KatarinaNR
19.11.12,18:22
Vopred sa ospravedľňujem za nesprávne zaradenie, nebolo však vhodnejšie na výber.

Idem k mojej otázke a prosbe o iné názory, prípadne rady právnika čo môžeme robiť.

Som v rade rodičov v škôlke. V škôlke si rodičia, ktorí sa zúčastnia na ZRŠ odsúhlasia poplatky:
15€ ktoré je splatné do konca októbra, je určené na balík na Mikuláša, balík na deň detí a nejaké časť z toho do združenia rodičov škôl
50€ je možné platiť podľa toho ako rodič uváži aj po splátkach ale treba začať najneskôr od októbra (aj po 10€)
potom sú tu pravidelné mesačné platby 12€ určené ako školné MSÚ
a za stravu

50€ a 15€ si rodičia sami odsúhlasia, ale možno tá 1/4 ktorá na ZRŠ príde.

Ale, rodičia platby ignorujú, hlavne tie 50€ a 15€. Ako ich donútiť aby platili? Môžeme zavesiť zoznam rodičov, ktorí neplatia v šatni na nástenku, nie je to právne napadnuteľné? Ich deti sa tiež hrajú s hračkami, ktoré zaplatili iní rodičia, tiež sa spoliehajú na to, že na Mikuláša balíček dostanú, ako minulé roky, ale teraz si už učiteľky povedali, že dosť. Ale najviac ma mrzí, že budú trpeť deti, v deň keĎ je Mikuláša predstavte si, že niektorému dieťaťu Mikuláš balíček dá a druhému nie, alebo že by učiteľka aby dieťa neutrpelo ujmu odporučilo aby rodič dieťa nepriniesol v ten deň do škôlky.
Ako to urobiť aby rodičia zaplatili, vytrestať ich ale tak aby deti neutrpeli. Máte nejaké rady?
Ďakujem vopred.
KatarinaNR
19.11.12,17:23
50€ je určených na všetky detské pomôcky, ceruzky, papiere, hračky ale aj stoličky, skrinky v šatni, podlahu, lebo na nič nie je a peniaze od mesta na nič nedostanú.
taiko
19.11.12,17:51
50€ je určených na všetky detské pomôcky, ceruzky, papiere, hračky ale aj stoličky, skrinky v šatni, podlahu, lebo na nič nie je a peniaze od mesta na nič nedostanú.
Je podla mna potrebne sa zamysliet koho a zaco ideme trestat.
Obavam sa ze nie je mozne nijako postihovat rodicov, za neplnenie niecoho, k comu sami nedali suhlas (ba dokonca ani nemate suhlas vacsiny). Tym myslim tie peniaze navyse.
Navyse niektori na to mozno nemaju, alebo nechcu platit za nieco, co by mali dostavat automaticky ako servis od statu/mesta za svoje miestne dane. Dovodov moze byt vela, takze ja by som sa nejakych represii zdrzal.
Mna osobne keby niekto nutil k niecomu o com som nevedel, alebo s cim som nesuhlasil, tak by som nezaplatil z pricipu. A keby ma niekto dal na nastenku a nejakym sposobom sa ma snazil pranierovat, bez toho, aby som svoj postoj mohol vysvetlit, tak sa obavam, zeby som sa branil. A obavam sa, ze v takomto pripade, ak by sa z mojej strany jednalo o principialny postoj (napr. neochota nahradzat, mnou platene institucie a platit uz zaplatene pozitky opatovne z mojich cistych penazi), tak by ma asi neprehovorila ani vacsina. Ale to je cista hypoteza, aby som ponukol viac uhlov pohladu.
bubkoch
19.11.12,17:57
50€ je určených na všetky detské pomôcky, ceruzky, papiere, hračky ale aj stoličky, skrinky v šatni, podlahu, lebo na nič nie je a peniaze od mesta na nič nedostanú.

kiezby bolo co najviac takych uvedomelych rodicov, co sa tomu postavia a prestanu suplovat stat/mesto v oblasti do ktorej na to idu ich dane ...
pre ucitelov je jednoduchsie pytat od rodicov ako sa postavit zriadovatelovi ...
vy si lepsie podmienky vlastne ani nezasluzite
KatarinaNR
19.11.12,18:06
ok tak to môžeme ignorovať, ale deti sa nám potom nebudú mať s čím hrať, kresliť a podobne lebo štát nedá, ako keby ste to nepoznali, nebolo by v škôlke nič
day
19.11.12,18:10
Katarina ako uctovne evidujete prijate platby? 50€ od skoro vsetkych rodicov je riadna suma.
KatarinaNR
19.11.12,18:15
prijaté platby kontrolujem pravidelne mesačne a učiteľky lepia bločky do zošita čo kupujú z toho a námatkovo skontrolujem,
v Nitre to je tak, jednoduch mesto nedá nič do škôlky, teraz po piatich rokoch majú plastové okná, ktorá namontovali tieto letné prázdniny, ešte aj do kuchyni čo sa dáva mesačne 1€ vlani si za to kuchyňa postupne čo to podokupovala, tento rok prišlo mesto na to, ako im to zobrať a aj to berie do mestskej kasy, je to na grc. Keby nedáme peniaze, nie je deň detí, nie je Mikuláša a pod. ja sa pamätám na deň detí ako dieťa, to bolo niečo úžasné.
Ale tí rodičia nedávajú ani napr.80centov na kúzelníka a iné akcie to je fakt na nervy.
KatarinaNR
19.11.12,18:16
inak, okrem tých plastových okien a minulého roka čo si kuchyňa nakúpila za 1€ príspevok ku strave mesačne, je škôlka v dosť dezolátnom stave.
avalik
19.11.12,18:22
Predpokladám, že ZRŠ máte založené podľa zákona č. 83/1990 o združovaní občanov
dávam do pozornosti § 3

§ 3
(1) Nikto nesmie byť nútený k združovaniu, k členstvu v združeniach ani k účasti na ich činnosti. Zo združenia môže každý slobodne vystúpiť.

(2) Nikomu nesmie byť občiansky na ujmu, že sa združuje, že je členom združenia, že sa zúčastňuje na jeho činnosti alebo ho podporuje, alebo že stojí mimo neho. (3) Práva a povinnosti člena združenia upravujú stanovy združenia.
taiko
19.11.12,18:37
ok tak to môžeme ignorovať, ale deti sa nám potom nebudú mať s čím hrať, kresliť a podobne lebo štát nedá, ako keby ste to nepoznali, nebolo by v škôlke nič
Katarina, je som nespominal, ze mozeme nieco ignorovat, len som spominal, ze Tvoja sloboda konci tam, kde zacina sloboda niekoho ineho. Podla mna sa skratka nemoze mala skupinka ludi na niecom dohodnut, a ocakavat, ze sa podla toho zariadi vacsina, ba dokonca trestat tych co sa nechcu podvolit. Jasne, ze mnohi rodiacia su lajdaci, niektori mozno vedome zneuzivaju ostatnych, ale moze existovat skupina ludi, ktora ma na ignorovanie vasej malej dohody svoje dovody. A tie mozu byt akekolvek.
Ty ako obcan platiaci dane (statne aj miestne) mas svoje prava, ktorych sa mozes dozadovat, nemusis ako osol vytriast zo seba dukat vzdy ked o to niekto poziada, ci poprosi. Tu skolku uz platis, tak preco platis este raz? Mozes spisat peticiu, mozes bomardovat mesto/mestku cast ziadostami, dozadovat sa istej urovne, mozes hladat sponzorov, ktori mozno poskytnu svoje 2%, mozes si zalozit svoju vlastnu skolku, kde budu mat deti iba ti co si zaplatia. Co vsak nemozes, nemozes mestkej/statnej skolke nikoho do nicoho nutit a uz vobec ho nemozes postihovat za iny nazor (lepsi pripad), ale bohuzial ani za to za to ze je mozno lenivy, alebo mu dany stav vyhovuje. Ja chapem ze ide o deti a ze kazdy rodic chce to najlepsie. ale ked to takto bude robit kazdy a kazdy rezignuje na svoje prava, tak tam za chvilu budete platit vsetko 2-jmo, alebo 3-jmo a niekto, kto to naozaj platit ma, si bude madlit ruky, ze ake su tie slovenske ovce mile a a ko sa daju lahko zakazdym oholit. A o rok si budes aj asfalt na cesty kupovat sama. Juj ale som sa rozohnil, tak uz radsej budem cusat.
KatarinaNR
19.11.12,18:44
taito, aj mňa to neskutočne sere, ale strašne fakt, platíme všade naozaj dosť a každý si vymýšľa len hlúpe poplatky. Ja som tiež toho názoru je to štátna mestská škôlka, ale ako sa mesto správa? zhrabne peniaze a hotovo na nič nedá, ja som bola aj na tých stretnutiach s riaditeľkou aké robí projekty, kde všade pre tie deti dáva projekty aby boli na rôzne hojdačky a húpacích koníkov na dvor............ je to naozaj hrozné,
ale tí rodičia mohli prísť na to ZRŠ a vyjadriť svoj názor a nesúhlasiť, prípadne odsúhlasiť menej, ale jednoducho to sú ľudia, ktorí ingorujú, fakt nedajú ani na tie malé akcie a to už je na zamyslenie :-((
Mila123
19.11.12,18:57
Katarína na všetky otázky odpovedz......
KatarinaNR
19.11.12,19:01
Mila, na ktoré?
Mila123
19.11.12,19:12
6 a 9
KatarinaNR
19.11.12,19:20
6 - učiteľky prijaté platby evidujú, tak že dajú PPD a do zošita proti podpisu evidujú a bločky o nákupe lepia
9 - áno, riadne podľa zákona
day
19.11.12,19:22
50€ nie je mala suma, nemozes sa domahat vyplatenia, malo by to fungovat ako sponzorstvo,
kto moze da, podakujeme a kto nie neda,tiez OK.

Ale peniaze musite ziadat od mesta, nie od rodicov.

50€, vyberanie podla mna nie je OK, mali by ste to neako uctovne viest,
co ked ich niekto zneuzije
kukučka
19.11.12,19:24
Taiko má pravdu, je smutné, ako sa "nestaráme" o svoje práva a v tomto prípade o svoje deti. Ruku na srdce, kto z vás sa zaujíma o to, kto je v školskej rade, v ZRPŠ?
Len mechanicky dvihnete ruky na prvé meno kandidáta, ktoré navrhne triedny učiteľ a krivo sa pozeráte na niekoho, kto sa niečo pýta! Však "čo zdržuje", lebo vy chcete byť čo najskôr doma. :mee:
Iste sú takí, čo sa plateniu vyhýbajú, ale aj takí, čo na to jednoducho nemajú, najmä ak majú viac detí.
V každom prípade treba vynaložiť väčšiu snahu na spoluprácu rodičov so školou či škôlkou.
day
19.11.12,19:35
Nesuhlasim, ZRPS? ked to pojde takto dalej tak mozme mat deti v sukromnych skolkach / skolach a tam je uroven vybavenia, starostlivost, stravovanie uplne na inej urovni.
Mila123
19.11.12,19:37
Nesuhlasim, ZRPS? ked to pojde takto dalej tak mozme mat deti v sukromnych skolkach / skolach a tam je uroven vybavenia, starostlivost, stravovanie uplne na inej urovni.

máš pravdu.....ale pokiaľ ide o úroveň edukácie? tam je chabá......(môj názor).......
day
19.11.12,20:25
Tazko povedat, nemam osobnu skusenost.
taiko
19.11.12,21:06
katarina, aby som len nemudroval a ponukol aj riesenie (okrem tych dlhodobejsich a komplexnejsich), tak skus sa postavit so zonamom k dveram skolky, ked si rodiacia budu chodit po deti a normalne si ich odfajkuj.

"Dobry den robime zbierku na mikulasa, nove okna, hrnce do kuchyne a hracky. Smiem sa opytat, ci ste uz prispeli? Aha ze nie, akiste to uslo Vasej pozornosti. Momentalne uz prispelo 56 rodicov a podarilo sanam vyzbierat 112245 EUR. Aha mate hotovost pri sebe, to je super. Hned si Vas odfjaknem. Jaj, ze nemate hotovost? Nevadi. Takze poslete to priamo na ucet. V poriadku, pisem si, pani Novakova posle na ucet. Cislo uctu mate? Ze nie, samozrejme, hned Vam ho nadiktujem. Ze neprispejete, lebo sa o to ma starat mesto. Chapem a rozumiem Vam. Dakujem dovidenia. Majte sa, uvidime sa na buducej schodzi."

Podla mna mnohi vymaknu, alebo sa zahanbia a zaplatia, ini sa zamyslia a daju trvaly prikaz. Ostane skupina co sa na to aj tak vy..... a skupina co rada zneuziva inych. Ale podla mna sa zaverecna bilancia vylepsi :-)
day
19.11.12,21:10
Na ucet to nemozes poslat, niektore € idu bokom!?
KatarinaNR
20.11.12,06:52
mne je fakt ľúto ľudí, ktorí nemajú a nemôžu si dovoliť ale sú aj takí, ktorí nedajú a hotovo. Najradšej by som toto fakt neriešila a nesuplovala úlohu štátu, mesta. Najhoršia situácia je aj tak tá, kde rodičia žijú oddelene, vyhovárajú sa jeden na druhého a ani jeden nedá, lebo preto aby ten druhý dal a okrátil sa. Tých 50€ učiteľky navrhli splácať aj 2€ týždenne, kľudne ale ani tam nie je ochota.
Ja mám maminu učiteľku ale v inom meste, chodia k nim do škôlky tak ako aj všade inde katalógy hračiek, výchovných a rôznych no niečo nádherné ten katalóg ale na tie hračky nie sú peniaze a aj u nich v škôlke sa kupujú len pod stromček deťom do triedy z peňazí rodičov, ja viem choré a mestu to samozrejme vyhovuje, až kým sa rodičia nepostavia, ale samozrejme masovo ako len v jednej triede.......
Ja sama som nadávala vlani keď mi malá nastúpila do škôlky a učiteľky povedali aký tu je "zvyk" a aj všade inde, teda v iných škôlkach, nervy som mala na to, na ten systém................
KatarinaNR
20.11.12,06:53
Ďakujem za reakciu, si zlatý :-) fakt pekná reakcia :-)