desposal
22.11.12,12:09
Dobrý deň,
našiel som mnoho diskusií na túto tému..ale stále neviem, ktorý variant sa zhoduje s mojim prípadom..
- Nie som registrovaný platca DPH;
- Potrebujem pre s.r.o. kúpiť osobný automobil;
- uprednostňujem nákup zo zahraničia (Nemceko)
....
- kúpim auto za cenu s DPH alebo BEZ?
- ako postupovať?
Prosím o radu a prípadné odporúčania...ďakujem.
IvoM
24.11.12,18:42
Takže ak neregistrovaný plátca DPH (sro) kúpi dopravný prostriedok v EÚ tak sú tieto možnosti.

Kupuje nový dopravný prostriedok (§12.11), tak podľa §12.3 je toto nadobudnutie predmetom DPH na Slovensku, takže predajca z EÚ mu ho predá bez DPH, a sro na Slovensku odvedie DPH na Slovensku.
Nekupuje nový dopravný prostriedok, vtedy je to komplikovanejšie, treba aj rozlišovať či je dodávateľ platiteľ DPH alebo nie, ak áno tak treba sledovať totiž limit v §7 13 941,45 EUR, ak sa nákupom prešvihne, treba sa podľa tohto § registrovať ešte pred jeho nadobudnutím a potom je to nadobudnutie a teda bez DPH z EU a DPH sa odvádza na Slovensku, pokiaľ je to však do limitu tak by to mala byť cena s DPH a na Slovensku sa to už nerieši, ak sa kupuje od neplatiteľa DPH tak sa DPH nerieši.
michaela329
23.01.13,13:53
tiež by som sa chcela opýtať. Nákup auta v Čechách - za CZK, ojazdená avia. Sme neplatci DPH, ale kupovali sme od platcu, ktorý predával bez DPH. Došlú faktúru si teda zaúčtujem ako nákup dlh. hm. majetku 042/321, auto potom zaradím do užívania 022/042 a odpisujem. Ak však auto nepoužívam? Stále je na oprave, robia sa na ňom úpravy. Vozíme na inom aute, treba aj v tomto prípade mám postupovať ako som opísala? Ďakujem
2weird2die
23.01.13,13:58
k michaelinej otázke pridávam: ako je to s poplatkom za auto, ktoré je na slovensku registrované prvýkrát?