Lenka2409
20.11.12,09:05
Ahojte poraďáci, chcem sa opýtať, či niekto nevie, ako sa upravuje vzťah, ak SZČO vykonáva zároveň aj závislú činnosť. Je na to nejaký zákon alebo niečo? Môže vôbec SZČO bez problémov vykonávať závislú činnosť na základe pracovnej zmluvy/dohody?
kn-alka
20.11.12,08:25
áno, môže
Lenka2409
20.11.12,11:46
Čiže pokojne nám môžu od neho chodiť faktúry za vykonanú prácu? Nie je tam žiaden zádrheľ alebo nejaká výnimka?
kn-alka
20.11.12,11:52
To akože máte zamestnanca, ktorý má zároveň živnosť a poskytuje Vám služby mimo pracovného pomeru?
Lebo takto áno, ideálne je spísať aj nejakú zmluvu, napr. zmluvu o dielo, alebo zmluvu o poskytovaní služieb,
na základe ktorej Vám fakturuje svoje služby.
JankaO
20.11.12,11:54
On tu závislú činnosť vykonáva ako SZČO? Alebo vykonáva činnosť ako SZČO a popri tom aj vykonáva závislú činnosť? Lebo inak povedané, závislú činnosť nemôže vykonávať na živnosť...
Lenka2409
20.11.12,11:54
A ešte sa chcem opýtať, či treba niekde nahlásiť, že táto SZČO vystavuje faktúry len jedinému odberateľovi, teda našej firme. Ide o to, že my mu sprostredkúvame prácu a on nám za to posiela faktúry, ale žiadneho iného odberateľa nemá. Hlási sa to na nejakom úrade alebo niekde? Lebo šéfka mi tvrdí, že je to v tomto prípade brané ako závislá činnosť a my musíme za neho odvádzať odvody, ale ja v tomto som úplný nováčik, takže naozaj netuším. A nenašla som nič konkrétne.
Lenka2409
20.11.12,12:01
To akože máte zamestnanca, ktorý má zároveň živnosť a poskytuje Vám služby mimo pracovného pomeru?
Lebo takto áno, ideálne je spísať aj nejakú zmluvu, napr. zmluvu o dielo, alebo zmluvu o poskytovaní služieb,
na základe ktorej Vám fakturuje svoje služby.

No on je živnostník, ale zároveň popritom ešte pracuje pre našu spoločnosť, teda vykonáva závislú činnosť. My ho vlastne vysielame do inej spoločnosti vykonať činnosť a on nám za to vystavuje faktúru, aby dostal svoju "mzdu".
kn-alka
20.11.12,12:02
No on je živnostník, ale zároveň popritom ešte pracuje pre našu spoločnosť, teda vykonáva závislú činnosť. My ho vlastne vysielame do inej spoločnosti vykonať činnosť a on nám za to vystavuje faktúru, aby dostal svoju "mzdu".

Prosím ťa, odpovedaj jasne:
Má s vašou firmou uzavretú pracovnú zmluvu?
Alebo len posiela faktúry?
DanielaSL
20.11.12,12:03
Pokiaľ to konkrétnejšie nenapíšeš, tak myslím si, že ti asi nikto dobre neporadí...Mám v tom trochu chaos.
Osoba, ktorá pre vás pracuje...je SZČO a zároveň je aj niekde zamestnanec
alebo je to len SZČO, ktorá pre vás pracuje a fakturuje vám....a o aké konkrétne práce ide....
Lenka2409
20.11.12,12:08
On je SZČO, naša spoločnosť ho ale občas pošle do inej firmy vykonať pracovnú činnosť, za ktorú nám on pošle faktúru. Má s nami podpísanú len dohodu o vykonaní práce, na základe ktorej si teda faktúruje hodiny, ktoré odpracuje v mene našej spoločnosti. Stačí to takto? Mne sa to ťažko píše, lebo sama šéfka mi to nevie normálne vysvetliť. Takže sa ospravedlňujem...
kn-alka
20.11.12,12:12
Pletieš si dojmy s pojmami.
Ak má s Vami uzavretú len dohodu o vykonaní práce, nemôže Vám vypisovať faktúry.
Na základe dohody o vykovaní práce je vlastne Váš zamestnanec a má dostávať odmenu za vykonanú prácu, je evidovaný firmou ako zamestnanec, firma za neho odvádza odvody do SP a na DÚ daň zo závislej činnosti.
Faktúru Vám môže posielať za práce NAVYŠE, ktoré nevyplývajú z dohody o vykonaní práce.
Lenka2409
20.11.12,12:13
Pokiaľ to konkrétnejšie nenapíšeš, tak myslím si, že ti asi nikto dobre neporadí...Mám v tom trochu chaos.
Osoba, ktorá pre vás pracuje...je SZČO a zároveň je aj niekde zamestnanec
alebo je to len SZČO, ktorá pre vás pracuje a fakturuje vám....a o aké konkrétne práce ide....

Viete, on má živnosť na nejakú počítačovú činnosť, ale popri tejto živnosti ešte vykonáva inú činnosť na základe dohody s nami a za to nám vystavuje faktúry.
Paula
20.11.12,12:13
Na základe DOVP nemôže faktúrovať.
Lenka2409
20.11.12,12:14
Pletieš si dojmy s pojmami.
Ak má s Vami uzavretú len dohodu o vykonaní práce, nemôže Vám vypisovať faktúry.
Na základe dohody o vykovaní práce je vlastne Váš zamestnanec a má dostávať odmenu za vykonanú prácu, je evidovaný firmou ako zamestnanec, firma za neho odvádza odvody do SP a na DÚ daň zo závislej činnosti.
Faktúru Vám môže posielať za práce NAVYŠE, ktoré nevyplývajú z dohody o vykonaní práce.

No ja si nepletiem nič, ale jednoducho, keď mi šéfka nedokáže na rovinu povedať, čo odomňa vlastne chce a ani to, či ten človek má u nás nejakú dohodu, zmluvu alebo niečo podobné, ale mi len povie, že on je SZČO, nám posiela faktúry, nikomu inému faktúry neposiela, berie sa to ako závislá činnosť, treba to niekde hlásiť? A ja mám zisťovať, takže tak... :(
kn-alka
20.11.12,12:16
Viete, on má živnosť na nejakú počítačovú činnosť, ale popri tejto živnosti ešte vykonáva inú činnosť na základe dohody s nami a za to nám vystavuje faktúry.

ak sa tá dohoda volá DOHODA O VYKONANÍ PRÁCE, tak NESMIE fakturovať!!! To je ZLE!!
Fakturovať môže na základe zmluvy o dielo, prípadne zmluvy o poskytnutí služieb.
Lenka2409
20.11.12,12:17
ak sa tá dohoda volá DOHODA O VYKONANÍ PRÁCE, tak NESMIE fakturovať!!! To je ZLE!!
Fakturovať môže na základe zmluvy o dielo, prípadne zmluvy o poskytnutí služieb.

Dobre, Ďakujem. Čiže musíme s ním uzavrieť zmluvu o poskytovaní služieb, za to on môže posielať faktúry. A ak teda posiela faktúry len nám ako jedinému odberateľovi, je potrebné niekde nahlásiť, že to tak je? S týmto mi šéfka píli uši stále, či to treba hlásiť na nejaký úrad alebo niekde, lebo ona to stále nazýva závislou činnosťou.. :P
kn-alka
20.11.12,12:18
No ja si nepletiem nič, ale jednoducho, keď mi šéfka nedokáže na rovinu povedať, čo odomňa vlastne chce a ani to, či ten človek má u nás nejakú dohodu, zmluvu alebo niečo podobné, ale mi len povie, že on je SZČO, nám posiela faktúry, nikomu inému faktúry neposiela, berie sa to ako závislá činnosť, treba to niekde hlásiť? A ja mám zisťovať, takže tak... :(

Najprv teda zisti, akú zmluvu má u Vás podpísanú. Ak nie je zamestnaný, firma za neho neodvádza odvody, je vylácaný len na základe faktúr, tak Vy už NIČ iné nemusíte robiť. Ostatné je len jeho vec.

To že on má len jedného odberateľa (Vás), to je jeho privátny problém. Jasné, že to zaváňa závislou činnosťou, ale je to diskutabilné. Nahlásiť to môžete na inšpektorát práce a dostanete poriadnu pokutu aj vy, aj on za prácu "na čierno".

Za závislú prácu, ktorá je vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, sa považuje výlučne osobný výkon práce zamestnanca pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, za mzdu alebo odmenu, v pracovnom čase, na náklady zamestnávateľa, jeho výrobnými prostriedkami a na zodpovednosť zamestnávateľa a ide o výkon práce, ktorá pozostáva prevažne z opakovania určených činností. Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne za podmienok ustanovených v tomto zákone aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Podľa tzv. negatívneho vymedzenia závislej práce (http://www.inclick.sk/returns/redirect.php?goto=2480&pr=0.02&w_id=363&tstamp=1353417745&pid=817&cd=123b801c35a9ab74f7c3c627be34ac84) závislou prácou nie je podnikanie ani iná zárobková činnosť založená na zmluvnom občianskoprávnom alebo zmluvnom obchodnoprávnom vzťahu podľa osobitných predpisov.
Lenka2409
20.11.12,12:19
Najprv teda zisti, akú zmluvu má u Vás podpísanú. Ak nie je zamestnaný, firma za neho neodvádza odvody, je vylácaný len na názklade faktúr, tak Vy už NIČ iné nemusíte robiť. Ostatné je len jeho vec.

Áno, jasné, hneď, ako tu šéfka bude, sa jej na to opýtam. Ešte raz ĎAKUJEM!!!