janette784
20.11.12,18:58
Dobrý deň, prosím Vás o radu:
ak sme mali nadmerný odpočet za 09/2012 v sume 6 350,-eur a teraz za 10/2012 máme daňovú povinnosť v sume 5 300,-eur, je možné urobiť zápočet a DÚ nám vráti do 60 dní iba rozdiel?

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď.
tuta
20.11.12,18:05
Toto je povinnosť, vyplýva priamo z
§ 79
Nadmerný odpočet

(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období s výnimkou podľa odseku 2. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaruvyrubenej colným úradom (s účinnosťou od 1. januára 2013).
janette784
20.11.12,18:13
Tuta, ďakujem Ti veľmi pekne.Takže urobím zápočet z minulým mesiacom a vlastne mi príde na účet rozdiel od DÚ, správne?
KEJKA
20.11.12,19:13
ten zápočet máš na mysli, že uvedieš priamo do DP DPH sumu 5300 a k úhrade nula, tak si to myslel?
janette784
21.11.12,07:47
áno, tak som to myslela, správne????
r.31 5300,-
r.33 -6350,-
r.34 0 (na úhradu)
Ivenka
21.11.12,07:50
Do r.33 dáš tiež 5300, rozdiel správkyňa uvidí
Tunco
11.01.13,08:30
Ako je to prosím Vás opačne? Ak sme mali minulý mesiac - 10/2012 daňovú povinnosť a teraz 11/2012 sme mali nadmerný odpočet, môžme spraviť zápočet?? Podotýkam, že daňovú povinnosť za 10/2012 sme neuhradili.

Ďakujem
KEJKA
11.01.13,15:32
nemôžete urobiť zápočet na vlastný dlh. Ak ste DPH nezaplatili a nezaplatíte, príde Rozhodnutie DU o započítaní, resp. preúčtovaní NO na DP 10/2012. To však až po márnom uplynutí lehoty na jeho vysporiadanie, teda cca po 25.1.2013.
A za obdobie do 25.1.2013 /minimálne/ vám budú vypočítané sankcie.
Tunco
17.01.13,06:23
Ďakujem Kejka. Mám ešte jednu otázku, dostala sa ku mne informácia, že je alebo bolo možné započítať pohľ. a záväzky voči Daň. úradu aj za dve spoločnosti spolu, ak tam figurujú rovnaký konatelia? Pr. na sro je daň povinnosť 2000,- € na a.s. je nadmerný odpočet 3000,- €. Majiteľom aj konateľom oboch spoločností je tá istá jedna osoba. Môže sa v tomto prípade spraviť zápočet a teda, že štát ešte vráti 1000,- € a záväzok 2000,- € za sro započíta, pretože ide o rovnakého konateľa ?
Ďakujem
Tweety
17.01.13,06:49
Ďakujem Kejka. Mám ešte jednu otázku, dostala sa ku mne informácia, že je alebo bolo možné započítať pohľ. a záväzky voči Daň. úradu aj za dve spoločnosti spolu, ak tam figurujú rovnaký konatelia? Pr. na sro je daň povinnosť 2000,- € na a.s. je nadmerný odpočet 3000,- €. Majiteľom aj konateľom oboch spoločností je tá istá jedna osoba. Môže sa v tomto prípade spraviť zápočet a teda, že štát ešte vráti 1000,- € a záväzok 2000,- € za sro započíta, pretože ide o rovnakého konateľa ?
Ďakujem
Určite to nie je možné, veď sú to rozdielne spoločnosti.
KEJKA
17.01.13,16:38
Ďakujem Kejka. Mám ešte jednu otázku, dostala sa ku mne informácia, že je alebo bolo možné započítať pohľ. a záväzky voči Daň. úradu aj za dve spoločnosti spolu, ak tam figurujú rovnaký konatelia? Pr. na sro je daň povinnosť 2000,- € na a.s. je nadmerný odpočet 3000,- €. Majiteľom aj konateľom oboch spoločností je tá istá jedna osoba. Môže sa v tomto prípade spraviť zápočet a teda, že štát ešte vráti 1000,- € a záväzok 2000,- € za sro započíta, pretože ide o rovnakého konateľa ? Ďakujem
Za určitých podmienok môže ísť o skupinu podnikov, ktoré dostanú jedno ičDPH a podávajú jedno DP DPH...........videla som to v praxi, ale bližšie sa tým nezaoberám. Pokiaľ však nevybavíte na tie dve spoločnosti toto jedno ičDPH, tak podáva každá sro samostatne.
Tunco
21.01.13,13:10
Tomu rozumiem. Avšak ako hovorím iba som sa dopočul že možno to započítať ak je rovnaký konateľ - skôr výhoda pre štát ako pre firmy ... vraj aby sa lahšie vymáhali dlhy, tak štát nevyplatí na jednu spoločnosť to čo má a započíta to s dlhom spoločnosti druhej. Čo má aj svoju logiku,ale zdalo sa mi to v praxi trochu absurdné. Čiže môžeme započítavať len za subjekty so rovnakým IČ DPH. Ďakujem Vám
martinius
22.01.13,10:42
Dobrý deň,
čo v prípade, ak sme neurobili zápočet nadmerného odpočtu 3.Q a povinnosti 4.Q a uhradili sme 4.Q. v plnej výške, správca dane nám samozrejme poslal rozdiel, dá sa 3.Q. vyžiadať alebo čakať na ďalšiu daň.povinnosť a odpočítať? Ostatné nadmerné odpočty samozrejme vrátili.
VieraPopluharova
06.02.13,11:33
Mala by som jednu otázku:

za IV.Q.2012 nám vznikol nadmerný odpočet na DPH, keďže do 31.1.2012 je i povinnosť DMV, volala som na DU či si môžem dať žiadosť o zápočet - ide o jeden daňový subjekt. Pani na DU povedala, že áno a rozdiel ak nebude v nasledujúcom štvrťroku daňová povinnosť na DPH nám vrátia. Dnes mi volali z DU, aby som urýchlene uhradila DMV, pretože ak sa použije zápočet budú tam vyčíslené i penále z platby z omeškania, nakoľko tento zápočet môže vykonať až v nasledujúcom štvrťroku.
Tak ma zaujíma čím sa mám vlastne riadiť. DU má peniaze, ktoré má vrátiť , napriek rade neurobí zápočet a teraz ešte aj penále z omeškania. Veď toto nemá logiku.
kn-alka
06.02.13,11:45
ale žiaľ takto to funguje, už som mala takýto prípad, počítali si na to penále.
Ivenka
06.02.13,12:20
Vierka, mne minulý rok po každom zdaňovacom období keď som mala NO automatický poslali list, že mi započítavajú DPH s DMV. A nikoho som o nič nežiadala.
KEJKA
06.02.13,14:02
NO za IVQ. maju povinnost vrátiť až po skončení I.Q.2013 v prípade že ho nepoužiješ na zápočet DP DPH.
Takže s DMV ti ho započítajú až niekedy konccom mája 2013 a za obdobie od 1.2. do 25.5. ti vypočítajú úroky z omeškania.

Mala by som jednu otázku:

za IV.Q.2012 nám vznikol nadmerný odpočet na DPH, keďže do 31.1.2012 je i povinnosť DMV, volala som na DU či si môžem dať žiadosť o zápočet - ide o jeden daňový subjekt. Pani na DU povedala, že áno a rozdiel ak nebude v nasledujúcom štvrťroku daňová povinnosť na DPH nám vrátia. Dnes mi volali z DU, aby som urýchlene uhradila DMV, pretože ak sa použije zápočet budú tam vyčíslené i penále z platby z omeškania, nakoľko tento zápočet môže vykonať až v nasledujúcom štvrťroku.
Tak ma zaujíma čím sa mám vlastne riadiť. DU má peniaze, ktoré má vrátiť , napriek rade neurobí zápočet a teraz ešte aj penále z omeškania. Veď toto nemá logiku.