ETBrcky
19.11.12,20:54
Dobrý deň,

moja otázka sa týka reštitúcie, predaja pozemku a následnej dane z príjmu. V skratke.. moja stará mama bola oprávnenou osobou na vrátenie pozemkov v rámci reštitúcie. O tieto pozemky sa aj riadne prihlásila, ale skôr, ako jej boli pozemky vrátené zomrela.

Následne za jej dedičov boli vyhlásené jej deti (moja mama). Doma máme doklad, kde sa uvádza, že oprávnenou osobou na získanie pozemkov sa stávajú dedičia po nej, teda moja mama. Pozemky jej boli vrátené v roku 2010. Tento rok sme ich predali.

Je teda moja mama povinná platiť z predaja daň z príjmu? Na základe zákona o dani z príjmu som sa dozvedel, že ak predáva nehnuteľnosť ako oprávnená osoba, ktorá ju nadobudla na základe rozhodnutia v rámci reštitúcie, príjem, ktorý dosiahne za predaj nehnuteľnosti, bude u nej oslobodeným príjmom v súlade s § 9 ods. 1 písm. d) zákona o dani z príjmov

Teda podla zákona oprávnená osoba daň z príjmu neplatí, ale je ona skutočne oprávnenou osobou? Tou bola moja stará mama, tá o navrátenie aj požiadala, ale zomrela ešte pred navrátením.

Podľa § 4 zákona č. 229/1991 Z. z. je oprávnenou osobou tá osoba, ktorej boli pozemky zobraté. Ak táto osoba zomrie, tak sa oprávnenou osobou stáva dedič.

Takže aký je podľa vás záver? Platiť, alebo neplatiť daň z príjmu?
Mila123
19.11.12,20:10
podľa § 9 ods. 1 pís .d platí pre tvoju starú mamu...ak by žila...
§ 9 ods. 1 pís. b platí pre dedičov v priamom rada.....

pozn. pre pís. d ....(zo zákonaˇ) Napríklad zákon č. 119/1990 Zb. o súdnej rehabilitácii v znení neskorších predpisov, zákon č. 403/1990 Zb. o zmiernení následkov niektorých majetkových krívd v znení neskorších predpisov, zákon č. 87/1991 Zb. o mimosúdnych rehabilitáciách v znení neskorších predpisov, zákon č. 229/1991 Zb. o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 319/1991 Zb. o zmiernení niektorých majetkových a iných krívd a o pôsobnosti orgánov štátnej správy Slovenskej republiky v oblasti mimosúdnych rehabilitácií v znení neskorších predpisov, zákon č. 42/1992 Zb. o úprave majetkových vzťahov a vyporiadaní majetkových nárokov v družstvách v znení neskorších predpisov, zákon č. 105/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového finančného príspevku príslušníkom československých zahraničných alebo spojeneckých armád, ako aj domáceho odboja v rokoch 1939 - 1945 v znení neskorších predpisov, zákon č. 462/2002 Z. z. o poskytnutí jednorazového príspevku politickým väzňom v znení zákona č. 665/2002 Z. z.


t.j. žiadne daňové povinnosti nemá Tvoja mama, aby musela podať DP z dôvodu predaja zreštituovanej nehnuteľnosti..,,,,,,
ETBrcky
19.11.12,20:27
Ja som to chápal tak, že písmeno § 9 ods. 1 pís. b by platil v tom prípade, keby už stará mama pozemky získala a tie by sa následne dedili. Lenže tie pozemky vrátené až mojej mame. Teda dedilo sa len právo na ich získanie. V konečnom dôsledku, aj stará mama ich zdedila po jej predkovi, ktorý tie pozemky kúpil a boli mu zobraté.

a z toho § 9 ods. 1 pís. b mne vychádza to, že ak tie pozemky neboli v našom vlastníctve viac ako 5 rokov, tak sa z toho musí platiť daň. A my sme ich vlastnili len od roku 2010.

Stále si teda myslíte, že sa daň neplatí? Ja dúfam, že sa nemusí platiť, ale chcem mať istotu, lebo na chudáka sa aj ... (veď to poznáte :))
Mila123
19.11.12,20:30
ak chceš prispieť do ŠR.....nik ti nebráni.......

moje tvrdenie si over na drsr.sk.....telefonicky, či napíš e-mail.....
ETBrcky
19.11.12,20:41
Nie nie nie.. prispievať rozhodne nechcem. Lebo stále len prispievam a nič nedostávam, keď je treba..

Ja to ale potrebujem mamine vysvetliť, tak to v prvom rade musím ja pochopiť. Samozrejme že tvojmu tvrdeniu verím a vkladám doňho všetky nádeje. Len prosím ešte o 1 vysvetlenie. Podľa toho písmena b. sa tvrdí, že to musíme vlastniť 5 rokov. Či na majetok z reštitúcie sa to nevzťahuje?

Pekne prosím o vysvetlenie a už dám pokoj. Sľubujem.
Mila123
19.11.12,21:11
do svojho prvého príspevku som vložila odkaz....ten si prečítaj.....
a predsa by bolo neúnosné, keby babke, kt. majetok vzali, teraz sa ho nedočkala, zdanili....a teda? musí byť oslobodený....
zavolaj do BB....http://drsr.sk/wps/portal/!ut/p/kcxml/04_Sj9SPykssy0xPLMnMz0vM0Y_QjzKLN4g3CgwxdwJJgjiO-pEYYiAODnEzC7i4maW-r0d-bqp-kL63foB-QW5oaES5oyIApNbW8A!!/delta/base64xml/L3dJdyEvd0ZNQUFzQUMvNElVRS82XzBfMlFUN0o!
dadasv
12.03.13,12:57
Toto sa zrejme týka len fyzických osôb? Ako je to s daňou z príjmu ak budovu získanú v reštitúcii predáva nezisková organizácia? Ďakujem za rýchlu odpoveď