IvetaH
23.11.12,09:33
Dobrý deň,
prosím o pomoc s takýmto problémom, lebo nech to čítam ako chcem, nič moc z toho neviem.
Ako občan mám pozemok zdedený cca 6 rokov a dokúpili sme susedný pozemok 2 roky dozadu. A teraz ho chcem predať. Kupec je jeden a on si tie pozemky rovno dá vpísať ako jeden. Kúpnopredajná zmluva bude 1.Otázka je, ako stanoviť cenu.
Musí byť cena pre každý pozemok zvlášť?
Musí byť cena obvyklá?
Ja zaplatím daň z celej kúpnej ceny alebo celé to bude oslobodené, alebo daň zaplatím len z pomernej časti?
A odvody do zdravotky sa neplatia pri príjme z predaja pozemku?

Ďakujem pekne
Oliwa
23.11.12,08:55
Tie pozemky majú predsa parcelné čísla, takže v kúpnej zmluve musia byť presne špecifikované, čo Ty predávaš a čo on kupuje. Na základe KZ si nový majiteľ dá návrh na vklad do katastra.
Cena je vecou dohody. Ak je ochotný zaplatiť, koľko zapýtaš... Ak sú obidva pozemky špecifikované ako orná pôda, stavebný pozemok, trvalé porasty či záhrada, nevidím dôvod, prečo by mali mať odlišnú cenu alebo prečo by to mali byť ceny dve. Však tam bude presne uvedená výmera tých parciel a jedna /celková/ kúpna cena. Bodka.
Prečo si myslíš, že to "celé bude oslobodené" - Ty si človek-milión... ;)
IvetaH
23.11.12,11:41
Oliwa ďakujem za reakciu. No ale to nie je také jednoduché. Je mi jasné, že budú špecifikované v predmete zmluvy. A cena za predmet zmluvy bude jedna, alebo musí byť určená pre každý pozemok osobitne? To ma trápi. Ide o to, že ten kupec chce len ten jeden pozemok a my chceme alebo oba alebo nič, lebo čo budem robiť s tým zvyškom. Tak nakoniec kupec povedal, že teda ten druhý pozemok kúpi tiež, ale za podstatne nižšiu cenu. Čo mňa neštve, nejako ukecám aj muža, ale obávam sa, že či zas daniar nejaký nebude mať problém, že predávam hlboko pod cenu a dodaní mi ten jeden pozemok na cenu obvyklú.
A druhá vec je to oslobodenie, ja som to pochopila, že ten zdedený pozemok keď predám, mám ho viac než 5 rokov, tak je oslobodený od dane. A ten druhý pozemok nemám 5 rokov, nie je oslobodený od dane. Tak sa zamýšľam nad tým, že ako to bude vlastne s daňou, keď by som mala jednu cenu za celý predmet zmluvy. No a pretože ten druhý je podstatne menší, tak by sa to tak nejako mohlo oslobodiť.:D
To sa už smejem, je piatoček, ale fakt mám v tom veľmi nejasno. A hlavne preto, lebo keď sa v tom vŕtam dva dni, tak už potom neviem ani to, čo som vedela predtým.
IvetaH
23.11.12,18:06
No tak už som to zas prehodnotila, je jedno aká bude kúpna zmluva, ale jeden pozemok je oslobodený od dane, príjem z predaja tohto pozemku neuvádzam do DP. Druhý pozemok nie je oslobodený od dane, nejako si musím zadefinovať príjem za tento pozemok, uviesť v DP a tu si môžem uplatniť preukázateľné výdajky na obstaranie a technické zhodnotenie resp. rekultiváciu, alebo udržiavanie. Z rozdielu zaplatím daň a z toho mi vyjde ešte aj povinnosť zaplatiť odvody do zdravotnej. Toto som si písala červeným celé poobedie.
Prosím vás, ak to nemám správne, opravte ma.
Ďakujem