K.A.T.K.A
25.02.06,14:30
Minulý rok sme v priebehu roka prijali zamestnanca na 1/2 úväzok. Tvoril sa sociálny fond, kde ku koncu roka je asi 157 Sk.
Čo s tými peniazmi? Môže sa to tam nechať tak, alebo treba to vyčerpať? Ak áno, tak uveďte prosím nejaký príklad....
Ďakujem.
KEJKA
25.02.06,13:36
môžeš to nechať tam. Ak by ste mu vyplatili nejaký príspevok aj tak by sa to muselo zdanť.
K.A.T.K.A
25.02.06,13:39
môžeš to nechať tam. Ak by ste mu vyplatili nejaký príspevok aj tak by sa to muselo zdanť.
a nie je povinnosťou to čerpať???
Manual
25.02.06,13:47
a nie je povinnosťou to čerpať???
Ak momentálne nemáš na čo čerpať = prispieť tomu zamestnancovi, tak vyčerpáš v r. 2006. A príspevok na stravu mu dávaš zo SF ?.
K.A.T.K.A
25.02.06,13:49
príspevok na stravu mu nedávame, keďže je na polovičný úväzok, t.j. 4 hodiny denne....
Manual
25.02.06,13:51
príspevok na stravu mu nedávame, keďže je na polovičný úväzok, t.j. 4 hodiny denne....
Ak by to šlo, upravte mu zmluvu, že 3 alebo 4 dni v týždni odpracuje 5 hodín a zbytok v týždni menej aby mu pasovali hodiny a tak by mal nárok aspoň na nejaké stravenky. Ale to by musel súhlasiť šéf a niektorí nič naviac nedajú:)
K.A.T.K.A
25.02.06,13:56
no hej, ale šéfom je manžel (živnostník)
a zamestnankyňou je moja svokra, a tá nás zdierať nechce....
Manual
25.02.06,14:13
no hej, ale šéfom je manžel (živnostník)
a zamestnankyňou je moja svokra, a tá nás zdierať nechce....
Ak sa chceš SF zbaviť, tak jej to treba vyplatiť a zdaniť, iné možnosti ako sa tu písali nie sú:)
KEJKA
25.02.06,14:20
Ak by to šlo, upravte mu zmluvu, že 3 alebo 4 dni v týždni odpracuje 5 hodín a zbytok v týždni menej aby mu pasovali hodiny a tak by mal nárok aspoň na nejaké stravenky. Ale to by musel súhlasiť šéf a niektorí nič naviac nedajú:)

citujem Manuala ale odpoved patrí pôvodnej otázke, len dalsie príspevky túto možnosť "zasunuli"
upravte jej takto zmluvu, alebo že robí nie 5 dní po 4 hodiuny ale 4 dni po 5 hodín. Takto má nárok na stravenky a tie môžeš dotovať zo SF bez zdanenia. Vyčerpáš aj fond a prispeješ k spokojnosti zamestnanca. Ved ten SF je už vytvorený tak čo? A ide ako píšeš o rodinné vzťahy, hádam sa to dá doriešiť?
Samozrejme čerpanie môžeš zaviesť od februára alebo marca, nič nie je stratené.
HUPKA64
25.02.06,15:36
príspevok na stravu mu nedávame, keďže je na polovičný úväzok, t.j. 4 hodiny denne....


Ak zamestnanec odpracuje 4 hodiny má nárok na obed / stravný lístok/.

Upravila by som na 3 hodiny denne a bol by pokoj so stravnými lístkami.

čítala som, že ak zamestnávateľ má hoci len 1 zamestnanca, musí tvoriť SF. Tým pádom ho musí aj čerpať. Najmenej 50 % SF musí zamestnávateľ vyčerpať podľa zákona o SF, tj. 30 % na stravné a 20% na regeneráciu pracovnej sily.
DanielaSL
25.02.06,16:12
Minulý rok sme v priebehu roka prijali zamestnanca na 1/2 úväzok. Tvoril sa sociálny fond, kde ku koncu roka je asi 157 Sk.
Čo s tými peniazmi? Môže sa to tam nechať tak, alebo treba to vyčerpať? Ak áno, tak uveďte prosím nejaký príklad....
Ďakujem.
Vypracuj si smernicu na čo budeš používať soc.fond . Napr. na regeneráciu zamestnanca , kultúrne podujatia a dáš svokre do výplaty sumu - príspevok zo soc. fondu. Splníš si povinnosť čerpať soc. fond. Svokra síce bude mať o trošku vyššiu daň, ale ty budeš mať vo firme poriadok.
KEJKA
25.02.06,16:25
Ak zamestnanec odpracuje 4 hodiny má nárok na obed / stravný lístok/.

Upravila by som na 3 hodiny denne a bol by pokoj so stravnými lístkami. NAČO?, ved SL su najvýhodnejšie na čerpanie SF.

čítala som, že ak zamestnávateľ má hoci len 1 zamestnanca, musí tvoriť SF. Tým pádom ho musí aj čerpať. Najmenej 50 % SF musí zamestnávateľ vyčerpať podľa zákona o SF, tj. 30 % na stravné a 20% na regeneráciu pracovnej sily. áno, ale na čerpanie nie je stanovený termín.

treba upraviť smernicou, tie SL sú naozaj najlepšie riešenie.
Denda
25.02.06,16:41
Na účely stravovania sa za pracovnú smenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny.
Príspevok zo sociálneho fondu na regeneráciui pracovnej sily sa zvyčajne tiež dokladuje lístkom alebo poukážkou napr. z kultúrneho podujatia, z plavárne, masáže,kozmetiky atď.
KEJKA
25.02.06,16:57
Na účely stravovania sa za pracovnú smenu považuje výkon práce dlhší ako 4 hodiny.
Príspevok zo sociálneho fondu na regeneráciui pracovnej sily sa zvyčajne tiež dokladuje lístkom alebo poukážkou napr. z kultúrneho podujatia, z plavárne, masáže,kozmetiky atď.
áno, ale tieto už treba zdaniť, ale príspevok na SL nie.
hanulla
27.02.06,06:53
A čo ak sa SF vôbec nečerpal - tvoril sa v priebehu 3 rokov. BOLI DVAJA ZAMESTNANCI a teraz na konci februára končí jeden a na konci marca druhý. Ako SF zlikvidovať. Je jasné že spätne sa už nedá nič robiť /učet bol vedený v banke a len sa vkladalo, je to okolo 3500 sk/.
stravne lístky sa voboec nedavali - robili podla zmluvy 5 hod. denne

Ak má niekto nápad ako to aspon trochu zachrániť poraradte.
Najka
25.07.06,07:42
Ahojte, aj ja mám problém zo SF. Tvorí sa už 5 rokov a vôbec sa nečerpá. Zamestnancom sa robia každý rok cesťáky, takže na stravu sa im neprispieva. Je tam skoro 50000 /máme 14 zamestnancov/, ako ho čo najrýchlejšie zlikvidovať?
danusi
25.07.06,09:43
Mne ked koncili zamestnanci, SF som rozpustila do vynosov na 648
DušanČ
25.07.06,09:47
Ahojte, aj ja mám problém zo SF. Tvorí sa už 5 rokov a vôbec sa nečerpá. Zamestnancom sa robia každý rok cesťáky, takže na stravu sa im neprispieva. Je tam skoro 50000 /máme 14 zamestnancov/, ako ho čo najrýchlejšie zlikvidovať?

V § 7, ods. 1 až 3 je uvedené, na aký účel je zamestnávateľ povinný prispievať na niektoré účely zo SF. V jednotlivých odsekoch je to rozdelené podľa toho, či zamestnávateľ má uzavretú kolektívnu zmluvu alebo nie. Ak ste organizácia podľa § 7, ods. 3, aj tak ste povinní prispievať na dopravu do zamestnania a späť pre pracovníkov, ktorých príjem nepresahuje 2-násobok životného minima a ich skutočne vynaložené náklady na dopravu (okrem MHD) sú minimálne 200,- Sk. Ďalej je povinnosť prispievať na stravu, na služby využívané na regeneráciu pracovnej sily a na doplnkové dôchodkové poistenie.
Nerozumiem poznámke, že zamestnancom sa robia cesťáky. Hádam nie na každý pracovný deň v roku ?!
Najka
25.07.06,10:02
Ide o to, že sme stavebná firma a stavby máme mimo miesta bydliska, takže na konci roka sa hromadne robia cesťáky podľa potreby. Aj keď sa im niekedy kupujú obedy, nemám o tom, žiadne doklady. Čo sa týka dopravy, tak nikto mi to nedokladuje, takže neposkytujem. Neviem, či by som mohla dať každému zamestnancovi napr. po 2000,-Sk do výplaty na regeneráciu pracovných síl - bez konkrétneho uvedenia a bez doloženia dokladu.
Najka
26.07.06,03:54
Poradí dnes niekto?
DanielaT
26.07.06,05:01
Najlepsie je mat smernicu v kazdom pripade. Kedysi mal u nas zamestnanec presne stanovenu vysku zo SF, ktoru si mohol v priebehu roka vycerpat. Ked nedocerpal, prechadzala do dalsieho roku do tzv. spolocneho SF, takze uz to nemohol cerpat konkretny zamestnanec, ale rozhodla firma co s tym. Teraz sme si to smernicou upravili, ze ten zvysok mu jednoducho na konci roka vyplatime v mzde a zdanime.
Najka
26.07.06,10:57
Posúvam ďalej
Najka
27.07.06,05:44
Neviem, či by som mohla dať každému zamestnancovi napr. po 2000,-Sk do výplaty na regeneráciu pracovných síl - bez konkrétneho uvedenia a bez doloženia dokladu.

Poradí niekto?
jekaterina
28.07.06,07:54
Prosím o radu.
Ako sa má účtovať príspevok zo SF na stravné pre zamestnancov a v akej výške. Uveďte príklad. Ja tomu vôbec nerozumiem. Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.
KEJKA
28.07.06,08:01
môže sa určiť výška 2000 Sk aj iná výška) a dať zamestnancovi ako príspevok na regeneráciu... podlieha dani z príjmu, ale je to korektné čerpanie SF. Odporúčam uviesť v smernici.

príspevok na stravné 472/213 v rámci rozúčtovania spotreby SL.
Vo výške aká sa určí, napr. 48,95 ............. 527/213
.......................................... 3,05 .............. 472/213
......................................... ....20 Sk ..........335/213
pričom SL stojí 72 Sk
príspevok zo SF môže bť vyšší, nižší, podľa rozhodnutia a výšky tvorby SF vo firme.
anmary
01.08.06,12:00
Naša firma tvorí SF. Šéf si zmyslel v r.2005, že si objedná relaxačné masáže a má sa to zaplatiť zo SF. Faktúra znela neurčito na "masáže". Zaplatila sa zo SF a samozrejme zdanila a daň následne odviedla. Zahrnula som ju do štvrťročného prehľadu na DÚ - daň do zrazených preddavkov. Do ročného hlásenia som ju opätovne zahrnula do zrazených preddavkov /avšak som ju nepriradila žiadnemu zamestnancovi do príjmu/. Tento istý prípad sme takto riešili aj pred 3 rokmi a problém nebol. Teraz volala pani z DÚ, že jej to tam nesedí o sumu zrazených preddavkov jednotlivých zamestnancov a úhrnu zrazených preddavkov. Mám to vraj hodiť na nejakého zamestnanca, resp. na viac zamestnancov. Vznikol tu však problém. Ak to hodím na šéfa, tak ma zožerie, potom bude mať zlé Ročné zúčtovanie a naviac daroval 2%. Poradí niekto ako rozumne vyjsť z tohto problému.
Zoltán Kovács
01.08.06,14:09
Naša firma tvorí SF. Šéf si zmyslel v r.2005, že si objedná relaxačné masáže a má sa to zaplatiť zo SF. Faktúra znela neurčito na "masáže". Zaplatila sa zo SF a samozrejme zdanila a daň následne odviedla. Zahrnula som ju do štvrťročného prehľadu na DÚ - daň do zrazených preddavkov. Do ročného hlásenia som ju opätovne zahrnula do zrazených preddavkov /avšak som ju nepriradila žiadnemu zamestnancovi do príjmu/. Tento istý prípad sme takto riešili aj pred 3 rokmi a problém nebol. Teraz volala pani z DÚ, že jej to tam nesedí o sumu zrazených preddavkov jednotlivých zamestnancov a úhrnu zrazených preddavkov. Mám to vraj hodiť na nejakého zamestnanca, resp. na viac zamestnancov. Vznikol tu však problém. Ak to hodím na šéfa, tak ma zožerie, potom bude mať zlé Ročné zúčtovanie a naviac daroval 2%. Poradí niekto ako rozumne vyjsť z tohto problému.

Ak dobre rozumiem tie masaže boli pre zamestnancov firmy. Potom si tu mala rozrátať na jednotlivých zamestnancov, v akej výške ste im prispeli a podľa toho zdaniť. V tom prípade by ti aj ročné hlásenie sedelo. Bude treba podať nanovo rozpísané na jednotlivých zamestnancov.
Najka
03.08.06,07:49
Neviem, či by som mohla dať každému zamestnancovi napr. po 2000,-Sk do výplaty na regeneráciu pracovných síl - bez konkrétneho uvedenia a bez doloženia dokladu?

V smernici by som uviedla, že im budeme prispievať na str. lístky vo výške Sk 6,- za každý obed a na regeneráciu prac. síl vo výške Sk 2000,-, pričom tento príspevok im bude vyplatený a zdanený na konci kal.roka a každý ho môže použiť podľa vlastného uváženia.

Mohlo by to tak byť?
DanielaT
07.08.06,13:29
tak ako som pisala predtym,mohlo. Nemusis mat doklad o konkretnom cerpani. Staci smernica.


Co sa tyka toho rozratavania na zamestnancov. My sme mali to iste. Za zamestnancov sme zatiahli dan, ktoru mali platit oni. Danovy aj uct. audit to odobril. DU to odobril nakoniec tiez, len nas upozornil, aby sme to do buducna tak nerobili. Takze sme nic opravovat nemuseli.
anmary
10.08.06,10:56
Môj problém je podobného rázu. Firma zatiahla za zamestnancov aj daň za tie permanentky. Zahrnula som ju do štvrťročného prehľadu a potom aj do ročného hlásenia. Pani z DÚ ma upozornila, že to musím na niekoho napísať. Keď to na "niekoho" napíšem, má zlé ročné zúčtovanie resp. DP za rok 2005. Doteraz sme to vždy robili týmto spôsobom a nič sa nedialo. Poradí mi niekto ako na to?