Valika2012
21.11.12,18:38
Dobrý večer, chcem sa spýtat, či zamestnanec na kratší pracovný čas od 8:00 do 12:30, 30 min. obed má nárok na stravné lístky? Ďakujem
Badko
21.11.12,17:51
Dobrý večer, chcem sa spýtat, či zamestnanec na kratší pracovný čas od 8:00 do 12:30, 30 min. obed má nárok na stravné lístky? Ďakujem
Ak zamestnanec odpracuje viac ako 4 hodiny má nárok na stravný lístok
Tweety
21.11.12,17:54
Dobrý večer, chcem sa spýtat, či zamestnanec na kratší pracovný čas od 8:00 do 12:30, 30 min. obed má nárok na stravné lístky? Ďakujem
Nie, ak je jeho zmena len 4 hod., podľa §152 ZP nárok na zabezpečenie stravovania nemá.
Valika2012
21.11.12,19:26
A nad 4 hod platí aj ked je z toho pol hodina obed?
Paula
21.11.12,19:40
zo stránky www.drsr.sk:

otázka:

Som zamestnancom firmy. Môže mi firma poskytnúť stravovanie aj počas prekážok v práci, alebo v prípade ospravedlnenej neprítomnosti a za akých podmienok? Mám nárok na stravný lístok, ak odpracujem aspoň polovicu dňa?

odpoveď:

Podmienky na poskytovanie stravovania zamestnancom upravuje § 152 Zákonníka práce. Podľa tohto ustanovenia môže zamestnávateľ po prerokovaní so zástupcami zamestnancov:
- upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas dovolenky, prekážok v práci, alebo inej ospravedlnenej neprítomnosti zamestnanca v práci,
- umožniť stravovať sa zamestnancom, ktorí pracujú mimo rámca rozvrhu pracovných zmien za rovnakých podmienok ako ostatným zamestnancom,
- rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie, a ktorým bude prispievať na stravovanie (napr. osoby vykonávajúce práce na základe niektorých z dohôd, ak ich výkon bude presahovať 4 hodiny; dôchodcovia, ktorí bezprostredne pred odchodom do dôchodku pracovali u zamestnávateľa).
Právny nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci vopred určeného rozvrhu pracovných zmien odpracuje na svojom pracovisku viac ako 4 hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Manual
22.11.12,06:22
A nad 4 hod platí aj ked je z toho pol hodina obed?
Pane Bože, čo si to takto komplikuješ, kto bude zisťovať či bol na obede alebo nie ? Ak máte záujem dať mu SL tak mu ich dajte a ak nie, tak nedajte. ;)
ivka70
22.11.12,06:37
Ak ma pracovny cas 4 hodiny v jeden den, nema narok na stravny listok.
Ale nemusi mat ani prestavku, ta je povinna az po odpracovani 6 hodin.