kathy007
19.11.12,12:03
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, ako postupovať v prípade, keď obrat živnostníka k 1.10.2012 presiahol 100.000 Eur za posledných 12 mesiacov a mal by priznanie k DPH podávať mesačne....

Je to treba písomne oznámiť DÚ? Ak áno, je na to nejaká časová lehota?

O tom, či sa zo živnostníka stane mesačný plátca rozhodne DÚ, alebo je to automatická povinnosť?

Prechod na mesačného plátcu bude od 1.1.2013, alebo podá priznanie za október 2012 už k 25.11.2012?

Vopred ďakujem za odpoveď a rady!
Tweety
19.11.12,11:05
Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, ako postupovať v prípade, keď obrat živnostníka k 1.10.2012 presiahol 100.000 Eur za posledných 12 mesiacov a mal by priznanie k DPH podávať mesačne....

Je to treba písomne oznámiť DÚ? Ak áno, je na to nejaká časová lehota?

om, či sa zo živnostníka stane mesačný plátca rozhodne DÚ, alebo je to automatická povinnosť?

Prechod na mesačného plátcu bude od 1.1.2013, alebo podá priznanie za október 2012 už k 25.11.2012?

Vopred ďakujem za odpoveď a rady!
Povinne mesačným sa stáva až od 1.1.2013, je to tu na Porade zodpovedané viackrát.
džino
21.11.12,13:00
Metodický pokyn k uplatňovaniu zdaňovacieho obdobia
podľa § 77 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení
neskorších predpisov účinný od 1.10.2012

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ph_10_2012.pdf (http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_dph_10_2012.pdf)
ekopo
24.01.13,19:15
Trochu sa vrátim k problematike prechodu z Q na mesačného platcu DPH
Neriešim povinný prechod z Q na mesačného po dosiahnutí obratu...
prípad:

1.,"Starý" Q platca DPH nedosiahol obrat, ale rozhodne sa stať mesačným (základné zdaňovacie obdobie podľa zákona je mesiac). Riadne ukončí 4 Q 2012 a od 1/2013 je mesačným platcom, bez potreby oznamovať uvedené správcovi dane.

2.,"Starý" Q platca DPH pokračuje v Q podávaní DPH bez oznámenia správcovi dane.

Vysvetlil som si to správne?
Aljok
24.01.13,20:27
Trochu sa vrátim k problematike prechodu z Q na mesačného platcu DPH
Neriešim povinný prechod z Q na mesačného po dosiahnutí obratu...
prípad:

1.,"Starý" Q platca DPH nedosiahol obrat, ale rozhodne sa stať mesačným (základné zdaňovacie obdobie podľa zákona je mesiac). Riadne ukončí 4 Q 2012 a od 1/2013 je mesačným platcom, bez potreby oznamovať uvedené správcovi dane.

2.,"Starý" Q platca DPH pokračuje v Q podávaní DPH bez oznámenia správcovi dane.

Vysvetlil som si to správne?

Správne rozmýšľaš.

Zákon ti určuje povinnosť oznámiť len ak sa ako mesačný platiteľ rozhodneš ( po splnení podmienok určených v § 77/2) stať štvrťročným platiteľom.

Ak nedosiahneš obrat 100 000 a chceš podávať DP DPH mesačne, nič neoznamuješ.
ekopo
25.01.13,07:03
dobre, ...a k bodu 2 ?
Zita5
25.01.13,07:12
dobre, ...a k bodu 2 ?

Pokračuje v Q , bez oznámenia .Len raz je povinnosť podávať oznámenie a to z mesačného na Q , tak ako píše Alenka .
ekopo
25.01.13,09:08
Dobre, a je Q potom napr. mesačný bude 3 mesiace (1,2,3/2013) a od 1.4.2013 sa rozhodne byť znovu Q, tak to oznámi na DU do 25-teho apríla, (samozrejme všetko bez limitu).. je tak?
Aljok
25.01.13,12:41
Dobre, a je Q potom napr. mesačný bude 3 mesiace (1,2,3/2013) a od 1.4.2013 sa rozhodne byť znovu Q, tak to oznámi na DU do 25-teho apríla, (samozrejme všetko bez limitu).. je tak?


Od 1.4.2013 sa môžeš stať znovu štvrťročným platiteľom len ak splníš obratovú podmienku v marci, t.j. tvoj obrat za mesiace 03/2012 až 02/2013 bude nižší ako 100 000 €. Oznámiš DÚ do 25.4.2013.
mairo69
08.02.13,07:36
Asi som zle pozeral, ale nenasiel som definiciu "obrat" pre ucely zakona o dph konkretne zmenu z kvartalneho na mesacneho platitela.
Aka suma sa pod tym chape ?
Sucet fakturovanych sum na Slovensko bez dph za urcite obdobie ?
Alebo sucet fakturovanych sum vsetkych faktur vcetne dodania do clenskych statov EU platcom dph a vyvozov ?
Alebo nieco ine ?
Aljok
08.02.13,09:41
Asi som zle pozeral, ale nenasiel som definiciu "obrat" pre ucely zakona o dph konkretne zmenu z kvartalneho na mesacneho platitela.
Aka suma sa pod tym chape ?
Sucet fakturovanych sum na Slovensko bez dph za urcite obdobie ?
Alebo sucet fakturovanych sum vsetkych faktur vcetne dodania do clenskych statov EU platcom dph a vyvozov ?
Alebo nieco ine ?
Pozri § 4/9.
mairo69
08.02.13,10:49
Ďakujem za odpoveď - teda iba faktúry na Slovensko za tovar a služby, kde sa fakturuje cena plus dph.
Aljok
08.02.13,11:59
Ďakujem za odpoveď - teda iba faktúry na Slovensko za tovar a služby, kde sa fakturuje cena plus dph.
Nie, do obratu sa nezapočítava len za tovar a služby v SR. Je to aj napr. tovar zo SR do EÚ bez inštalácie a montáže. Pozri tiež § 13.
mairo69
08.02.13,17:51
Nie, do obratu sa nezapočítava len za tovar a služby v SR. Je to aj napr. tovar zo SR do EÚ bez inštalácie a montáže. Pozri tiež § 13.

To asi celkom nie - ked je odberatel v EU platca dph, tak mu fakturujem bez dph bez ohladu
na to, ci prepravim tovar k nemu ja, alebo pride po tovar alebo sa posle - fakturujem bez dph, nepocita sa do obratu (nejde o dodanie tovaru v tuzemsku). Dodanie v tuzemsku chapem ako ze vystavim fakturu plus dph a pridu po tovar alebo prepravim na Slovensko platcom aj neplatcom dph, resp. dph ostava tu (u mna kym nezaplatim dph).

- ked fakturujem platcom dph v EU, je faktura bez dph, nerata sa do obratu
- ked fakturujem odberatelovi na Slovensko, je faktura s dph, pocita sa do obratu
- vyvozy (do tretich krajin) sa nepocitaju do obratu, faktura je bez dph
- ale ked fakturujem neplatcovi dph v EU, je faktura s dph, pocita sa do obratu ked bolo dodane tu, teda prisli si po tovar, ale podla par.14 je pri posielani do EU miesto plnenia cielovy stat, teda by sa nemalo pocitat do obratu, ked sa tovar posiela do EU neplatcovi dph ?

Ja by som to logicky urobil tak, ze ked vystavim fakturu a je tam cena plus dph, tak to ide do obratu, lebo z toho chce stat to dphcko co najskor = nasledujuci mesiac. Ked fakturujem iba cenu bez dph (platcovia dph v EU a vyvozy), tak to nejde do obratu - nedostanem nijake dph, ktore by som dal statu, teda statu je jedno, ci som kvartalny alebo mesacny platca. Bude chciet aby som bol mesacny, ked fakturujem aspon 100k + dph 20k rocne, aby pomernu cast z tych 20k+ dostal co najskor (napr. vsetok tovar nakupujem v EU, teda nemam dph na vstupe, teda celych 20k+ ide statu a chce to mesacne nie kvartalne).

Teda mam problem iba s tym, ze ked odberatel v EU nie je platca dph, teda fakturujem s dph a tovar posielam mimo SR, ci to ide alebo nejde do obratu. Podla par 14 nejde, logika hovori, ze by malo ist - dostanem nejaku dph, ktoru stat chce co najskor - preto je hranica 100k a nie 333k ako pred oct 2012.
Negoti
12.02.13,09:05
Dobrý deň
poprosím do obratu 100 000 € sa počíta aj plnenie z poisťovne? (automobil po havárií, plnenie bolo uskutočnené tak, že fa za opravu platil klient v celkovej sume a poisťovňa mu vrátila čiastku poníženú o DPH a spoluúčasť)....
ďakujem
Negoti
12.02.13,09:15
posúvam
Negoti
12.02.13,09:31
posúvam
tompet
17.02.13,15:05
Dobrý deň
poprosím do obratu 100 000 € sa počíta aj plnenie z poisťovne? (automobil po havárií, plnenie bolo uskutočnené tak, že fa za opravu platil klient v celkovej sume a poisťovňa mu vrátila čiastku poníženú o DPH a spoluúčasť)....
ďakujem

NIE
tompet
22.02.13,13:25
Niekde sa o tom už písalo, že DÚ chce oznámenie o tom, že sa stávate mesačnými platcami dane aj keď to zo zákona nevyplýva. Aj mne to vraveli na DÚ u nás a skoro ma až prosili, aby som to dal. Nebudem sa s nimi pre takúto banalitu naťahovať preto moja prosba znie: "Nemáte niekto už napísaný nejaký vzor tohto oznámenia?" /Samo, že na DÚ nič nemajú aj keď to chcú/
Ušetrili by ste mi pár minút.
Ď
KEJKA
22.02.13,13:54
Niekde sa o tom už písalo, že DÚ chce oznámenie o tom, že sa stávate mesačnými platcami dane aj keď to zo zákona nevyplýva. Aj mne to vraveli na DÚ u nás a skoro ma až prosili, aby som to dal. Nebudem sa s nimi pre takúto banalitu naťahovať preto moja prosba znie: "Nemáte niekto už napísaný nejaký vzor tohto oznámenia?" /Samo, že na DÚ nič nemajú aj keď to chcú/
Ušetrili by ste mi pár minút.
Ď
Nemám taký prípad a co tak napisat jednou vetou oznámenie? ved na DU vedia čítať.
tompet
22.02.13,21:52
Nemám taký prípad a co tak napisat jednou vetou oznámenie? ved na DU vedia čítať.

Ta ti ďakujem bárzo krásne. Som vedel, že si to napíšem sám.

Vec: Oznámenie o zmene zdaňovacieho obdobia
V zmysle §-u 77 ods.1 zákona o DPH oznamujem týmto Daňovému úradu, že mojim


zdaňovacím obdobím bude od 01.01.2013 kalendárny mesiac, pretože som podľa §-u 77 ods. 2


prestal/a/ spĺňať podmienky pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok.
calimero1
23.02.13,08:57
Ja som nic neoznamoval, len som tento tyzden poslal cez eDane danove priznanie za januar. To sa mam teraz akoze bat?
mondes
23.02.13,09:06
Podľa mňa tým, že si poslal DPH za január, tak si im to oznámil.
KEJKA
23.02.13,09:20
Ja som nic neoznamoval, len som tento tyzden poslal cez eDane danove priznanie za januar. To sa mam teraz akoze bat?Isto nie. Oznámenie zakon neprikazuje a ked niekto podlahne naliehaniu tety na DU, je to jeho vec.
tompet
23.02.13,13:10
Isto nie. Oznámenie zakon neprikazuje a ked niekto podlahne naliehaniu tety na DU, je to jeho vec.

Rád podlieham tetám čo mi dajú.;)

Ale vy nedávajte. Nemusíte. Možno ta na vašom DÚ ani nechcú.
emily 2
23.02.13,15:01
Štvrťročný platca DPH(združenie) prekročil limit a stáva sa od 01/ 2013 mesačným platcom. V roku 2012 boli ale dvaja SZČO združenie. Druhý dával vždy nulové priznanie. Od roku 2013 ale už nepodnikajú spoločne -rušia združenie. Je povinný aj ten druhý podnikateľ podávať DP DPH mesačne? Nemám info, či podniká ďalej - ale asi áno.

Ďakujem
Zita5
23.02.13,17:28
Štvrťročný platca DPH(združenie) prekročil limit a stáva sa od 01/ 2013 mesačným platcom. V roku 2012 boli ale dvaja SZČO združenie. Druhý dával vždy nulové priznanie. Od roku 2013 ale už nepodnikajú spoločne -rušia združenie. Je povinný aj ten druhý podnikateľ podávať DP DPH mesačne? Nemám info, či podniká ďalej - ale asi áno.

Ďakujem

Áno, druhý podnikateľ je povinný podávať i naďalej mesačne DP DPH , nakoľko splnili obaja limit obratu(100 000 euro ) zo spoločného podnikania .Samozrejme pokiaľ nezrušil živnosť a platiteľa DPH .
U živnostníkov podnikajúcich formou združenia sa počíta obrat zo spoločnej činnosti + obrat za jednotlivé podnikanie členov (ak teda ešte každý osobitne vykonáva/val podnikateľskú činnosť)

Tu je motodický pokyn
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_dph_10_2012.pdf Platí aj pre druhého živnostníka , že kedy sa môže stať opäť štvrťročným platiteľom.Teraz určite nie , pri pokračovaní živnosti .
Rozalka
23.02.13,17:47
To asi celkom nie - ked je odberatel v EU platca dph, tak mu fakturujem bez dph bez ohladu
na to, ci prepravim tovar k nemu ja, alebo pride po tovar alebo sa posle - fakturujem bez dph, nepocita sa do obratu (nejde o dodanie tovaru v tuzemsku). Dodanie v tuzemsku chapem ako ze vystavim fakturu plus dph a pridu po tovar alebo prepravim na Slovensko platcom aj neplatcom dph, resp. dph ostava tu (u mna kym nezaplatim dph).

- ked fakturujem platcom dph v EU, je faktura bez dph, nerata sa do obratu
- ked fakturujem odberatelovi na Slovensko, je faktura s dph, pocita sa do obratu
- vyvozy (do tretich krajin) sa nepocitaju do obratu, faktura je bez dph
- ale ked fakturujem neplatcovi dph v EU, je faktura s dph, pocita sa do obratu ked bolo dodane tu, teda prisli si po tovar, ale podla par.14 je pri posielani do EU miesto plnenia cielovy stat, teda by sa nemalo pocitat do obratu, ked sa tovar posiela do EU neplatcovi dph ?

Ja by som to logicky urobil tak, ze ked vystavim fakturu a je tam cena plus dph, tak to ide do obratu, lebo z toho chce stat to dphcko co najskor = nasledujuci mesiac. Ked fakturujem iba cenu bez dph (platcovia dph v EU a vyvozy), tak to nejde do obratu - nedostanem nijake dph, ktore by som dal statu, teda statu je jedno, ci som kvartalny alebo mesacny platca. Bude chciet aby som bol mesacny, ked fakturujem aspon 100k + dph 20k rocne, aby pomernu cast z tych 20k+ dostal co najskor (napr. vsetok tovar nakupujem v EU, teda nemam dph na vstupe, teda celych 20k+ ide statu a chce to mesacne nie kvartalne).

Teda mam problem iba s tym, ze ked odberatel v EU nie je platca dph, teda fakturujem s dph a tovar posielam mimo SR, ci to ide alebo nejde do obratu. Podla par 14 nejde, logika hovori, ze by malo ist - dostanem nejaku dph, ktoru stat chce co najskor - preto je hranica 100k a nie 333k ako pred oct 2012.

Máš to nejako pomýlené, prečo nepočúvneš Aljok?

Ak ti napísala, že do obratu ide aj tovar dodaný do iného členského štátu, tak si píš, že to tak je.
Do obratu sa počíta všetko, čo je dodané v tuzemsku, a miesto dodania pri predaji tovaru do iného členského štátu je tam, kde sa doprava začína - čiže v tvojom sklade.
emily 2
23.02.13,18:19
Áno, druhý podnikateľ je povinný podávať i naďalej mesačne DP DPH , nakoľko splnili obaja limit obratu(100 000 euro ) zo spoločného podnikania .Samozrejme pokiaľ nezrušil živnosť a platiteľa DPH .
U živnostníkov podnikajúcich formou združenia sa počíta obrat zo spoločnej činnosti + obrat za jednotlivé podnikanie členov (ak teda ešte každý osobitne vykonáva/val podnikateľskú činnosť)

Tu je motodický pokyn
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp_dph_10_2012.pdf Platí aj pre druhého živnostníka , že kedy sa môže stať opäť štvrťročným platiteľom.Teraz určite nie , pri pokračovaní živnosti .

Ďakujem, myslela som si. Ťažko mu to vysvetlime, pretože on by bol najradšej neplatca DPH...
Som na to pozabudla,neviem kto mu robi teraz uctovnictvo, radsej mu dam avizo, aby nezabudol podat mesacne DPH
Ten pokyn som si vytlačila, zíde sa.
Zita5
23.02.13,18:24
Ďakujem, myslela som si. Ťažko mu to vysvetlime, pretože on by bol najradšej neplatca DPH...
Som na to pozabudla,neviem kto mu robi teraz uctovnictvo, radsej mu dam avizo, aby nezabudol podat mesacne DPH
Ten pokyn som si vytlačila, zíde sa.

Ak sa nezaoberal týmto , je ťažké aby to pochopil.Možno si myslí, že tým, že sa združenie rozpadlo, už nemusí byť platiteľom DPH.No treba ho upozorniť , lebo aj za nulové DPH sú sankcie .
emily 2
23.02.13,18:30
Myslim,ze by bolo pre neho ( ak mu to nebude mat narychlo kto spravit -uz je len 1 prac. den) podat nulove DPH a potom dat dodatočné...
Zita5
23.02.13,18:38
Myslim,ze by bolo pre neho ( ak mu to nebude mat narychlo kto spravit -uz je len 1 prac. den) podat nulove DPH a potom dat dodatočné...

Záleží od toho akú by teoreticky mal daňovú povinnosť .Aj tam sú sankcie .
vjejka
03.03.13,23:07
Prosím vás započítavam do obratu všetky výnosy 602+604? mám vo výnosoch aj trzby z predaja služieb do krajiny eu, z ktorých prijímateľ platí dan v členskom štáte...a preto neviem, či tieto služby tam idú...dakujem
Tweety
04.03.13,06:30
Prosím vás započítavam do obratu všetky výnosy 602+604? mám vo výnosoch aj trzby z predaja služieb do krajiny eu, z ktorých prijímateľ platí dan v členskom štáte...a preto neviem, či tieto služby tam idú...dakujem
Nie, neidú.
anny
02.04.13,16:34
Chcem sa spýtať štvrťročný platca DPH pred 1.10. 2012 prekročil obrat 100000 eur k 9/2012, 10/2012, aj 11/2012 pokračuje aj v IV.Q ako štvrťročný, povinnosť od 1.1.2013 na mesačný. Ale ak k 12/2012 neprekročil obrat 100000 eur tak potom ???? Poprosím o radu, ak má niekto takýto prípad.
anka-s
24.10.13,10:22
AHOJTE!
Chcem si overit spravnost postupu:
Firma SRO, stvrtrocny platitel DPH pred 01.10.2012 tento rok podavala DPH stvrtrocne. K 30.09.2013 este nedosiahla obrat pre mesacneho platitela. V oktobri tento obrat prekrocila. Spravne by mala podat DPH este za 4.Q/2013 a od 01.01.2014 sa stava mesacnym platitelom - spravne?
ALE: nakolko firma mala v 3.Q/2013 vysoke investicie, vznikol jej vysoky NO a chcela by sa k peniazom dostat co najskor, mozeme prejst na mesacne platcovstvo "dobrovolne" uz od 10/2013?
Dakujem vsetkym.
KEJKA
24.10.13,11:11
no vzhľadom na dátum už nestíhaš požiadať a aby ti vyhoveli, takže je to podľa mňa pasé /aj ked teoreticky možné/, len ste mali požiadať skôr.
vzhľadom na komentár doplním
áno správne, aj pri splnení podmienok daňovník iba oznamuje svoje rozhodnutie stať sa Q-platiteľom. Opačne je to samozrejmé, kedže základným obdobím je kalendárny mesiac. Odporúčam oznámiť na DU bez zbytočného odkladu a komunikovať so správcom dane (overiť si na DU do podania DP DPH za 10/2013, že akceptuje mesačné DP DPH za 10/2013).
marjankaj
24.10.13,11:19
no vzhľadom na dátum už nestíhaš požiadať a aby ti vyhoveli, takže je to podľa mňa pasé /aj ked teoreticky možné/, len ste mali požiadať skôr.
A prečo by mali žiadať.
To je povinné pri prechode z mesačného platiteľa na štvrťročného. §77/3 a nie pri prechode zo štvrťročného na mesačného.
Naviac ešte sa 10. mesiac neskončil.
anka-s
24.10.13,11:40
Pre KEJKA:

Prepac, ale trochu nerozumiem tvojej odpovedi. Jedna sa mi o obdobie 4.Q/2013 - resp. chceli by sa stat mesacnym platitelom uz od 10/2013, nie az od 1.Q/2014.
marjankaj
24.10.13,11:56
Pre KEJKA:

Prepac, ale trochu nerozumiem tvojej odpovedi. Jedna sa mi o obdobie 4.Q/2013 - resp. chceli by sa stat mesacnym platitelom uz od 10/2013, nie az od 1.Q/2014.
Veď čítaj zákon.
§77
(3) Ak sa platiteľ rozhodne pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok podľa odseku 2, je povinný oznámiť túto zmenu daňovému úradu do 25 dní od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom sa splnili podmienky podľa odseku 2. Zmena zdaňovacieho obdobia na kalendárny štvrťrok môže nastať len k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ splnil podmienky podľa odseku 2. Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia platiteľ prestane plniť podmienky podľa odseku 2, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom podmienky prestal plniť.
marjankaj
24.10.13,12:00
Ale nie je mi celkom jasné, ako postupovať ak by si obrat presiahla v novembri.:eek:
Nakoniec mi nezostáva iné ako súhlasiť S Kejkou.
Síce to nie je povinnosť, skôr nutnosť sa dohodnúť so správcom dane ako postupovať. Ušetríte si potom zbytočné vysvetľovanie, poprípade chyby.

Ani za Janka Kelňu (Ľuptáka) takéto lapsusy v zákonoch neboli.:eek:
KEJKA
24.10.13,14:11
upravila som príspevok.