TiCSi
17.11.12,13:53
Dobrý deň. Čítam už dlhý čas poradu, aj iné fóra - blogy ohľadne odvodov od roku 2013, ale asi v tom mám väčší zmätok, ako predtým.

Od februára 2012 mám živnosť, popritom aj pracujem "normálne.

Od začiatku podnikania neplatím odvody do SP až do prvého daňového priznania, v ZP som dohodla 0 preddavky.

Zaujíma ma, ako to bude po tých zmenách v roku 2013, moje príjmy nepresahujú ten limit stanovený zákonom. Na jednom mieste čítam, že sa stanem povinným platiteľom, na druhom že nie. Už som to nahodila aj na stránku socpoist.sk, tam mám, že nevzniká povinnosť povinného poistenia, od 1.7.2012... Hoci to je kalkulačka za obdobie od 1.1.2013.

Ďakujem za odpovede!
Katy a R
17.11.12,13:11
TiCSi
17.11.12,13:16
Ďakujem! Toto som už čítala, len jednoznačne mi z toho nevyplýva, že ak v roku 2012 môj príjem (sú to iba príjmy bez nákladov, alebo už náklady odrátam?) nepresiahne 12*393 € tak sa nestanem povinne poistenou osobou?
veronikasad
17.11.12,13:25
Ďakujem! Toto som už čítala, len jednoznačne mi z toho nevyplýva, že ak v roku 2012 môj príjem (sú to iba príjmy bez nákladov, alebo už náklady odrátam?) nepresiahne 12*393 € tak sa nestanem povinne poistenou osobou?
Zrozumitelnejšia ako táto odpoveď sa to už napísať nedá

http://www.porada.sk/t203050-odvody-zo-szco-k-1-1-2013-a.html#post2180496
Katy a R
17.11.12,13:43
Ďakujem! Toto som už čítala, len jednoznačne mi z toho nevyplýva, že ak v roku 2012 môj príjem (sú to iba príjmy bez nákladov, alebo už náklady odrátam?) nepresiahne 12*393 € tak sa nestanem povinne poistenou osobou?
definované (jednoznačne) je to v § 21 - a ten sa nemení pokiaľ viem:confused:
Indeed
17.11.12,13:55
DP sa počíta zo všetkých príjmov ,

teda je nepravdepodobné aby Tvoj príjem bol menší ako 12x393 € teda 4716 €

odvody z minima zaplatiť MUSÍŠ

Je otázka,či pre teba je doležité držať aj živnosť a súčasne byť zamestnaná

nemožeš sa rozhodnúť len pre jednú možnosť ?
Katy a R
17.11.12,13:59
DP sa počíta zo všetkých príjmov ,

teda je nepravdepodobné aby Tvoj príjem bol menší ako 12x393 € teda 4716 €

odvody z minima zaplatiť MUSÍŠ

Je otázka,či pre teba je doležité držať aj živnosť a súčasne byť zamestnaná

nemožeš sa rozhodnúť len pre jednú možnosť ?
tak to je pravda, že v DP uvádza všetky príjmy .
Ale tu ide o vznik povinného poistenia z titulu szč ... tam príjmy zo zamestnania nemajú žiadny vplyv ..;):confused:
DRack
20.02.13,22:08
DP sa počíta zo všetkých príjmov ,

teda je nepravdepodobné aby Tvoj príjem bol menší ako 12x393 € teda 4716 €

odvody z minima zaplatiť MUSÍŠ

Je otázka,či pre teba je doležité držať aj živnosť a súčasne byť zamestnaná

nemožeš sa rozhodnúť len pre jednú možnosť ?

to znamena ze ked pracujem na TPP a zaroven mam zivnost musim pocitat dan z oboch? aj ked ju uz plati firma v ktorej pracujem? to som asi len zle od Vas pochopil.. a pokial nepresiahnem hodnotu 339eur mesacne tak netreba platit nic do SP akurat do ZP tych cca 130 eur rocne.

dakujem
Katy a R
20.02.13,22:29
to znamena ze ked pracujem na TPP a zaroven mam zivnost musim pocitat dan z oboch? aj ked ju uz plati firma v ktorej pracujem? to som asi len zle od Vas pochopil.. a pokial nepresiahnem hodnotu 339eur mesacne tak netreba platit nic do SP akurat do ZP tych cca 130 eur rocne.

dakujem
tak som trošku nepochopila:confused::confused: - si myslíš, že ak si zamestnancom - tak už z iných príjmov platiť daň nemusíš :confused::confused: (to by bola paráda!;):D) No sklamem ťa - veru musíš platiť daň zo všetkých zdaniteľných príjmov! A z celosvetových! (viď zák o DzP).
možno ťa Indeed pomýlil - daň je jedna vec ( vyrovná sa vždy podaním DP) a odvody do ZP a SP druhá .
Čo sa týka zamestnania - tam odvody odvádza zamestnávateľ (aj do SP aj do ZP) .
Ale čo sa týka tvojej SZČ - tam si to musíš poriešiť sám - a tu počítaš len s príjmami, ktoré máš ako SZČO. Už sú v tejto téme priložené linky aj tabuľky - tak si to pozri - že čo platí pre ZP a čo pre SP (napr hranica príjmu) . Iba by som sa opakovala.:)
DRack
20.02.13,22:37
dakujem.. pochopene.. je to tak som myslel.. zamestnavatel si plati svoje .. a ja si ako SZC platim tiez svoje.. a to .. odvody do ZP a SP.. pocitaju sa vseliako zlozite ale vieme kde to hladat.. kedze pre mna je zivnost privirobenie si popri praci, pointa je nedostat sa mesacne za hranicu 339 resp lebo vsetko naviac je viac ako minumum ktore musi SZC zaplatit tak ci tak.. ci ma nejake prijmi alebo nema... no vediet co ma caka a este len caka za rohom tak pytam v praci zvysenie platu denne od rana pol hodinu a vyslo by ma to asi menej prace :D kazdopadnem dakujem za rady a pomoc

rasto