susan 111979
21.11.12,14:39
Dobrý deň, chcem sa opýtať na názor: zamestnávateľ nám odvádza odvody z minimálnej mzdy, na ruku nám dáva neoficiálnu mzdu a z tejto neoficiálnej mzdy nám strháva odvody aj za zamestnanca a aj za zamestnávateľa...je to ok? Nemal by strhnúť odvody iba za zamestnanca?
Tweety
21.11.12,13:42
Takže peniaze na ruku Ti nevadia? Ale ak ich je menej to už hej? Celý takýto postup je nelegálny. Malo by ti prekážať to, že nie ste odmeňovaní podľa ZP, nemáte správnu PZ.
JankaO
21.11.12,13:44
Súhlasím, je to porušenie mnohých ustanovení zákonov a samozrejme aj trestného zákonníka OBIDVOMI stranami. Aj so sankciami pre obidve strany.
Darina1234
21.11.12,14:10
Aspon vidime, ako u nas je mozne porusova zakony, a obycajny clovek, ked chce ma pracu, musi byt ticho,tiez musi porusovat zakony. tak je to u nas.
ivka70
21.11.12,14:23
Aspon vidime, ako u nas je mozne porusova zakony, a obycajny clovek, ked chce ma pracu, musi byt ticho,tiez musi porusovat zakony. tak je to u nas.

Preco by musel byt ticho?
Keby sa nenasli taki, co s tym suhlasia, tak nemozu existovat taki, co to ponukaju (obchadzajuc zakony).
Obycajny clovek sa tichym suhlasom podiela na porusovani zakona .... nech ma na to dovody ake chce .....
Darina1234
21.11.12,14:44
Ivka70, kto vsetky tieto veci neprezije osobne, tazko to pochopi, sihlasim s tebou, ze s tichym suhlasom sa mnohi podielame na porusovani zakona, no niekedy nemas inu moznost, ak chces mat chlebik v rukach, ponizene prosim, asi takto to je v praxi u nas v sucasnosti.
lubko6394
21.11.12,14:55
Preco by musel byt ticho?
Keby sa nenasli taki, co s tym suhlasia, tak nemozu existovat taki, co to ponukaju (obchadzajuc zakony).
Obycajny clovek sa tichym suhlasom podiela na porusovani zakona .... nech ma na to dovody ake chce .....

Áno, zákon je porušený. Problém nie je ani v zamestnávateľovi ani zamestnancovi, ale v štáte. Ak by štát ustriehol nezamestnanosť na povedzme 5% a to rovnako v BA , SK,SL tak by takýto spôsob možný nebol pretože:
1.Budúci zamestnanec by takúto ponuku odmietol a zamestnávateľ by dlho musel hľadať toho trula, ktorý by na to skočil - takže by mu neostalo iné ako legálne zamestnanie, možno aj 50-100 Eur v hrubom naviac lebo bez ľudí svoj podnik nerozhýbe.
2.Zamestnávateľ by dopredu vedel, že takáto ponuka mu neumožní získať dobrého zamestnanca a tak by sa o to ani nepokúšal.

Lenže ak je kdesi 20% nezamestnanosť a denne ma o prácu žiada 5 ľudí, tak hľadám cestu ako zlacniť výrobu - veď to isté robí aj moja konkurencia. Ak ja nespravím to isté ako konkurencia tak som zachvíľu mimo, lebo zákazník si vyberie toho lacnejšieho a nezaujíma ho v akej výške boli zaplatené odvody.
A tu je aj liek na problémy Slovenska. Za každú cenu je treba dosiahnuť zníženie nezamestnanosti a podporovať najmä tých drobných v regiónoch. Nie investičné stimuly korporáciám, ktoré znamenajú len to, že náklady na zamestnanca má korporácia zaplatené stimulom a de facto vyrába zadarmo. Nízka nezamestnanosť potlačí mzdy nahor, zvýšia sa tým aj odvody a príjem štátu. Zatiaľ je to len tak, že malé firmy a živnostníci sú ošklbávaní z každej strany, hľadajú možnosti ako prežiť a odvody minimalizujú. Beztak z toho čo im odšklbnú pridajú v nevýrobnej sfére : sebe, sudcom, prokurátorom, policajtom, vojakom, lekárom. A hneď majú dôvod na zvýšenie odvodov a daní - však je treba. Čo si snáď chudák strhaný lampasák alebo policajt nezaslúži aspoň 500 Evri výsluhového dôchodku ? Prezident tuším 3000....
martuli
21.11.12,15:02
Okrem porušovania zákona by ma trápilo aj to, s koľkými eurami budem na dôchodku - pretože z minimálneho odvodu = minimálny dôchodok. Človek nikdy nevie, či v ňom neskončí aj trebárs o rok..
lubko6394
21.11.12,17:44
Okrem porušovania zákona by ma trápilo aj to, s koľkými eurami budem na dôchodku - pretože z minimálneho odvodu = minimálny dôchodok. Človek nikdy nevie, či v ňom neskončí aj trebárs o rok..

Aha, pán je optimista. Mne to vychádza takto: Modrý či červený chce peniaze teraz. Či a aký budem mať dôchodok určí čas kedy oň požiadam. Takže ideál, ktorý nespĺňam je toto: Živnosť v ktorej budú pokračovať moje deti, platiť minimum odvodov a daní a všetko investovať do rozvoja - do čoho dnes vrazím tak z toho moje deti môžu inkasovať bubáky a časť z nich bez prerozdelenia štátom posunú mne. Je to zicher a v rodine, tú som si predsa vychoval ja. Je pre mňa nereálne, aby na môj dôchodok platili dnešní najpôrodnejší občania. Tí zinkasujú ešte viac ako ja, lebo budú v zložitej sociálnej situácii a štát im zaplatí - veď nemajú ani dom ani byt a ja som nadpriemerne bohatý, pretože som si do toho vrazil svoj príjem a teda na sociálne dávky podľa zákona nárok nikdy mať nebudem. Btw. ako majiteľ SRO musím platiť poistenie z ktorého nikdy nemôžem čerpať len preto, že som majiteľom.
ivka70
22.11.12,07:16
Ivka70, kto vsetky tieto veci neprezije osobne, tazko to pochopi, sihlasim s tebou, ze s tichym suhlasom sa mnohi podielame na porusovani zakona, no niekedy nemas inu moznost, ak chces mat chlebik v rukach, ponizene prosim, asi takto to je v praxi u nas v sucasnosti.

Vzdy mas inu moznost.
Len my sme sa naucili podriadovat namiesto "boja" .

Keby sa nenasiel nikto, kto zamestnavatelovi na taketo nieco prikyvne, myslis, ze by nezamestnal niekoho normalne, ak by to potreboval???
Indeed
22.11.12,08:10
Tak potom prečo si proti nadčasom,ked máš taký názor?
Indeed
22.11.12,08:12
žeby už púšťali do dochodku aj 40-ročných ?!
Indeed
22.11.12,08:14
vždy sa našlo dost TRUĽKOV,čo tam radi vstupili,preto to tak dopadlo..
DANAK1
22.11.12,08:23
nemáš veľmi na výber, ak potrebuješ uživiť deti a nechceš ich nechať na svojich rodičov a ísť za hranice... to si ich nemusel mať... a musíš robiť to, čo Ti tvoj "big boss" povie, lebo na tvoje "úžasné" miesto sa tlačí dalších 10 ľudí, ktorí tiež potrebujú uživiť rodiny... a sú ochotní robiť ešte aj za menej...
Indeed
22.11.12,08:27
Niekedy špekulovanie sa dostane do štádia "prešpekulovania" a v konečnom dosledku je to pre špekulovateľa nevýhodné...
DANAK1
22.11.12,08:31
no, pokiaľ viem, tak podmienky zadá zamestnávateľ a zamestnanec buď berie, alebo môže ísť... takže zamestnanec sotva špekuluje, čo by bolo pre neho lepšie...
Replasťačka
22.11.12,08:31
lubko6394 má pravdu, ryba smrdí od hlavy
Indeed
22.11.12,08:35
nevoľníctvo bolo zrušené ešte za Marie-Terézie pred cca 200 rokmi
Letko
22.11.12,08:39
Pre Indeed: Ani úplatky nie sú povolené, ani fajčenie na autobusovej zastávke,...