Dodan
25.02.06,18:07
Zdravím all...
Som tu uplne novy a tak trochu viac otazok...

Chcem začat podnikat popri zamestnaní v zamočnictve/výroba.zvaranie/Mohli by ste mi poradit ako to je popri zamestnaní s odvodami,čo a kolko sa vlastne musí platit.Ake učtovnictvo musím viest/ktore je vyhodnejšie..../.

A ešte jednu vec-obsahuje tento druh živnosti aj tuto prácu?-trebars zavarit prasknutý stlpik ,vymenit staru podlahu alebo bočnicu ,alebo nieco ine na nadstavbe nakladneho auta.Možem to vykonavat?
Velmi dakujem za pomoc.
Dodan
Zita5
25.02.06,17:14
Zdravím all...
Som tu uplne novy a tak trochu viac otazok...

Chcem začat podnikat popri zamestnaní v zamočnictve/výroba.zvaranie/Mohli by ste mi poradit ako to je popri zamestnaní s odvodami,čo a kolko sa vlastne musí platit.Ake učtovnictvo musím viest/ktore je vyhodnejšie..../.
A ešte jednu vec-obsahuje tento druh živnosti aj tuto prácu?-trebars zavarit prasknutý stlpik ,vymenit staru podlahu alebo bočnicu ,alebo nieco ine na nadstavbe nakladneho auta.Možem to vykonavat?
Velmi dakujem za pomoc.
Dodan

SZČO vedie jednoduché účtovníctvo .Čo sa týka fondov tak pri zriadení živnosti prvý rok neplatíš nič .

Pri zriaďovaní živnostenského listu , si veľký dôraz klaď na jeden fakt , aby si mal remeselnú živnosť - zámočník - treba ,aby si ale bol vyučený zámočník. Je nutné to spomenúť na ŽÚ. Na tieto činnosti SZČO si môžu uplatňovať 60% paušálnych výdavkov + odvody do fondov .
Nie je to povinnosť , že musíš uplatňovať takto výdavky , ale môžeš tento spôsob využiť a preto Ťa upozorňujem už vopred , že treba sa nad týmto zamyslieť .
chantall
20.03.06,06:52
Poradte mi: Ak by som si chcela zalozit zivnost popri zamestnani, j epravda, ze rok nebudem platit ziadne odvody? Znamena to, ze si zalozim zivnost, nebudem mesacne odvadzat absolutne nic? Staci mi jednoduche uctovnictvo v tomto pripade? A co sa stane po tom roku? AKo sa vypocitaju odvody, alebo z coho sa vychadza? Dakujem!
va1ke
20.03.06,06:56
Ak dosiahneš príjem výšší ako 12násobok min. mzdy (za rok 2005 82800), tak sa musíš zaregistrovať v SP a platíš odvody od 1.7.2006 dó 30.6.2007.
jana32
20.03.06,07:37
Spravne, prijem pre ucely vypoctu poistneho sa prepocitava vzdy od 1.7. z danoveho priznania za predchadzajuci rok, kedze ty si zriadis zivnost az v roku 2006 popri zamestnani tak si za minuly rok nepodavala ziadne danove priznanie a nemaju ti z coho pocitat poistne. Takze do 30.6.2007 nebudes platit zo ZIVNOSTI ziadne odvody ( tie si platis len z prijmov zo zamestnahia ) atie sa ti prvy krat prepitaju z danoveho priznania za rok 2006 ktore si pdoas do 31.3.2007. Ak bude tvoj prijem zo zivnosti vyssi ako 12 nasobok minimalnej mzdy ( ta je teraz 6 900 Sk ale od 1.10.2006 sa tiez bude zvysovat ) tak budes platit odvody. Pozor ten prijem vyssi ako 12 nasobok minimalnej mzdy sa mysli hruby prijem - teda celkovy prijem aky si zo zivnosti dosiahla bez odpoctu vydavkov.
jana32
20.03.06,07:40
A este som zabudla k tomu jednoduchemu uctovnictvu. Chantal ono to zavisi ako chces podnikat, predpokladam ze budes zaregistrovana na Zivnostensom urade ako fyzicka osoba zapisana do registra zivnostenskeho uradu ( teda nepojde o pravnicku osobu zapisanu do obchodneho registra ) takze v takom pripade ti staci jednoduche uctovnictvo. Ak si to budes robit sama , na Porade najdes kopu prispevok a ludi ochotnych poradit. Rada sa k nim pridam. Viem ake to je zacinat podnikat.
chantall
20.03.06,07:50
Zda sa mi, ze toto plati prvy rok podnikania...Ak ano, co potom, ako sa to preratava? Potom uz budem musiet odvadzat odvody?Ak ano, ake? Dakujem, ste zlati...Este nie som rozhodnuta, ale zatial to k tomu pekne speje.
jana32
21.03.06,06:50
Chantal odvody do socialnej poistovne budes od 1.7.2007 odvadzat, ale iba vtedy ak tvoj prijem vykazany v danovom priznani za rok 2006 bude vyssi akov 12 nasobok minimalnej mzdy. Ak bude tvoj prijem nizsi ako 12 nasobok neplatis nic. Ak bude vyssi budes platit - laicky povedane - podla toho aky budes mat v danovom priznani za rok 2006 vykazany danovy zaklad ( rozdiel nedzi prijmami a vydavkami ) Ak budes mat stratu, teda tvoje vydavky budu vyssie ako prijmy, zaplatis odvody z minimalnej mzdy. Pokial budes mat prijmy vyssie ako vydavky tak odvody sa ti budu pocitat z tohto zakladu, vzdy to vsak bude musiet byt aspon vo vyske minmalnej mzdy.
zuzika251
21.03.06,12:50
Ahojte všetci, ktorí ste tu odpovedali, trošku som si to naštudovala aj ja, nakoľko tiež práve začínam a budem tu na "porade" mať zrejme viac otázok.
Prosím vás, poraďte mi, ako to je napr. s účtovaním nákladov na auto, môžem si 100 % zaúčtovať, či si musím viesť knihu jázd a následne na to sa to nejako prepočítava?
Ďalší môj dotaz je, ako to je s DPH. Stačí mi len taký letmý prelet DPH-čkou.
Ďakujem krásne, musím sa veľa učiť aj tu na porade.
Pekný deň vám všetkým!!!
jana32
22.03.06,06:08
Predovsetkym Zuzika pokial chces si davat do vydavkov spotrebu PHM musis na danovy urad podat danove priznanie k dani z motorovych vozidiel a uhradit dan z motoroveho vozidla - a je jedno ci auto je v tvojom vlastnictve alebo ho od niekoho pozicias. Az potom si mozes davat do vydavkov spotrebu PHM. Knihu jazd si robit musis, nou vlastne preukazujes ze ta spotreba PHM suvisi s tvojou podnikatelsou cestou. PHM prepocitavas podla primernej spotreby auta ktora je uvedena v technickom preukaze a ceny pohonnej latky.
dada65
22.03.06,14:35
Ahojte, som tu nova, tak sa snazim zorientovat v problematike. Chcem sa spytat odvody (socialka + zdravotne), ktore musim paltit zo zivnosti. Som zamestnana a popri tommam svoju zivnost. Pochopila som, ze odvody platim, ak moj prijem prekrocit minimylny rocny prijem. Ale chcem sa spytat, ide o prijem zo zivnosti alebo celkovy prijem aj s tym ako zamestnanec. Lebo ako zamestnanec uz vlastne odvody platim. Budem ich musiet platit este raz? Mam z toho trosku chaos. Dik.
Prajem pekny jarny den:-)
jana32
23.03.06,06:05
Dada prijem ( pre odvody poistneho ) sa ti pocita len zo zivnosti. Teda zo zivnosti musis mat prijem vyssi ako 12 nasobok min.mzdy a potom budes platit aj odvody zo zivnosti. A to aj napriek tomu ze tvoj zamestnavatel ti odvody strhava aj z prijmu zo zamestnania.
dada65
24.03.06,08:30
Jani, dakujem za info. Teraz mi to je uz jasne. Ale aj ked mi prijem zo zivnosti nepresahuje 12 nasobok min.mzdy, je potrebne odniest kopiu danoveho priznania alebo nejake ine potvrdenie na socialnu a zdravotnu poistovnu, ze? Len ako potvrdenie, ze nieje potrebne platit odvody. Mam pravdu?
jana32
24.03.06,11:40
Tak ako píšee, výpis z danoveho priznania budes musiet odniest do socialnej poistovne, čo sa týka zdravotného poistenia to sa bude robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a tlačivka budú dostupné. Teba sa to však bude všetko týkať až na budúci rok ak začínaš podnikať tohto roku.
chantall
14.04.06,07:57
Ahojte, som tu zas. Este si chcem ujasnit jednu vec. Viem, ze to tu bolo popisane, ale predsa. Takze, dajme tomu, ze od 1.5. budem mat ZL. Do 31.3.2007 podam DP za rok 2006. Teraz nebudem platit ziadne odvody, nakolko som aj riadne zamestnana. Ak v DP budu uvedene moje prijmy, ktore ale budu
1. nizsie ako 82 800 SK. tak aj nadalej neplatim odvody? DOkedy to takto moze ist, ze by som neplatila odvody, ani do Zdravotnej poistovne? Je to vobec mozne? Alebo mi po urcitej dobe vyplynie poinnost zacat si tie odvody platit.
2. vyssie ako 82 800 SK - tak mi budu vypocitane odvody bud podla zakladu dane, alebo z min mzdy.

Viac ma ale zaujima ten prvy pripad, pretoze nepredpokladam, ze by som mala prijmy, ktore by prekrocili 82 800 SK. Ak by to tak bolo, tiez sa nenahnevam:-).
tinka111
24.04.06,09:32
Prosim Vas: zivnostnik neprevysil v roku 2004 prijmy zo zivnosti (12-nasobok minimalnej mzdy), takze neplatil odvody do SP, v roku 2005 mal stratu cosi cez 50000,- Sk - pocas tychto dvoch obdobi bol aj zamestnany a mal aj nejake dohody. Teraz od 1.5.2006 uz nabude zamestnany, aj tak nebude platit odvody do SP kedze mal za minuly rok stratu?
A este sa chcem opytat na zdravotne - tam musi zacat platit uz od maja kazdy mesiac alebo az po rocnom zuctovani?
Dakujem za vysvetlenie!
tinka111
24.04.06,09:52
Prosim, prosim poradite?
tinka111
24.04.06,10:09
Viem ze toho mate vsetci vela a tato otazka Vam pripada jednoducha, ale ja v tom nemam jasno a chcela by som mat....
tinka111
24.04.06,10:35
Len skusam este raz ci mi nahodou niekto neodpovie....