Argentina
18.11.12,18:12
Ahojte,

potrebovala by som poradiť. Pracovný pomer mi končí 28.2.2013 /ukončenie z mojej strany/ v práci, kde som bola zamestnaná 4 roky. Súčasne sa snažím otehotnieť čo sa mi nedarí pravdepodobne kvôli stresujúcej práci. Následne po výpovedi chcem nastúpiť na podporu v nezamestnanosti. Keďže ochrannú lehotu /8mesiacov/ nestihnem, chcela by som to riešiť dobrovoľným nemocenským poistením. Neviem či je možné ho platiť súbežne s dávkou v podpore v nezamestnanosti a ako mám
chápať podmienke 26 týždňov nemocensky poistená. /podmienku 270 dní mám splnenú/.
Ďalšia otázka je či sa mi potom bude materská rátať z DNP, alebo je možnosť pokračovať v nemocenskom poistení bez prerušenia? Takisto uvítam akékoľvek riešenie, ktoré mi poradíte
Ďakujem
Xanti
18.11.12,19:28
Ahojte,

potrebovala by som poradiť. Pracovný pomer mi končí 28.2.2013 /ukončenie z mojej strany/ v práci, kde som bola zamestnaná 4 roky. Súčasne sa snažím otehotnieť čo sa mi nedarí pravdepodobne kvôli stresujúcej práci. Následne po výpovedi chcem nastúpiť na podporu v nezamestnanosti. Keďže ochrannú lehotu /8mesiacov/ nestihnem Nikdy nevieš čo sa zomelie, možno naozaj otehotnieš dovtedy. , chcela by som to riešiť dobrovoľným nemocenským poistením. Nedá sa mať samostatné dobrovolné nemocenské poistenie, musí sa platiť balík poistení cca 35,15% z určeného VZ. Neviem či je možné ho platiť súbežne s dávkou v podpore v nezamestnanosti Dá sa platiť . a ako mám
chápať podmienke 26 týždňov nemocensky poistená. Týka sa to dobrovolného poistenia, ak si poistená menej ako 26 týždňov tak je jedno z akého VZ si poistená PN aj materskú by si mala minimálnu, ak si poistená dlhšie ako 26 týždňov tak PN aj materská by boli vyplácané zo skútočného VZ. Min. VZ je tento rok 339,89 a max. 1153,75 eur, budúci rok minimálny VZ bude 393 eur a maximum ešte som sa nad tým nepozastavovala koľko bude maximum :D, /podmienku 270 dní mám splnenú/.
Ďalšia otázka je či sa mi potom bude materská rátať z DNP áno z DNP,, alebo je možnosť pokračovať v nemocenskom poistení bez prerušenia? Nie toto sa nedá ... Takisto uvítam akékoľvek riešenie, ktoré mi poradíte
ĎakujemRiešení je viacero, a vždy budú závisieť od tej kt. situácie čo sa TI pritrafí, naozaj sa môže stať že budeš tehotná, alebo aj že otehotnieš v máji, alebo v septembri ... a písať teraz riešenie nemá nejaký zmysel. Lebo vždy je výhodné niečo iné.
MiroslavaM
05.03.13,16:28
Dobrý deň prajem.
Vidím že podobné problémy máme asi viaceré :( Chcela by som Vás poprosiť o radu nakoľko som v podobnej situácii aj ja. V sept.2011 som nastúpila do nového zamestnania. Nakoľko rokov mi pribúda začali sme riešiť bábo. Od augusta 2012 som bola 5,5mes.na PN nakoľko sme nevedeli zistiť príčinu nášho neotehotnenia. Koncom januára 2013 prišli na to že na chybe je manžel a tým pádom mi lekár PN ukončil. Na druhý deň som nastúpila do práce ale ako som predpokladala - výpoveď. Výpoveď bola dohodou s okamžitým ukončením. My sme sa ale boja nevzdali pretože máme šancu na bábätko ale v centre asistovanej reprodukcie. Teraz som momentálne na ÚP a požiadala som o dávku v nezamestnanosti. Prácu si hľadať nejdem nakoľko na kliniku musíme chodiť 2-3 krát týždenne (300km). Dávku v nezamestnanosti budem dostávať pol roka a potom neviem čo ďalej. Či by som sa mala dať na PN-ku ale to by som asi aj tak nič nedostávala. A ako to bude potom s materskou? Mala by som sa pripoistiť alebo ako si zabezpečiť aspoň nejakú materskú? Za všetky vaše rady a návrhy vopred ďakujem.