juraj dasko
03.02.06,19:52
Dobry vecer, som tu novy, ako aj v celom uctovnictve.
Moze mi prosim niekto poradit, aky je rozdiel medzi JU a PU?
Som zivnostnik, moj danovy zaklad za rok 2005 je 97000 Sk po odratani nezdanitelnej ciastky a dalsich vydavkov spojenych s podnikanim, ale nerad by som platil vysoke dane. Ake uctovnictvo by bolo pre mna vyhodnejsie a ake su moznosti na dalsie znizenie zakladu dane? Som zamocnik a okrem auta a nakladov nan, som si kupil montazne sady.
Je mozne zapocitat si do vydavkov aj prenajatie hnutelnych aj nehnutelnych veci? A aku sumu je mozne si odratat rocne za prenajom?
Prosim poradte mi, ake uctovnictvo sa k mojmu pripadu hodi.
Dakujem.
abel
03.02.06,19:09
Ak máš príjem zo živnosti len zo zámočníckych prác, patríš do remeselných živnost a nemusel by si viesť účtovníctvo, len evidenciu pohľadávok a majetku. Do výdavkov si dáš 60% z príjmov + odvody do poisťovní. Ak máš ale vysoké príjmy a skutočné výdavky sú vyššie ako 60 %, potom zrejme sa ti oplatí viac preukazovať skutočné výdavky. Prenájom hnuteľných a nehnuteľných vecí si dávaš do výdavkov, ak súvisia s tvojim dosiahnutím príjmov. Skús napísať aspoň približne koľko si mal príjem za celý rok bez ohľadu na výdavky.
ondrejvla
03.02.06,19:12
Dobry vecer, som tu novy, ako aj v celom uctovnictve.
Moze mi prosim niekto poradit, aky je rozdiel medzi JU a PU?
Som zivnostnik, moj danovy zaklad za rok 2005 je 97000 Sk po odratani nezdanitelnej ciastky a dalsich vydavkov spojenych s podnikanim, ale nerad by som platil vysoke dane. Ake uctovnictvo by bolo pre mna vyhodnejsie a ake su moznosti na dalsie znizenie zakladu dane? Som zamocnik a okrem auta a nakladov nan, som si kupil montazne sady.
Je mozne zapocitat si do vydavkov aj prenajatie hnutelnych aj nehnutelnych veci? A aku sumu je mozne si odratat rocne za prenajom?
Prosim poradte mi, ake uctovnictvo sa k mojmu pripadu hodi.
Dakujem.

Každý chce platiť čo najnižšie dane, nielen ty. Rozdiel medzi JÚ a PÚ je značný, myslím, že ako pre laika je zbytočné ti ho vysvetľovať, asi najlepšie urobíš, ak si dáš viesť účtovníctvo odborníkovi.
Do nákladov si zarátaš všetko, čo potrebuješ za účelom dosiahnutia zisku, nikde nie je obmedzená suma na výšku prenájmu hnuteľného a nehnuteľného majetku. Myslím, že pre teba ja najvhodnejšie JÚ, ak je výška 25% z príjmu väčšia ako všetky náklady, ktoré máš zaúčtované, tak potom choď na paušál. Nie je podstatný základ dane, ale všetky príjmy a všetky výdavky, včítane platby do fondov.
juraj dasko
04.02.06,11:39
Pracoval som v roku 2005 nie len ako zamocnik, ale aj ako financny poradca.
Cize som mal prijem z dvoch roznych odvetvi a obe na zivnost.
Vlastnim licenciu sprostredkovatela DSS a platil som poplatok 1225 Sk za dohlad UFT. Ale zaplatil som to neskor a tak mi vzniklo penale, ktore som zaplatil v januari 2006. Mozem si tento poplatok a penale odpocitat od zakladu dane za rok 2005?
Dakujem
Aknazuz
04.02.06,15:39
Pracoval som v roku 2005 nie len ako zamocnik, ale aj ako financny poradca.
Cize som mal prijem z dvoch roznych odvetvi a obe na zivnost.
Vlastnim licenciu sprostredkovatela DSS a platil som poplatok 1225 Sk za dohlad UFT. Ale zaplatil som to neskor a tak mi vzniklo penale, ktore som zaplatil v januari 2006. Mozem si tento poplatok a penale odpocitat od zakladu dane za rok 2005?
Dakujem
jednoduche uctovnictvo sa riadi vydavkami, zalezi, v ktorom roku si zaplatil poplatok, ale penale nie je danovo uznanym nakladom v ziadnom roku.
Vianocka
24.02.06,18:27
Neviem, co znamena skratka UFT. Ale pokial bolo vopred dohodnute, ze v pripade omeskania s uhradou zaplatis zmluvnu pokutu, potom tato je danovo uznana a to v jednoduchom uctovnictve v obdobi uhrady, t.j. v tvojom pripade bude znizovat zaklad dane v roku 2006.
Marianna01
25.02.06,19:42
Neviem, co znamena skratka UFT. .
Len ozrejmím, že je to Úrad pre finančný trh - je to dozor nad finančnými inštitúciami a maklérmi a sprostredkovateľmi DSS... atď.
K Jurajovej otázke, ja každému menšiemu živnostníkovi doporučujem JU - má s tým menej problémov - v neposlednom rade je pre laika zrozumiteľnejšie a prehľadnejšie. Ak nemá živnostník také obraty a také množstvo rôznych príjmov, že je pre neho výhodnejšie dobrovoľne účtovať v PU, jednoznačne radím JU.