andy22
24.02.06,18:50
Poradí mi niekto, či živnostník, ktorý ukončil živnosť, má nárok na odpočet straty z r. 2004 alebo mu na odpočet zaniká nárok. V r. 2005 mu vychádza zo živnosti DZ. Môže pred ukončením živnosti predať HIM (napr.PC) aj sebe alebo radšj inej osobe, príjem za odpredaj zvýši DZ a zost.cena ide do nákladov? Vďaka.
ondrejvla
24.02.06,18:57
Poradí mi niekto, či živnostník, ktorý ukončil živnosť, má nárok na odpočet straty z r. 2004 alebo mu na odpočet zaniká nárok. V r. 2005 mu vychádza zo živnosti DZ. Môže pred ukončením živnosti predať HIM (napr.PC) aj sebe alebo radšj inej osobe, príjem za odpredaj zvýši DZ a zost.cena ide do nákladov? Vďaka.

Účtuješ v JÚ, alebo v PÚ? Ak v PÚ tak zost.cena ide na účet 541 a výnosy z predaja na účet 641, ak v JÚ tak do výdajov Ti idú odpisy a do príjmov predaj majetku. Na odpočet straty máš nárok ak si podnikal v r.2005, ale keď máš zo živnosti DZ - tak asi áno!
alenad
25.02.06,14:59
Vie mi niekto poradiť v rámci témy - ukončenie živnosti?
Podnikateľ skončil živnosť k 30.6.2005. V 8/05 mu došiel dobropis - vyúčtovanie služieb, energii, ktorý bol uhradený v 9/05 na jeho bank.účet, ktorý ako podnikateľský nezrušil a ďalej používa ako súkromný. Mám tento
dobropis zaradiť medzi neuhradené pohľadávky k 30.6.2005, keď bol vystavený 31.7.2005?
Jana Acsová
25.02.06,15:11
Vie mi niekto poradiť v rámci témy - ukončenie živnosti?
Podnikateľ skončil živnosť k 30.6.2005. V 8/05 mu došiel dobropis - vyúčtovanie služieb, energii, ktorý bol uhradený v 9/05 na jeho bank.účet, ktorý ako podnikateľský nezrušil a ďalej používa ako súkromný. Mám tento
dobropis zaradiť medzi neuhradené pohľadávky k 30.6.2005, keď bol vystavený 31.7.2005? Pri ukončení živnosti ste povinní riadne uzatvoriť účtovníctvo s vyčíslením všetkých známych skutočností. Mám za to, že pohľadávka (ak je správne zúčtovacie obdobie) vznikla odobraním služieb, energií. Iba jej deklarovanie vystavením faktúry je neskôr. Teda ak sa pohľadávka viaže k dodávkam počas vykonávania podnikateľskej činnosti, mám za to, že by ste si ju mali zaevidovať ku dňu uzatvorenia účtovných kníh a účtovne doriešiť v rámci uzávierkovej úpravy príjmov a výdavkov.
alenad
25.02.06,15:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď, takže do pohľadávok zaevidujem aj pohľadávky voči komerčným poisťovniam, ktoré v priebehu roka vrátili alikvótne časti poistiek?
Jana Acsová
25.02.06,18:07
Ďakujem za rýchlu odpoveď, takže do pohľadávok zaevidujem aj pohľadávky voči komerčným poisťovniam, ktoré v priebehu roka vrátili alikvótne časti poistiek?Aj to je jedna z možností ako vylúčiť vplyv celoročných "platieb" účtovaných v rámci výdavkov ovplyvňujúcich základ dane.
Heleč
28.02.06,15:09
Čo spraví živnostník s debetom na účete pri skončení živnosti?
weva
01.03.06,23:48
SZČO ukončil živnosť 31.08.2005. Do konca roka robil ešte nejaké úhrady z podnikateľského účtu napr. odvody, za dod. faktúry. Dúfam, že to môže ísť do nákladov. Výkazy potom majú byť do 31.08.2005 alebo do 31.12.2005, keď vlastne po 31.08.2005 budem ešte účtovať.
STRELEC
02.03.06,00:04
Čo spraví živnostník s debetom na účete pri skončení živnosti?Neviem, či som to správne z danej otázky porozumel - bude musieť banke douhradiť zbytok kontokorentu. Ku dňu ukončenia živnosti je to zúčtované ako zostatok jeho záväzku z titulu kontokorentu.
STRELEC
02.03.06,00:10
SZČO ukončil živnosť 31.08.2005. Do konca roka robil ešte nejaké úhrady z podnikateľského účtu napr. odvody, za dod. faktúry. Dúfam, že to môže ísť do nákladov. Výkazy potom majú byť do 31.08.2005 alebo do 31.12.2005, keď vlastne po 31.08.2005 budem ešte účtovať.Ku dňu ukončenia živnosti firma aj uzatvára svoje účtovníctvo. Priznanie ako fyzická osoba sice podávaš za rok 2005 ako celok, ale výkazy (majetok, príjmy a výdavky) sú k 31.08.
Určite si pozri cez vyhľadávanie témy súvisiace s ukončením živnosti FO.
Heleč
02.03.06,13:24
Neviem, či som to správne z danej otázky porozumel - bude musieť banke douhradiť zbytok kontokorentu. Ku dňu ukončenia živnosti je to zúčtované ako zostatok jeho záväzku z titulu kontokorentu.

Máš s tým nejaké skúsenosti? Zatial mi nikto nevie poradiť.
On má totiž BV k 31.12.05 s debetom (povolené prečerpanie) a aj živnosť skončil 31.12.05. Ako to mám doúčtovať ? Na výkaze PaV v banke uvediem čo 0 alebo mínusové číslo?
weva
02.03.06,20:38
Ku dňu ukončenia živnosti firma aj uzatvára svoje účtovníctvo. Priznanie ako fyzická osoba sice podávaš za rok 2005 ako celok, ale výkazy (majetok, príjmy a výdavky) sú k 31.08.
Určite si pozri cez vyhľadávanie témy súvisiace s ukončením živnosti FO.
Pozrela som si tie témy a chcem sa opýtať, či som to dobre pochopila, lebo nemám skúsenosti s ukončením živnosti. Čiže napr. bankový výpis budem naposledy účtovať 31.08.2005, ďalšie výpisy si nebudem všímať (nezrušil účet). Všetky záväzky, ktoré by mal SZČO zaplatiť dám cez ID 31.08.05 do výdavkov OZD a pohľadávky, ktoré mu budú zaplatené dám do príjmov OZD?
STRELEC
02.03.06,20:51
Nemusia to byť len záväzky OZD. Napríklad zostatok nesplateného úveru. Je len finančným záväzkom. Rovnako nie všetky pohľadávky musia byť zvyšujúce základ dane. Napríklad u plátcu DPH je to DPH na výstupe.
weva
02.03.06,20:53
To je jasné, že do OZD dám len tie, čo tam naozaj majú byť. Napr. aj neuhradené poistné do poisťovní? Čo keď ho SZČO už nemá potom z čoho zaplatiť? Nie je platca DPH.
STRELEC
02.03.06,20:59
To je jasné, že do OZD dám len tie, čo tam naozaj majú byť. Napr. aj neuhradené poistné do poisťovní? Čo keď ho SZČO už nemá potom z čoho zaplatiť? Nie je platca DPH.
Pri ukončení živnosti sa vysporiada vzťah voči štátu z titulu daňových povinností bývalého podnikateľského subjektu. Poistné do poisťovní (je jedno, či sa jedná o fondy alebo napr. poistenie majetku) bude zrejme týmito subjektami vymáhané. Až po exekúcie. Niekedy ani exekvovať nie je však čo. Kde nič nie je, ani smrť neberie.:mee:
weva
02.03.06,21:03
Však práve, čo mu zoberú keď nič nemá, žiadny byt ani iný majetok, čo by stál za reč.
STRELEC
02.03.06,21:06
Však práve, čo mu zoberú keď nič nemá, žiadny byt ani iný majetok, čo by stál za reč.
To už je iná otázka. Ostatne končiaci subjekt podá poctivo priznanie, môže mu výjsť daňová povinnosť a on na jej zaplatenie nemá. Opäť: štát si začne svoje vymáhať. Jeho úspešnosť môže byť tiež všelijaká.
weva
02.03.06,21:09
STRELEC Ďakujem ti za vyčerpávajúce odpovede. Ozaj, tiež nemôžeš spať, lebo 31. marec sa blíži?
STRELEC
02.03.06,21:11
STRELEC Ďakujem ti za vyčerpávajúce odpovede. Ozaj, tiež nemôžeš spať, lebo 31. marec sa blíži?
Ja celoročne spávam 4 - 5 hodín. Mňa otázky nevyčerpali. Teba odpovede áno?:D :D :D
weva
02.03.06,21:17
Ja som vyčerpaná celkovo, lebo by som chcela spať a nemôžem. Ale to asi poznáš.