accountant
25.02.06,07:49
Ked mam úver z Nemecka a prisli mi uz aj vycislene uroky za rok 2005.Partneri sa dohodli ze úroky sa budu splacat priebezne,mam povinnost zraziť pri nich zrazkovou dan a uhradit o to menej.Lebo som cital §16 a 43 a tam nieco take sa pise.Len neviem ci nie je nejaka vynimka.Dakujem Vam velmi pekne.:confused:
kalkulka
25.02.06,11:44
Ked mam úver z Nemecka a prisli mi uz aj vycislene uroky za rok 2005.Partneri sa dohodli ze úroky sa budu splacat priebezne,mam povinnost zraziť pri nich zrazkovou dan a uhradit o to menej.Lebo som cital §16 a 43 a tam nieco take sa pise.Len neviem ci nie je nejaka vynimka.Dakujem Vam velmi pekne.:confused:
Nemáš na mysli §16 ZDP ods. 1 pís.e 3 a § 43 ods.2. Pozrela by som ešte zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia s Nemeckom Čl. 11.Nemám to preštudované, preto nehovorím ani áno ani nie. V zmluve s Nemeckom sú uvedené podmienky. Podľa nášho zákona by som sa ja priklonila asi k tomu, že je povinnosť odviesť zrážkovu daň, ale radšej mrkni ešte do zmluvy.
accountant
25.02.06,12:00
pozrel som tu zmluvu,ktora je sice z r.1984 a tam sa pise ze by sa to malo zdanit v Nemecku.Neviem ci odvtedy neboli nejake novely alebo zmeny v tejto zmluve.Ale dakujem Ti za radu.
ondrejvla
25.02.06,21:09
§ 16
Zdroj príjmov daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou

(1) Príjmom zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou je príjem
______________________
e) z úhrad od daňovníkov s neobmedzenou daňovou povinnosťou a od stálych prevádzkarní daňovníkov s obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorými sú
______________________
3. úroky a iné výnosy z poskytnutých úverov a pôžičiek a z vkladov na vkladných knižkách, z vkladov peňažných prostriedkov na bežných účtoch a vkladových účtoch, z výnosov z podielových listov, z výnosov z dlhopisov, z výnosov z vkladových certifikátov, depozitných certifikátov, pokladničných poukážok, vkladových listov a z iných cenných papierov im na roveň postavených a z iných investičných nástrojov podľa osobitného predpisu,

______________________
§ 43
Daň vyberaná zrážkou


(1) Z príjmov podľa odsekov 2 a 3 sa daň vyberá zrážkou, pričom sa použije sadzba dane podľa § 15.

(2) Daň z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou okrem príjmov plynúcich stálej prevádzkarni týchto daňovníkov (§ 16 ods. 2) sa vyberá zrážkou, ak ide o príjmy podľa § 16 ods. 1 písm. c), d) a e) prvého až tretieho bodu a výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok.


Ja by som to nedanila ako daň vyberanú zrážkou, nakoľko veriteľ nemá u nás stálu prevádzkáreň a ani sa nejedná o výnos z dlhopisov a pokladničných poukážok. Dôležitá je zmluva, ktorú ste uzatvorili s veriteľom,
z dôvodu dvojitého zdanenia.
KEJKA
26.02.06,07:58
výborná odpoved, ale podľa mňa nesprávny záver. Ide o príjem zo SR na základe poskytnutého úveru. V zmysle citovaného treba zraziť daň. Ale ešte to môže zmeniť zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia.
Kelis
28.02.06,06:42
Dobrý dníček milí poraďáci,

neviem či som práve tam kde by som mala byť, ale spomínajú sa tu výnosy z dlhopisov tak snáď áno. Môj klient, ktorému robím DP 2005 v jednoduchom účtovníctve dostal na osobný účet výnosy z dlhopisov, ktoré má ako FO v jednej nemenovanej spoločnosti. Problém je, že si nie som istá či som to dobre zaúčtovala. Účtujem v ALFE. Ja som to účtovala všetko zaradom, aby mi sedel účtovný zostatok. Takže pokiaľ viem, výnosy z dlhopisov sa nezdaňujú, takže som to dala ako INÝ NEZDANITEĽNÝ PRÍJEM. Je to O.K.???
Marína
28.02.06,07:21
pozrel som tu zmluvu,ktora je sice z r.1984 a tam sa pise ze by sa to malo zdanit v Nemecku.Neviem ci odvtedy neboli nejake novely alebo zmeny v tejto zmluve.Ale dakujem Ti za radu.
Tá Vyhláška 18/1984 Sb.(Zmluva o zamedzení ....) je platná.
Alexandra777
25.03.08,19:36
Úroky z vkladov na bežnom účte používanom na podnikateľské účely musím dávať do daňového priznania k dani z príjmov FO typ B ako príjem?
Pru
02.07.08,08:29
daň z výnosov na BU, ktorú banka účtuje na konci mesiaca, preúčtovávam každý mesiac, štvrťročne alebo stačí na konci roka? myslím z anal. účtov, ktoré mám rozdelené podľa účtov, na jeden, kde účtujem preddavky a daň z príjmu?
KvetkaK
02.07.08,08:36
daň z výnosov na BU, ktorú banka účtuje na konci mesiaca, preúčtovávam každý mesiac, štvrťročne alebo stačí na konci roka? myslím z anal. účtov, ktoré mám rozdelené podľa účtov, na jeden, kde účtujem preddavky a daň z príjmu?
Stačí to preúčtovať na konci roka. ;)