DominikaPac.
23.11.12,11:07
Dobrý deň, chcela by som poradiť. Predávame byt, dali sme si inzerát , ale byt sa nám nepodaril predať, preto sme ho dali realitnej kanceláriíí. S tou sme nepodpísali žiadnu zmluvu, iba potvrdenie o prevzatí klučov od nehnutelnosti, kde sa píše, že svojim podpisom potvrdzujeme odovzdanie a prevzatie klučov potrebných na zrealizovanie obhliadky nehnuteľnosti s potencialnymi zaujemncami. S maklerkou sme sa ustne dohodli medzi sebou, že pokial to ona preda cez realitku za vyššiu cenu ako sme mali v povodnom inzerate, ma z toho tu proviziu 1900 eur, ale pokial si my najdeme nášho kupcu a predáme to, dáme jej iba 200 eur a ona nám vypracuje zmluva (maklerka je staršia známa manžela). Na byt sa prišiel pozrieť pár (pri obhliadke bytu podpisal protokol o obhliadke nehnutelnosti) , ktoremu sa velmi pačil, avšak nechel ho za taku cenu, preto si zistil, kto ho predava a prišiel za nami. My ho ponukame v danom inzerate ešte predtym za lacnejšie. Tento par by to chcel hned od nas odkupit, avsak ako nahle sa to dozvedela maklerka, vyhrozila sa nielen nam ale aj kupcovi, ze nas da na sud, lebo ju okradame o zakaznika, a pyta proviziu 1000 eur. Tak sme jej s manželom povedali nech inzerat stiahne že už to nechceme cez realitnu kancelariu, my si to predame sami tomu danemu kupcovi. Avšak ona povedala že ked tam raz v tom byte ten dany kupec bol a podpisal jej papier( tvrdi že niaky zavazny, čo nie je pravda, je to iba protokol) tak už to nemôže od nas odkupit a ak ano tak ona sa bude súdiť. Potrebujem poradiť, neviem čo mám teraz robiť, my to teraz nemôžeme predať tomu kupccovi lebo ona sa vyhražam nam obom.... :/
ewita888
23.11.12,10:17
Noo, keby to každý takto robil, ako vy, tak realitky môžu zavrieť.. Aj keď teda nechápem, prečo s vami nevyhotovili zmluvu..
arizona
23.11.12,19:22
Maklerka ma pravdu. V tom "nejakom" papieri ako ho nazyvas, mavaju zvacsa realitky napisane, ze ak oni doviedli klienta k nejakej nehnutelnosti, tak ten klient ich nemoze obist a kupit danu nehnutelnost bez nic.
Takze ak to raz zaujemca podpise,mal by jednat s RK.Lebo RK sa pravdepodobne bude domahat usleho zisku a pokuty za nedodrzanie zmluvy.

Chybu urobil najma zaujemca,lebo ako pises, mala si aj svoje inzeraty,kde bola uvedena nizsia cena...mohol sa hned obratit na teba,nemusel ist cez RK.

Ty s RK nemas podpisanu exkluzivnu zmluvu,takze si mozes predavat komu chces. Ale ak ti makler privedie zaujemcu je aj od teba ferove aby si ho neobisla...
SamuelSK
23.11.12,19:44
No ak nemate exklizivnu zmluvu, moze vam viete co..

Ale ak zaujemca klikol na inzerat realitacky, a citujem "maklerka je staršia známa manžela" tak je to pekne..

A preoc pyta zrazu 1000, ked by jej stacilo 200 ako povedala?

Dal by som jej tych 200 eur za zmluvu.. Kedze je otazne, ci by zaujemca nasiel vas inzerat bez jej inzeratu..

ak vam za stovku eur nepreposle vzor zmluvy, tak dovi dopo.. takto by som jej to napisal..

kedze jej jedine naklady boli za nahratie info a fotiek na net, myslim ze adekvatna odmena za to co urobila
JUDr. Pavol Kollár
26.11.12,18:23
Žiadny realitný maklér by nemal pracovať tak amatérsky ako to popisujete. S realitami sa snaží obchodovať hocikto a Váš prípad je toho výsledkom. Každý realitný sprostredkovateľ by mal mať buď s predávajúcim (čo je Váš prípad), alebo s kupujúcim uzatvorenú písomnú zmluvu o sprostredkovaní a to buď výhradnom, alebo nevýhradnom. V zmluve o sprostredkovaní musia byť medzi sprostredkovateľom a záujemcom o sprostredkovanie dohodnuté konkrétne podmienky sprostredkovania predaj. Ak nemáte dohodnuté zmluvné podmienky so sprostredkovateľom, nie ste ničím viazaní a určite nie je viazaný ničím ani kupujúci. Kľudne odmietnite s realitkou ďalšiu komunikáciu. Taká realitka akú spomínate robí len zlé meno profesionálnym realitným kanceláriam, ktoré dodržiavajú okrem zákonov aj etické kódexy. Neobávajte sa súdu, sú to len vyhrážky. Na súde by realitná kancelária určite nič nevysúdila.
bubkoch
26.11.12,19:00
ja nechapem preco predavajuci vymysla ... co z toho ma ? ved predajnu cenu dostane rovnaku bez ohladu na to ci to preda sam alebo cez realitku ...
keby za mnou ako predavajucim prisiel kupujuci so snahou obist realitku, tak s nim vyrazim dvere ...
aby som si ja robil starosti a stracal cas s vypracovavanim KP zmluvy, s notarom, katastrom, bankou, ... a nic z toho nemal ? ee

a co sa tyka prace realitiek, ja ked som predaval byt, vsetkym realitkam som odmietol cokolvek podpisat az do okamihu podpisu zmluvy o buducej zmluve s kupujucim ktoreho nasli ... potom som im podpisal nejaky papier o sprostredkovani, či čo ...
DominikaPac.
02.12.12,22:51
Dakujem za odpoved, ale môžem považovať ústnu dohodu medzi nami a realitnou maklerkou za dohodu? Písomnú nemáme podpísanú ale mali sme medzi sebou iba ústnu( dame jej kluce, ona nam preda byt a my jej dame tu sumu ktoru si ona prihodila ked predavala byt cez realitku). No v zákone stojí, že aj ústna dohoda je dohoda, teda na súde by mohla realitka uspieť? Lebo máme dve možnosti:1 povieme jej že dakujeme za spolupracu ale už nechceme dalej spolupracovať a ist sa s nou sudit 2 zaplatit jej peniaze ktore pyta ...
Dantess
02.12.12,23:12
3. dohodnúť sa na kompromise 300 - 400eur a mať pokoj od súdov, vyhrážačiek a rodinných známych
tacasina
04.02.13,07:10
Prosím poradíte ?

Moja dcéra sa rozhodla kúpiť byt cez realitnú kanceláriu. Podpísala dajakú zmluvu a zaplatila 2000,00 za rezerváciu s tým, že ak odstúpi od kúpy, zaplatí realitnej kancelárii pokutu 500,00 EUR. Všetky papiere nachystané len podpísať. A tu je ten problém. Doterajší vlastníci nežijú v spoločnej domácnosti, byt mali na hypotéku, ktorú nesplácajú a byt do realitky dal manžel a jeho manželka predaj nechce podpísať, nakoľko jej manžel dal realitke predať byt bez jej zvolenia. Teraz je dcéra medzi dvomi mlynskými kolesami / realitkou a pradajcami /. Realitka byt nemôže predať a moja dcéra ho nemôže kúpiť. Musí aj v tomto prípade ak odstúpi od kúpenia bytu zaplatiť realitke zmluvnú pokutu? Ja osobne si myslím, že chybu v tomto prípade urobila realitka.
Poraďte ako ďalej postupovať.
arizona
04.02.13,07:38
Pokial nedojde ku kupe z toho dovodu, ze si to predajcovia rozmyslia a od predaja ustupia,tak nejake pripadne pokuty by RK mala riesit s predavajucimi ,ak to maju ukotvene v zmluve.
Ale to sa tvojej dcery netyka, ona od zmluvy bezdvovodne neodstupila,takze RK by jej mala zalohu vratit. Nemozu jej zalohu zadrziavat,ak predavajuci byt predat nechce.

Nech si dcera este raz precita tu zmluvu,ktoru podpisala, tam by mali byt stanovene aj taketo podmienky,kedy jej zaloha prepada.
tacasina
04.02.13,08:13
Pokial nedojde ku kupe z toho dovodu, ze si to predajcovia rozmyslia a od predaja ustupia,tak nejake pripadne pokuty by RK mala riesit s predavajucimi ,ak to maju ukotvene v zmluve.
Ale to sa tvojej dcery netyka, ona od zmluvy bezdvovodne neodstupila,takze RK by jej mala zalohu vratit. Nemozu jej zalohu zadrziavat,ak predavajuci byt predat nechce.

Nech si dcera este raz precita tu zmluvu,ktoru podpisala, tam by mali byt stanovene aj taketo podmienky,kedy jej zaloha prepada.


Tam je to tak, že jeden z manželov to chce predať a druhý nie. Ona odstupuje od kúpy z toho dôvodu, že prakticky je ten byt nepredajný, čo si realitka nechce pripustiť.
arizona
04.02.13,08:32
Tam je to tak, že jeden z manželov to chce predať a druhý nie. Ona odstupuje od kúpy z toho dôvodu, že prakticky je ten byt nepredajný, čo si realitka nechce pripustiť.
Akoze si to realitka nechce pripustit? Tak nech zrealizuje predaj a kupu, ved za to im dcera zaplatila.
Ked obchod nevie zrealizovat, tak nech vrati zalohu. Tvoja dcera v nicom nepochybila!
Pochybila RK, lebo sa hrnula do predaja a neoverila si vsetko ohladom bytu.
Ja som tiez sama predavala nehnutelnost, mali ho v ponuke dve RK a obe si pri prvom jednani vypytali list vlastnictva /kde bol zapisany aj manzel/ a spytali sa, ci aj manzel suhlasil s predajom.

Inak, obcas sa stane aj to, ze si predavajuci z nejakeho dovodu kupu rozmysli a predaj zastavi. Ale to uz je zalezitost medzi nim a RK. Ak sa take nieco stane RK by mala zalohu od zaujemcu vratit, nakolko ten je v tom nevinne a nemoze platit pokutu /vo forme zalohy/ ked ku kupe nedoslo.
Nedajte sa RK odbit,asi bude najlepsie,ak ich pisomne vyzvete k bud zrealizovaniu kupy,alebo o vratenie zalohy./urcite si nejaky datum/. Ak sa k danemu datumu kupa nezacne realizovat a RK nebude chciet vratit zalohu,mozete sa obratit na sud a peniaze vymahat.
tacasina
04.02.13,08:37
Ja som tiež toho názoru, že je to chyba realitky. No vidím to takto.... dnes s dcérou nabehnem do realitky urobím tam humbuk.
Ďakujem
tacasina
15.02.13,06:50
Tak to dopadlo dobre, dcére vrátili 2000,00 EURO. Síce sa pán z realitky šprajcoval, ale nakoniec uznal, že byt je ozaj nepredajný a hneď ho aj stiahli z ponuky. Čo je ale škoda, lebo dcéra o ten byt mala veľký záujem.