vlado.porada
18.11.12,17:07
Dobry vecer. Ked si zalozim jednoosobovu s.r.o. a som konatel a zaroven majitel, môzem byt aj jedinym (teda zatial) zamestnancom?
Ice dive
18.11.12,16:16
môžeš, avšak výhodnejšie je podpísať sám so sebou zmluvu o výkone funkcie konateľa, teda ak sro nemá ešte vysoký príjem... nakoľko ako zamestnanec musíš dostávať minimálnu mzdu a s tým spojené odvody... ako konateľ môžeš poberať odmenu napr. 50 € a máš poriešené všetky odvodové povinnosti...
zalobaba
18.11.12,16:30
môžeš, avšak výhodnejšie je podpísať sám so sebou zmluvu o výkone funkcie konateľa, teda ak sro nemá ešte vysoký príjem... nakoľko ako zamestnanec musíš dostávať minimálnu mzdu a s tým spojené odvody... ako konateľ môžeš poberať odmenu napr. 50 € a máš poriešené všetky odvodové povinnosti...


PP môže byť uzatvorený aj na skrátený pracovný úväzok, a mzda adekvátna pracovnému úväzku, tzn. aj mzda môže byť vo výške 50,- €.
vlado.porada
18.11.12,17:27
V poriadku, ja budem majitel a zaroven aj konatel. Ide mi o co najrozumnejsie vybratie zisku z s.r.o.-cky, kedze sa zisk zdanuje po novom a zaroven sa od neho odvija platenie zdravotnych odvodov. Ako to urobit najlepsie pre mna?
Ice dive
19.11.12,19:48
V poriadku, ja budem majitel a zaroven aj konatel. Ide mi o co najrozumnejsie vybratie zisku z s.r.o.-cky, kedze sa zisk zdanuje po novom a zaroven sa od neho odvija platenie zdravotnych odvodov. Ako to urobit najlepsie pre mna?

no to záleží od mnohých faktorov... napríklad aj od toho či máš aj iný pracovný pomer z ktorého sa ti platia odvody... aký vysoký je zisk a koľko peňazí potrebuješ vybrať napríklad 1000 - 2000 € sa dá rozpísať aj na cestovné príkazy... ale 10 000 - 20 000 € by si asi ťažko obhajoval pred daňovou kontrolou v jednoosobovej sro...
Muziku
22.11.12,13:17
AKou formou sa dá poberať odmena ? Vyplatenej odmeny sa netýkajú odvody ? Tiež chcem byť zamestnancom aj konateľom, takže zo zamestnaneckého platu budem platiť odvody, a čo odmeny?
Ice dive
23.11.12,20:27
no tak si vyplácaj len zamestnanecký plat.... nemusíš mať odmunu za výkon funkcie konateľa aj plat zamestnanca...
z odmeny výkonu funkcie konateľa platí tak isto odvody ako zo zamestnania, výhoda spočíva len v tom, že výšku odmeny si môžeš vymyslieť, napr. 50 € t.j. v prípade zamestnaneckého pomeru si musíš dať vyplatiť minimálnu mzdu...

ak by si si ako majiteľ vyplácal podiel na zisku, tak z tohto by si platil daň + odvod do zdravotnej poisťovne...
Muziku
20.12.12,06:21
Dám to do tejto témy.. idem zamestnať prvého zamestnanca v s.r.o.

Chcel by som to však už od 1.1.2013. Viem že do ZP to stačí nahlásiť do 8 dní po začatí PP, ale do SP to musím nahlásiť skôr, akou formou?
Zároveň sa musím nahlásiť aj ako zamestnávateľ aj do SP aj do ZP, tu sú aké termíny? Poprípade nejaký postup aby som niečo nevynechal.. :)
Muziku
20.12.12,07:08
Odpoviem si.. :D



Zamestnávateľom sa stáva každá osoba, ak začne zamestnávať aspoň jedného zamestnanca.
Zamestnávateľ je povinný prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a odhlásiť sa z tohto registra do ôsmich dní odo dňa, v ktorom nezamestnáva už žiadneho zamestnanca.
Zamestnávateľ sa prihlasuje na Registračnom liste zamestnávateľa, svojich zamestnancov prihlasuje prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby.
Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia zamestnanca na základe riadneho pracovného pomeru (alebo iného právneho vzťahu) a zamestnanca, ktorý vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru najneskôr pred začatím výkonu práce, a to predložením riadne vyplneného a potvrdeného tlačiva Registračný list fyzickej osoby - prihláška a odhlásiť tohto zamestnanca z registra poistencov a sporiteľov starobného dôchodkového sporenia najneskôr v deň nasledujúci po skončení pracovnoprávneho vzťahu, a to predložením riadne vyplneného a potvrdeného tlačiva Registračný list fyzickej osoby - odhláška.
Zamestnávateľ plní prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby aj ďalšie oznamovacie povinnosti spojené napr. s prerušením poistenia zamestnanca, zmenou údajov o zamestnancovi a pod.
Zamestnávateľ je povinný predkladať pobočke Sociálnej poisťovne Mesačný výkaz poistného a príspevkov a zvlášť prílohu mesačného výkazu a tiež Výkaz poistného a príspevkov a jeho prílohu.
V mesačnom výkaze uvádza zamestnávateľ (v členení na jednotlivých zamestnancov a na jednotlivé druhy poistenia) zamestnancov s pravidelným príjmom, zamestnancov pracujúcich na dohodu, práceneschopných zamestnancov, zamestnancov na materskej a rodičovskej dovolenke.
Vo výkaze uvádza zamestnávateľ zamestnancov s nepravidelným príjmom (t.j. takých, ktorí v zmysle uzatvorenej právnej formy pracovného vzťahu so zamestnávateľom majú právo na príjem nie raz mesačne, ale napr. raz štvrťročne, raz za rok a pod.), zamestnancov, ktorým vypláca odmeny po skončení pracovného pomeru a tých, ktorým vypláca príjem plynúci z neplatne skončeného pracovného pomeru.
Od 1. decembra 2011 je povinnosťou všetkých zamestnávateľov doručovať príslušné doklady (registračné listy, mesačné výkazy a výkazy) bez ohľadu na počet zamestnancov (teda aj v prípade, ak zamestnávajú čo len jedného zamestnanca- aj dohodára).
Požadované údaje v elektronickej forme doručuje zamestnávateľ Sociálnej poisťovni prostredníctvom systému elektronického zberu údajov (EZU).
K získaniu prístupu do EZU je potrebná osobná návšteva pobočky Sociálnej poisťovne, kde zamestnávateľ (prípadne splnomocnená osoba) predloží podpísanú dohodu o elektronickej komunikácii (v prípade splnomocnenej osoby aj úradne overené splnomocnenie). Sociálna poisťovňa na počkanie vystaví GRID kartu, ktorá umožní zamestnávateľovi prístup do EZU.


- do 8 dní po vzniku PP sa musím ako zamestnávateľ prihlásiť do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne na Registračnom liste zamestnávateľa a musím prihlásiť aj zamestnanca prostredníctvom Registračného listu fyzickej osoby (toto tam nie je celkom jasne napísané)
- najneskôr 1 deň pred začatím PP prihlásiť zamestnanca do SP prostredníctvom tlačiva Registračný list fyzickej osoby - prihláška
- mesačne predkladať SP Mesačný výkaz poistného a príspevkov a zvlášť prílohu mesačného výkazu a tiež Výkaz poistného a príspevkov a jeho prílohu (omg :D bolo mi to treba) - dá sa to však robiť cez EZU, to si teda vybavím.

No tu sa síce nespomína ZP, ale tam sa tiež prihlásim ako zamestnávateľ aj zamestnanec, dúfam že stačí do 8 dní od vzniku PP.
taiko
20.12.12,07:54
môžeš, avšak výhodnejšie je podpísať sám so sebou zmluvu o výkone funkcie konateľa, teda ak sro nemá ešte vysoký príjem... nakoľko ako zamestnanec musíš dostávať minimálnu mzdu a s tým spojené odvody... ako konateľ môžeš poberať odmenu napr. 50 € a máš poriešené všetky odvodové povinnosti...
A ked bude mat sro vysoky prijem, tak uz nebude vyhodnejsie mat len zmluvu o vykone funkcie konatela?
Povedzme, ze :
- prijem bude pochadzat zo sluzieb poskytovanych tretim stranam
- sluzby bude fyzicky vykonavat majitel a konatel v jednej osobe
- prijem sro bude 100000 rocne.
- a majitel/konatel nebude mat iny pracovny pomer

moze si ako konatel davat odmenu 50EUR, vyberat podiel na zisku a platit z neho len zdravotne odvody?

BTW. kolko je to "vysoky" prijem?
Muziku
20.12.12,12:28
No počkať, keby si sa zamestnal, platíš si zo mzdy čo si vyplácaš sociálne aj zdravotné odvody. Ak by si si vyplácal len podiel na zisku, platil by si len odvody do ZP? Do soc.poi by si nemusel platiť nič?

Do zdravotnej sa platia 14% z vymeriavacieho zakladu, pričom je tam minimálna ale aj maximálna hranica. Tak by sa oplatilo vybrať podiel na zisku naraz vo vyššej sume aby sa zdanila len časť do maximálnej výšky.. hm?
taiko
21.12.12,16:57
No počkať, keby si sa zamestnal, platíš si zo mzdy čo si vyplácaš sociálne aj zdravotné odvody. Ak by si si vyplácal len podiel na zisku, platil by si len odvody do ZP? Do soc.poi by si nemusel platiť nič?

Do zdravotnej sa platia 14% z vymeriavacieho zakladu, pričom je tam minimálna ale aj maximálna hranica. Tak by sa oplatilo vybrať podiel na zisku naraz vo vyššej sume aby sa zdanila len časť do maximálnej výšky.. hm?
Bolo by to fanj, no len ci to chapeme spravne
startrun42195
02.01.13,11:44
Neviem, či som správne zorientovaná, preto prosím o odobrenie postupu: Som zamestnanec vo firme, platí za mňa odvody atď. Spravila som si s.r.o., jednoosobová, som jediný spoločník, konateľ. Predpoklad je, že prvý rok-dva budú príjmy minimálne, resp. s najväčšou pravdepodobnosťou bude HV-strata. Neplánujem v s.r.o. zamestnať seba ani nikoho. 1. Neviem, čo bude vhodnejšie riešenie, či so sebou urobiť zmluvu o výkone funkcie konateľa, alebo ísť smerom vyplatenia odmeny. 2. S tým súvisí ešte jedna vec, keď teda nebudem mať zamestnancov, KTO vlastne bude vykonávať činnosti, ktoré mám v predmete? Jasné, že ja to urobím sama, ide napr. o administratívne činnosti, ale aj stavebné práce (v súlade s voľnou živnosťou), ale ako to vyfakturujem, metie ma tá abstraktnosť, že konateľ nie je automaticky zamestnanec. Bude to v poriadku, že moja s.r.o. urobí činnosť, niečo vypracuje, pošle faktúru inej firme? Ďakujem.
Economic
02.01.13,11:54
Neviem, či som správne zorientovaná, preto prosím o odobrenie postupu: Som zamestnanec vo firme, platí za mňa odvody atď. Spravila som si s.r.o., jednoosobová, som jediný spoločník, konateľ. Predpoklad je, že prvý rok-dva budú príjmy minimálne, resp. s najväčšou pravdepodobnosťou bude HV-strata. Neplánujem v s.r.o. zamestnať seba ani nikoho. 1. Neviem, čo bude vhodnejšie riešenie, či so sebou urobiť zmluvu o výkone funkcie konateľa, alebo ísť smerom vyplatenia odmeny. 2. S tým súvisí ešte jedna vec, keď teda nebudem mať zamestnancov, KTO vlastne bude vykonávať činnosti, ktoré mám v predmete? Jasné, že ja to urobím sama, ide napr. o administratívne činnosti, ale aj stavebné práce (v súlade s voľnou živnosťou), ale ako to vyfakturujem, metie ma tá abstraktnosť, že konateľ nie je automaticky zamestnanec. Bude to v poriadku, že moja s.r.o. urobí činnosť, niečo vypracuje, pošle faktúru inej firme? Ďakujem.

Pokiaľ si nebudeš vyplácať zo sro (povinnosť to nie je, ale možnosť áno) nič, nie je treba ani zmluvy. Ak si už ale vyplácať chceš, tak potom máš viacej možností, mandátna zmluva, dohoda, kratší pracovný pomer a podobne..