Specimen24
22.11.12,14:16
Dobrý deň, uchádzal som sa o prácu redaktora, navrhli mi prácu na autorskú zmluvu s tým, že sa mám ísť zaregistrovať ako SZČO na daňový úrad. Vzhľadom k tomu ale že som denným študentom VŠ, neviem či sa mi to oplatí. V súčasnosti za mňa všetky odvody hradí štát a ja by som rád aby to tak aj ostalo. Očakávam, že v tej práci by som zarobil tak okolo 200 € mesačne možno ani to nie a platiť kvôli tomu odvody sa mi príliš nepozdáva. Rovnako ako by to bolo s prídavkami pre rodičov, na ktoré majú ešte stále nárok?

Ako to prosím vás je v súčasnosti? Hľadal som ale viem že tieto veci sa teraz nejak menili tak si nie som celkom istý.

Ďakujem
Jana Motyčková
22.11.12,13:49
Všetky odvody štát nehradí. Hradí iba zdravotné poistenie. To bude hradiť bez ohľadu na to, či si zaregistrovaný na DÚ alebo nie. Prídavky to neovplyvní. Pri uvedenom príjme by boli odvody len do ZP, z 200 eur by to vyšlo cca do 10 eur.
Treba si dávať pozor na ročnú hranicu hrubých príjmov cca 4700 eur (presnú hranicu príjmu pre r.2013 budeme vedieť až ... asi v polovici r.2013), pri jej prekročení už by to bolo o inom.