gagi78
17.11.12,14:53
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či domáca úloha môže byť oznámkovaná? Ďakujem
misoft
17.11.12,14:23
A prečo by nemohla byť? Je to predsa ohodnotenie samostatnej práce žiaka.

P.S. Nie som žiadny pedagóg - ale moji potomkovia tiež mali svoje DÚ niekedy ohodnocované učiteľmi.
tom_i
17.11.12,14:52
a prečo nie? aj nám úlohy hodnotili a boli to občas pekné pálky - napríklad keď sme mali napísať recept - môj znel sáčková polievka od maggi to vyrieši - no čo som asi dostala? a to nehovorím o hubovej polievke doma od našich :)
brontosaurus
17.11.12,21:20
Forma domácej úlohy je aj referát, projekt a pod. Tie sa tiež bežne známkujú a neviem o tom že by s tým bol niekde problém.
Možno ale máte nejakú konkrétnu situáciu, alebo niečo čo sa vám nepozdáva, tak ak je to možné, opíšte nám to a debata sa bude môcť uberať týmto smerom.
misoft
17.11.12,22:24
Si viem predstaviť - hubovú polievku, ale nie v sáčku :D
misoft
18.11.12,10:29
Syn prišiel zo školy domov a otec sa ho pýta:
"No - ako bolo dnes v škole?"
"Zle! Dostal si päťku z domácej úlohy!" - syn na to.
gagi78
18.11.12,13:35
No veď práve o tú päťku mi ide alebo dávanie tzv. "mínusok" za domácu úlohu. Som učiteľka a my nesmieme dávať známky za domáce úlohy - ale nejaký zákon som na to nenašla. Ale na druhej strane, keď žiak dostane päťku, je to asi výsledok mojej práce - že učivo nepochopil - tak prečo ho známkovať zlými známkami. Ja, známky za domáce úlohy nedávam, skôr sa ma to pýtala jedna známa, či sa to môže alebo nie.
tom_i
18.11.12,13:48
ja neviem keď som chodila či už na zš alebo sš tak sa nikto takýmito pre mňa somarinami nezapodieval, ale dnes ... no môj názor na to je že keď si stanovíte pravidlá na začiatku šk.r. a decká budú o tom uzrozumené tak asi nemôže nik namietať a zákon na to asi nemôže byť skorej nejaká vyhláška (aj to pochybujem) takže pýtať sa na školskom úrade alebo priamo v škole na vedení veď niekto by mal stanoviť pravidá -o tom je zmena školského systému, ale keď s tým má niekto problém treba sa vrátiť k včielkam a mackom a neviem akým pečiatkam a je po probléme - a gagi keď žiak nepochopí výklad sú dve resp. 3 možnosti - mávne rukou, príde za tebou alebo doučko (ale to je len môj pohľad)
ivuliatko
18.11.12,16:08
Metodický pokyn č. 22/2011 na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ

ZÍSKAVANIE PODKLADOV NA HODNOTENIE
Podklady na hodnotenie výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami:
a) sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
b) sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie,
c) rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne, grafické, praktické, pohybové) a didaktickými testami; uplatňuje aj metódy menej riadené (referáty, denníky,
projekty, sebahodnotiace listy, dotazníky, pozorovania, portfóliá) - súbor prác žiaka, ktoré vypovedajú o jeho výkone, (nie je tu vymedzené, že ide o práce, ktoré žiak vypracuje iba v škole)
d) analýzou výsledkov rôznych činností žiaka,
e) konzultáciami s ostatnými pedagogickými zamestnancami a podľa potreby s odbornými zamestnancami zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, všeobecného lekára pre deti a dorast, najmä u žiaka s trvalejšími psychickými a zdravotnými ťažkosťami a poruchami,
f) rozhovormi so žiakom a so zákonným zástupcom žiaka.

PODKLADOM PRE CELKOVÉ HODNOTENIE VYUČOVACIEHO PREDMETU SÚ:
a) známky alebo slovné hodnotenie za ústne odpovede,
b) známky alebo slovné hodnotenie za písomné práce, didaktické testy, grafické práce, praktické práce, pohybové činnosti,
c) posúdenie prejavov žiaka podľa čl. 1 ods. 8.

(čl. 1 ods. 8 sa nachádza v inej časti pokynov: "V procese hodnotenia učiteľ uplatňuje primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektuje práva dieťaťa a humánne sa správa voči žiakovi. Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese sú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacích predmetoch v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať a správanie žiaka podľa školského poriadku. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka.")

Myslím, že z uvedeného jasne vyplýva, že známkovanie domácich úloh by nemal byť žiadny problém.
Ja niekedy domácu úlohu oznámkujem jednotkami tým, čo ju majú perfektne vypracovanú, a horšie známky nedám. Okrem toho si značím plusky (aktivita na hodine, tajnička, prinesenie nejakej knižky, DVD alebo zaujímavosti) a mínusky (ak nemá DÚ, nepracuje alebo nedáva pozor na hodine), za tri plusky dávam jednotku a za tri mínusky päťku.
Môj osobný názor - pri oznámkovaní domácej úlohy má žiak väčšiu šancu na dobrú známku než napr. pri skúšaní alebo písomke na vyučovaní. Doma má na prácu oveľa viac času, pokojnejšie prostredie, môže využiť pomoc a kontrolu rodičov... (ak sa tu však nebavíme o lajdákoch, ktorí na domáce úlohy zvysoka kašlú a potom sa oháňajú otázkami, čí má na to učiteľ právo).
Napr. koncepty slohových prác si naši žiaci nepíšu vopred doma, lebo nemienim známkovať prácu rodičov. Ak im dám niekedy napísať známkovaný sloh doma, potešia sa :)
Darina1234
18.11.12,16:14
ivuliatko, ja mam vyhrady voci tym pluskam a minuskam, som za to, ak hodnotit, tak znamky, ziadne + alebo -. inac s tebou suhlasim.
ivuliatko
18.11.12,16:55
ivuliatko, ja mam vyhrady voci tym pluskam a minuskam, som za to, ak hodnotit, tak znamky, ziadne + alebo -. inac s tebou suhlasim.
Tento systém si u mňa vyžiadali roky skúseností. A má preventívny účinok (to považujem za najdôležitejšie) - už nebývajú také vývrtky, že polovica triedy príde bez úlohy (čo sa predtým stávalo).
Nechcem byť až taká krutá, aby niekto dostal za 1x nenapísanú úlohu hneď päťku, ale na druhej strane chcem zachovať princíp, že keď niekto sústavne zanedbáva domácu prípravu na vyučko, nech sa mu to odrazí aj na známkach.
alaya1
18.11.12,18:57
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či domáca úloha môže byť oznámkovaná? Ďakujem


je to ohodnotenie domacej pripravy na vyucovanie.
Silvernola
18.11.12,19:42
Tiež sme viedli svojho času diskusiu na túto tému, vyznela do stratena. Riešim to jednodcho: Premňa-zamňa si ju nepíš, ale na písomke či pri skúšaní dostaneš otázku či príklad z DÚ.
Darina1234
18.11.12,19:44
Tiež sme viedli svojho času diskusiu na túto tému, vyznela do stratena. Riešim to jednodcho: Premňa-zamňa si ju nepíš, ale na písomke či pri skúšaní dostaneš otázku či príklad z DÚ.

to znamena, ze DU je podla novych smernic dobrovolna
Silvernola
19.11.12,03:08
to znamena, ze DU je podla novych smernic dobrovolna
Podľa ktorých smerníc konkrétne?
logomania
19.11.12,19:51
Ako si ktorý učiteľ zavedie -nikde nie je napísané, že sa musí alebo nemusí dú známkovať. Dú môžete dávať pravidelne, niekedy alebo vôbec. Dú môžete známkovať, ale aj nemusíte, ale ak ich dáte, tak skontrolovať by ste ich mali vždy. Môžete oznámkovať len tú dú, ktorá je dobre vypracovaná a ostatné nie, alebo dáte žiakom na výber, kto si chce dať známku z dú zapísať do klasifikačného záznamu. Čo v klasifikácii však neexistuje sú malé známky, plusky, mínusky a kadejaké body, ktoré sa sčitujú a na základe toho sa dávajú známky. Toto ak by učiteľ použil pri inšpekcii určite by mal problém. Môžete hodnotiť aj slovne-napríklad perfektne vypracovaná dú; veľmi slabo či povrchne vypracovaná úloha; Mišo nemal vypracovanú dú z matem, atď. No ja by som v žiadnom prípade nedala nedostatočnú(5) za to, že žiak dú nemal - lebo nemám čo ohodnotiť- tam by išla poznámka. Ja som domáce úlohy dávala iba výnimočne a žiaci, ktorí chceli si mohli dať známky zapísať - lebo aj ten najslabší žiak ak dostal trojku tak si ju dal z radosťou zapísať a jednotkár naopak, ten zasa nie.
logomania
19.11.12,20:08
ak budeš mať inšpekciu, tak sa tých mínusiek a plusiek vyvaruj alebo aspoň za ne nedávaj známky iba pochvalu alebo poznámku
logomania
19.11.12,20:10
ale aby som iba nekritizovala, s ostatným s tebou súhlasím
ivuliatko
19.11.12,20:30
Čo v klasifikácii však neexistuje sú malé známky, plusky, mínusky a kadejaké body, ktoré sa sčitujú a na základe toho sa dávajú známky. Toto ak by učiteľ použil pri inšpekcii určite by mal problém.
Tie plusky a mínusky nie sú v klasáku, tam zapisujem iba známky, aj decká majú v ŽK iba známky, príp. poznámky. Inšpekcia by sa mi hádam nehrabala v notese ;)
alaya1
19.11.12,20:59
Nerozumiem, kde je problem. Ved pri znamkovani DU moze ziak nachytat dobre znaky. Sice, ak si tie domace ulohy aj vypracuvava.-)
Onko
20.11.12,10:13
No ja by som v žiadnom prípade nedala nedostatočnú(5) za to, že žiak dú nemal - lebo nemám čo ohodnotiť- tam by išla poznámka.

S tým nesúhlasím. Aj keď na písomke žiak nič nenapíše, aj keď pri odpovedi nič nepovie, tak dávaš poznámku, lebo nie je čo hodnotiť?
logomania
20.11.12,10:45
Už som napísala v predch. príspevku, že záleží len a len na vyučujúcom ako, kedy a či bude dú známkovať - nikto mu do toho nemôže hovoriť. Každý učiteľ praxou zistí čo mu vyhovuje a čo vyhovuje žiakom.
Ja som vyslovila svoj názor (nikomu ho nevnucujem), že za dú nedávam 5, lebo sa mi to neosvedčilo. Mojím cieľom nieje dať 5 za dú, ale zistiť čo si z hodiny žiak zapamätal, či danému učivu rozumie alebo nie a z nenapísanej úlohy to predsa nezistím.
Praxou som zistila, že dú nie je podstatná dôležité je to, aby žiak učivo pochopil už na vyučovaní, preto som dávala dú len výnimočne a známky mali také isté ako keď som dávala pravidelné dú.
Pre niektorých učiteľov je aj toto spôsob ako získať od žiaka známku. Samozrejme, za predpokladu, že žiak pozná "pravidlá", že za nenapísanie dú dostane 5.
PS: Ešte jedna poznámočka, ak polovica žiakov má z dú 5 čo urobíte, zapíšete do klasáku? Ja určite nie, bola by to moja veľmi zlá vizitka.
logomania
20.11.12,10:47
hovoríme o známkovaní dú a nie písomky či odpovede
alaya1
20.11.12,11:05
Už som napísala v predch. príspevku, že záleží len a len na vyučujúcom ako, kedy a či bude dú známkovať - nikto mu do toho nemôže hovoriť. Každý učiteľ praxou zistí čo mu vyhovuje a čo vyhovuje žiakom.
Ja som vyslovila svoj názor (nikomu ho nevnucujem), že za dú nedávam 5, lebo sa mi to neosvedčilo. Mojím cieľom nieje dať 5 za dú, ale zistiť čo si z hodiny žiak zapamätal, či danému učivu rozumie alebo nie a z nenapísanej úlohy to predsa nezistím.
Praxou som zistila, že dú nie je podstatná dôležité je to, aby žiak učivo pochopil už na vyučovaní, preto som dávala dú len výnimočne a známky mali také isté ako keď som dávala pravidelné dú.
Pre niektorých učiteľov je aj toto spôsob ako získať od žiaka známku. Samozrejme, za predpokladu, že žiak pozná "pravidlá", že za nenapísanie dú dostane 5.
PS: Ešte jedna poznámočka, ak polovica žiakov má z dú 5 čo urobíte, zapíšete do klasáku? Ja určite nie, bola by to moja veľmi zlá vizitka.

5 z dovodu, ze nie je napisana DU, ci 5 z dovodu, ze je napisana nespravne? Lebo podla mna je to jedno, zaco je ta 5.

Ak polovica triedy nenapise DU, tak mam svoj nazor na autoritu ucitela.
Ak pol triedy dostane 5 z DU preto, ze ju ma nespravne, tak si tiez nieco myslim, teraz uz vsak o schopnostiach daneho vyucujuceho.
logomania
20.11.12,12:03
Veď celý čas o tom hovorím, že dávať 5 z dú nie je vhodné najmä vtedy, ak viac detí ma úlohu nesprávne, lebo to znamená že učivu deti nerozumejú alebo ho vôbec nevedia. Dobrý učiteľ známky nedá a celé učivo znova deťom vysvetlí a precvičí, lebo je to len jeho chyba, že deti to nevedia.
Onko
20.11.12,14:11
Dobrý učiteľ známky nedá a celé učivo znova deťom vysvetlí a precvičí, lebo je to len jeho chyba, že deti to nevedia.

Nedá sa to takto zovšeobecňovať. Záleží od veľa okolností, od toho, aké sú deti, akých majú rodičov, celkové podmienky, nielen od učiteľa. S takýmto prístupom by žiaci, ktorých škola nezaujíma, len ju chcú prejsť, sa nikdy nič neučili, lebo majú istotu, že aj tak nedostanú päťky, veď to by mal učiteľ mal zlú vizitku...

Tiež sa mi nedávno jeden žiak ohlásil s takým argumentom, keď som v triede povedal, že mne to nevadí, kľudne nechám prepadnúť tých, ktorým to na 5 vychádza. A je to skutočne tak, v niektorých prípadoch učiteľ nemá šancu reálne žiaka niečo naučiť, keď on sám nechce a nie sú na neho žiadne páky, napr. zo strany rodičov, a pod.

Je nezmysel, že najlepší učiteľ má samých jednotkárov... teda môže mať, známky určuje sám, ale vedomosti na to nebudú.
brontosaurus
20.11.12,19:11
Súhlasím s Onko. Ono je to skoro vždy a hlavne o žiakoch a ich schopnostiach a hlavne o ich záujme či nezáujme.
Ja dám žiakom za domácu úlohu spraviť to čo bude aj na teste, dokonca im zverejním aj otázky aké budú na teste, aby vedeli čo si majú zopakovať a vedeli čo očakávam. Po teste mi väčšina žiakov povie že test bol strašne ľahký, boli radi že vedeli čo sa majú učiť, ale dvaja žiaci z testu dostali päťku.
To, ak so žiakmi opakujem, dám im za úlohu si precvičiť to čo majú vedieť, poviem im čo bude na teste a čo presne si majú zopakovať a dvaja žiaci sa na to úplne vykašlú, nemajú snahu si pozrieť ani tie otázky čo som im dal, tak to znamená že som zlý učiteľ? Ja mám dojem, že teraz už je každý učiteľ, čo od žiakov niečo očakáva a ktorý im nedá jednotku aj za nič, zlý.
Potom sa nečudujme, že naše školstvo je tam kde je :-(
logomania
20.11.12,22:59
Nehovorím o celkovej príprave žiakov na vyučovanie, ale iba o známkovaní dú, pri ktorej mi ide o zistenie, či žiaci pochopili práve vysvetlené učivo.
Napr. jeden deň nové učivo delenie dvojcif. deliteľom - na druhý deň úloha pár príkladov na delenie - polovica žiakov má úlohu na 5- nadarmo by som zapísala 5 do klasáka, keď to učivo deti nevedia- to by bola tá moja zlá vizitka, že som deti nenaučila, ale šupla som im 5 z dú - mojou povinnosťou je ho dlhšie precvičovať a až potom môžem úlohu oznámkovať. Iná vec je známkovať d.úlohu z opakovania, keď sa nejedná o nové učivo.
O známkovaní písomiek, testov, či ústnych odpovedí som vôbec nehovorila.
Súhlasím s Onko že je "nezmysel, že najlepší učiteľ má samých jednotkárov", ale ak má veľa päťkárov aj to o niečom vypovedá.
Vebi34
22.11.12,21:11
Nie, domáce úlohy sa neznámkujú. Dokonca sa nemá dať ani 5, keď ju nemajú, lebo ide o domácu prípravu- je to len príprava do školy.
ivuliatko
23.11.12,15:37
Nie, domáce úlohy sa neznámkujú. Dokonca sa nemá dať ani 5, keď ju nemajú, lebo ide o domácu prípravu- je to len príprava do školy.

Dovolím si nesúhlasiť. Ak sa žiak doma nenaučí učivo - teda vykašľal sa na domácu prípravu, v škole ho vyskúšame alebo píše písomku a nič nevie, tak nemôže dostať päťku, lebo šlo o domácu prípravu a bola to "len príprava" do školy?
Už som to tu citovala http://www.porada.sk/t204326-znamkovanie-domacej-ulohy.html#post2185629

"Podklady na hodnotenie ... získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami: .....
b) sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie," atď."
fit
23.11.12,17:19
Domáce úlohy žiakom hodnotím. Ak žiak úlohu má dostane jednotku / bez ohľadu na správnosť, oceňujem domácu prípravu/,ak žiak úlohu nemá dostane päťku. Za päť jednotiek z úloh dostáva jednu /veľkú/ jednotku do žiackej a naopak . Prípadne prečiarkujem jednu jednotku za päťku. Rodičia ani žiaci s tým problém nemajú. Považujú to za spravodlivé.
Vebi34
23.11.12,21:32
Formy skúšania, metódy a pod. a jeho pripravenosť...máš v tom chaos. Kde tu máš písomnú prípravu, domácu úlohu?" Podklady na hodnotenie ... získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami: .....
b) sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie," atď." Výkon, pripravenosť nie je písomná domáca úloha! Ty musíš skúšať poznatky, vedomosti, ktoré si osvojil, nie domácu úlohu, ktorú mu mohol niekto vypracovať. Keď budete mať najbližšie inšpekciu, daj si to vysvetliť. Veď si protirečíš, vieš čo je výkon žiaka? Určite nie domáca úloha, ale vedomosti, zručnosti, schopnosti, nie písomná domáca úloha. Ak chceš, môžeš to klasifikovať ako výchovné opatrenia, napríklad zápisom do klasifikačného. Ak nerobenie domácich úloh máte ošetrené v školskom poriadku, môžeš mu dať výchovné opatrenie, ale započítať známku za daný predmet nie.
luja5
24.11.12,12:15
Neviem, ako by to malo byť alebo ako je to teraz, mám už dospelé deti, ale mám niekoľko zlých skúseností s rôznym spôsobom hodnotenia d.ú. na jednej (tej istej) ZŠ, dokonca až takú, že to by sa asi nepáčilo žiadnemu z rodičov. Na základe svojich skúseností mi preto dovoľte rozšíriť diskusiu o otázky:


Je učiteľ povinný predtým, ako ide ohodnotiť nenapísanie d.ú., posúdiť aj dôvody, prečo si žiak d.ú. nenapísal?
Je učiteľ povinný oboznámiť sa so systémom hodnotenia d.ú. a uplatňovať systém hodnotenia "domáceho" učiteľa, ak má iný systém hodnotenia a "domáceho" len supluje?
cacka
24.11.12,13:34
Môj syn je teraz tretiak a dva krát po sebe si nevypracoval tu istú úlohu z AJ (nevedela som o tom) a dostal 5. Aj jeho triedna učiteľka dáva za 3 nevypracované DÚ päťku. Asi treba trochu tých žiakov nejako motivovať, takže nie som na to nahnevaná...budem musieť viac dohliadať. Tiež si pamätám, keď som chodila na SŠ, tak samozrejme sme si robili úlohy v škole, až nás raz nachytala fyzikárka a hneď ráno v šatni nám pozbierala zošity a na hodine rozdala...nuž boli tam hneď dve päťky - prvá za nevypracovanú DÚ, druhá za nevypracované poznámky...a samozrejme, že ma ešte vyvolala a ďalšia šajba...veru nebola som jediná a dnes na to spomínam s humorom aj keď vtedy mi pekne lepilo, že čo bude doma...
Onko
24.11.12,14:04
Formy skúšania, metódy a pod. a jeho pripravenosť...máš v tom chaos. Kde tu máš písomnú prípravu, domácu úlohu?" Podklady na hodnotenie ... získava učiteľ najmä týmito metódami, formami a prostriedkami: .....
b) sústavným sledovaním výkonu žiaka a jeho pripravenosti na vyučovanie," atď." Výkon, pripravenosť nie je písomná domáca úloha! Ty musíš skúšať poznatky, vedomosti, ktoré si osvojil, nie domácu úlohu, ktorú mu mohol niekto vypracovať. Keď budete mať najbližšie inšpekciu, daj si to vysvetliť. Veď si protirečíš, vieš čo je výkon žiaka? Určite nie domáca úloha, ale vedomosti, zručnosti, schopnosti, nie písomná domáca úloha. Ak chceš, môžeš to klasifikovať ako výchovné opatrenia, napríklad zápisom do klasifikačného. Ak nerobenie domácich úloh máte ošetrené v školskom poriadku, môžeš mu dať výchovné opatrenie, ale započítať známku za daný predmet nie.

No chaos máš v tom ty, nebude náhoda, že tu s tebou nikto nesúhlasí. A keď ti niečo povie nejaký inšpektor, to je tiež len človek, ktorý môže mylne presadzovať svoje názory, ktoré však nemajú žiadnu oporu v zákone, vyhláške, nariadení či smernici. Skús teda citovať nejaké záväzné nariadenie, že domáce úlohy sa neznámkujú.

Inak platí, že učiteľ sleduje a hodnotí aj pripravenosť na vyučovanie. Keď si niekto urobí domácu úlohu, tak sa pripravuje, kontrola a hodnotenie domácej úlohy je hodnotenie pripravenosti. Ak by sme mali hodnotiť iba to, čo žiak predvedie na hodine, tak by sa stratila možnosť hodnotiť rozsiahlejšie projekty presahujúce 45 minút. Na to sú potrebné domáce projekty, v ktorých žiak preukáže schopnosť dať množstvo čiastkového učiva dohromady, že chápe súvislosti. Neučíme predsa len preto, aby vedeli vyriešiť jednoduché príklady oddelene, ale aby vedeli učivo využiť v praxi, kde ide o komplexné problémy. Čiže už len kvôli tomuto určite domácu prácu hodnotiť treba.

Zazneli tu pripomienky, že takto sa hodnotí práca aj rodičov a iných, no samozrejme na známky z domácich prác je nutné prihliadať iným spôsobom, a preverovať si, či dosiahnuté výsledky sú relevantné k tým, ktoré dosahujú pri iných formách skúšania a hodnotenia.
misoft
24.11.12,14:30
Jednoduché zistenie, či vypracoval DÚ - ak ju fakt vypracoval poctivo, mal by o nej aj niečo vedieť a mať to v hlave.
Ak opísal - bude vedieť prd a bude habkať a vymýšľať.
Silvernola
24.11.12,17:45
j... vtedy mi pekne lepilo, že čo bude doma...
Problém je však v tom, že dnešným deckám "nelepí".
gagi78
25.11.12,16:15
No zrejme sa táto téma nikdy nevyrieši - každý má na to iný názor a naozaj, žiadna smernica, zákon nie je. Keď som zadávala túto otázku pred týždňom, chcela som jednoznačnú odpoveď - citovanie z nejakého zákona - ale nikde sa o vyslovenom zákaze domácich úloh nehovorí. Druhá strana je, že čo hovoria na to inšpektori - oni môžu odporúčať, že domáce úlohy sa známkovať nemajú - ale je to len ich názor, ktorý si môžu odôvodniť rôznymi smernicami. Preto z tohto všetko usudzujem, že známkovať sa domáca úloha môže (čo však nerobím), ale je to na zvážení každého vyučujúceho - čo komu vyhovuje a ako to žiaci a rodičia prijímajú.
kukučka
30.11.12,22:43
No veď práve o tú päťku mi ide alebo dávanie tzv. "mínusok" za domácu úlohu. Som učiteľka a my nesmieme dávať známky za domáce úlohy - ale nejaký zákon som na to nenašla. Ale na druhej strane, keď žiak dostane päťku, je to asi výsledok mojej práce - že učivo nepochopil - tak prečo ho známkovať zlými známkami. Ja, známky za domáce úlohy nedávam, skôr sa ma to pýtala jedna známa, či sa to môže alebo nie.

Kto vám to zakázal? A ako to zdôvodnil? Príde mi to podobné, ako neznámkovať "výchovy", ľutujem učiteľov, ktorí ich učia.
/Hudobnú, telesnú, výtvarnú./
Lukáš Minka
15.04.13,07:45
no ja som šiestak a dnes mi moja pani učitelka slovenčiny dala za pät lebo som nemal domácu
úlohu mal som ju zapísanú v úloháčiku a jedna strana my vipadla kde bola tá domáca úloha a keď že neuverila tak mi dala hubovej polievky..... a keď my dala päťku za nespravenú domácu úlohu tak za spravenú nech dá za jedna alebo dva.....
Tweety
15.04.13,07:47
Hoci nie som učiteľka, aj za tie gramatické chyby by som Ti dala aj ja nedostatočnú.
srska
15.04.13,07:53
no ja som šiestak a dnes mi moja pani učitelka slovenčiny dala za pät lebo som nemal domácu
úlohu mal som ju zapísanú v úloháčiku a jedna strana my vipadla kde bola tá domáca úloha a keď že neuverila tak mi dala hubovej polievky..... a keď my dala päťku za nespravenú domácu úlohu tak za spravenú nech dá za jedna alebo dva.....no vieš, terazky sú učky nasrdené, bo minister im nechce pridať:D

si zapamätaj - prvé čo treba spraviť, keď prídeš do školy, treba poopisovať dú, to by si už ako 6-tak mohol vedieť.
Tweety
15.04.13,07:58
no Vlado, nenahováraj ho na zlé chodníčky
alaya1
15.04.13,08:04
Dobrý deň, chcem sa spýtať, či domáca úloha môže byť oznámkovaná? Ďakujem


​JE TO LEN NA OSOBNOM UVAZENI VYUCUJUCEHO, JE TO JEDNA Z FORIEM KONTROLY DOMACEJ PRIPRAVY NA VYUCOVANIE.
Ivenka
15.04.13,08:26
...Domácej prípravy na vyučovanie žiaka alebo rodičov? Ja som síce krutá matka lebo synovi skontrolujem diktát poviem mu koľko má chýb...polovicu si opraví a zbytok nechám tak. Ale na prvom stupni samá učiteľka priznala aký je rozdiel písať diktát alebo kresliť v škole a doma.
MAVEL
16.09.13,11:38
precital som si celu diskusiu a musim uznat argumenty oboch stran. Viac sa vsak priklanam k neznamkovaniu alebo osobneho znamkovaniu (pisat si do vlastneho zositka znamky) a potom pri celkovom hodnoteni vziat do uvahy i jeho pristup...
Pripadne za pat jednotiek jednotku ako to tu uz niekto pisal :)
Ved to pozname, vela deti zabudne a napise si ulohu cez prestavku. Ma stastie. Co je spravodlive? Ten co si ulohu urobil doma (alebo dakto z rodicov pomohol), ten co si ju sam vypracoval cez prestavku alebo ju opisal, ci ten co si ju urobil sam pocas hodiny?
Moja dcera si robila ulohu cez hodinu (neopisovala), no miesto poznamky, ze si neurobila domacu ulohu, priniesla patku, ze si ju urobila na hodine. (nezastavam sa jej)
Co vlastne ucitelka znamkovala? Priklady si nepozrela, cize nevedela ci su spravne. Hodnotila len pristup ziaka, ale za DU dala patku...
Tinča123
03.03.19,20:08
Ja mám zasa iný problém...v prvom polroku mi malá nosila z angličtiny za zabudnuté úlohy päťky.ale keď úlohy urobené boli,vtedy sa zázračne úlohy neznámkovali.zbytočne tým učiteľka pokazila priemer dcére a na vysvedčení bola sólova “4”
bettylou
04.03.19,04:15
Ak sa známkujú, má to byť hlavne INFORMÁCIA pre dieťa aj pre rodiča, a učiteľa ako zvládlo úlohu. Ak mu ju vyučujúci nedá, tak dieťa tú informáciu nemá a nemá s čím pracovať na vlastnom sebarozvoji. Proste mu tá info chýba. Vie si len domýšľať, čo asi? Mám to dobre, podal som výborný výkon, má to učiteľ na háku, nie je to vôbec dôležité, je to len moja dobrá vôľa, som frajer..... atď
bettylou
04.03.19,04:21
No veď práve o tú päťku mi ide alebo dávanie tzv. "mínusok" za domácu úlohu. Som učiteľka a my nesmieme dávať známky za domáce úlohy - ale nejaký zákon som na to nenašla. Ale na druhej strane, keď žiak dostane päťku, je to asi výsledok mojej práce - že učivo nepochopil - tak prečo ho známkovať zlými známkami. Ja, známky za domáce úlohy nedávam, skôr sa ma to pýtala jedna známa, či sa to môže alebo nie.

Je to o prístupe. A o ľuďoch, niekedy ani dobrý učiteľ nedokáže vysvetliť učivo, ak je dieťa postihnuté, resp. nemá doma podmienky, ktoré by podporovali jeho rozvoj a nesnaží sa....
bettylou
04.03.19,05:25
no ja som šiestak a dnes mi moja pani učitelka slovenčiny dala za pät lebo som nemal domácu
úlohu mal som ju zapísanú v úloháčiku a jedna strana my vipadla kde bola tá domáca úloha a keď že neuverila tak mi dala hubovej polievky..... a keď my dala päťku za nespravenú domácu úlohu tak za spravenú nech dá za jedna alebo dva.....

Ako, oza,j čo by si dal ty niekomu v reštike za nespravený obed? Peniaze? Lebo mu vypadlo, že má navariť a naservírovať a upratať po hosťovi...
ivka70
04.03.19,06:09
Ja mám zasa iný problém...v prvom polroku mi malá nosila z angličtiny za zabudnuté úlohy päťky.ale keď úlohy urobené boli,vtedy sa zázračne úlohy neznámkovali.zbytočne tým učiteľka pokazila priemer dcére a na vysvedčení bola sólova “4”
Neverim, ze 4 bola za domace ulohy.
Hovorili ste s ucitelom, preco taka znamka a ako naozaj vase dieta to Aj ovlada?
kopretinka
04.03.19,06:09
no ja som šiestak a dnes mi moja pani učitelka slovenčiny dala za pät lebo som nemal domácu
úlohu mal som ju zapísanú v úloháčiku a jedna strana my vipadla kde bola tá domáca úloha a keď že neuverila tak mi dala hubovej polievky..... a keď my dala päťku za nespravenú domácu úlohu tak za spravenú nech dá za jedna alebo dva.....

Ako, oza,j čo by si dal ty niekomu v reštike za nespravený obed? Peniaze? Lebo mu vypadlo, že má navariť a naservírovať a upratať po hosťovi...


No veď práve o tú päťku mi ide alebo dávanie tzv. "mínusok" za domácu úlohu. Som učiteľka a my nesmieme dávať známky za domáce úlohy - ale nejaký zákon som na to nenašla. Ale na druhej strane, keď žiak dostane päťku, je to asi výsledok mojej práce - že učivo nepochopil - tak prečo ho známkovať zlými známkami. Ja, známky za domáce úlohy nedávam, skôr sa ma to pýtala jedna známa, či sa to môže alebo nie.

Je to o prístupe. A o ľuďoch, niekedy ani dobrý učiteľ nedokáže vysvetliť učivo, ak je dieťa postihnuté, resp. nemá doma podmienky, ktoré by podporovali jeho rozvoj a nesnaží sa....
Fakt si myslíš,že čakajú 7 rokov na odpoveď??
Tinča123
04.03.19,15:33
Ja som nepovedala ze za ulohy mala 4,ale že jej štyri päťky zhoršili priemer.keď vie pani učiteľka dať známku keď dieťa úlohu nemá..prečo ich teda neznámkuje aj vtedy keď ju má?..či len trestať je v poriadku?..veď to demotivuje dieťa.a vôbec to nemá výchovný efekt.je na hranici poruchy pozornosti,čiže je nepozorná a nepoznačí si úlohu.