luja5
22.11.12,13:07
Želám Vám všetkým pekný deň.
Nevedela som, kam zaradiť túto tému, nakoniec som sa rozhodla pre "Kultúru" pri chápaní kultúry aj ako určitého systému morálno-etických hodnôt a prístupu k týmto hodnotám. Mám citlivú osobnú dilemu a rada by som poznala Vaše názory z hľadiska Vášho cítenia.

Urny mojich zomrelých rodičov sú uložené na cintoríne v obci, kde prežili veľkú časť svojho života. Nie je to ich rodná obec, v ktorej majú pochovaných svojich rodičov, ale sami si ešte za života predplatili urnové miesto v kolumbáriu na tomto cintoríne, aby keď jeden z nich zomrie, ten druhý to nemal ďaleko a mohol každý deň chodiť na cintorín. Teraz, keď od pohrebov rodičov uplynulo už niekoľko rokov, uvažovala som nad tým dať premiestniť urny na cintorín v mieste môjho bydliska, aby som tam mohla chodiť častejšie. Nemáme auto (asi sme jedna z mála rodín, ktorá takúto pre mnohých už samozrejmosť nemá, ja ani nemôžem šoférovať) a trápi ma, že s ohľadom na môj vek, tiež určité zdravotné problémy a vzdialenosť tam nemôžem chodiť tak často, ako by som chcela, ako to cítim.

Čo by ste urobili? Ponechali by ste urny rodičov na cintoríne, ktorý si vybrali, v mieste, kde prežili veľkú časť svojho spoločného života, kde ale nemajú žiadnu žijúcu rodinu, žijúcich priateľov? Alebo by ste dali urny premiestniť, aby ste mohli miesto posledného odpočinku rodičov navštevovať častejšie? Ne-považovali by ste to za neúctu k svojim neb. rodičom? Alebo by ste sa zmierili s tým, že nemôžete chodiť na cintorín tak často, ako by ste chceli, nechali by ste rodičov navždy odpočívať tam, kde si to vybrali a bolo by to pre Vás ich, aj keď nevysloveným, posledným želaním?

Ďakujem za Vaše názory na túto pre mňa veľmi citlivú tému.
Mefistofeles666
22.11.12,12:16
na cintorín stačí chodiť na dušičky...... V amerike si dávajú popol aj do obývačky a majú to veľmi blízko........
Podľa mňa akákoľvek amorálnosť nespočíva v tom, koľkokrát chodíš na cintorín ale ako často a s akou láskou spomínaš na svojich zosnulých
evuš
22.11.12,12:34
...Luji, ja by som rešpektovala vôľu rodičov..., išla na cintorín vtedy, kedy by sa mi dalo, a v mysli a v srdci by som bola s nimi každú chvíľu krátkou modlitbou a spomienkou na nich... ;)
misoft
22.11.12,16:48
Nie je dôležité, ako často tam chodíš, ale prečo tam chodíš!
Časté chodenie - akoby to bola povinnosť :( - a nutnosť. Ale keď tam ideš hoci aj len raz za rok, ale s tým, že si spomínaš na zosnulých, na chvíle prežité s nimi - to má oveľa väčšiu váhu (aj pre dušu), ako len preto, aby "ostatní" videli, že tam chodíš.

Pokiaľ si to priali za života, aby tam boli uložení na odpočinok - rešpektuj, ale istotne sa tam hore hnevať nebudú, ak si ich prenesieš bližšie - aspoň budeš ich mať nablízku.
Paula
22.11.12,17:37
na cintorín stačí chodiť na dušičky...... V amerike si dávajú popol aj do obývačky a majú to veľmi blízko........
Podľa mňa akákoľvek amorálnosť nespočíva v tom, koľkokrát chodíš na cintorín ale ako často a s akou láskou spomínaš na svojich zosnulých


Vyznačené nie je blízke mojej duši a mnohým, najmä starším, ktorí majú "roztrúsené" hrobčeky blízkych po celej krajine, je často nemožné . S druhou vetou plne súhlasím :).

A k zadaniu témy - môj otecko tiež si želal odpočívať v rodnom kraji, no časom mojej maminke už to bolo ďaleko (dôvody s dovolením nepíšem) , preto sme splnili jej prianie a presťahovali sme ho.
Každý si túto tému musí zvážiť a poriešiť sám- Nemyslím, že akákoľvek rada tu napokon ukľudní vnútro toho, kto sa pýta. Je to len a len na nás samých, rozhodnúť sa tak, aby nás to rozhodnutie sa do konca života netrápilo :)
luja5
22.11.12,19:53
Ďakujem Vám všetkým.
Nezaoberám sa tým, že by niekto mal vidieť, či chodím na cintorín. Na cintorín idem radšej v čase, o ktorom viem, že tam chodí málo ľudí, aj na Dušičky sa snažíme prísť skôr doobeda, kým sa cintorín ešte nezapĺňa a nemusíme každú chvíľu niekomu ustupovať, aby mohol prejsť. Už sa aj stalo, že som zo zdravotných dôvodov nemohla ísť a išla som neskôr. Trápi ma však aj to, keď je niekedy kytička odfúknutá alebo kahanček vetrom zhodený a rozbitý, je to na dosť veternom mieste a nemám koho poprosiť, aby mi dal aspoň vedieť.
Neviem, či to časom možno z nejakého dôvodu zmením, ale po prečítaní Vašich príspevkov prevážil u mňa prejav vôle rodičov za ich života a ponechám ich odpočívať na ich mieste.
Ešte raz ďakujem.