reincarnate
17.11.12,16:58
Zdravíčko , chcem sa spýtať
je možné aby mal Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny prístup k výpisu osobného bankovému účtu , osoby alebo posudzovaného člena rodiny žiadajúceho o príspevok na bývanie alebo dávku v hmotnej núdzi ?
misoft
17.11.12,22:01
Nie - je to v rozpore s politikou bánk. Existuje bankové tajomstvo. Účet klienta a peniaze na ňom sú osobným majetkom. Banky môžu o účte informovať len na základe súdneho rozhodnutia.
vulxy
17.11.12,23:05
by som sa spytal ked uz tu je rozbehnute okolo upsvar ,ci maju pristup k evidencii vozidiel a katastru nehnutelnosti.....moja sestra tvrdi ze ju normalne prelustrovaly ked dala ziadost o soc.davky......sa mi nejak nezda ci moze bit???
zalobaba
18.11.12,07:49
by som sa spytal ked uz tu je rozbehnute okolo upsvar ,ci maju pristup k evidencii vozidiel a katastru nehnutelnosti.....moja sestra tvrdi ze ju normalne prelustrovaly ked dala ziadost o soc.davky......sa mi nejak nezda ci moze bit???

Prístup do evidencie nemajú, posielajú dopyt na DI, kde im žiadateľa prelustrujú.
misoft
18.11.12,09:04
Aby bolo jasné - maximálne dostanú z banky informáciu, že XY je majiteľom účtu (bežného, termínovaného), ale číslo účtu, stav na účte - to neposkytnú!
reincarnate
18.11.12,09:06
diki ;)
ivka70
18.11.12,09:24
Ale ked si pozries ako vyzera ziadost o davky v hmotnej nudzi, ty musis sam poskytnut taketo udaje a este potvrdit, ze su spravne.
V pripade, ze by si neuviedol vsetky udaje korektne, musel by si v buducnosti priznane davky vratit a navyse zaplatit aj pokutu.
misoft
18.11.12,09:29
No práve - ty sám - nie že UPSVaR si vstúpi bez tvojho vedomia do správy tvojho účtu!
ivka70
18.11.12,09:46
Jasne, to bol skor prispevok k tomu, ze ziadatela UP prelustruje zhora zdola :o)
dunlop007
18.11.12,21:00
jasne ze nie
AdaMtiM
19.11.12,10:52
Neviem ako UPSVR, ale na sociálnej poisťovni majú minimálne možnosť overiť si, či človek, ktorý si dá posielať nemocenské dávky /PN/ na účet - je majiteľom toho účtu. Raz mi volala pracovníčka, že náš zamestnanec uviedol na PNke účet, ktorého nie je majiteľom - že ich na to software upozornil - že mu pošlú peniaze, iba ak donesie potvrdenie z banky, že je on spoludisponujúci s tým účtom iného majiteľa.... mňa to teda riadne zarazilo. Len dúfam, že tieto inštitúcie naozaj nemajú až také práva - že zistia zostatok na účte alebo nebodaj aj pohyb si overia.
reincarnate
19.11.12,12:28
v sociálnej poisťovní som pracoval , konkrétne na odbore nemocenského, tam to funguje na princípe že sa používa účet napísaný na oficiálne prvej PNke ktorá bola vložená do systému soc. poisťovne , ak sa ten účet medzi časom zmení alebo ak sa niekto pomýli pri vypisovaní účtu na PN tak potom im tam vyskočí že nieje zhodný z pôvodným účtom a potom si overuju či sa nestal omyl pri vypisovaní PN alebo či zamestnanec medzi časom nezmenil banku

len som nevedel ako je na tom UPSVR či nemajú nejakú výnimku
srdenko
19.11.12,17:34
socialna poistovna si to vie overit?
reincarnate
19.11.12,17:56
overiť si to vie len od zamestnávateľa alebo priamo od zamestnanca , ale nieje vylúčené že iné oddelenia poisťovne majú viac možností overovania bankových účtov , hlavne na živnostenskom oddelení alebo ak dôjde k exekúcií nejakého klienta v dôsledku neplatenia odvodov do poisťovne