zuzanaka
23.09.04,11:36
Ahojte,
veľmi by som vás prosila o radu vo veci fakturácie za zmluvnu pokutu pri nedodržaní dohodnutých termínov plnenia objednávky. Mám s tým problém, pretože neviem, či mám fakturovať s DPH alebo bez. Fakturácia je na českú firmu - ktorá je platiteľom DPH a je registrovaná pre IC DPH. Poraďte mi prosím. Zuzka
emily
23.09.04,10:15
Zmluvná pokuta predsa nie je predmetom DPH.
Paula
23.09.04,12:21
Veru tak, pokuty a penále sú bez DPH. A výnos je až vtedy, keď dotyčný penále zaplatí.
zuzanaka
23.09.04,12:33
To som vobec nevedela, ze je to bez dph. Som zaciatocnicka a este som sa s tym nestretla ale aj tak vam velmi pekne dakujem. Inak ma v tejto suvislosti napadla este jedna vec - ako to mam potom preniest do uctovnictva. FV budem uctovat riadne do 3119/60..?, alebo na 64 - zmluvne pokuty a penale? Ďakujem za usmernenie.Zuzka
Paula
24.09.04,06:38
Myslím, že 644 - zmluvné pokuty sa účtujú len v prípade, že existuje písomná zmluva. To, že dole na faktúrach zvykne byť veta "V prípade omeškania...." ešte neznamená zmluvu ako takú. Ja to účtujem na 648. A čo vy ostatní poradcovia?
janaGT
24.09.04,08:36
Práve pozerám do zákona, ale nemôžem nájsť §, kde je uvedené, že pokuty sú oslobodené od DPH.
Viera
24.09.04,08:50
Práve pozerám do zákona, ale nemôžem nájsť §, kde je uvedené, že pokuty sú oslobodené od DPH.Zmluvné pokuty nie sú predmetom DPH, tak ako napísala Emily , preto nie sú v zákone uvedené.
janaGT
24.09.04,08:53
Veru tak, pokuty a penále sú bez DPH. A výnos je až vtedy, keď dotyčný penále zaplatí.Keď na základe zmluvy o dielo nám má odberateľ zaplatiť zmluvnú pokutu, tak potom akým spôsobom to robíte, keď odber. fa nemôžem vyhotoviť, nakoľko výnos bude až po zaplatení, resp. vyhotovím ju ale na konci roka musím vedieť, či zaplatená je alebo nie - kvôli daň. priznaniu. Ako to robíte ostatní?
VieraM
24.09.04,10:09
Faktúru na zmluvnú pokutu vystavím. Na konci roka pri zostavovaní daňového priznania
ak táto pokuta nie je zaplatená tak sa nezaráta do daňových výnosov.