patak
20.11.12,14:55
Ahojte...
Chcel by som vediet ako je to v pripade preplatenia vysokej skoly pre:
Zamestnanca,dohodara,konatela,spolocnika.

Ide o to,ze v tej spleti zakonov a vyhlasok som nedokazal najst presnu odpoved. Jedno hovori o zabezpeceni prijmu a druhe zase,ze vzdelavanie na vysokej skole sa povadzuje za prijem ktory musi zamestnanec dodanit.
Dana skola je vysoka skola avsak sukromna.V pripade roznych kurzoch a vzdelavani atd. je mi princip jasny,ale v pripade VS sukromnej nie.

Dakujem za vasu pomoc,radu...
nina1975
21.11.12,17:59
Dobry vecer,
pred časom som potrebovala podobne info a našla som tieto info. Vzdelavanie zamestnanca ktore je danovo uznatelne je take ktore zvysuje kvalifikaciu zamestnanca pre jeho pracovnú činnosť dohodnutú v prac.zmluve a dá sa uplatniť v súlade s §19 ods.2 pism.c bod 3. t.j. rekvalifikacia zamestnanca súvisí s predmetom činnosti zamestnávateľa a využíva ich pri svojej práci.
Podľa mňa štúdium na VS, ktore uhradi zamestnávateľ pre zamestnanca nespada to tejto kategorie a nemôže to byť daňovo uznané pre zamestnávateľa a pre zamestnanca je to benefit, ktorý by mal mať zdanený.
patak
22.11.12,08:43
Ano to iste som videl aj ja.
Avsak:
Sro-cka ma tieto predmety cinnosti:


vedenie účtovníctva





činnosť podnikateľských, organizačných a ekonomických poradcov





administratívne služby

A Vysoka skola (sukromna) v odbore podnikovy manazment nie je teda zvysovanie kvalifikacie??
Plati sa tam aj na predmety,semestre, nie len na cely rok.
Preto nie som si isty,zakon hovori o zabezpeni prijmu a VS skoly su tam nejako hlupo vysvetlene. Ked si dam do nakladov napriklad uctovnicke a ekonomicke predmety,nikto mi voci tomu predsa nemoze namietat ci ano?
nina1975
22.11.12,12:56
nie som presvedčená že sa to dá takto obhajiť, v podkladoch ktoré som pozerala je uvedené že štúdium na VŠ je považované za daľšie vzdelávanie. Teoreticky ak ste presvedčený o správnosti svojho postupu môžete to dať do nákladov ale budete si to musieť obhájiť. Na stránke daňového riaditeľstva som našla dva metodické pokyny, skúste ti to pozrieť, možno Vám to pomôže pri rozhodovaní sa. na drsr.sk si do vyhladávača dajte - doškolovanie zamestancov.
Paula
22.11.12,13:40
Našla som v archíve , ale či to platí ešte i dnes, netuším :

http://www.porada.sk/t34508-p2-naklady-na-studenta.html#post317060
patak
22.11.12,14:09
Ano to som cital...
Avsak ak by som dal do nakladov iba 3 predmety a to manzerske uctovnictvo,manazerska ekonomika a financny manazment? hlavna cinnost je uctovnictvo predsa...tak v tom osobne nevidim problem.
Na statnych skolach vsak nie je mozne pripacat si za jednotlive predmety.

1. A ak by to chcela preplatit sro aj napriek tomu,ze to nie je mozne dat do nakladov,ako by potom islo uctovanie?
2. Bolo by to povazovane ako benefit,ktory musi zamestnanec dodanit?
3.Moze to sro urobit aj pre napriklad konatela ktory vdsak nie je v pracovnom pomere?alebo musi mat aspon dohodu o praci?
Dakujem
nina1975
22.11.12,15:09
k bodu 1. v tomto pripade by som to účtovala 528*/333*
k bodu 2. podľa môjho názoru by išlo o benefit pre zamestnanca
k bodu 3. osobne si myslim že v prípade konateľa je postup rovnaky, pre firmu nedaňový náklad - teda v prípade VS, v pripade kurzu alebo seminara by to mohlo byt danovo uznane.
patak
23.11.12,06:02
Dakujem za odpovede.
Na zaklade uvahy som sa rozhodol dat do plnych nakladov 3 predmety. Su to uctovnicko/financne predmety takze v tom nevidim problem. Voci danovej kontrole si to obhajim,ze ako mlada firma ktora vznikla min. rok a potrebovala zvysovat pracovno znalostne vedmosti/ skusenosti.
Ostatne dam ako benefit.
Myslim,ze tento kompromis by mohol byt akceptovatelny.
blondy
23.11.12,06:16
Dakujem za odpovede.
Na zaklade uvahy som sa rozhodol dat do plnych nakladov 3 predmety. Su to uctovnicko/financne predmety takze v tom nevidim problem. Voci danovej kontrole si to obhajim,ze ako mlada firma ktora vznikla min. rok a potrebovala zvysovat pracovno znalostne vedmosti/ skusenosti.
Ostatne dam ako benefit.
Myslim,ze tento kompromis by mohol byt akceptovatelny.
V tomto prípade by som sa ale ešte zamyslela aj nad tým, že takéto výdavky, ktoré vynaloží zamestnávateľ na vzdelávanie, ktorým zamestnanec získa vyšší stupeň vzdelania, sa nepovažujú podľa za oslobodené z dani z príjmov, pretože nejde o doškoľovanie, ale o štúdium. V tomto prípade takto vynaložená suma zamestnávateľom je u zamestnanca zdaniteľným príjmom, z ktorého zamestnávateľ vyberie preddavok na daň v mesiaci jeho poskytnutia, zároveň sú vymeriavacím základom pre zdravotné a sociálne poistenie.
Mária.K.
23.11.12,07:09
V tomto prípade by som sa ale ešte zamyslela aj nad tým, že takéto výdavky, ktoré vynaloží zamestnávateľ na vzdelávanie, ktorým zamestnanec získa vyšší stupeň vzdelania, sa nepovažujú podľa za oslobodené z dani z príjmov, pretože nejde o doškoľovanie, ale o štúdium. V tomto prípade takto vynaložená suma zamestnávateľom je u zamestnanca zdaniteľným príjmom, z ktorého zamestnávateľ vyberie preddavok na daň v mesiaci jeho poskytnutia, zároveň sú vymeriavacím základom pre zdravotné a sociálne poistenie.

Súhlasím s blondy. Ak si aj náklad vo firme ako daňový obhájite, pre zamestnanca je zdaniteľným príjmom, ktorý je zároveň vymeriavacím základom na účely odvodov na ZP a SP.

Znenie § 5 ods. 7 písm. a):

(7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako
a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,


Prikladám usmernenie DRSR k § 5 ZDP

Úhrada výdavkov za vysokoškolské štúdium

Podľa ustanovenia § 5 ods. 7 písm. a) zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej zákon o dani z príjmov) okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem.
Podľa § 153 Zákonníka práce zamestnávateľ sa stará o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov alebo o jej zvyšovanie. Zamestnávateľ prerokuje so zástupcami zamestnancov opatrenia zamerané na starostlivosť o kvalifikáciu zamestnancov, jej prehlbovanie a zvyšovanie.
Ak zamestnávateľ zaplatí svojim zamestnancom výdavky spojené s vysokoškolským štúdiom, pričom zamestnanci získajú vyšší stupeň vzdelania (formou štúdia) nejde o doškoľovanie v zmysle § 5 ods. 7 písm. a) zákona o dani z príjmov, ale o štúdium. Klasifikácia produkcie v kóde č. 80.42.10 – Poskytovanie vzdelávania pre dospelých vylučuje vyššie vzdelávanie v rámci vzdelávacieho systému (poskytovanie vyššieho vzdelania kód 80.30.1 klasifikácie). Povinnosťou zamestnávateľa je starať sa o prehlbovanie kvalifikácie resp. zvyšovanie kvalifikácie, ktorú zamestnanec v danom odbore už má.
Náklady na úhradu výdavkov spojených s vysokoškolským štúdiom predstavujú pre zamestnancov zdaniteľný príjem podľa § 5 ods. 2 zákona o dani z príjmov (iná forma plnenia daňovníkovi s príjmami zo závislej činnosti od platiteľa týchto príjmov alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti), ktorý sa zdaní v zmysle § 35 zákona o dani z príjmov v úhrne zdaniteľných príjmov v mesiaci ich zaplatenia. Pokiaľ zamestnávateľ bude od zamestnanca vymáhať náklady na štúdium pri nesplnení podmienok podľa zmluvy, o sumu vrátených nákladov zníži (čiastkový ) základ dane tohto zamestnanca v priebehu zdaňovacieho obdobia, v ktorom k vráteniu dôjde.

(vypracované február 2005)
patak
23.11.12,09:57
Ahojte...
dakujem za dalsie prispevky.
Tu je presne ten dovod,preco som si nebol isty:

Ak zamestnávateľ zaplatí svojim zamestnancom výdavky spojené s vysokoškolským štúdiom, pričom zamestnanci získajú vyšší stupeň vzdelania (formou štúdia) nejde o doškoľovanie v zmysle § 5 ods. 7 písm. a) zákona o dani z príjmov, ale o štúdium.

Avsak ak da firma do nakladov iba jednotlive 3 max 4 predmety,teda zamestnanec neziska vyssi stupen vzdelania a z 3 predmetov ani nemoze. Tak v tomto pripade v tom vidim ako dobry kompromis. Z pociatku som si ale nebol isty ci sa neda dat cela skola do nakladov :)
Moja SRO
19.01.14,21:17
Obnovujem túto tému nasledovnou otázkou:

Firma SRO má medzi predmetmi podnikania aj fotografické služby, ktoré reálne aj vykonáva.
Jej konateľ je súčasne aj jej zamestnancom na pracovnej pozícii fotograf a študuje I. stupeň VŠ - Fakulta masmédií (súkromná VŠ), kde má napr. predmety Fotografická tvorba, Mediálna tvorba a pod. Predtým absolvoval SŠ štúdium v odbore fotografia, ktorú ukončil maturitnou skúškou.
Je možné uplatniť si v nákladoch firmy školné za takúto osobu?