silviča
19.11.12,13:51
Dobry den. Potrebujem poradit vo veci dph pri dovoze. Kupili sme tovar od spolocnosti z Velkej Britanie, ktora ma pridelene VAT number. Tovar nam teda predali s nulovou sadzbou, nakup sme samozdanili. Zasielka ale fyzicky prisla z Vietnamu a colnica nam vyrubila dan ako i dph, ktoru sme museli uhradit. Mame narok na vratenie takto zaplatenej dane? Bol tento postup spravny?
dakujem za Vasu pomoc.
martinez
19.11.12,13:12
podla mojho nazoru mala clo+dph zaplatit firma z velkej britanie, nakolko ona doviezla tovar... otazkou vsak je, ze kde ten tovar vstupil na uzemie EU ?
silviča
19.11.12,13:16
tak presne akou cestou isiel to neviem :-) ale z vietnamu ho poslali priamo na slovensko. na uzemie britanie nevstupil.
martinez
19.11.12,13:23
a tovar bol precleny tu na Slovensku ? aj DPH vyrubena na Slovensku ?
silviča
19.11.12,13:24
ano
martinez
19.11.12,13:31
osobne si myslim, ze na uzemie slovenska tovar doviezla firma z VB a nebola zastupena danovym zastupcom a tovar ani neopustil SR... cize nemyslim si, ze by ste mali robit samozdanenie.... tovar ste nenadobudli z ineho clenskeho statu.
fortunka
19.11.12,13:44
No ono toto sa bezne stava, lenze netusim co s tym, jednoznacne treba kontaktovat anglicku stranu... na preclievanie sa dodava faktura k dodavke, alebo objednavka, a colnici museli vidiet ze ide na fakture o EU firmu. Lenze na druhej strane, niekde sa ten tovar musi precliet a to tam kde ho 1.dovezu.. a oni ho pekne objednali a nechali vas zaplatit clo. Bola v zasielke nejaka ina faktura, doklad o kupe alebo nieco? Podla mna v takomto pripade, by som zauctovala fakturu ako normalny dovoz, so zaplatenou DPHckou a clom. A s VB firmou sa treba dohodnut na prerobeni faktury.
Pozrite si aku mate s nimi vo VB dohodu. Ake maju podmienky... ja som na nete pozerala dovoz z azie akurat vcera vecer, a vela firiem to prave takto predava... a este si daju do podmienok, ze ja ako kupujuci si mam nachystat vsetko co potrebujem (doklady, certifikaty,..) este pred tym ako oni odoslu tovar, lebo inak bude zle...
silviča
19.11.12,13:50
colnici mali k dispozicii doklad od britov, ale tvrdia ze ked zasielka prisla fyzicky z krajiny mimo eu (nezalezi im na tom ze dodavatelom je eu firma) clo a dph musime zaplatit. briti sa vyhovaraju ze tam dan a clo nemali byt, lebo oni su eu, ale skor mi to pride tak ako hovori colnica, ktora nas zrejme povazuje za dovozcu dovaru. v tejto chvili mi skor uz ide o to, ci mame narok na vratenie - odpocet - uhradenej dph colnici. dovoz sme este nikdy nerobili tak nemam skusenost. dakujem za vase cenne rady.
martinez
20.11.12,12:19
osobne si myslim, ze ak su splnene podmienky §49,2,d (dan ste colnici zaplatili) a §51,1,d (mate dovozny doklad, na ktorom ste ako prijemca, resp.dovzca uvedeny Vy), tak narok na odpocitanie Vam vznikne...
Ekonomka-SR
22.11.12,18:52
ahojko. Chýba mi tu ešte informácia, či tovar bol fyzický dodaný do Británie alebo na Slovensko? Ak bol tovar fyzický vyskladnený do Británie, tak clo by mala zaplatiť Británia a vy by ste mali potom samozdaniť tovar. Akvšak ak by tovar bol dodaný priamo na územie Slovenska, tak Vy by ste mali zaplatiť clo aj DPH a potom si možte aj odpočítať DPH-čku cez DP.
tictac7
22.11.12,19:05
ahojko. Chýba mi tu ešte informácia, či tovar bol fyzický dodaný do Británie alebo na Slovensko? Ak bol tovar fyzický vyskladnený do Británie, tak clo by mala zaplatiť Británia a vy by ste mali potom samozdaniť tovar. Akvšak ak by tovar bol dodaný priamo na územie Slovenska, tak Vy by ste mali zaplatiť clo aj DPH a potom si možte aj odpočítať DPH-čku cez DP.

....a piata veta (vrátane pozdravu) je o čom?
Rozalka
25.11.12,17:57
Mám firmu, ktorej faktúra príde z Madeiry (PT), ale tovar dovezú z Turecka a ide riadne cez colnicu.