tvojekuriatko
23.11.12,12:11
Dobrý deň!

Už nejaký čas nad tým premýšľam.

Čítal som napr. toto: http://www.porada.sk/t201575-vytvarne-umenie-malovanie-a-predaj-obrazov-a-ich-reprodukcii-musi-byt-zivnost.html

Tu sa píše, že na to ani netreba živnosť. Ale ja už živnosť mám, preto uvažujem, či to môžem fakturovať bez toho, aby som nemal túto činnosť v predmetoch živnosti...?

Mám jednoduché účtovníctvo a v predmetoch činnosti mám prevažne reklamu. Do textu faktúr dávam: grafika - tvorba portrétu podľa fotografie.

Nečakajú ma problémy? Keď "prevádzkujem" uvedenú činnosť, je niečo špeciálne, čo by som mal urobiť alebo môžem vystavovať faktúry ako doteraz a neriešiť?

Ďakujem za odpovede! Nejako neviem prísť na jednoznačnú odpoveď z toho, čo čítam... :confused:
Mária.K.
23.11.12,13:45
Dobrý deň!

Už nejaký čas nad tým premýšľam.

Čítal som napr. toto: http://www.porada.sk/t201575-vytvarne-umenie-malovanie-a-predaj-obrazov-a-ich-reprodukcii-musi-byt-zivnost.html

Tu sa píše, že na to ani netreba živnosť. Ale ja už živnosť mám, preto uvažujem, či to môžem fakturovať bez toho, aby som nemal túto činnosť v predmetoch živnosti...?

Mám jednoduché účtovníctvo a v predmetoch činnosti mám prevažne reklamu. Do textu faktúr dávam: grafika - tvorba portrétu podľa fotografie.

Nečakajú ma problémy? Keď "prevádzkujem" uvedenú činnosť, je niečo špeciálne, čo by som mal urobiť alebo môžem vystavovať faktúry ako doteraz a neriešiť?

Ďakujem za odpovede! Nejako neviem prísť na jednoznačnú odpoveď z toho, čo čítam... :confused:

Bude to príjem z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 písm.a) ZDP. Výkonom tejto činnosti nastala zmena skutočností uvedených v registrácii. Túto zmenu je potrebné oznámiť DÚ v lehote do 30 dní odo dňa, keď nastala (§67 ods. 9 zákona č. 563/2009 -daňový poriadok).
Faktúrovať môžeš.
tvojekuriatko
23.11.12,13:50
Ďakujem za odpoveď, pani Mária!

Ešte pre upresnenie... celkom nerozumiem tomu odstavcu... Musím niečo nahlásiť? Túto službu už prevádzkujem nejaký čas bez akéhokoľvek nahlasovania, čaká ma "trest"? :)

Alebo to jednoducho znamená, že ak som živnostník, tak už je všetko vybavené a iba fakturujem a nemusím nič nahlasovať? To by bolo skvelé :)
Mária.K.
23.11.12,16:36
Ďakujem za odpoveď, pani Mária!

Ešte pre upresnenie... celkom nerozumiem tomu odstavcu... Musím niečo nahlásiť? Túto službu už prevádzkujem nejaký čas bez akéhokoľvek nahlasovania, čaká ma "trest"? :)

Alebo to jednoducho znamená, že ak som živnostník, tak už je všetko vybavené a iba fakturujem a nemusím nič nahlasovať? To by bolo skvelé :)

Zákon hovorí, že 30 dní odo dňa začatia predmetnej činnosti bolo potrebné začatie činnosti oznámiť DÚ. Za nesplnenie oznamovacej povinnosti ukladá daňový úrad pokuty.
tvojekuriatko
23.11.12,17:42
Znamená to, že som to mal nahlásiť a hrozí mi teraz pokuta? Musím to mať ako samostatný predmet živnosti? Ach jáj. A nazvem to ako? Umelecká činnosť či dačo podobné?
Mária.K.
24.11.12,07:25
Znamená to, že som to mal nahlásiť a hrozí mi teraz pokuta? Musím to mať ako samostatný predmet živnosti? Ach jáj. A nazvem to ako? Umelecká činnosť či dačo podobné?
ZDP v § 6 rozlišuje nasledovné druhy príjmov:
§ 6
Príjmy z podnikania z inej samostatnej
zárobkovej činnosti, z prenájmu
a z použitia diela a umeleckého výkonu

(1) Príjmami z podnikania sú
a) príjmy z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva, /24/
b) príjmy zo živnosti, /25/
c) príjmy z podnikania vykonávaného podľa osobitných predpisov /26/ neuvedené v písmenách a) a b),
d) príjmy spoločníkov verejnej obchodnej spoločnosti a komplementárov komanditnej spoločnosti podľa odsekov 7 a 8.

(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu /27/ a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,
b) z činností, /28/ ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním,
c) znalcov a tlmočníkov za činnosť podľa osobitného predpisu. /29/
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou. /29a/

(3) Príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností vrátane príjmov z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti. ä

Na kreslenie portrétov nemusíte mať vydaný živnostenský list- tento príjem sa bude zaraďovať medzi príjmy podľa § 6 ods. 2 (príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti). Nazveš to podľa toho, čo vykonávaš.