ajacik
20.02.06,19:47
V roku 2003 bol podnikateľ na paušálnej dani. Od roku 2004 prešiel na podvojné účtovníctvo. Z roku 2003 mu zostala jedna neuhradená odb. faktúra. Pri zaúčtovaní bola urobená chyba. Pohľadávka nebola zaúčtovaná na účet 681.
Prerobila som účtovníctvo za rok 2004 (nebolo toho veľa).

Moja otázka: je podnikateľ povinný podávať dodatočné DP za rok 2004, ked sa mu nezvýšila daňová povinnosť?
dočítala som sa, že môže podať, ak sa mu zníži daňová povinnosť.

čo ale v prípade, ked sa zmení len základ dane?

dakujem
M3G
22.02.06,00:27
V roku 2003 bol podnikateľ na paušálnej dani. Od roku 2004 prešiel na podvojné účtovníctvo. Z roku 2003 mu zostala jedna neuhradená odb. faktúra. Pri zaúčtovaní bola urobená chyba. Pohľadávka nebola zaúčtovaná na účet 681.
Prerobila som účtovníctvo za rok 2004 (nebolo toho veľa).

Moja otázka: je podnikateľ povinný podávať dodatočné DP za rok 2004, ked sa mu nezvýšila daňová povinnosť?
dočítala som sa, že môže podať, ak sa mu zníži daňová povinnosť.

čo ale v prípade, ked sa zmení len základ dane?

dakujem

Tá faktúra bola aj uhradená v 2004?
Ak áno, zaúčtovať sa mohla iba nejako takto: 221(211)/nejaký výnos.

Predpokladám, že bola uhradená až 2005, keďže asi uzatváraš 2005 rok a máš takýto problém.

Podľa z. o dzp je povinnosť opraviť tie obdobia, ktorých sa chyba týka.

Ja by som to ale nechal tak, keďže ani v prípade kontroly nehrozí nejaké penále. Skôr iba pokuta za porušenie zákona o účtovníctve, zákona o dzp a postupov účtovania :D
Spravil by som to asi takto: faktúru by som stratil v roku 2004 a neskôr, keď mi ju uhradia(a jéjé nejaká faktúra, ktorú sme nečakali), napr. v 2005 by som to dal ako výnos z odpísaných pohľadávok alebo prevádzkový výnos.

Vážne: asi by som sa na to vykašlal. Dôležité je to, že pokuta hrozí najmä vtedy, keď významnou chybou ovplyvníme účtovníctvo, čo v tvojom prípade asi nie je.

Pekný večer
ajacik
25.02.06,09:09
akujem pekne za odpoved.

aj ked bola tvoja odpoved presvedčujúca, opravila som to. len stále neviem, či musím podať dodatočné DP.
teraz budem odovzdávať Súvahu a V ZaS. V kolonke "predchádzajúce obdobie" dám sumy z výkazu, ktorý je odovzdaný, alebo sumy z opraveného účtovníctva? Podľa mna by tam mali byť sumy z opraveného.
čo vy na to?
KEJKA
25.02.06,09:33
akujem pekne za odpoved.

aj ked bola tvoja odpoved presvedčujúca, opravila som to. len stále neviem, či musím podať dodatočné DP.
teraz budem odovzdávať Súvahu a V ZaS. V kolonke "predchádzajúce obdobie" dám sumy z výkazu, ktorý je odovzdaný, alebo sumy z opraveného účtovníctva? Podľa mna by tam mali byť sumy z opraveného.
čo vy na to?
vo výkazoch za rok 2005 musí byť minulé obdobie zhodne s bežným obdobím predchádzajúceho roka. Ak si opravovala účtovníctvo 2004 a zmenily sa stavy na účtoch, odporúčam podať dodatočné výkazy. Ak Ti z opráv nevyplýva vyšší ZD za rok 2004 nemusíš dávať dodatočné priznanie k DP ale MOZES.
ajacik
25.02.06,17:12
dakujem pekne :)
ajacik
26.02.06,15:07
a ešte riešim otázku:
dodatočné DP mám podať na tlačive platné pre rok 04, alebo na novom tlačive platnom pre minulý rok?
mysimis
26.02.06,17:11
na tlačive platnom pre rok 2004.
ajacik
26.02.06,17:12
dakujem. ja som si myslela, ale istota je istota. a hlavne prax........