SamuelSK
18.11.12,18:55
Caute... prave som pozeral TV, ze ako dostal nejak typek podmienku za to, ze si chytil ruby hodom kamenom na veceru..
To ma donutilo rozmyslat, ze co ak:
idem na stanovacku a chcem si chytit rybu na veceru, zavru ma? je toto nelegalne?
(plati to aj na chrobaky?)
idem na stanovacku, no stratim sa a hrozi mi smrt hladom, nemozem aj tak nic ulovit?
je to potom nejaka krajna nudza napr, alebo ani tak nie je mozne si ulovit rybu pre prezitie (veceru)?

Este by ma zaujimalo, ako je to vsade inde vo svete (uz to skumam a hladam..), lebo toto mi pride pritiahnute za vlasy...

Vas nazor ?
lujza.j
18.11.12,18:01
§ 310
Pytliactvo
(1) Kto neoprávnene zasiahne do výkonu práva poľovníctva alebo do výkonu rybárskeho práva tým, že bez povolenia loví zver alebo ryby alebo loví zver alebo ryby v čase ich ochrany alebo zakázaným spôsobom, alebo kto ukryje, prechováva, alebo na seba alebo na iného prevedie zver alebo ryby neoprávnene ulovené alebo nájdené, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) hromadne účinným alebo zavrhnutiahodným spôsobom,
b) v malom rozsahu, alebo
c) ako osoba, ktorá má osobitne uloženú povinnosť chrániť životné prostredie.

(3) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a už bol za taký čin odsúdený,
b) vo väčšom rozsahu, alebo
c) závažnejším spôsobom konania.

(4) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 v značnom rozsahu.

(5) Odňatím slobody na štyri roky až desať rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1 vo veľkom rozsahu.
buchač
18.11.12,18:03
Caute... prave som pozeral TV, ze ako dostal nejak typek podmienku za to, ze si chytil ruby hodom kamenom na veceru..
To ma donutilo rozmyslat, ze co ak:
idem na stanovacku a chcem si chytit rybu na veceru, zavru ma? je toto nelegalne?
(plati to aj na chrobaky?)
idem na stanovacku, no stratim sa a hrozi mi smrt hladom, nemozem aj tak nic ulovit?
je to potom nejaka krajna nudza napr, alebo ani tak nie je mozne si ulovit rybu pre prezitie (veceru)?

Este by ma zaujimalo, ako je to vsade inde vo svete (uz to skumam a hladam..), lebo toto mi pride pritiahnute za vlasy...

Vas nazor ?

Ale ...správny výraz , ktorý vystihuje podstatu a aj pointu problému ....

Nie , nie je to pritiahnuté za vlasy ...jedná sa o pytliactvo ...Trestný čin pytliactva podľa § 310 Trestného zákona
Prirovnal by som to dvom domácnostiam .
Jeden sused príde k druhému a z chladničky si vyberie jedlo ...

Všade inde vo svete sú iné zákony a predpisy , takže nemá zmysel skúmať a hľadať ....
ivka70
18.11.12,18:05
Caute... prave som pozeral TV, ze ako dostal nejak typek podmienku za to, ze si chytil ruby hodom kamenom na veceru..
To ma donutilo rozmyslat, ze co ak:
idem na stanovacku a chcem si chytit rybu na veceru, zavru ma? je toto nelegalne? Na chytanie ryb potrebujes rybarsky listok, da sa kupit aj docasny, na danu vodnu plochu, pri ktorej stanujes. Bez RL dostanes minimalne pokutu, ak ta chytia, ide o pytliactvo.
(plati to aj na chrobaky? na zakonom chranene ano ....)
idem na stanovacku, no stratim sa a hrozi mi smrt hladom, nemozem aj tak nic ulovit? na stanovacke sa stratis :) ??? na Slovensku? No, ak sa stratis v nejakej chranenej krajinnej oblasti, tak tam pozor na chytanie a jedenie cohokolvek ziveho ....
je to potom nejaka krajna nudza napr, alebo ani tak nie je mozne si ulovit rybu pre prezitie (veceru)? nie

Este by ma zaujimalo, ako je to vsade inde vo svete (uz to skumam a hladam..), lebo toto mi pride pritiahnute za vlasy...

Vas nazor ?

o ryby sa treba aj starat, platenie rybarskeho listka je na to prispevok
tom_i
18.11.12,18:23
nemyslím si že v krajnej núdzi ako píšeš že sa stratíš by ťa niekto odsudil za pytliactvo, ale ja tiež nehádžem šutre po susediných sliepkach aby som si uvarila polievku, čo bolo bolo teraz je všetko niekoho takže asi tak
buchač
18.11.12,18:33
o ryby sa treba aj starat, platenie rybarskeho listka je na to prispevok



je to potom nejaka krajna nudza napr, alebo ani tak nie je mozne si ulovit rybu pre prezitie (veceru)? nie

ÁNO

Nakoľko

Núdza krajná je v práve zákonom dovolené (inak protiprávne) konanie, ktorým sa odvracia nebezpečenstvo priamo ohrozujúce záujem chránený zákonom.

...a nemienim absolútne o tomto aspekte problematiky diskutovať ...;)
Nepresvedčí ma nikto ...:rolleyes:
Liptáčik
18.11.12,18:39
Aj keď sa Ti to nezdá, je to pytliactvo. A čo by si urobil s niekym, kto v potravinách zje rohlík (je hladný). Ani toto nie je krajná núdza. V potravinách tieto škody hradia "bohaté" predávačky, v prípade rýb je to rybársky zväz.
buchač
18.11.12,18:47
Aj keď sa Ti to nezdá, je to pytliactvo. A čo by si urobil s niekym, kto v potravinách zje rohlík (je hladný). Ani toto nie je krajná núdza. V potravinách tieto škody hradia "bohaté" predávačky, v prípade rýb je to rybársky zväz.
Nechcem byť za múdreho ...

Lenže porovnávať potraviny s nejakou pustatinou je trochu zlý príklad.
V potravinách je to " iba " krádež ...


mimotemy
...a ozaj ...v tej nejakej pustatine by mi bolo úplne jedno , či ma niekto načape na " rybačke " ...
Ja by som si prípadne niečo iné ulovil ...buď nejaké oká alebo rovno niečo práskol ...
Zákon by musel počkať , pokiaľ by som hlad zahnal ...a ja keď som hladný , vtedy so mnou niet vážnej debaty ...
trisestri
18.11.12,19:11
je to smutne,lebo to pripomina stredovek ked zemepani si robili bestrestne co sa im zapacilo a chudaka za pytliactvo vesali-v krajine kde sa beztrestne kradnu miliardy,kde sa peniaze rozhadzuju na kazdom kroku,kde kvitne zlodejina a podvody,nasilie,kde dakto zabije opity cloveka na prechode a dostane mensiu palku ako nejaky chudak za sprostu rybu/kde vrahovia si vegetuju na Belize/
no chudacikovia rybari pridu o jednu rybku,ale tym rybarom absolutne nevadi ked im otravia tisice ryb a nik za to nie je potrestany.
a ty zbabely hajzli policajti,ked uz paktuju z mafiou a zbabelo si netrufnu na vselijakych grazlov a grazlikov,tak si takto uboho vylepsuju statistiky a sa odbavuju na nejakych chudacikoch-no aky prehlad maju o vsetkych riekach,rieckach a potockoch-keby taky mali o tunelaroch, lumpoch, vytrznikoch, zlodejoch, vagabundoch atd a hlavne taku aktivitu a zaujem riesit omnoho zavaznejsie kriminalne ciny,ludia daktorym vam vadi jedna rybka a rozkradnute stovky miliard vas netankuju./a to nevraviac o vyrabovanych zahradach,domoch,dennodenych lupeziach/
buchač
18.11.12,19:25
je to smutne,lebo to pripomina stredovek ked zemepani si robili bestrestne co sa im zapacilo a chudaka za pytliactvo vesali-v krajine kde sa beztrestne kradnu miliardy,kde sa peniaze rozhadzuju na kazdom kroku,kde kvitne zlodejina a podvody,nasilie,kde dakto zabije opity cloveka na prechode a dostane mensiu palku ako nejaky chudak za sprostu rybu/kde vrahovia si vegetuju na Belize/
no chudacikovia rybari pridu o jednu rybku,ale tym rybarom absolutne nevadi ked im otravia tisice ryb a nik za to nie je potrestany.
a ty zbabely hajzli policajti,ked uz paktuju z mafiou a zbabelo si netrufnu na vselijakych grazlov a grazlikov,tak si takto uboho vylepsuju statistiky a sa odbavuju na nejakych chudacikoch-no aky prehlad maju o vsetkych riekach,rieckach a potockoch-keby taky mali o tunelaroch, lumpoch, vytrznikoch, zlodejoch, vagabundoch atd a hlavne taku aktivitu a zaujem riesit omnoho zavaznejsie kriminalne ciny,ludia daktorym vam vadi jedna rybka a rozkradnute stovky miliard vas netankuju./a to nevraviac o vyrabovanych zahradach,domoch,dennodenych lupeziach/

...nerieš všetko politikou ...
...aj keď na druhej strane máš pravdu ....


Bavíme sa predsa o nejakej extrémnej situácii a nie o plánovanom pytliactve ( lebo aj to sa deje ) , kde ten pytliak ide iba za tým svojim ziskom ...

Vravíš a spomínaš polišov ,že sa odbavujú na tých chudákoch ...
Nuž , sú oblasti , ktorým sa radšej vyhnú - nakoľko by riskovali aj ten život ...
...a to je fakt pravda a aj prax ( alebo opačne )...
pavol54
18.11.12,19:28
je to smutne,lebo to pripomina stredovek ked zemepani si robili bestrestne co sa im zapacilo a chudaka za pytliactvo vesali-v krajine kde sa beztrestne kradnu miliardy,kde sa peniaze rozhadzuju na kazdom kroku,kde kvitne zlodejina a podvody,nasilie,kde dakto zabije opity cloveka na prechode a dostane mensiu palku ako nejaky chudak za sprostu rybu/kde vrahovia si vegetuju na Belize/
no chudacikovia rybari pridu o jednu rybku,ale tym rybarom absolutne nevadi ked im otravia tisice ryb a nik za to nie je potrestany.
a ty zbabely hajzli policajti,ked uz paktuju z mafiou a zbabelo si netrufnu na vselijakych grazlov a grazlikov,tak si takto uboho vylepsuju statistiky a sa odbavuju na nejakych chudacikoch-no aky prehlad maju o vsetkych riekach,rieckach a potockoch-keby taky mali o tunelaroch, lumpoch, vytrznikoch, zlodejoch, vagabundoch atd a hlavne taku aktivitu a zaujem riesit omnoho zavaznejsie kriminalne ciny,ludia daktorym vam vadi jedna rybka a rozkradnute stovky miliard vas netankuju./a to nevraviac o vyrabovanych zahradach,domoch,dennodenych lupeziach/
známemu vybehli domáce králiky z klietky na pole išiel okolo biely brat a lapil ho a hneď mu klepol poza uši čo mal ho vrátiť keď bol vyzvaný alebo mal majiteľ riešiť stovky rozkradnutých miliárd? rybia vsádka nemá klietky ani ohrádky je limitovaná brehmi vodného toku rybári si to zaplatili náhodný okoloidúci si rybu uloví . krádež je krádež či je veľká alebo malá.
Ice dive
18.11.12,19:52
Caute... prave som pozeral TV, ze ako dostal nejak typek podmienku za to, ze si chytil ruby hodom kamenom na veceru..
To ma donutilo rozmyslat, ze co ak:
idem na stanovacku a chcem si chytit rybu na veceru, zavru ma? je toto nelegalne?
(plati to aj na chrobaky?)
idem na stanovacku, no stratim sa a hrozi mi smrt hladom, nemozem aj tak nic ulovit?
je to potom nejaka krajna nudza napr, alebo ani tak nie je mozne si ulovit rybu pre prezitie (veceru)?

Este by ma zaujimalo, ako je to vsade inde vo svete (uz to skumam a hladam..), lebo toto mi pride pritiahnute za vlasy...

Vas nazor ?

zas buď trochu realista... chytiť rybu hodením šutru do vody je taká náhoda, že vianoce bývajú častejšie... pravdepodobne sa to niekomu podarilo, tak sa pochválil v miestnej krčme a člen miestnej rybárskej stráže si povedal, že mladému skrešú kohútik nech tak veľmi nevyskakuje...

si zober koľko by to muselo byť náhodných udalostí za sebou... hodí šuter do vody, ryba horebruchom a podarí sa mu ju vyloviť, a cestou domov ho s ňou chytia... je to tak uletené, že to až pravda musí byť... a keď budeš stratený v lese, a nebudeš vedieť kam sa podieť, tak určite nepôjdeš loviť ryby kde je šanca na úspech mizivá a neistá (pochybujem, že si vyrobíš rybársky háčik, alebo zasypeš miestny potôčik hádzaním kameňov do vody...) ale skôr pohľadáš nejaké tie lesné plody, kde máš príjem stravy istý...
trisestri
18.11.12,19:59
známemu vybehli domáce králiky z klietky na pole išiel okolo biely brat a lapil ho a hneď mu klepol poza uši čo mal ho vrátiť keď bol vyzvaný alebo mal majiteľ riešiť stovky rozkradnutých miliárd? rybia vsádka nemá klietky ani ohrádky je limitovaná brehmi vodného toku rybári si to zaplatili náhodný okoloidúci si rybu uloví . krádež je krádež či je veľká alebo malá.

kazdy chape po svojom,neviem potom ci ti mam verit to aky si hospodar,ked ti vobec nevadi rozkradanie zemiakov z poli-vsak radsej nech policajti chytaju nejakeho pytliaka co ulovi raz za uhorsky rok nejaku rybicku,asi na zahrade to uz taka drina neni-ved na vychode uz nic nikto nechce pestovat,lebo policajti radsej chytaju drobnych pytliakov ako rabovacov zahrad a tomu ver ze poznam niektorych vychcanych rybarov ktory urobia viac skody ako 10 pytliakov.
apropo kedy kto bol potrestany za otravu ryb?-jeden otraveny vodny tok ma tolko uhynutych ryb co nepochytaju drobny pytliaci ani za rok,nepisem o velkych lebo to tych sa vsetci boja.
inak porovnavat zajaca a ryby je poriadne mimo-kralika si chova konkretna osoba za vlastne naklady na vlastom pozemku v obmedzenom mnozstve,kdezto nie vsetky ryby si vychovali rybari,takisto vodne toky nie su ich majetok a nikomu neubudne ta jedna ryba.
trisestri
18.11.12,20:05
...nerieš všetko politikou ...
...aj keď na druhej strane máš pravdu ....


Bavíme sa predsa o nejakej extrémnej situácii a nie o plánovanom pytliactve ( lebo aj to sa deje ) , kde ten pytliak ide iba za tým svojim ziskom ...

Vravíš a spomínaš polišov ,že sa odbavujú na tých chudákoch ...
Nuž , sú oblasti , ktorým sa radšej vyhnú - nakoľko by riskovali aj ten život ...
...a to je fakt pravda a aj prax ( alebo opačne )...

zlodejina a podvody nie su iba o politikoch,staci sledovat tnky a dianie vo vlastnych regionoch
to je ten problem ze na velkych pytliakov si netrufnu,takisto netrufnu si ani na tych co neraz otravili spustu ryb,ani na kamosov rybarov ktory si beru viac ako maju povolene.
nuz policajti boja sa rizika,nuz za co su potom plateny a naco liezli do policie?
trisestri
18.11.12,20:14
v prave existuje nieco ako je spolocenska zavaznost priestupku a trestneho cinu a ta by mala mat urcene priority a hierarchiu.
SamuelSK
19.11.12,10:42
Ale je to sukromny majetok, ten rybnik niekomu patri? Alebo ta ryba niekomu patri?
Ak ano, tak fajn, ale ak to patri statu, tak to patri nam vsetkym nie?
Ved ako by si mohol niekto sprivatizovat PRIRODU ???

EDIT:
No ja to chapem tak, ze je to obmedzenie pre ludi, aby nesli vylovit vsetku zver a ryby za dva dni a potom nic zive sa nenajde..
No lenze pricetny clovek kasle na lov ziveho.. Pre zabavu to robit nebude, a ak nie je na to materialne odkazany, tak takztiez nie (teda aspon ja to takto chapem)..
trisestri
19.11.12,11:05
pre malych pytliakov by uplne postacila pokuta./trestne by malo byt pytlacenie vo velkom,otrava ryb alebo znecistenie takeho rozsahu ktore zapricini ich hromadny uhyn,obdobne v polovnictve-zver nici urodu a ludia nemozu nic robit proti tomu,lebo je chranena a to aj v pripade neumerneho rozmnozenia/
gamakatsu
08.10.15,06:29
Rybnik moze byt aj sukromnym mjetkom. Dolezite ale je, ze rybarske pravo patri statu. Stat ho dalej prideluje niekomu. Napriklad Slovenskemu rybarskemu zvazu. Ryb. zakon ti povoluje lov ryb len za urcitych podminok. Clensto, povinna vybava, doba hajenia, lovna miera, sposob lovu... Pri nedodrzani je to TC Pytliactvo.