si na výpočet čiastkového základu dane do daňového priznania z celkových príjmov okrem povinného poistného (hradeného zamestnávateľom) odpočítať aj poistné zo životnej poistky vo výške 3.420,-sk a následne túto čiastku uplatniť aj ako odpočítateľnú položku?
...a ešte jeden dotaz - zatiaľ som si nezaložil podnikateľský účet - mám do daňového priznania uviesť číslo bežného účtu, na ktorý mi zamestnávateľ poukazuje výplatu, alebo radšej neuvádzať žiaden účet?
poraďte prosím, som začiatočník... vopred vďaka.
Johanka
24.02.06,17:06
prosím o pomoc: koncom októbra 2005 som si založil živnosť (popri zamestnaní), avšak nemal som žiadne príjmy ani výdaje. zamestnávateľ mi dal potvrdenie o príjme a zrazených preddavkoch na daň, nevykonal však ročné zúčtovanie dane, lebo som uňho pracoval len 7 mesiacov. v daňovom priznaní teda musím uviesť príjmy od zamestnávateľa + nulové príjmy zo živnosti?Áno ďalší môj dotaz - začal som si platiť životnú poistku, ktorá spĺňa náležitosti na položku odpočítateľnú zo základu dane (celkom 3.420,-sk za 6 mesiacov), t.j. okrem zníženia základu dane na daňovníka si uplatním aj čiastku 3.420,-sk - ale: zamestnávateľ mi v potvrdení o príjmoch vypočítal čiastkový základ dane ako rozdiel príjmov a povinného poistného. mám si na výpočet čiastkového základu dane do daňového priznania z celkových príjmov okrem povinného poistného (hradeného zamestnávateľom) odpočítať aj poistné zo životnej poistky vo výške 3.420,-sk Nie a následne túto čiastku uplatniť aj ako odpočítateľnú položku? je to len odpočítateľná položka (nezdaniteľná časť základu dane)
...a ešte jeden dotaz - zatiaľ som si nezaložil podnikateľský účet - mám do daňového priznania uviesť číslo bežného účtu, na ktorý mi zamestnávateľ poukazuje výplatu, alebo radšej neuvádzať žiaden účet? žiadny
poraďte prosím, som začiatočník... vopred vďaka.
Odpovede sú červené.
stanila
24.02.06,18:36
Odpovede sú červené.

ďakujem pekne za rady johanka - je mi len divné to, že manželke zamestnávateľ pri výpočte čiastkového základu dane pri ročnom zúčtovaní odpočítal od príjmov okrem povinného poistného aj sumu vyplatenú na jej životnú poistku, a zároveň o túto sumu znížil aj daňový základ... konal správne? (manželka je "len" zamestnaná - nemá živnosť).
ondrejvla
24.02.06,18:45
mám si na výpočet čiastkového základu dane do daňového priznania z celkových príjmov okrem povinného poistného (hradeného zamestnávateľom) odpočítať aj poistné zo životnej poistky vo výške 3.420,-sk Nie a následne túto čiastku uplatniť aj ako odpočítateľnú položku? je to len odpočítateľná položka (nezdaniteľná časť základu dane)
...a ešte jeden dotaz - zatiaľ som si nezaložil podnikateľský účet - mám do daňového priznania uviesť číslo bežného účtu, na ktorý mi zamestnávateľ poukazuje výplatu, alebo radšej neuvádzať žiaden účet? žiadny
poraďte prosím, som začiatočník... vopred vďaka. Odpovede sú červené.

____________________________

Johanka,
prečo si nemôže odpočítať ako odpočitateľnú poistku uhradené životné poistné od základu dane, ak spĺňa poistné podmienky doby poistenia?
Zita4
24.02.06,19:22
Johanka,
prečo si nemôže odpočítať ako odpočitateľnú poistku uhradené životné poistné od základu dane, ak spĺňa poistné podmienky doby poistenia?
Môže si odpočítať životnú poistku. Napísala to aj Johanka. Neodpočíta si to ako povinné poistné, ale ako nezdaniteľnú časť.
Johanka
25.02.06,09:28
ďakujem pekne za rady johanka - je mi len divné to, že manželke zamestnávateľ pri výpočte čiastkového základu dane pri ročnom zúčtovaní odpočítal od príjmov okrem povinného poistného aj sumu vyplatenú na jej životnú poistku, a zároveň o túto sumu znížil aj daňový základ... konal správne? (manželka je "len" zamestnaná - nemá živnosť).
Nie, "hrubý" príjem zamestnanca, pri výpočte čiastkového základu dane § 5 , sa ponižuje iba o povinné poistné.
U zamestnanca aj u SZČO je životné poistenie nezdaniteľná časť základu dane.
KEJKA
25.02.06,09:41
Nie, "hrubý" príjem sa ponižuje iba o povinné poistné.
nie je to moja doména, ale hrubý príjem sa ponižuje o povinné poistné, t.j. OK, ale v DP sa vyčísli základ dane ako súčet čiastkových základov a potom nasledujú odpočitatľné položky .... na daňovníka, príp. na manželku ... a aj na zmluvné životné poistenie, musí tam byť kolonka, ved by to bola diskriminácia živnostníkov.. Resp. tohto, ktorý si založil živnosť, ešte nič nezarobil a príde o možnosť odpočítať si poistné? Ak by robil a mal nárok na RZD tak by sa mu odpočítalo? Logicky mi vychádza, že si môže odpočítať, len to treba uviesť do správnych koloniek.
Johanka
25.02.06,11:00
Máš pravdu, moja prvá odpoveď bola v tom zmysle, len sa to tu zamotalo. Aj SZČO má nárok na odpočet životného poistenia v rámci nezdaniteľných častí základu dane. Táto SZČO bola aj zamestnaná a platby na živ.poistenie mu zamestnávateľ odpočítal v rámci § 5 od hrubej mzdy, čo nie je správne.
Dasa_Kravecova
30.03.06,09:54
prosím mám podať danové prizanie keď som mala nulové príjmy aj výdaje zo živnosti za minulý rok alebo stačí len čestné prehlásenie, prosím
Petas
30.03.06,14:44
Mama ma pozastavenu zivnost uz asi 2 roky. Uz asi rok pracuje v zahranici a nevie ci ma podat danove priznanie, ked je tam legalne zamestnana a odvadza dane tam.:confused: :confused:

Dakujem za odpovede...
DanielaSL
30.03.06,15:09
Mama ma pozastavenu zivnost uz asi 2 roky. Uz asi rok pracuje v zahranici a nevie ci ma podat danove priznanie, ked je tam legalne zamestnana a odvadza dane tam.:confused: :confused:

Dakujem za odpovede...

Musí si podať DP aj na Slovensku z celosvetových príjmov, nakoľko je pravdepodobne rezidentom Slovenskej republiky. Podľa toho v ktorom je štáte sa jej príjmy v DP buď potom započítajú alebo vynímu.
DanielaSL
30.03.06,15:11
prosím mám podať danové prizanie keď som mala nulové príjmy aj výdaje zo živnosti za minulý rok alebo stačí len čestné prehlásenie, prosím

Pošleš DÚ len oznámenie , že ti nevznikla povinnosť podať DP podľa § 32 zákona o dani z príjmov.