IldiN
23.11.12,08:52
Dobrý deň prajem! Sme ZŠ zriadená obcou. Zapojili sme sa do projektu "Vzdelávanie pedag.zamestn. k inklúzii marginalizovaných rómskych komunít". Projek je splufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu. Podľa zmluvy finančné prostriedky sú určené na mzdové prostriedky 610, 620, 640, ktoré škole refunduje MPC.
Program 0AA0301, zdroj 11T1 na 85% a 11T2 na 15%.
Teraz ako?! Výdavky zaúčtujem:
účet: 222
funkčná klasifikácia: 09121
rozpočtová klasifikácia: 610,620,640 rozúčtované na 85% a na 15% podľa zdrojov
kód zdroja: 11T1 na 85 %
11T2 na 15%
program: 0AA0301
Transfér: 357/693 ?
Vynechala som niečo, aspoň v niečom rozmýšľam správne? Účtujeme vo WINIBEU.
Vopred ďakujem za odpoveď.
kunkelovaa
26.11.12,04:53
Z MPC mám refundované cestovné. Popíšem moje účtovanie, možno sa vyjadria viacerí.
Výdavky účtujem úplne bežne - 512/222 RK, 357/693. Keď príde refundácia, rovno z výdavkového účtu ju prepošlem zriaďovateľovi (len cez peniaze na ceste/. U neho sa dostane s požadovanými kódmi zdroja do príjmov. Pošle mi ju späť, prijmem ako dotáciu na 357 AE. Potom už len interným dokladom preúčtujem výdavky na správny - požadovaný kód zdroja a správnu analytiku 357. Tento postup odporučila Mgr. Tamášová na školení. UIPŠ sa k účtovaniu nevyjadruje.
IldiN
26.11.12,07:59
ĎAKUJEM! V našom prípade vyplatíme mzdy učiteľom za bežný mesiac z vlastných - prenesených
fin. prostriedkov a na základe vyúčtovania MPC refunduje tie výdavky. Peniaze v budúcom mesiaci posiela na účet obce a obec nám prepošle. A mám ďaľší problém. Čo s mesiacom december. Lebo keď používame tento spôsob, tak ako vykazujem zdroj a čerpanie prostriedkov určených na mzdy a odvody z prenesených komp. v správe o hospodárení? Veď som použila peniaze z rozpočtu síce na mzdy, ale na iný účel. Aký je Váš názor? Nebolo by lepšie, keby nám obec previedol potrebné financie z vlastných-originálnych, veď v zmluve je bod: Zriaďovateľ sa zaväzuje vytvoriť rezervu fin. prostr. z vlastných zdrojov v prípade potreby na preklenutie časového nesúladu medzi výplatou mzdy a refundáciou mzdy.
tralalandia
26.11.12,09:23
My v ZŠ máme ten istý projekt a účtujem nasledovne:
Keď vyplatím mzdy tak 222 09121 610 KZ 111
357/693
Peniaze prídu z MPC na obec, obec nám pošle peniaze na výdavkový účet a ja zaúčtujem: 222/357 AE ako dotáciu a potom
222 09121 610 111 suma mínusom
222 09121 610 11T1 suma plusom 85%
222 09121 610 11T2 suma plusom 15%
to znamená, že zaúčtujem ako dotáciu a zároveň presuniem kódy zdroja, lebo najprv som ich vyplatila z prenesených kompetencií a až potom mi prišla dotácia z MPC. A ešte zaúčtujem 357/693 ale to už iba analyticky presuniem. lebo 357/693 som už urobila keď som vyplatila z prenesených.
Za december tieto mzdy musíme vyplatiť z originálnych kompetencií /keď nám zriaďovateľ navyše nepožičia na tento účel - aj keď je pravda, že sa k tomu zaviazal v zmluve/, to znamená, že nepoužijem KZ 111 ale 09121 41.Keďže použijem na tento iný účel peniaze z riadneho rozpočtu na originálne kompetencie a nevyčerpem ich na ŠJ alebo ŠKD tak keď príde refundácia v januári obec si ju ponecháva, lebo to sú vlastne nevyčerpané originálne kompetencie, ktoré nám ako škole prepadajú./Originálne kompetencie sa musia vyčerpať inak sa musia vrátiť obci./
Prenesené kompetencie sa takto na prelome rokov nemôžu použiť.
IldiN
26.11.12,11:16
Veľmi pekne ďakujem!!! Veľmi ste mi pomohli, lebo ja som chcela hneď pri vyúčtovaní miezd rozúčtovať podľa kódov zdroja. Bolo by to pohodlnejšie, nemusela by som 2x sa zaoberať s tými mzdami. Ten Váš príspevok mi otvoril oči.
Irona
27.11.12,06:33
My sme sa tiež zapojili do projektu MRK. U nás to funguje tak, ako bola uzavretá zmluva medzi MPC, zriaďovateľom a školou, t.zn. že najprv nám na 610, 620 a 640 pošle zriaďovateľ zo svojich zdrojov preddavok (vtedy účtujeme s kódom zdroja 41), a keď pošle MPC refundáciu miezd na účet obce a ona následne nám, my najprv vrátime preddavkový transfer od obce a potom preúčtujeme výdavky podľa zmluvy (85% s kódom 11T1, 15% s kódom 11T2). Z prenesených kompetencií tieto výdavky neuhrádzame, čo však nemožno povedať o výdavkoch z kategórie 630 (tvorba SF, stravovanie týchto pedagogických asistentov, cestovné náhrady, poštovné, ...), na ktoré sa v zmluve pozabudlo a ktoré tak musí znášať škola
Odkaz IldiN: Áno, platí §5, bod 2 zmluvy, malo by to tak byť, ale asi váš zriaďovateľ zmluvu nečítal, prípadne nedočítal odkaz na §6 ods. 5 tejto zmluvy (ZŠ je povinná použiť finančné prostriedky z vlastných zdrojov zriaďovateľa na preklenutie časového nesúladu medzi výplatou mzdy pedagog. zamestnancov a refundáciou mzdy a vrátiť takto poskytnuté FP zriaďovateľovi prostredníctvom najbližšej refundácie) :).
Irona
27.11.12,06:39
Refundácia cestovného z MPC snáď nesúvisí s projektom MRK?! Zmluvne refundujú len 610-tky, 620-tky a 640-tky. Alebo u vás máte protekciu?
IldiN
27.11.12,07:41
Ku § 5 bod 2 - či zriaďovateľ čítal, či nie, sa nechcem vyjadrovať. Práve preto Vás prosím o rady, lebo ešte v mesiacoch počas roka keď máme nejaké ušetrené peňiažky, nejako to vykryjeme, ale za mesiac december keď to tak spravíme, len my budeme mať problém s výkazmi.
Vo výkaze P1-04 a Správe o hospodárení by sme potom vykazovali, že z prenesených sme čerpali na EÚ projekt, a darmo by nám to refundovali v januári, ja to už neviem spätne vyrovnať.
aňuša
28.12.12,13:19
chcela by som sa ešte vrátiť k téme decembrové mzdy asistentiek a ich refundácia čiže preplatenie v mesiaci január 2013, nieje mi totiž jasne ako zaúčtujem peniaze, ktoré mi požičia obec na výplaty pre asistentky za mesiac december./ lebo v priebehu roku som ich platila z prenesených / Ak ich prijmem cez 354 aj rozpustím v decembri 354/691? a dám na rozpočet s kódom 41? a v januári potom keď ich MPC zašle obci tak mi ich obec pošle ako? a ako ich ja potom prijmem? Ak sa pýtam veľmi hlúpo tak mi to prepáčte, ale ešte som neúčtovala žiadny projekt a už vôbec nie na prechode rokov..Nieje mi totiž jasne kedy použijem kódy zdrojov 11T1 a 11T2
tralalandia
04.01.13,06:07
účtovanie bude v decembri tak ako ste napísali v príspevku. Ale v januári keď MPC pošle obci refundáciu za december, tak obec vám ju neprepošle do ZŠ, pretože ona vám tie peniaze iba požičala a tak si túto refundáciu ponecháva. Vtedy sa T1 a T2 použije v účtovníctve obce /ale to už neviem či v decembri alebo v januári - ja účtujem ZŚ/. Ďalšie mesiace tak ako v priebehu roka.
judita1971
05.01.13,15:30
V pondelok, chcem zavolať do MPC Prešov. Poprosím ich, aby vydali na www.eduk.sk jednotný pokyn pre účtovníkov- výplaty december, ako máme zaúčtovať. Môže sa potom vyskytnúť problém pri súhrnnej účtovnej závierke za rok 2012. Ako má účtovať škola, ako obec. Malo by to byť jednotné.
editasara
08.01.13,09:37
Dievčatá, máte niečo nové? Ja som decembrovú výplatu naúčtovala pekne položku po položke podľa % na kód zdroja 41 - zastupiteľstvo nám schválilo prostriedky na preklenutie časového nesúladu. Takže ak si vytlačím čerpanie rozpočtu, tak pekne položky budú s kódmi zdroja 11T1 a 11T2 za sept, okt, nov. a za december s kódom 41. Keď prídu peniaze v januári obci, tak ako to bude? Ona naúčtuje jednotlivé položky podľa kódov zdroja 11T1 a 11T2? Ale to bude duplicita, kto ich vystornuje? Kto nás vyvedie z tohto labyrintu? Máme Urbis.
uctovnik66
18.01.13,06:20
Aj mňa táto téma zaujíma....
IldiN
18.01.13,08:14
Ja som to riešila ako uviedla editasara. Keď peniaze prídu v januári na obec, obec ich ponechá. Pravdu povediac ani ma netrápi, čo bude s tými peniazmi na obci. Veď sami vidíte, odkedy riešim tento problém. U mňa inak ani nemôžu byť tie mzdy zaúčtované, len podľa zdrojov, teda sept,okt,nov z EÚ prostriedkov, dec z prostriedkov obce, kód 41. Aké peniaze sme dostali, také sme čerpali. Mzdová účtovníčka vo výkaze P1-04 čerpanie uviedla za všetky 4 mesiace v riadku 131, na KŠÚ nám nevedeli dať nejakú pomoc. A keď príde rad na Správu o hospodárení, si myslím, že vtedy sa to celé bude riešiť. Keď sme niečo zle spravili, v poznámkach to oddôvodníme.
Sojka 007
31.01.13,07:32
Pri účtovnej závierke som mala problém s programom 0AA0301 musela som ho zrušiť. Mali ste tiež tento problém?