namor111
20.11.12,08:47
Dobrý deň, chcem Vás týmto poprosiť o vaše názory. Účtujem sro neplatiteľa DPH, ktorá v októbri dosiahla obrat cez 49790 €. Zákon o DPH v § 4 ods 9 hovorí, že do obratu sa počítajú výnosy. A ja mám otázku, či do týchto výnosov počítať len výnosy z účtovnej triedy 6 alebo aj výnosy budúcich období na účte 384. Ak by som počítal len 6 triedu, tak obrat neprekročím.

Ja si myslím, že som povinný tam počítať aj 384, lebo:
- keby som účtoval v JÚ, tak nemáme o čom diskutovať, všetko je príjmom roku 2011,
- zákon o DPH nepozná pojem VBO, to len zákon o účtovníctve mi prikazuje výnosy časovo rozlíšiť. A tržbu som dosiahol v roku 2011.

Takže Vás prosím o Vaše názory. Dnes mám posledný deň pre zaslanie žiadosti o registráciu. Ďakujem
Roman
Aljok
20.11.12,09:16
MF SR k § 4 ods. 9 vydalo usmernenie:

Ministerstvo financií Slovenskej republiky

Usmernenie k § 4 ods. 9 zákona c. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona c. 350/2004 Z.z.

aktualizované dna: 20. 05. 2005

Císlo: MF/12 860/2004-73

Ministerstvo financií Slovenskej republiky v záujme zabezpecenia jednotného postupu pri uplatnovaní § 4 ods. 9 zákona c. 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znení zákona c. 350/2004 Z.z. (dalej len "zákon") vydáva toto usmernenie:

1. Definícia obratu

Podla § 4 ods. 9 zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podla § 28 až 36 zákona a podla § 40 až 42 zákona (poštové služby, zdravotná starostlivost, služby sociálnej pomoci, výchovné služby a vzdelávacie služby, služby dodávané clenom, služby súvisiace so športom alebo telesnou výchovou, kultúrne služby, zhromaždovanie financných prostriedkov, služby verejnoprávnej televízie a verejnoprávneho rozhlasu, predaj poštových cenín a kolkov, prevádzkovanie lotérií a iných podobných hier, dodanie tovaru, pri ktorom nebola odpocítaná dan, soslobodením od dane).
Výnosy (príjmy) z dodania a nájmu nehnutelnosti sa zahrnajú do obratu, a to aj v prípade, ak sa jedná o dodanie alebo nájom nehnutelnosti, ktorý je oslobodený od dane podla § 38 zákona.

Výnosy (príjmy) z poistovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podla § 37 zákona, a financných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podla § 39 zákona, sa zahrnajú do obratu, okrem týchto služieb, ak sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové
služby. Do obratu sa nezahrnajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

Zdanitelná osoba zahrna do obratu výnosy (príjmy) z dodávaných tovarov a služieb za predpokladu, že tieto zdanitelné obchody sú predmetom dane. Zdanitelná osoba zahrna výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (príjmy) zaúctovat v súlade s úctovnými predpismi, inak za mesiac, v ktorom prijala platbu.

2. Zahrnanie výnosov a príjmov do obratu

Zdanitelná osoba, ktorá je úctovnou jednotkou úctujúcou v sústave jednoduchého úctovníctva, zahrna do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Zdanitelná osoba, ktorá je úctovnou jednotkou úctujúcou v sústave podvojného úctovníctva, zahrna do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.
Zdanitelná osoba, ktorá nie je úctovnou jednotkou, zahrna do obratu definovaného v § 4 ods. 9 zákona príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Ing. Branislav Durajka
generálny riaditel
sekcie danovej a colnej

Copyright © 2005 Ministerstvo financií Slovenskej republiky.
Aljok
20.11.12,09:17
Stránka MF nefunguje, preto som ti to skopírovala....
namor111
20.11.12,09:37
Ahoj Aljok, ja som toto usmernenie čítal. Aj som čítal komentár k zákonu o dani z pridanej hodnoty. Prepáč, ale ja stále neviem, ako mám teda postupovať. Môžem mi to vysvetiť "ako pre de...". Dakujem
marjankaj
20.11.12,09:45
Dobrý deň, chcem Vás týmto poprosiť o vaše názory. Účtujem sro neplatiteľa DPH, ktorá v októbri dosiahla obrat cez 49790 €. Zákon o DPH v § 4 ods 9 hovorí, že do obratu sa počítajú výnosy. A ja mám otázku, či do týchto výnosov počítať len výnosy z účtovnej triedy 6 alebo aj výnosy budúcich období na účte 384. Ak by som počítal len 6 triedu, tak obrat neprekročím.

Ja si myslím, že som povinný tam počítať aj 384, lebo:
- keby som účtoval v JÚ, tak nemáme o čom diskutovať, všetko je príjmom roku 2011,
- zákon o DPH nepozná pojem VBO, to len zákon o účtovníctve mi prikazuje výnosy časovo rozlíšiť. A tržbu som dosiahol v roku 2011.

Takže Vás prosím o Vaše názory. Dnes mám posledný deň pre zaslanie žiadosti o registráciu. Ďakujem
Roman
V JU je príjmom, iba to čo je zaplatené. Nie všetko
V PU je obratom výnos. Nakoľko v zákone o DPH nie je definovaný výnos, tak výnos prevezmeš ako je v účtovníctve. Teda trieda 6. Alebo v účtovníctve chceš mať dva výnosy? Jeden zvlášť pre účely DPH?
EPk
13.02.13,10:36
Je to stara definicia obratu z r 2005. v sucasnom je pridane tuzemsko