Krisstina
22.11.12,07:47
Dobré ráno,
chcem sa spýtať, možme si uplatniť samozdanenie DPH keď máme FA od rakúskej firmy za prenájom žeriavu v Nórsku? (teda daňová povinnosť je v Nórsku)
Rakúska firma má platné IČ DPH. My sme tiež platci DPH a na faktúre nám DPH neuvádzajú.

Ďakujem.
Krisstina
22.11.12,07:19
ešte chcem dodať, že na FA píšu : "Reverse - Charge - System Art.196 RL 2006/112/EC" ... ak to je podstatné
SilMar Group
22.11.12,07:33
Predovšetkým treba identifikovať, o akú službu ide - či ide o klasický prenájom hnuteľného majetku (§15/1) alebo ide o prenájom dopravných prostriedkov - v tomto prípade treba rozlíšiť krátkodobý prenájom (§16/2) a dlhodobý prenájom (§15/1), alebo ide o práce vzťahujúce sa na nehnuteľnosť (§16/1). Rozhodnúť, o ktorú možnosť ide bude pravde podobne na tebe na základe podrobnejších informácií od majiteľov, konateľov, resp. zodpovedných pracovníkov. A potom ide len o to, obhájiť svoj postup a voľbu pred FU.
Krisstina
22.11.12,07:55
odo mňa to nezáleží, ale zistím si to ... ale v prípade, že by išlo o krátkodobý prenájom žeriavu (dopravného prostriedku), samozdanenie účtovať?
SilMar Group
22.11.12,09:37
odo mňa to nezáleží, ale zistím si to ... ale v prípade, že by išlo o krátkodobý prenájom žeriavu (dopravného prostriedku), samozdanenie účtovať?

"Miestom dodania služby spočívajúcej v poskytnutí krátkodobého nájmu dopravných prostriedkov je miesto, kde sa dopravný prostriedok fyzicky dá k dispozícii zákazníkovi; krátkodobým nájmom sa rozumie nepretržité držanie alebo používanie dopravného prostriedku počas obdobia nepresahujúceho 30 dní alebo 90 dní, ak ide o nájom plavidiel." - podľa mňa - ak ho dali k dispozícii v Nórsku, treba postupovať podľa nórskych zákonov. Ak ho dali k dispozícii v Rakúsku, mali postupovať podľa rakúskych zákonov a naúčtovať im rakúsku DPH. Ak ho dali k dispozícii na SK, tak sa daňová povinnosť preniesla na vás a vy ste mali samozdaniť.
Kaja.K
25.05.13,20:50
Mňa v súvislosti s týmto problémom napadá otázka, či je žeriav v tomto zmysle dopravným prostriedkom?