Mikapa
20.11.12,11:05
Chcela by som poprosiť o pomoc pri určení odpisovej skupiny a doby odpisovania majetku. Jedná sa o priečelie( kovová mreža) v prenajatom obchodnom priestore. V Nájomnej zmluve je uvedené že všetky stavebné úpravy v priestoroch sú na náklady nájomcu a priečelie obchodu bude robiť prenajímateľ na náklady nájomcu. Od prenajímateľa nám došla fa na dodávku a montáž priečelia .Keďže sa jedná o vysokú čiastku (cez 1700 Eur.) a dobu použiteľnosti viac ako 1rok musím to odpisovať. Poraďte prosím je to technické zhodnotenie alebo samost.hnut.vec? Vopred ďakujem.
KEJKA
20.11.12,18:22
je to t.z. prenajatej budovy. Odpis 20 rokov daňovo, účtovne počas doby nájmu.
marjankaj
20.11.12,19:06
je to t.z. prenajatej budovy. Odpis 20 rokov daňovo, účtovne počas doby nájmu.Kejka máš pravdu. Je to technické zhodnotenie.
Ale odpisuje sa samostatne ako iný majetok


§ 22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú
e) iný majetok podľa odseku 6.

(6) Iným majetkom na účely tohto zákona sú

a) otvárky nových lomov, pieskovní, hlinísk, skládok odpadov, ak sa nezahrnujú do vstupnej ceny alebo zostatkovej ceny hmotného majetku,
b) technické rekultivácie, ak osobitný predpis neustanovuje inak, 109)
c) technické zhodnotenie nehnuteľnej kultúrnej pamiatky vyššie ako 1 700 eur,
d) technické zhodnotenie prenajatého majetku vyššie ako 1 700 eur vykonané a odpisované nájomcom,
e) technické zhodnotenie plne odpísaného hmotného majetku vyššie ako 1 700 eur,
f) technické zhodnotenie hmotného majetku obstarávaného formou finančného prenájmu.
KEJKA
20.11.12,20:05
nuž nenapísala som to, ale ani netvrdila opak, či?
marjankaj
20.11.12,20:15
Veď som to iba doplnil. Neprotestoval som.
a_je_to
20.11.12,20:39
Lebo je to v zmluve (dobre vymyslené :D : prenajímateľ urobí / vyfakturuje , , nájomca zaplatí a odpisuje. Po skončení nájmu má prenajímateľ budovu zhodnotenú bez nákladov)

To by som s takou istotou netvrdil. Zmluva rieši iba nadobudnutie mreže nájomcom, nie však konečné vysporiadanie po ukončení nájmu. Toho sa nájomca nezriekol. Môže požadovať náhradu od prenajímateľa, čo vyplýva aj z ďalších faktov. Ak sa nedohodnú, môže mrežu demontovať, je jeho majetkom. Ak mreža prenajímateľovi ostane bez úhrady, má okrem iného nepeňažný príjem, ktorý musí priznať a zdaniť, viď § 17, ods. 20/b a 21.
Mikapa
21.11.12,09:40
Ďakujem všetkým, takže mi z toho vyplýva , že je to iný majetok podľa §22 ods.6 pism.d, a zaradím ho do odpisovej skupiny 4 v akej je prenajatý majetok na ktorom bolo robene technické zhodnotenie čiže budova a odpisujem daňovo 20r. Nájomnú zmluvu máme podpísanú na 4 roky s právom predlžiť túto zmluvu. Neviem dokedy budeme v tomto prenájme. Ako určim potom účtovné odpisy? Čo v prípade , že ukončia nájom a predajú tú mrežu inému nájomcovi?