ajtackovia
20.11.12,21:18
Moj syn pracoval na dohodu o brigadnickej praci studenta a okrem toho mu dal majitel firmy aj pracu na prikaznu zmluvu. Urobil za syna danove priznanie typu B ( neviem preco, podla mna mu mal dat vsetky prijmy ako zavislu cinnost, nakolko syn pracoval pod vedenim majitela firmy, vykonaval pracu na zaklade pokynov sefa, nie samostatne, a zivnost nikdy nemal). Zdravotna poistovna teraz pozaduje zaplatenie zdravotneho poistenia na rok 2011, na zaklade rocneho zuctovania. Prijem z prikaznej zmluvy bol 2000 eur. Co sa tu da robit? Suvisia s takymto Dp za rok 2011 aj ine postihy, alebo odvody, nehrozi rodicom strata bonusu za dieťa ak zamestnavatel studenta uvedie chybne ze sa jednalo o pracu SZCO? Je to vysokoskolak. Da sa vystavit opravne danove priznanie?
Prosim , poradte, co robit. Chcem to vybavit cestne a spravne , hlavne nedoplatit na chyby inych.
Celkovy hruby prijem syna v roku 2011 bol 2800,- eur.
KEJKA
20.11.12,22:28
chybu urobil zam-eľ, lebo syn nebol SZČO, pracoval na príkaznú zmluvu ako občan. Zam-eľ mal vysporiadať všetky odvody.
Ak má syn potrebné prílohy, môže urobiť DPFO, ale bude rovnaké.
Príjem na príkaznú zmluvu zrejme nebol zdanený, neboli z toho odvody.
Je to škoda, mala byť miesto príkaznej zmluvy dohoda, ale to si mal syn ustrážiť a nepodpisovať, čo podpisovať nechce.
sankcia môže byť,. že syn sa neregistroval na DU, ale som si nie istá.
najjednoduchšie bude to ZP zaplatiť a druhý raz si dávať pozor.

Zam-eľ nemal robiť DPFOP B za občana, to si mal urobiť syn sám.....kto to DPFO podpísal? Ak syn, nemôže sa teraz tváriť, že o tom nevedel.
Mila123
20.11.12,22:31
Kejka, nie je to jednorázový ,príležitostný, náhodilý príjem podľa § 8, ods. 1 pís a ZDP, nie podľa §6?
inak príkazné zmluvy zvyčajne nesú prvky závislej práce......
KEJKA
20.11.12,22:35
aj keby - DPFO musí urobiť daňovník. Žiaľ - prekročil hranicu, kedy by nebol povinný podať DP.
V iných príspevkoch sa príkazné zmluvy preberali - a minulý rok sa už posudzovali prísnejšie ako predtým. V záade si pamätám dva prístupy
a-PZ bez odvodov u príkazcu, ak príkazník si príjem vyspoiada sám, kedže je SZČO
b-PZ s odvodmi a daňou, ak príkazník je občan, to zn. DU to považuje za príjem zo závislej činnosti.
Nechce sa mi to tu hľadať, dávno som od PZ upustila,............
môj záver je v poslednej vete - nech akceptuje daný status, zaplatí ZP a zoberie si z toho ponaučenie do budúcnosti.