matusisko
22.11.12,12:57
Potrebujem info: od 10.1.2012 som bola DNP z maxima, toto poistenie mi zaniklo 5.10.2012 zo zákona. Od 10.10.2012 som PN, mám nárok na nemocenskú dávku???? Spĺňam 7 dňovú ochrannú lehotu??? Alebo je tam nejaký zádrhel???? Od 6.10.2012 som sa nanovo neprihlasovala ako DNP-takže nemám žiadne nem.poistenie a som na rodičovskej dovolenke.
matusisko
05.12.12,10:28
Takže: na nemocenské mám nárok, lebo splnam 270 dni poistenia za posl.2 roky aj 7. dnovu ochr. lehotu. Problem je ale v tom, ze som Socialnej poistovni neuhradila poistné do 8. dňa nasl. mesiaca, ale platba im prisla až 12.-teho. Čiže mám smolu kvôli tomuto a na nemocenské nemám nárok, kebyže dlžná suma je do 5 eur, je to v rámci zákona, ale kedže moja dlžná suma bola 8,18 eur mám smolu. Neviete mi pomôcť, nedá sa nejak voči tomuto rozhodnutiu odvolať???? Myslím že vždy predtým som mala platby zaplatené do 8-ho, len bohužial teraz sa tak nestalo.
matusisko
05.12.12,10:34
Od 10.1.2012 som mala DNP z maxima, ktoré mi zaniklo zo zákona 5.10.2012. 10.10.2012 som nastupila na PN, na nemocenské mám nárok, lebo som bola v 7 dňovej ochr.lebote, aj 270 dní poistenia som splnala, ALE !!! Problem je v tom, ze som Socialnej poistovni neuhradila poistné do 8. dňa nasl. mesiaca, ale platba im prisla až 12.-teho. Čiže mám smolu kvôli tomuto a na nemocenské nemám nárok, kebyže dlžná suma je do 5 eur, je to v rámci zákona, ale kedže moja dlžná suma bola 8,18 eur mám smolu. Neviete mi pomôcť, nedá sa nejak voči tomuto rozhodnutiu odvolať???? Myslím že vždy predtým som mala platby zaplatené do 8-ho, len bohužial teraz sa tak nestalo.
Xanti
05.12.12,10:37
Prečo zakladáš tú istú tému ešte raz, ved pokračuj tu http://www.porada.sk/t204606-pn-po-ukonceni-dnp.html . Požiadaj moderátora aby témy zlúčil.
Xanti
05.12.12,10:43
Nie nedá sa odvolať voči tomu rozhodnutiu. Veľká škoda, že poistné nebolo zaplatené včas.
matusisko
05.12.12,10:51
Veru veľká škoda. No čo už, chybička se vloudila ..............
Xanti
05.12.12,10:54
Veru veľká škoda. No čo už, chybička se vloudila .............. Ak by si potrebovala ísť ešte niekedy na PN, tak sa prihlás z balíka DNP deň pred začiatkom PN zaplať ten jeden deň, a nasledujúci deň môžeš ísť na PN.
Darina1234
05.12.12,10:59
No ja sa opytam , ale asi to ak nie je, ale neda mi, teda, moze o byt takto, že ja viem, ze ma lekarka vypise od 2.1.2013 na PN, som zamestnana, ja sa prihlasim do SP na DNP z maxima napr. 20.12.2012 a bude mi nasledne vyplacana PN z DNP?
Xanti
05.12.12,11:07
No ja sa opytam , ale asi to ak nie je, ale neda mi, teda, moze o byt takto, že ja viem, ze ma lekarka vypise od 2.1.2013 na PN, som zamestnana, ja sa prihlasim do SP na DNP z maxima napr. 20.12.2012 a bude mi nasledne vyplacana PN z DNP? Platila si si niekedy predtým DNP? Alebo si menila zamestnanie v posledných 15 mesiacoch . Ak áno tak bude vyplácaná PN aj z DNP v opačnom prípade nie.
matusisko
05.12.12,11:08
No áno uvažujem nad tým, že ukončím túto PN a poprosím DR. že nech mi vystaví PN nanovo (ak je to vôbec možné), ale keď by som sa z maxima tak aj tak mi nemocenské vyplatia len z min. sumy, musela by som si platiť 6 mesiacov z max. aby som mala nárok na max nemocenské, takže keď tak urobím z mim. sumy, dostanem nejakých 180 eur....dobre rozmýšlam??? PLATIŤ Z MAXIMA JE V MOJOM PRIPADE NEREALE, MYSLIM ZE U VSETKYCH OBYC. LUDI.
Xanti
05.12.12,11:13
No to čo píšeš je riešenie, do decembra bude PN po prihlásení sa na DNP cca 180e .. ak sa niekto prihlási na DNP v januári tak PN by bola potom cca 210 e .
Darina1234
05.12.12,11:20
Platila si si niekedy predtým DNP? Alebo si menila zamestnanie v posledných 15 mesiacoch . Ak áno tak bude vyplácaná PN aj z DNP v opačnom prípade nie.
nie neplaila som DNP, a zamestnanie som menila, ak davam hlupe oazky, ospravedlnujem sa, ale vobec tomu DNP nerozumiem.
Mila123
05.12.12,11:25
nie neplaila som DNP, a zamestnanie som menila, ak davam hlupe oazky, ospravedlnujem sa, ale vobec tomu DNP nerozumiem.
vtedy nemáš nárok na dávku aj z dobrovoľ. poistenia, nemáš 270 dní poistenia....
veronikasad
05.12.12,11:25
nie neplaila som DNP, a zamestnanie som menila, ak davam hlupe oazky, ospravedlnujem sa, ale vobec tomu DNP nerozumiem.
odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ? Uveď obdobie trvania toho predchádzajúceho .
mareko
05.12.12,11:26
No to čo píšeš je riešenie, do decembra bude PN po prihlásení sa na DNP cca 180e .. ak sa niekto prihlási na DNP v januári tak PN by bola potom cca 210 e .
Xanti, mám podobný problém. Poistenie z DNP mi zaniklo zo zákona 31.1.2012, ja som polračovala v PN-ke do 31. 5. . Teraz pôjdem opäť na PN-ku. Je pre mňa teda výhodnjšie ísť až v januárai, prihlásiť sa na DNP od 1. 1 . 2013 a následne si dať vystaviť DNP, alebo je to jedno keď pôjdem už cca 28. 12. 2012 (prihlásila by som sa od 27. 12.). Inakšie zamestnaná som u posledného zamestnávateľa 8-mi rok. Ďakujem tiež za polopatistické vysvetlenie :-).
veronikasad
05.12.12,11:30
Xanti, mám podobný problém. Poistenie z DNP mi zaniklo zo zákona 31.1.2012, ja som polračovala v PN-ke do 31. 5. . Teraz pôjdem opäť na PN-ku. Je pre mňa teda výhodnjšie ísť až v januárai, prihlásiť sa na DNP od 1. 1 . 2013 a následne si dať vystaviť DNP, alebo je to jedno keď pôjdem už cca 28. 12. 2012 (prihlásila by som sa od 27. 12.). Inakšie zamestnaná som u posledného zamestnávateľa 8-mi rok. Ďakujem tiež za polopatistické vysvetlenie :-).
Od 1.1.2013 sa zvyšuje min.vymer.základ. Nemocenské dávky pri PN, ktorá začne po tomto termíne budú podstatne vyššie. Na celý balík poistenia v SP sa prihlás po 1.1.2013.
Xanti
05.12.12,11:31
mareko (http://www.porada.sk/member.php?u=81378)
pre teba je výhodnejšie sa prihlásiť na DNP až v januári a v januári ísť na PN, nakoľko bude vyššia PN o cca 30 eur mesačne.
Darina1234
05.12.12,11:31
odkedy trvá tvoj súčasný pracovný pomer ? Uveď obdobie trvania toho predchádzajúceho .

uvediem presne, sucasny od 1.6.2012 trva, predtym od 2.7.2010 do 30.9.2011 a ešte predym do roku 2008, 20 rokov a viac v kuse.
mareko
05.12.12,11:32
mareko (http://www.porada.sk/member.php?u=81378)
pre teba je výhodnejšie sa prihlásiť na DNP až v januári a v januári ísť na PN, nakoľko bude vyššia PN o cca 30 eur mesačne.

Ďakujem, si poklad :-)
Xanti
05.12.12,11:33
uvediem presne, sucasny od 1.6.2012 trva, predtym od 2.7.2010 do 30.9.2011 a ešte predym do roku 2008, 20 rokov a viac v kuse.
Ano môžeš sa prihlásiť na DNP, ale ty musíš ešte tento rok, nakoľko v januári by bolo pre teba už neskoro, lebo by si nemala splnenú podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch. Ukončené zamestnanie sa Ti pripočíta k DNP.
mareko
05.12.12,11:33
Ďakujem Veronika, aj ty si poklad :-) ešte že Vás tu máme dievčatá milené :-)))
Xanti
05.12.12,11:36
Veronika,
nebude pre Darina1234 neskoro prihlásiť sa na DNP. Kedže jej zamestnanie skončilo 30.9.2011 tj. v januári to bude viac ako 15 mesiacov.

Darina1234 ja by som sa na tvojom mieste prihlásila na DNP teraz na cca týždeň, potom by som ho zrušila . A v januári by som sa prihlásila od toho 1.1.2013 z VZ a šla na PN.
Za ten cca týždeň toho roku zaplatíš cca 28eur.
Xanti
05.12.12,11:40
Babenky,
a ešte upozorňujem, po skončení PN treba zrušiť aj balík DNP, lebo sa nedoplatíte.
mareko
17.12.12,06:48
Ahoj dievčence,
buďte také dobré a napíšte mi, či môžem urobiť nasledovné: od 1. 1. sa prihlásiť na DNP a od 2. 1. (alebo mám až neskôr ?) ísť na PN. Už sme sa o tom bavili, len si nie som istá, že či to bude OK vzhľadom na ten sviatok. DNP by som potom zaplatila za jeden deň - za 1. 1.?
Ďakujem pekne za odpoveď.
veronikasad
17.12.12,06:50
Ahoj dievčence,
buďte také dobré a napíšte mi, či môžem urobiť nasledovné: od 1. 1. sa prihlásiť na DNP a od 2. 1. (alebo mám až neskôr ?) ísť na PN. Už sme sa o tom bavili, len si nie som istá, že či to bude OK vzhľadom na ten sviatok. DNP by som potom zaplatila za jeden deň - za 1. 1.?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Stačí jeden deň DNP, ak máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch

mimotemyty už teraz vieš, že od 1.1.2013 budeš chorá ?
mareko
17.12.12,07:06
Veronika viem, lebo už som mala byť na PN-ke od minulého týždňa, ale pre sťahovanie kancelárie a ešte aj nutnosť čerpania dovolenky musím byť do 31. 12. v práci, jednoducho to inakšie nešlo. Takže preto viem, že budem PN. A či druhého alebo tretieho, to už nie je podstatné.
veronikasad
17.12.12,07:11
Veronika viem, lebo už som mala byť na PN-ke od minulého týždňa, ale pre sťahovanie kancelárie a ešte aj nutnosť čerpania dovolenky musím byť do 31. 12. v práci, jednoducho to inakšie nešlo. Takže preto viem, že budem PN. A či druhého alebo tretieho, to už nie je podstatné.
Podmienku 270 dní máš splnenú ? Ak ano, prihlášku (RL FO) doruč do SP pred koncom roka.
mareko
17.12.12,07:14
Áno, mám splnenú, doručím. Ďakujem.
mareko
17.12.12,08:13
Ešte mám jednu otázku. Z akého vymeriavacieho základu mám platiť? Z minima 393 €? Som súčasne aj zamestnaná. Ďakujem
veronikasad
17.12.12,08:26
Ešte mám jednu otázku. Z akého vymeriavacieho základu mám platiť? Z minima 393 €? Som súčasne aj zamestnaná. Ďakujem
stačí z minima
mareko
17.12.12,08:29
Ďakujem.
matusisko
24.12.12,22:30
ešte sa vrátim k tejto téme, pozerala som v zákone o soc.poist., ale nikde som tam nenašla tú lehotu, že treba zaplatiť do 8. dňa, našla som len toto:
§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby
Na začiatok (http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2013-a.html#hore)

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 5 eur.

(2) Ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky v kalendárnom mesiaci, v ktorom povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe a dobrovoľne nemocensky poistenej osobe prvýkrát vzniklo nemocenské poistenie, vznikne nárok na nemocenskú dávku, ak za tento mesiac zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného na nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.

Či je to uvedené niekde inde????? Poraďte ešte v tomto prosím
veronikasad
25.12.12,07:27
matusisko, málo si hľadala

§ 143
Splatnosť poistného
Na začiatok (http://www.porada.sk/t205307-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-09-2012-do-31-12-2012-a.html#hore)

(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Pri platení poistného z vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 prvej vete (!!!zmena nadobúda účinnosť 1.januára 2013!!!)a z vymeriavacieho základu podľa § 139a a § 139b je poistné splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol vyplatený príjem.

(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
Mila123
25.12.12,07:28
§ 143 zákona č. 461/2003 Z.z. v platnom znení (je určený pre všetky druhy sociálneho poistenia)
§ 143
Splatnosť poistného

(1) Poistné je splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Pri platení poistného z vymeriavacieho základu zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2 (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6109362) a z vymeriavacieho základu podľa § 139a a § 139b (http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461#f6111522) je poistné splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bol vyplatený príjem.
(2) Poistné, ktoré platí a odvádza zamestnávateľ, je splatné v deň určený na výplatu príjmov, ktoré sú vymeriavacím základom zamestnanca. Ak je výplata týchto príjmov pre jednotlivé organizačné útvary zamestnávateľa rozložená na rôzne dni, poistné je splatné v deň poslednej výplaty príjmov zúčtovaných za príslušný kalendárny mesiac. Ak nie je taký deň určený, poistné je splatné v posledný deň kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Ak deň splatnosti poistného pripadne na sobotu a na deň pracovného pokoja, poistné je splatné v najbližší nasledujúci pracovný deň.
(3) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, aka) pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2,b) pri platení poštovou poukážkou sa poistné poukázalo v posledný deň splatnosti poistného podľa odseku 1 alebo 2.
(4) Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici poukázala v nesprávnej sume, Sociálna poisťovňa poukázanú sumu rozdelí pomerne podľa jednotlivých sadzieb.
matusisko
26.12.12,20:03
ďakujem, predsa len je to tak....(škoda)... ešte sa chcem opýtať, po 1.1.2013 platí rovnako ako v predch. rokoch, že keby som sa nanovo prihlásila na DNP a určila si vyšší vym. základ, musím ho platiť mim. pol roka aby som mala naň nárok???? inak len z min. výšky vym. základu???
tictac7
26.12.12,20:54
ďakujem, predsa len je to tak....(škoda)... ešte sa chcem opýtať, po 1.1.2013 platí rovnako ako v predch. rokoch, že keby som sa nanovo prihlásila na DNP a určila si vyšší vym. základ, musím ho platiť mim. pol roka aby som mala naň nárok???? inak len z min. výšky vym. základu???

mimotemy ...predsa len, nemyslíš si, že Tvoje otázky sú, aj z pohľadu Tvojej profesie, len špekulácie ???? ....nevšímla som si, že táto téma má už 5 strán a tak po poslednom Tvojom príspevku na 4. strane, som Ti napísala odpoveď aj s citáciou zákona. Potom som si všimla, že tieto odpovede, tu už odborníčky na túto tému (Mila123 a veronikasad) dali, tak som vymazala. ....a zírám, čo sa pýtaš ďalej a prešla som si Tvoje príspevky a poviem Ti - čítaj, nezakladaj nové témy a nauč sa čítať s porozumením....
matusisko
26.12.12,20:57
TICTAC7 myslím že určite nie, je to tvoj názor...bohužial nie každý je taký múdry ako ty a má na to čas hľadať...a ked si si pozerala príspevky a si trošku inteligentná pochopila si, že otázky sa netýkajú jednej osoby, ale viacerých v rôznych životných situáciách...nemám k tomu čo dodať...