Susan
23.09.04,11:36
Mam takuto dilemu: Spolocnost nakupi tovar pri ktorom si narokuje na odpocet DPH. Tento tovar ale chce zakaznikovi poskytnut gratis s tym, ze zakaznikovi bude poskytovat sluzbu v suvislosti s tymto tovatom a zaviaze ho na 2 roky, že bude vyuzívat tuto sluzbu. Ako to bude s DPH? Moze si spolocnost odpocitat DPH na vstupe?
Moj nazor je, ze si moze spolocnost odpocitat DPH, nakolko ho bude vo forme poskytnutej sluzby 2 roky zase odvadzat na vystupe!
Prosim o Vas nazor, ak ma niekto podobne skusenosti. Dakujem krasne. :(
mcsnh
18.10.05,10:29
Pozri si Poradaca podnikateľa, 1000 riešení 5/2005, str. 67. Píše sa tam síce o poskytnutí tovaru ako výhry ( reklamné a marketingové súžaže, výhry a p. ) ale myslím, že sa to vzťahuje aj na Vás. V každom prípade sa v zmysle par. 8 ods. 3 zákona o DPH to považuje za dodanie tovaru za protihodnotu, treba teda odviesť DPH !
pyton
18.10.05,10:32
A keby ho predávali za 1,- Sk, podobne ako mobily:rolleyes: ? To by bolo jednoduchšie.
mcsnh
18.10.05,10:42
Asi by to bolo jednoduchšie, ale ak bol ten tovar obstaraný za viac, ako 1.- Sk, vznikal by stále nadmerný odpočet. Je otázka, či by sa to v "globále" za zdaňovacie obdobie pre DPH stratilo, a či by sa to kontrole DPH z DÚ pozdávalo ?
renča1
18.10.05,10:48
Aj ja by som sa chcela pripojiť k tejto téme. Ak podnikateľ predáva tovar na akciu napr: okná aj s parapetami, akurát , že okná sú navýšené o cenu parapiet a parapety sú na konečnej faktúre predávané za 0,00 - nieje z nich odvedená DPH, mám nárok na odpočet z parapiet? Dúfam, že áno, lebo po prečítaní tejto téme mám pochybnosti. Chcela by som poznať aj vaše názory. Ďakujem.
pyton
18.10.05,10:54
Podľa mňa keby si na výslednej fa uviedla okná s parapetami spolu, tak by to bolo jednoduchšie, takto tam tie 00 naozaj vyvolávajú otázniky:p.
mcsnh
18.10.05,11:01
Ak tie parapetné dosky dávate v rámci marketingovej akciie zadarmo, a uplatnili ste si pri obstaraní daň na vstupe, tak je potrebné odviesť DPH tak, ako keby ste ich normálne predali, za obstarávaciu cenu ! To je ale len môj názor, názor správcu DPH môže byť iný :mee: . A aby ste si ich nákup mohli dať aj do nákladov, nalepil by som na tie dosky ešte logo Vašej firmy, aby to mohli byť náklady na reklamu.
Vladimír Ozimý
18.10.05,11:31
na fakturu to nerozdelovat bude to tak lepsie...no a co sa tyka toho predaja za korunu pokial ide o klientov ktory nie su nejak s vami prepojeny niet sa coho bat ide o normalny obchodny vztah a to ze to vy predate sa korunu to je len vasa vec, druha moznost je to davat ako reklamny predmet so svojim logom...
mcsnh
18.10.05,11:38
Pokiaľ ide o tie okná a dosky, predpokladám, že zákazník tú nulovú cenu za dosky chce vidieť vo faktúre, je tak spokojnejší ...:)
renča1
19.10.05,03:06
parapet.dosky sú navýšené pri okná o nákup a ešte aj o zisk, čiže na okná pri predaji je zisk cez 120%.Na faktúre musím uvádzať parap.dosky s nulovou hodnotou , pretože uvádzam tam aj koľko bežných metrov sa vydalo, aby som zasa vedela koľko bm mám vyskladniť, tak preto nemôžem spojiť predaj okien aj s parapetami dohromady. Tak teda mám nárok na odpočet DPH alebo nie, ved už sme mali toľko akcí za tento rok. Som vystrašená a neviem teda čo s tým robiť nechať to tak alebo čo? Stretol sa niekdo s takými akciami?:confused:
mcsnh
19.10.05,06:01
Podľa mňa, ak o cenu parapetných dosiek navýšite cenu okien a dosky sú na FA uvedené s cenou = 0.- Sk, je to z hľadiska DPH v poriadku, ale treba vymyslieť spôsob, ako to preukázať pri kontrole DPH, aby to akceptoval aj DÚ ! ( Aby ste to nemuseli dokazovať pri každej odosl. faktúre. Ja by som vyrobil nejakú firemnú smernicu, kde by tento spôsob bol popísaný, prípadne ešte iné "finty" s odoslanými faktúrami :) )
Mikolajova
01.08.07,11:21
Prosím Vás ako postupovať pri fakturácii ak sa predáva zariadenie za cca 100000,- a majiteľ chce urobiť akciu na mesiac august k zariadeniu napr. striekacia pištoľ grátis? Tento tovar vozíme z Nemecka a robíme samozdanenie.
liba2
01.08.07,17:52
Prosím Vás ako postupovať pri fakturácii ak sa predáva zariadenie za cca 100000,- a majiteľ chce urobiť akciu na mesiac august k zariadeniu napr. striekacia pištoľ grátis? Tento tovar vozíme z Nemecka a robíme samozdanenie.
Faktúruj za 1 Sk ; pozri príspevok č.8.