Lucia Lafkova
19.11.12,13:39
Dobrý deň, čítam si tie nové zmeny a narazila som na problém.
Náležitosti faktúry §74 zákona o DPH

Vyhotovenie faktúry odberateľom
prenesenie daňovej povinnosti
dodanie je oslobodené od dane
úprava zdaňovania prirážky - použitý tovar

Prosím Vás vraj tieto slovné informácie patria od 01.01.2013 medzi povinné náležitosti faktúry.
Môžte mi to niekto pomôcť vysvetliť, čo to vlastne znamená, či dané slovné informácie treba niekde uvádzať na faktúre.ďakujem :cool:
IvoM
20.11.12,06:48
Lucia, ale veď keď čítaš tie zmeny, konkrétne §74 tak to tam máš predsa napísané že kedy používať tieto slovné spojenia, neviem čo k tomu ešte bližie povedať.

http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-10-2012-a.html#74

§74.1
j) slovnú informáciu „vyhotovenie faktúry odberateľom“, ak odberateľ, ktorý je príjemcom tovaru alebo služby, vyhotovuje faktúru podľa § 72 ods. 4,
k) slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby,
l) údaje o dodanom novom dopravnom prostriedku podľa § 11 ods. 12,
m) slovnú informáciu „úprava zdaňovania prirážky - cestovné kancelárie“, ak sa uplatní osobitná úprava podľa § 65,
n) slovnú informáciu „úprava zdaňovania prirážky – použitý tovar“, „úprava zdaňovania prirážky – umelecké diela“ alebo „úprava zdaňovania prirážky – zberateľské predmety a starožitnosti“, a to v závislosti od tovaru, pri ktorom sa uplatní osobitná úprava podľa § 66.
Lucia Lafkova
20.11.12,12:46
ďakujem za informáciu, prajem pekný deň,
Indeed
21.11.12,08:35
...a keď fakturujem za poskytnuté služby, alebo za prevedené práce

aj vtedy to tam treba písať ??,
jeso
21.11.12,11:25
vid ... §74 pís k- k) slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby- je tu aj služba ...
Ester plus
25.11.12,15:22
Chcem sa spýtať na vystavovanie faktúr pri dodaní tovaru oslobodeného od dane podľa § 43 zákona o DPH a dodaní služieb s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom ČŠ. Od 1.1.2013 sa musí faktúra vyhotoviť do 15 dní od konca kalendárneho mesiaca v ktorom bol takýto tovar alebo služba dodaná. V roku 2012 sme pri vystavovaní faktúr postupovali tak, že ak sme dodali tovar alebo službu v ktoromkoľvek dni mesiaca tak sme ako deň vyhotovenia uviedli ten istý. Podľa toho čo som si prečítala to už od roku 2013 nebude možné? Čiže napríklad niečo dodám 1.2.2013 ale deň vyhotovenia faktúry bude musieť byť v rozpätí od 1.3.2013-15.3.2013 teda skorší dátum nie. Správne tomu rozumiem?
KEJKA
25.11.12,15:33
neviem, prečo si to takto vysvetľuješ, aj keď aj mne by sa pri stanovení 15dňovej lehoty páčilo slovíčko "najneskôr".
kedže tie lehoty sú v §73, ktorý sa odvoláva naa §72 a to je dodanie služby do iného ČS, tak by som to celé chápala, že môžeš kedykoľvek, ak nastane dodanie, resp. platba.
citujem
Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní
a) odo dňa dodania tovaru alebo služby,
b) odo dňa prijatia platby pred dodaním tovaru alebo služby,
c) od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bol dodaný tovar oslobodený od dane podľa § 43,
d) od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola dodaná služba alebo prijatá platba pred dodaním služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte.
marjankaj
25.11.12,16:17
Kejka, a je nejaký rozdiel medzi "do 15 dní" a "najneskôr do 15 dní"?;)

Faktúra podľa § 72 musí byť vyhotovená do 15 dní.

To znamená, že faktúra vyhotovená po 15. dni je porušením tohto zákona. Spodnú hranicu zákon nedefinuje. Tú ti "ofrfle" odberateľ.
Ester plus
25.11.12,16:47
Práve že ak by tam bolo to slovíčko najneskôr do 15 dní od konca kalendárneho mesiaca v ktorom bol dodaný tovar oslobodený od dane, tak ja by som to vtedy chápala tak, že ak niečo dodám v priebehu mesiaca napr. 1.2.2013 tak podľa toho by som mohla vystaviť faktúru aj 1.2.2013 ale najneskôr do 15.3.2013. A keďže tam to slovíčko najneskôr nie je tak mi to vychádza tak, že ju musím vyhotoviť až po skončení mesiaca t.j. od konca kalendárneho mesiaca do 15 dní.
KEJKA
25.11.12,16:52
áno, aj mne vadí chýbajúce slovíčko najneskôr..........v zmysle príspevkov 8-9
lenže sa môžeš riadiť ostatnými písmenkami podľa §§72,73, nielen tým vybraným bodom. Celý §72 sa týka služby do iného ČŠ.
Ester plus
25.11.12,17:43
A tomu už vôbec nerozumiem, prečo §72 sa volá "Faktúra pri dodaní služby do iného ČŠ", keď celý odsek 1 hovorí o dadaní tovaru alebo služby.
marjankaj
25.11.12,18:07
Práve že ak by tam bolo to slovíčko najneskôr do 15 dní od konca kalendárneho mesiaca v ktorom bol dodaný tovar oslobodený od dane, tak ja by som to vtedy chápala tak, že ak niečo dodám v priebehu mesiaca napr. 1.2.2013 tak podľa toho by som mohla vystaviť faktúru aj 1.2.2013 ale najneskôr do 15.3.2013. A keďže tam to slovíčko najneskôr nie je tak mi to vychádza tak, že ju musím vyhotoviť až po skončení mesiaca t.j. od konca kalendárneho mesiaca do 15 dní.
A keď ju vystaví 1.2. tak to nie je pred 15.3.?:eek: Alebo do 15.3.:rolleyes:

Alebo niekto chce tvrdiť, že deň 1.2.2013 je po 15.3.2013?:eek::rolleyes::confused:
marjankaj
25.11.12,18:19
A tomu už vôbec nerozumiem, prečo §72 sa volá "Faktúra pri dodaní služby do iného ČŠ", keď celý odsek 1 hovorí o dadaní tovaru alebo služby.
Vloudila se chybička.:eek:
Pôvodne to bolo pri §73 a akosi to domrvili


§ 72
Faktúra pri dodaní služby do iného členského štátu
Osoby povinné vyhotoviť faktúru



(1) Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri
a) dodaní tovaru alebo služby s miestom dodania v tuzemsku inej zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou,



Tak to znenie je skomolené tu na porade.
marjankaj
25.11.12,18:22
A prečo sa tam teda spomína tovar?
lenka.ba
25.11.12,20:24
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať na §74, konkrétne na
"(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu,29a) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
c) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane,
d) faktúra podľa § 71 ods. 2; faktúra musí obsahovať poradové číslo pôvodnej faktúry a údaje, ktoré sa menia.
Platí to od 1.10.2012 alebo od 1.1.2013?
Vopred veľmi pekne ďakujem :)
avalik
25.11.12,22:19
A tomu už vôbec nerozumiem, prečo §72 sa volá "Faktúra pri dodaní služby do iného ČŠ", keď celý odsek 1 hovorí o dadaní tovaru alebo služby.

novela 246/2012

35. § 71 až 76 vrátane nadpisov znejú:
....

§ 72
Osoby povinné vyhotoviť faktúru

(1) Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru podľa tohto zákona pri
...


este dam link kde sa daju zobrazovat znenia ku dnu zmien: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-222/info
Ester plus
26.11.12,05:24
A keď ju vystaví 1.2. tak to nie je pred 15.3.?:eek: Alebo do 15.3.:rolleyes:

Alebo niekto chce tvrdiť, že deň 1.2.2013 je po 15.3.2013?:eek::rolleyes::confused:

Marjankaj a ty si ten § 72 ods. c) a d) ako vysvetľuješ?
marjankaj
26.11.12,07:28
Marjankaj a ty si ten § 72 ods. c) a d) ako vysvetľuješ?

No jednoducho.
Ak bol tovar alebo služba dodaná 1.2.2013, tak nič (žiadny zákon) mi nezakazuje vystaviť faktúru aj hneď toho 1.2.2013.

§72 c) a §72 d) len hovorí, že faktúra musí byť vystavená do 15.3.2013. Nič viac a nič menej. Myslím. že ani jazykovedný ústav by to nevysvetlil inak.

Teda faktúra môže byť vystavená od 1.2.2013 do 15.3.2013.
Aljok
26.11.12,08:36
Dobrý večer, chcela by som sa spýtať na §74, konkrétne na
"(3) Platiteľ a zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, môžu vyhotoviť zjednodušenú faktúru, ktorá neobsahuje všetky údaje podľa odseku 1. Zjednodušenou faktúrou je
a) doklad za tovar alebo službu, ak cena vrátane dane nie je viac ako 100 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
b) doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou podľa osobitného predpisu,29a) ak cena tovaru alebo služby vrátane dane uhradená v hotovosti nie je viac ako 1 000 eur alebo uhradená inými platobnými prostriedkami nahrádzajúcimi hotovosť nie je viac ako 1 600 eur; doklad nemusí obsahovať údaje podľa odseku 1 písm. b) a jednotkovú cenu podľa odseku 1 písm. g),
c) podkladová časť nálepky, ktorou sa preukazuje zaplatenie úhrady za užívanie diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy v tuzemsku, ktorá ostane príjemcovi služby po oddelení nalepovacej časti nálepky, ak podkladová časť nálepky obsahuje obchodné meno dodávateľa služby a jeho identifikačné číslo pre daň, dátum predaja nálepky, cenu vrátane dane a sumu dane,
d) faktúra podľa § 71 ods. 2; faktúra musí obsahovať poradové číslo pôvodnej faktúry a údaje, ktoré sa menia.
Platí to od 1.10.2012 alebo od 1.1.2013?
Vopred veľmi pekne ďakujem :)


§ 71 až 76 (okrem iných) nadobúdajú účinnosť 1. januára 2013.
Ester plus
26.11.12,08:47
To by som brala, § 72 a) a b) hovorí o 15 dňoch odo dňa dodania. Ale § 72 c) a d) hovorí o 15 dňoch od konca mesiaca. Preto ma to mätie, že ak by to mohlo byť odo dňa dodania v prípade písm. c) a d) tak prečo to tam takto neuviedli ale k čomu je potom dobré uvádzať samostatné odseky s textom od konca mesiaca. Ak by to malo byť tak ako píšeš potom by mal byť text v zákone "odo dňa dodania, najneskôr do 15 dní po skončení mesiaca."
marjankaj
26.11.12,08:51
To by som brala, § 72 a) a b) hovorí o 15 dňoch odo dňa dodania. Ale § 72 c) a d) hovorí o 15 dňoch od konca mesiaca. Preto ma to mätie, že ak by to mohlo byť odo dňa dodania v prípade písm. c) a d) tak prečo to tam takto neuviedli ale k čomu je potom dobré uvádzať samostatné odseky s textom od konca mesiaca. Ak by to malo byť tak ako píšeš potom by mal byť text v zákone "odo dňa dodania, najneskôr do 15 dní po skončení mesiaca."
§72 a) a b) sa týka tuzemských faktúr, teda do 16.2.2013
a §72 c) a d) sa týka zahraničných faktúr.(EU), teda do 15.3.2013
Neviem ešte ako to povedať.
Aljok
26.11.12,09:16
To by som brala, § 72 a) a b) hovorí o 15 dňoch odo dňa dodania. Ale § 72 c) a d) hovorí o 15 dňoch od konca mesiaca. Preto ma to mätie, že ak by to mohlo byť odo dňa dodania v prípade písm. c) a d) tak prečo to tam takto neuviedli ale k čomu je potom dobré uvádzať samostatné odseky s textom od konca mesiaca. Ak by to malo byť tak ako píšeš potom by mal byť text v zákone "odo dňa dodania, najneskôr do 15 dní po skončení mesiaca."

Nech ťa to nemätie.
Vyhotoviť fa do 15 dní od dodania inej tuzemskej ZO je dobrovoľné pravidlo, ktoré SR zaviedla hneď od začiatku a zostáva v zákone aj po 1.1.2013.

Všetky členské krajiny sú povinné prijať s účinnosťou od 1.1.2013 povinnosti a nové pravidlá týkajúce sa fakturácie, ktoré vyplývajú zo smernice Rady 2010/45/EÚ z 13. júla 2010. Ide tu o harmonizovanú lehotu na vyhotovenie faktúr pri cezhraničných transakciách.
A tu platí lehota do 15 dní od konca kal. mesiaca.
megyzah
04.02.13,18:37
Dobrý deň, prosím prečítala som si túto poradu, ale stále sa neviem zorientovať. Idem vystaviť faktúru do Čiech za stavbené práce ( sme platitelia DPH a oni tiež ), faktpru vystavujem bez DPH, zdaniteľné plnenie bolo 31.1.2013, dátum vyhotovenia faktúry 1.2.2013 a dátum úhrady 28.2.2013. je to v poriadku? Prosím treba tam vpísať ešte nejaký text o prenesení daňovej povinnosti? Prosím, neviete kde by som našla nejaký vzor ako má takáto faktúra vyzerať? Ďakujem
avalik
04.02.13,19:22
Dobrý deň, prosím prečítala som si túto poradu, ale stále sa neviem zorientovať. Idem vystaviť faktúru do Čiech za stavbené práce ( sme platitelia DPH a oni tiež ), faktpru vystavujem bez DPH, zdaniteľné plnenie bolo 31.1.2013, dátum vyhotovenia faktúry 1.2.2013 a dátum úhrady 28.2.2013. je to v poriadku? Prosím treba tam vpísať ešte nejaký text o prenesení daňovej povinnosti? Prosím, neviete kde by som našla nejaký vzor ako má takáto faktúra vyzerať? Ďakujem

§74 uvádza co musí faktúra obsahovať - čiže aj slovné informácie v určitých prípadoch ... nie je stanovené kde konkrétne vo faktúre to má byt uvedené

napr.
k) slovnú informáciu „prenesenie daňovej povinnosti“, ak osobou povinnou platiť daň je príjemca tovaru alebo služby,
AdrianaA
20.03.13,08:38
My sme predtým uvádzali text :
Dodanie služby je podľa Zákona o DPH §15 ods. 1 .
Osobou povinnou platiť DPH je osoba, ktorej je služba dodaná.

Teraz mi stačí napísať len jednoducho text bez odvoláviek : Prenesenie daňovej povinnosti .
Zita5
20.03.13,08:40
My sme predtým uvádzali text :
Dodanie služby je podľa Zákona o DPH §15 ods. 1 .
Osobou povinnou platiť DPH je osoba, ktorej je služba dodaná.

Teraz mi stačí napísať len jednoducho text bez odvoláviek : Prenesenie daňovej povinnosti .

Malo by stačiť .
Ja som k tomu uviedla aj §§ .
AdrianaA
20.03.13,08:51
Ešte som si nie istá, či zdaniteľná osoba registrovaná podľa 7a. musí uvádzať na faktúrach aj text " nie som platca DPH ".
Na DU nám povedali, že musíme to uvádzať a aj na faktúrach za služby do EU + text o prenesení.