realshadow
23.11.12,09:11
Caute,

takze podla noveho zakonika by mali vsetci zivnostnici, ktori sedia v kancelarii svojho "odberatela" 8 hodin prejst na zamestnanecky pomer.

Chcel by som vediet ci sa to da nejakym sposobom obist. Aj napriek tomu, ze sedim u svojho hlavneho odberatela 8 hodin (politika spoločnosti) mam aj dalsi obcasny prijem od inych odberatelov a planujem trochu rozsirit podnikanie od buduceho roku. Aj napriek tomu, ze mam dalsie bocne zakazky a pritom musim sediet u svojho hlavneho odberatela som "nuteny" prejst na zamestnanecky pomer? Je jedina cesta von zalozenie sro-cky?

Dakujem za odpovede

Edit:

Zo zakona:

- vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca,
- osobne zamestnancom pre zamestnávateľa,
- podľa pokynov zamestnávateľa,
- v mene zamestnávateľa,
- v pracovnom čase určenom zamestnávateľom,
- za mzdu alebo odmenu

Nech mi prosim ukazu niekoho kto nepracuje "za mzdu alebo odmenu"....
JankaO
24.11.12,11:16
Ak SZČO predáva svoje služby alebo tovar, tak to nie je za odmenu, ale za dohodnutú cenu.
KEJKA
24.11.12,17:09
sro-čka je podľa mňa istejšia.
ale riešenie, že máš viacerých odberateľov je dobré riešenie, rozšír svoje podnikanie, aby si vedel preukázať, že síce tam kde sedíš, máš rozhodujúce príjmy ale nie sú jediné.
Ešte lepšie by bolo, keby si tie priestory, kde sedíš mal v nájme.
Indeed
27.11.12,07:03
s tým zákonníkom práce je to len burka v nočníku...

na činnosť SZČO sa ustanovenia ZP nemožu vzťahovať, v žiadnom prípade
KEJKA
27.11.12,10:09
no ak si zoberieme zasa raz príklad od bratov Čechov, tak tá búrka môže mať nepríjemné dôsledky na tzv. zamestnávateľov.
Nielen na nich.
nepodceňovala by som tieto zmeny.
Indeed
28.11.12,07:09
lenže Slovensko je Slovensko krajina zázrakov a fungovania nemožného
psps
29.11.12,06:47
Mám muža, ktorý je SZČO a trochu ma zaskočilo, čo som tu prečítala.
Pracuje pre firmu denne 12 hod. - poskytovanie služby. Pracuje len pre jednu firmu, používa jej priestor a jej stroje. To akože musí zrušiť živnosť a zamestnať sa v tejto firme?
Podľa akého zákona?
A ešte jedna otázka. Je pravda, že SZČO si za rok 2013 už nemôže uplatniť paušálne výdavky? Už to platí? On totiž nemá žiadne skutočné výdavky, to by boli sakra vysoké dane.
KEJKA
29.11.12,07:01
hlavne to musí riešiť jeho "obchodný partner"
áno - paušálne výdavky budú nie zrušené ale obmedzené - limitované.
manžel to riešiť samozrejme musí tiež - v zmysle predchádzajúcich príspevkov.
psps
29.11.12,07:08
hlavne to musí riešiť jeho "obchodný partner"
áno - paušálne výdavky budú nie zrušené ale obmedzené - limitované.
manžel to riešiť samozrejme musí tiež - v zmysle predchádzajúcich príspevkov.

Myslím, že jeho "obchodný partner" to už riešil, mali ísť dokonca kvôli tomu na školenie, ale akosi bez výsledku. Hovorilo sa niečo o prenajímaní priestorov a strojov na ktorých pracuje, že by sa mali na to vystaviť nejaké zmluvy a podobne.

Paušálne výdavky budú ako limitované ? Ak je to teda známe.
Mila123
29.11.12,07:10
áno ročný limit má byť 5040 €.....zákon ešte neprešiel parlamentom, ale určite prejde......smeruje správnym smerom....:eek:
Indeed
29.11.12,07:14
Stále sa to omieľa dookola, taký živnostník,hentaky živnostník a z donutenia a z nedonutenia

a podstata veci všetkým uniká...

predovšetkým treba povedať,že pseudo-živnostníkov pre vykon prác tam, kde by bolo možné uplatniť klasicky pracovny pomer zamestnavateľ-zamestnanec
začali využívať veĺké firmy s tichým suhlasom vtedajšej pravicovej vlády cca pred 15 rokmi,dialo sa tak predovšetkým z dovodu ušetrenia mzdových nákladov týchto firiem /odvody zamestnanca/
už vtedy sa hovorilo o tom,že je to pre takého "živnostníka" nevyhodné oproti prijmu zamestnanca a hlavne pre ďalšie
hmotné zabezpečenie zamestnanca /platená dovolenka,nárok na dochodok vyplývajúci z vyšších odvodov do SP a ine benefity/ ked uvažujeme o Zákonom predpísanom mesačnom fonde pracovnej doby 168-173 hodín
lenže trochu sa tento status quo takého pseudo-živnostníka vymkol spod kontroly tým,čo to dovolili
Na pracoviskách sa zaviedla pre týchto "živnostníkov" neoficialna prac.doba 12 hodín denne, čím pri 2-och takých živnostníkoch na výrobnom pracovisku bolo pokrytých výkonom celých 24 hodín,
a nie hocijakým výkonom,pretože pracovník ktorý má pre svoj pracovný výkon k dispozícii cca 10 hodín čistého času
urobí viac práce v porovnaní s pracovníkom pracujúcim v pracovnom čase 7,5 hodin pričom čistého času využitého na prácu
má možno len 5 hodín
Preto manažeri výrobnych firiem čo majú "všetkých 5 pohromade" s radosťou využívajú na prácu "živnostníkov"
pretože "živnostníci" sú agilnejší, lepšie motivovaní a omnoho výkonnejší ako zamestnanci,vzhľadom na trvaly nadvykon ktorý musia denne podávať vo vysokej kvalite, sú to naslovovzatí profesionáli .
Samozrejme vzhľadom na fond pracovnej doby /50 hodín nadčasov a viac/ a skutočnosť,že poberajú hrubý príjem
neočistený o odvody a zrážky sposobuje,že takýto "živnostníci" zarobia 4x viac ako zamestnanci
A to všetkým dookola KOLE OČI, hlavne v tejto dobe a hlavne v tejto situacii a súčasnom vývoji na trhu práce.
psps
29.11.12,08:01
Ano máš vo všetkom pravdu, ale čo ak to tomu živnostníkovi nevadí a chce robiť 12 hod. denne. Ako zamestnanec by toľko pracovať nemohol. A ako zamestnanec by ani toľko nezarobil. Odvody si aj tak musí platiť. Ano väčšina živnostníkov si ich platí v minimálnych čiastkach (ak sa dá), ale veď čo? Kedy využije nemocenské? Dožije sa dôchodku v dnešnej dobe? Možno by využil tak invalidný, ale ten mu len tak nikto neschváli aj keby bol neviem ako na tom zle? A môžem rozpisovať ostatné odvody ďalej. A koľké peniaze idú na odvody v prípade zamestnanca a kedy ich uvidí? Nie je lepšie zarábať ako živnostník, zarobiť oveľa viac a nasporiť si peniaze na účte pre prípad nejakej krízy a rozdeliť si ich potom sám podľa uváženia a nie podľa toho koľko mu kto dá a kú almužnu mu pridelia. To je len môj názor a štve ma, že stále o tom ktosi špekuluje a ako to tým živnostníkom ešte sťažiť. Ano živnostník sa vždy snaží viac a to majú aj tí zametnávatelia radšej. Ja som aj takým zamestnávateľom a vidím ako sa správajú zamestnanci a SZČO a poviem Vám je to sto a jedno.
Indeed
29.11.12,08:12
Ano máš vo všetkom pravdu, ale čo ak to tomu živnostníkovi nevadí a chce robiť 12 hod. denne. Ako zamestnanec by toľko pracovať nemohol. A ako zamestnanec by ani toľko nezarobil. Odvody si aj tak musí platiť. Ano väčšina živnostníkov si ich platí v minimálnych čiastkach (ak sa dá), ale veď čo? Kedy využije nemocenské? Dožije sa dôchodku v dnešnej dobe? Možno by využil tak invalidný, ale ten mu len tak nikto neschváli aj keby bol neviem ako na tom zle? A môžem rozpisovať ostatné odvody ďalej. A koľké peniaze idú na odvody v prípade zamestnanca a kedy ich uvidí? Nie je lepšie zarábať ako živnostník, zarobiť oveľa viac a nasporiť si peniaze na účte pre prípad nejakej krízy a rozdeliť si ich potom sám podľa uváženia a nie podľa toho koľko mu kto dá a kú almužnu mu pridelia. To je len môj názor a štve ma, že stále o tom ktosi špekuluje a ako to tým živnostníkom ešte sťažiť. Ano živnostník sa vždy snaží viac a to majú aj tí zametnávatelia radšej. Ja som aj takým zamestnávateľom a vidím ako sa správajú zamestnanci a SZČO a poviem Vám je to sto a jedno.

Pozri sa , su tu dve hĺadiská veci :

po prvé .

členom vlády a parlamentu a ministrom je uplne u p*dele, že nejaký snaživý Jano z nejakého X****ova, zarobí ako živnostník za mesiac 1500 eur, kým jeho kolega zamestnanec za tú istú prácu dostane len 450 eur
oni sú v inej "vate" a na inom leveli
ide len o to,že štátna kasa je prázdna a minister financi musí na spodku tej kasy "zametať omrvinky" aby tento štát udržal ako-tak v chode , a také veci ako požiadavky na vyššie platy učiteľov napr. ho iba možu znervozniť

teda skušaju, z plebsu /aj zo všetkych pseudo,či nepseudo-živnostníkov / ZODRAŤ , čo sa len dá

čo sa týka "zamestnavania na živnosť" to tu bude stále aj naďalej a mohlo by zaniknuť len vtedy ak by ho prestali
využívať väčšie firmy, nejaký zákonník práce na tom nič nezmení

druhé hľadisko je v mentalite slovenského človveka a to je priemernosť, lenivosť a vypočítavosť
tieto vlastnosti držia väčšinu zamestnancov od toho aby neprešli "na živnosť"

Skrátka aj tu a hlavne teraz platí,že prežije len najsilnejší a najschopnejší.
marjankaj
29.11.12,08:33
sro-čka je podľa mňa istejšia.
ale riešenie, že máš viacerých odberateľov je dobré riešenie, rozšír svoje podnikanie, aby si vedel preukázať, že síce tam kde sedíš, máš rozhodujúce príjmy ale nie sú jediné.
Ešte lepšie by bolo, keby si tie priestory, kde sedíš mal v nájme.
A toto by nebola živnosť popri pracovnom pomere?
Orsz
29.11.12,13:59
Myslím, že toto dramatizovanie práce živnostníka, ktorý pracuje v priestoroch svojho dodávateľa príliš komplikujete. Je tam viac podmienok, ktoré musia byť zároveň splnené, aby sa práca považovala za závislú prácu. Prenajímať kanceláriu alebo stroje v priestoroch dodávateľa, kde a na ktorých živnostník pracuje, túto vec nerieši, skôr mi to príde ako úplne uletené. Pokiaľ taký živnostník príde kedy chce, pracuje od do ...ako chce, počas neprítomnosti vlastne NEMA DOVOLENKU a teda ani platený deň ako dovolenku a môže tak neprísť viac ako 25 dní v roku, naviac pracuje pre ďalších dodávateľov ... tak nikto ho nemôže klasifikovať ako pracovníka na závislú činnosť len na základe toho, že má STOLIČKU alebo PRIESTOR vo firme, kde príde tú prácu vykonať! Toto je naozaj veľmi polemické a skôr tu ide o nútenie zamestnancov prechádzať na živnosť! Takže kto dobrovoľne podniká ako SZČO, túto živnosť vyslovene chce! lebo príde kedy chce, skončí kedy chce, a nepríde kedy chce, pracuje pre koho chce a ako potrebuje! tak nech sa ani netrápi nad tým, že čo teraz! ... či sa musí povinne zamestnať! K tomu nemôže nikto nikoho prinútiť.
KEJKA
29.11.12,15:47
súhlas som dala, ale zadanie, na ktoré reagujem a ktoré sa tu rieši, znelo
...........Pracuje pre firmu denne 12 hod. - poskytovanie služby. Pracuje len pre jednu firmu, používa jej priestor a jej stroje.........................
Gabo71
29.11.12,17:15
- vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca,
- osobne zamestnancom pre zamestnávateľa,
- podľa pokynov zamestnávateľa,
- v mene zamestnávateľa,
- v pracovnom čase určenom zamestnávateľom,
- za mzdu alebo odmenu


aby sa práca považovala za závislú prácu - musí spĺňať VŠETKY tieto body uvedené v zákone.
Klauzulka "jeho výrobnými prostriedkami" už zo zákona zmizla. Takže sa treba zamerať aspoň na jeden z bodov, ktorý definuje závislú prácu a ten si poriadne očistiť. Čo tak "v pracovnom čase určenom zamestnávateľom?" - to by šlo, nie? Len dobre porozmýšľať, ako toto zadefinovať do zmluvy medzi objednávateľom a živnostníkom.
Orsz
29.11.12,20:48
súhlas som dala, ale zadanie, na ktoré reagujem a ktoré sa tu rieši, znelo
...........Pracuje pre firmu denne 12 hod. - poskytovanie služby. Pracuje len pre jednu firmu, používa jej priestor a jej stroje.........................

Áno, Kejka ... tu je to ťažké posúdiť, ja som sa vyjadrovala skôr k tým ostatným príspevkom. No v tomto prípade zastávam názor, že ak živnostník trvá na tom, že chce byť SZČO, bude si to vedieť obhájiť. Neviem si totiž ani predstaviť ako by mu to dokazovali a ako by ho nútili, že ním byť nesmie ... ak by prišiel niekto na kontrolu - predpokladám len z Inšpektorátu práce, tak by povedal, že chodí do firmy podľa zákaziek, a keďže má tam veľa zákaziek nestíhal by robiť už inde ... nemá stanovený presný čas kedy tam musí byť, ak ochorie zamestnávateľ mu neposkytuje PN-ku ani dovolenku ... jeho odmena za služby sa rovná vykonanej práci ... a nie je na úrovni presnej mzdy. No viem, že sa to nedá tak jednoznačne ... no je to naozaj na obhajobe každého ...
Orsz
29.11.12,20:49
- vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca,
- osobne zamestnancom pre zamestnávateľa,
- podľa pokynov zamestnávateľa,
- v mene zamestnávateľa,
- v pracovnom čase určenom zamestnávateľom,
- za mzdu alebo odmenu


aby sa práca považovala za závislú prácu - musí spĺňať VŠETKY tieto body uvedené v zákone.
Klauzulka "jeho výrobnými prostriedkami" už zo zákona zmizla. Takže sa treba zamerať aspoň na jeden z bodov, ktorý definuje závislú prácu a ten si poriadne očistiť. Čo tak "v pracovnom čase určenom zamestnávateľom?" - to by šlo, nie? Len dobre porozmýšľať, ako toto zadefinovať do zmluvy medzi objednávateľom a živnostníkom.

Dobrý napad ...
psps
30.11.12,08:08
Ak si zoberiem jednotlivé body:
- vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, - áno zamestnávateľ mu zadáva prácu, ale vystupuje ako objednávateľ služby a on si predsa musí povedať čo chce spraviť a ako to chce spraviť
- osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, - toto presne neviem čo znamená
- podľa pokynov zamestnávateľa, - teda to čo som popísala vyššie
- v mene zamestnávateľa, - toto je tiež diskutabilné
- v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, - pracovný čas mu presne neurčuje objednávateľ, mohol by chodiť do práce kedy chce, ale aj pre neho je lepšie ak je to počas pracovnej doby, keď sú tam aj iní pracovníci firmy a nie trebárs v noci alebo cez víkendy a sviatky, v podstate robí koľko chce, lebo vie, že keby nerobil 12 hod. denne, urobil by to za neho niekto iný a on by toľko nezarobil, takže keď sa mu dá po zdravotnej stránke tak robí a robí. Keď si chce spraviť voľno, tak to len oznámi, že na ďalší deň nepríde. Ano musí to urobiť ako aj zamestnanec oznamuje takéto veci, on ako SZČO by to nemusel robiť, ale urobí to pre dobré vzťahy medzi SZČO a objednávateľom, aby vedel, že sa dá na neho spoľahnúť.
- za mzdu alebo odmenu - podľa mňa nedostáva za prácu odmenu ani mzdu ale normálne uhradu faktúry, má zaplatené za službu

Možno by bolo dobré v takomto prípade, napísať každý mesiac objednávku na konkrétnu službu a množstvo. Nerobí sa to, je na to len jedna ročná zmluva, ale možno by bolo dobré, vždy na konci mesiaca spraviť nejaký súpis prác a na to napísať objednávku, možno by bolo potom lepšie dokázateľné, že tá služba bola fakt objednaná a SZČO ju vykonal vo svoj prospech a nie na príkaz zamestnávateľa.
Evulinta
01.12.12,09:54
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, môžem ako živnostníčka predávať tovar alebo služby s.r.o, keď je to v rámci rodiny, že rodičia majú s.r.o a ja by som mala živnosť? teda adresa fakturačná ako ulicu myslím bude rovnaká ako s.r.o cky.. nemal by s tým byť asi žiadny problém, že?dakujem pekne za radu
Economic
02.12.12,10:47
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť, môžem ako živnostníčka predávať tovar alebo služby s.r.o, keď je to v rámci rodiny, že rodičia majú s.r.o a ja by som mala živnosť? teda adresa fakturačná ako ulicu myslím bude rovnaká ako s.r.o cky.. nemal by s tým byť asi žiadny problém, že?dakujem pekne za radu

Sročku vlastnia rodičia. Si tam aj ty v tej eseročke ? Zrejme nie. Ty ako FO si iný subjekt ako sročka a môžeš fakturovať služby eseročke bez obmedzenia.
Indeed
03.12.12,06:41
to znamená čo ? že živnostník pride o hodinu neskor ako začína prac.smena ?
Orsz
04.12.12,13:25
napríklad ... môže aj nemusí ... je to na jeho rozhodnutí ... ide o to, že ak živnostník chce, odbehne z práce bez toho, aby musel mať priepustku, alebo aby za to nebol postihovaný porušením disciplíny ...
majkaaa
05.12.12,19:42
Prosim Vas mohli by ste mi poradit. Sestra chce zalozit zivnost. Po novom bude oslobodena prvy rok od odvodov? Co by platila a co nie?
Mila123
05.12.12,19:46
Prosim Vas mohli by ste mi poradit. Sestra chce zalozit zivnost. Po novom bude oslobodena prvy rok od odvodov? Co by platila a co nie?
ak nie je poistencom štátu (mimo nezamestnanosti) tak bude platiť iba ZP cca 50 € mesačne.....
mondes
05.12.12,20:03
... presne 55,02 Eur bude platiť do ZP a do SP zatiaľ nič a ak nebude mať za rok 2012 príjmy viac ako 4760 Eur (čo zrejme už nebude mať) tak odvody do SP nebude platiť až do 30.6.2014.
NaKúpalisku
10.12.12,15:32
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť, či ako živnostník budem môcť pracovať budúci rok na zmluvu o dielo alebo príkaznú zmluvu ? Týka sa predmetu, ktorý mám v živnostenskom listu (viazaný).

Ďakujem pekne.
Peter S.
19.12.12,06:48
Dobrý deň,

vedel by mi niekto poradiť, či ako živnostník budem môcť pracovať budúci rok na zmluvu o dielo alebo príkaznú zmluvu ? Týka sa predmetu, ktorý mám v živnostenskom listu (viazaný).

Ďakujem pekne.

Áno, živnostník môže používať tieto záväzkové zmluvy bez nejakých obmedzení. To obmedzenie sa vzťahuje na zamestnancov, aby tieto zmluvné vzťahy neboli využívané namiesto závislej práce.
Peter S.
19.12.12,07:01
Treba zásadne odlíšiť závislú prácu a definíciu živnosti a živnostenského podnikania. Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
Nie je podstatné, len to či sedíte u svojho odberateľa a beriete odmenu. Dôležité sú znaky súvisiace s vašou podnikateľskou činnosťou. Vykonávate práce na základe objednávok alebo zmluvy? Dávate odberateľovi služieb faktúry? Vykonávate prácu vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť? Na základe čoho využívate kanceláriu, máte nejakú nájomnú zmluvu (hoc aj len so symbolickým nájomným)? Ak máte napr. nájomnú zmluvu na časť kancelárie, faktúry za svoju prácu atď. tak nemáte žiaden problém.
Problém by mal zamestnávateľ, ktorý donútil zamestnancov prejsť na živnosti (napr. krajčírky).
majkaaa
31.12.12,10:46
Dobry,
prosim vas ja som na plnom invalidnom mam viac ako 75%neschopnosti, kolko budem platit statu, myslim odvody a ak tak aj ine veci?
orthoo
02.01.13,12:15
Staci ak so zamestnavatelom spravis zmluvu tak, aby si nal na fakture menej hodin ako je 8 hodin denne, cize nebude sa jednat o viazanu cinnost.

Cize ak si mal napr hodinovu mzdu 10 euro a denne si zarobil za 8 hodin 80 eur, tak si daj napr 80 eur na hodinu a oficialne tam budes jednu hodinu denne v robote, ale realne 8 hodin. podla toho vystavis mesacnu fakturu na 20 hodin mesacne.
Gabo71
02.03.13,17:13
Staci ak so zamestnavatelom spravis zmluvu tak, aby si nal na fakture menej hodin ako je 8 hodin denne, cize nebude sa jednat o viazanu cinnost.

Cize ak si mal napr hodinovu mzdu 10 euro a denne si zarobil za 8 hodin 80 eur, tak si daj napr 80 eur na hodinu a oficialne tam budes jednu hodinu denne v robote, ale realne 8 hodin. podla toho vystavis mesacnu fakturu na 20 hodin mesacne.

POZOR! Nemalo by sa stať, aby živnostník, ktorý robí rovnakú prácu ako iný zamestnanec, by bol v takomto rozsahu zvýhodnený. Toho by som sa obávala. Nemôže zamestnanec dostať 10€/hod a živnostník 80€/hod za presne tú istú prácu. Rovnako je to aj pri dohodároch, tiež nemôžu byť zvýhodnení oproti zamestnancom v trvalom pracovnom pomere.
blavaciko
02.03.13,18:23
Staci ak so zamestnavatelom spravis zmluvu tak, aby si nal na fakture menej hodin ako je 8 hodin denne, cize nebude sa jednat o viazanu cinnost.

Cize ak si mal napr hodinovu mzdu 10 euro a denne si zarobil za 8 hodin 80 eur, tak si daj napr 80 eur na hodinu a oficialne tam budes jednu hodinu denne v robote, ale realne 8 hodin. podla toho vystavis mesacnu fakturu na 20 hodin mesacne.

a tuto chujovinu si si odkial vycucal? ako prepac, ale toto je fakt hlupost
blavaciko
02.03.13,18:30
POZOR! Nemalo by sa stať, aby živnostník, ktorý robí rovnakú prácu ako iný zamestnanec, by bol v takomto rozsahu zvýhodnený. Toho by som sa obávala. Nemôže zamestnanec dostať 10€/hod a živnostník 80€/hod za presne tú istú prácu. Rovnako je to aj pri dohodároch, tiež nemôžu byť zvýhodnení oproti zamestnancom v trvalom pracovnom pomere.

zamestnavatel sam rozhoduje o vyske odmeny, moze dat komukolvek kolko len chce, aj keby tam bol vyrazny nepomer.
uz len to ze zivnostnik a zamestnanec nikdy nemozu robit rovnaku pracu (vylucuje to zakonnik prace - bud je zivnostnik, alebo zamestnanec)
bnalim
05.03.13,05:33
faktúru vystavuješ na sumu, toť vše....
bnalim
05.03.13,05:49
Živnosť od 1.1.2013

Z môjho okolia už skoro všetci poodovzdávali živnosťáky, fungujú veselo ďalej bez nich.
Garážoví autoopravári, inštalatéri, všetky stavebné profesie, tesári - úplne bez problému.
Sú na úrade práce, nič nemusia.....pohoda, - ak už nutne treba - použije sa kopia starého živnosťáku, alebo od toho, kto ho ešte má.
Zbytok, chodiaci po montážach, rôznych akciách a inak - pracujú na živn. list jedného toho, čo ho má , ten fakturuje všetkých, potom to potom delí.
Dnes je najväčší "zamestnávateľ" Úrad práce.