Bastian
23.11.12,13:00
Prečo podporujeme radšej veľké zahraničné firmy namiesto toho, aby sme tu zjednodušili podmienky pre domáce obyvateľstvo, aby sa mohlo postaviť na vlastné nohy?

Teraz som si prečítal ako Delphi presúva výrobu do Rumunska. Ale ja som iné ani nečakal. Takto to končí keď radšej dáme daňové prázdniny a kadejaké stimuly veľkým zahraničným firmám namiesto toho, aby sa tu v ľuďoch povzbudzovalo samostatné myslenie a konanie. Tieto SUPER firmy odídu hneď ako vyčerpajú stie stimuly a presunú výrobu do Rumunska. Kam vedie taká cesta? Čo bude zo Slovákov?

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/127228/V-Delphi-strajkovali-proti-presunu-vyroby-do-Rumunska
MarcelkaT
23.11.12,13:27
Aj tak si z nás každý urobil odpadkový kôš,........
Braňo
23.11.12,13:34
Bastian a keby si bol majiteľom tej firmy urobil by si niečo iné?
srska
23.11.12,13:39
keď to predajú nejakým pandrlákom a nastane pomalý útlm - pukne to. 11 tisíc ľudí je dosť veľa
Braňo
23.11.12,14:19
nejedná sa iba o USS Steel, ale o celkové podnikateľské prostredie.
Bastian
23.11.12,18:10
Bastian a keby si bol majiteľom tej firmy urobil by si niečo iné?

Je ich viac, čo odtiaľto odchádzajú. Len to nie je tak vidieť. Ale výsledok sa ukáže. Bude to bolestivé, keď sa zistí, že špajzku nemá kto napĺňať. Ľudí budú zbytočne z kože zdierať, všetko má svoje hranice.

Však aj misomiso už povedal, že nad tým premýšľa, že svoju firmu presunie inde.
trisestri
23.11.12,18:18
namiesto stimulov a dotacii pre vyvolenych znizit odvody pre vsetkych,namiesto zvysovania dani ich lepsie vymahat a nasledne skor znizovat./odburat bariery pre rozvoj zivnosti,vzdy pred volbami velke sluby a po nich namiesto zlepsenia podmienok zvysenie odvodov a poplatkov.
misoft
23.11.12,18:50
Hudba buducnosti!
korela
23.11.12,18:57
Dobrá otázka po 23-tich rokoch.
lalovic
23.11.12,19:22
Bastian a ako by si vyberal tych domacich na dotovanie / vari by statny uradnik posudzoval co by mal kazdy vyrabat (aby mal odbyt ) ?

Netusim sice kam to davaju, ale na tych velkych firmach je dobre to, ze maju odbyt (nerobia na sklad alebo ako vypomoc do krajin rozvijajucich sa k socializmu ).

Takze minusy
zaberaju pôdu
dostavaju dotacie (asi nad 50 000 € / pracovne miesto )
neplatia dane zo zisku
nasi..aju (nie vsetci) ludi ktorym platia malo
ked odidu miesto pôdy zostane v lepsom pripade beton
a este ine

a plusy
zamestnavaju=platia ludi - netreba im platit nezamestnanecke / socialne
odvadzaju odvody
aj tito ludia odvadzaju odvody - netreba za nich platit ZP
tito ludia zo svojich platov pomahaju udrziavat obezivo v pohybe
tito ludia nestratia pracovne navyky ä cast z nich je potom kvalifikovanejsia
vybuduje sa popritom nejaka infrastruktura
a ine

Nie som taky optimista, aby som veril, ze Sario alebo ministerstvo to takto spocita a az potom odklepne dotaciu.
Nemam dost informacii to posudit, tak netrepem zbytocne a IBA DUFAM , ze niekedy / vecsinou / (vzdy ) to takto robia.
SamuelSK
23.11.12,19:37
44,4% chce prave toto, tak co sa stazujete/me? ;)
Bastian
23.11.12,20:09
Bastian a ako by si vyberal tych domacich na dotovanie / vari by statny uradnik posudzoval co by mal kazdy vyrabat (aby mal odbyt ) ?

Netusim sice kam to davaju, ale na tych velkych firmach je dobre to, ze maju odbyt (nerobia na sklad alebo ako vypomoc do krajin rozvijajucich sa k socializmu ).

Takze minusy
zaberaju pôdu
dostavaju dotacie (asi nad 50 000 € / pracovne miesto )
neplatia dane zo zisku
nasi..aju (nie vsetci) ludi ktorym platia malo
ked odidu miesto pôdy zostane v lepsom pripade beton
a este ine

a plusy
zamestnavaju=platia ludi - netreba im platit nezamestnanecke / socialne
odvadzaju odvody
aj tito ludia odvadzaju odvody - netreba za nich platit ZP
tito ludia zo svojich platov pomahaju udrziavat obezivo v pohybe
tito ludia nestratia pracovne navyky ä cast z nich je potom kvalifikovanejsia
vybuduje sa popritom nejaka infrastruktura
a ine

Nie som taky optimista, aby som veril, ze Sario alebo ministerstvo to takto spocita a az potom odklepne dotaciu.
Nemam dost informacii to posudit, tak netrepem zbytocne a IBA DUFAM , ze niekedy / vecsinou / (vzdy ) to takto robia.

Prečo si niekto furt myslí, že je nutné nejaké dotovanie?

Stačí len zjednodušiť a sprehladniť podmienky pre ľudí, aby sa osmelili a vzali osud do vlastných rúk a nečakali na tú správnu STRANU. Možno by sme sa všetci čudovali, čo môžu také zmeny spôsobiť. Pravdaže tu musia tie pravidlá platiť dlhší čas, aby sa dostavil efekt. A nie aby sa to každú chvíľu menilo, tak ako tomu je teraz.

Vnímam to ako veľmi smutné, že sa hľadí iba na krátkodobé ciele a výsledky.

A že si neuvedomujeme, čo sa vytvára týmto ovzduším čo tu tolerujeme. Že prezident štátu je jeden totálny magor, spravodlivosť tu má v rukách típek, čo si tyká s narkobarónom, že sa tu doteraz hral na záchrancu Slovákov ten, čo ich najviac okradol, a že sa tu hrajú na Jánošíkov tí najväčší zlodeji, ktorých predĺžené ruky tu "vyhrávajú" tendre.

Na toto všetko sme si pomaly zvykli. A čo je hrozné, keď na to niekto poukáže, tak ho niekto zo spoluobčanov hneď bachne po hlave a uzemní, že "Bratku, však to je normálne, to ty nevieš?"

A slovo podnikateľ je pomaly vnímané ako nadávka. Je to normálne?

Chyba je aj v tom, že ten čo je pri mikrofóne, nehovorí ovečkám tie správne veci. Resp. áno, hovorí im, ale len to čo chcú počuť. Keď som párkrát počul Fica hovoriť, tak som mal pocit, ako keby som počul chlapov z krčmy, čo si hundrú nad pivom. Ja neviem, možno si nejakých najíma a oni mu potom našepkávajú, čo má hovoriť - čo chcú ľudkovia počuť.
misomiso
23.11.12,20:15
Nie som taky optimista, aby som veril, ze Sario alebo ministerstvo to takto spocita a az potom odklepne dotaciu.
Nemam dost informacii to posudit, tak netrepem zbytocne a IBA DUFAM , ze niekedy / vecsinou / (vzdy ) to takto robia.

Bohuzial. Ja mam informacie priamo z Min. Hospodarstva. (samozrejme, nie oficialne, ale zato doveryhodne).

Jedinym kriteriom pre rozhodnutie, ci sa nechat zahranicnym investorom vydierat (napriklad, ked firma, ktora je tu uz etablovana a vycerpala vsetky pociatocne stimuly) hrozi, ze v pripade ze nedostane dalsie dotacia a stimly, tak odide - je rozoko vzniku socialnych nepokojov v danom regione v pripade, ze vacsi pocet ludi odrzau pride o pracu.

Teda este raz - ak odrazu 2.000 ludi pride o pracu, tak je to pre vladu velky problem, pretoze tito ludia sa mozu nastvati aj dopravit do Bratislavy a hadzat nieco na vladu a parlament.

Ak hoci aj 20.000 ludi (zivnostnikov) sa nemoze samo zivit a zamestvavat inych (z dovodu vysokych dani a odvodov, z ktorych musia financovat aj takychto zahranicnych "investorov"), tak to pre vladu nepredstavuje velky problem, pretoze tito ludia su roztruseni po celom Slovensku, navyse nepocituju ten problem aktualne vsetci odrazu a preto sa nedokazu zorganozovat tak, aby to pre vladu znamenalo akekolvek realne riziko alebo ohrozenie.

Toto je naozaj jedine kriterium.

Preto z dani nas vsetkych sa financuje "podnikanie" zopar spekulantov.

Mam to od cloveka, ktory bol ku mne jednoducho uprimny.
Dubak2000
23.11.12,20:27
Myslim si ze podpora investorov bol dobry napad pred nejakymi 10 rokmi ked tu nic moc nebolo. VW, Kia, Samsung, Sony, ich dodavatelia a podobne to bol celkom dobry zaciatok aby sa ludia zamestnali, dostali sa do povedomia vo svete atd. Ale dalej sa malo pokracovat podporou miestnych firiem, nico ako sa zacina podpora zamestnavania mladych teraz. Proste aby kady zivnostnik dostal podporu a zamestnal o jedneho cloveka viac. Vytvorit podmienky aby male firmy zamestnavali viac ludi. Ja osobne by smo zamestnal, ale bojim sa rizika ci by sa dalsi clovek uzivil. Preto ak by bola podpora tak by to mohli skusit firmy a zivnostnici a verim tomu ze takych 50% miest by aj udrzali. Bohuzial ale u nas sme sa od podpory velkych firiem nikam nedostali....
lalovic
23.11.12,20:59
Bohuzial. Ja mam informacie priamo z Min. Hospodarstva. (samozrejme, nie oficialne, ale zato doveryhodne).

Jedinym kriteriom pre rozhodnutie, ci sa nechat zahranicnym investorom vydierat (napriklad, ked firma, ktora je tu uz etablovana a vycerpala vsetky pociatocne stimuly) hrozi, ze v pripade ze nedostane dalsie dotacia a stimly, tak odide - je rozoko vzniku socialnych nepokojov v danom regione v pripade, ze vacsi pocet ludi odrzau pride o pracu.

Teda este raz - ak odrazu 2.000 ludi pride o pracu, tak je to pre vladu velky problem, pretoze tito ludia sa mozu nastvati aj dopravit do Bratislavy a hadzat nieco na vladu a parlament.

Ak hoci aj 20.000 ludi (zivnostnikov) sa nemoze samo zivit a zamestvavat inych (z dovodu vysokych dani a odvodov, z ktorych musia financovat aj takychto zahranicnych "investorov"), tak to pre vladu nepredstavuje velky problem, pretoze tito ludia su roztruseni po celom Slovensku, navyse nepocituju ten problem aktualne vsetci odrazu a preto sa nedokazu zorganozovat tak, aby to pre vladu znamenalo akekolvek realne riziko alebo ohrozenie.

Toto je naozaj jedine kriterium.

Preto z dani nas vsetkych sa financuje "podnikanie" zopar spekulantov.

Mam to od cloveka, ktory bol ku mne jednoducho uprimny.

Bývam v tomze okrese. Pre identifikaciu : Je tu taky velky zeleznicny uzol , ze tu stoja aj rychliky, ktore sa v Bratislave ani NEZASTAVIA.

Začína na S - - a vraj v španielsku nedostala a odišla - - za 2 týždne !!!!!!!!!!!
lalovic
23.11.12,21:09
Myslim si ze podpora investorov bol dobry napad pred nejakymi 10 rokmi ked tu nic moc nebolo. VW, Kia, Samsung, Sony, ich dodavatelia a podobne to bol celkom dobry zaciatok aby sa ludia zamestnali, dostali sa do povedomia vo svete atd. Ale dalej sa malo pokracovat podporou miestnych firiem, nico ako sa zacina podpora zamestnavania mladych teraz. Proste aby kady zivnostnik dostal podporu a zamestnal o jedneho cloveka viac. Vytvorit podmienky aby male firmy zamestnavali viac ludi. Ja osobne by smo zamestnal, ale bojim sa rizika ci by sa dalsi clovek uzivil. Preto ak by bola podpora tak by to mohli skusit firmy a zivnostnici a verim tomu ze takych 50% miest by aj udrzali. Bohuzial ale u nas sme sa od podpory velkych firiem nikam nedostali....

Kto uz by kupil auto od "miestnej firmy"
ani len puzdro tlmica zadnej napravy pre chrobaka nemôzu robit ti tvoji dvaja zivnostnici
Manesmann v nemecku vyrobí trubky (prevoz) / v slovinsku ich porezu a vytvaruju (prevoz) / v bratislave zvaria a nalakuju (prevoz) / v Hamburgu ich zlogistikuju s dalsimi suciastkami (prevoz) / v juznej afrike namontuju
deane7
24.11.12,07:01
U miestneho živnostníka makať za minimálnu mzdu alebo zarobiť 500 - 600€ v čistom u zahraničnej firmy? (ako robotník, samozrejme mimo Bratislavy) Tak koho by som podporil? Toho slovenského zdierača? Kamarát u svojho príbuzného takto drie, zarobí možno o pár €vri menej ako ja u nemeckej firmy. Ja robím ale sa nenadriem. Platia za mňa odvody. Kamarát drie a síce na ruku dostane ale z čoho mu vyrátajú dôchodok? Má už vyše 50.
Martin1310
24.11.12,09:59
Toto ťažko niekto môže povedať či by bolo lepšie nepodporovať alebo podporovať investorov,v dobe po revolúcii to vyzeralo ako dobré riešenie ,no teraz už sa to tak mnohím nezdá.
Presadiť sa slovenskému výrobcovi len tak lahko nepodarí ked začína z ničoho a zahraničná firma už má kapitál na podnikanie a môže si dovoliť hoci aj nejakú stratu zo začiatku.To si našinec z holím zadkom dovoliť nemôže.
Poznám človeka ktorý začínal v podstate z garáže a teraz má velké haly a dalšie stavia a sám mi povedal že mal velké štastie že na obor v ktorom podniká akosi zahraničný investory zabudli,inak by vraj nemal šancu ani začať.
A tiež poznám kopec prípadov ked náš podnikatel musel skončiť práve preto že dohrmela zahraničná firma ktorej nemal šancu konkurovať ale finta je práve v tom že on by aj mal šancu jej konkurovať ale to by na to potreboval viac času pri stálom raste ako dovtedy by bol schopný konkurovať jej povedzme o 10rokov ale nie dnes.
Proste naši podnikatelia štartovali až z posledného miesta a to sa potom ťažko vyhráva a štát im to len komplikoval ako sa dalo.Ale nadruhej strane zachranoval pracovné miesta. Tak si vyber...
deane7
24.11.12,11:04
Len ma napadol taký malý príklad. Teraz som sa zaujímal o kúpu rotavátora, trochu si obzerám rôzne a porovnávam. Nemám nejaký veľký pozemok a nemienim s ním chodiť po fuškách, teda iba pre vlastnú potrebu. Takže cenovo by mi pasovalo niečo v základe cez 500€ a s možnosťou dokúpiť príslušenstvo teda v celkovej cene do 1000€. Na Slovensku sa vyrába Agzat, to je ale vyššia trieda, síce super kvalita s oveľa vyššou životnosťou, no toľko si nemôžem dovoliť investovať, jednoducho sa mi to nevyplatí. Na trhu sú lacnejšie maďarské šmejdy, už na pohľad slabé jak blato. Slovenský výrobcovia vyrábajú síce rotavátor k Agzatu s liatinovou prevodovkou, no neponúkajú ich ako celok s pohonnou jednotkou a príslušenstvom. Takže človek kúpi o niečo lacnejší maďarský šmejd s hliníkovou alebo remeňovou prevodovkou ktorý je do našich podmienok pre ťažšie pôdy slabý. Pre drobných zahradkárov je slovenský Agzat nielen drahý, je aj ťažký a nevyužiteľný. Aj keď je oveľa lepší. Pritom by stačilo iba na trh dodať to, čo tu dodávajú iní, ale v slovenskej kvalite. A verím že takýchto príkladov by sa našlo dosť. Ale slovenský podnikateľ sa neuspokojí s menším ziskom, on chce hneď zarábať milióny. Ale robotníkom chce dávať 300€ a on jachtu v Karibiku a celá rodina jazdiť na Baworákoch.
misomiso
24.11.12,13:58
Len ma napadol taký malý príklad. Teraz som sa zaujímal o kúpu rotavátora, trochu si obzerám rôzne a porovnávam. Nemám nejaký veľký pozemok a nemienim s ním chodiť po fuškách, teda iba pre vlastnú potrebu. Takže cenovo by mi pasovalo niečo v základe cez 500€ a s možnosťou dokúpiť príslušenstvo teda v celkovej cene do 1000€. Na Slovensku sa vyrába Agzat, to je ale vyššia trieda, síce super kvalita s oveľa vyššou životnosťou, no toľko si nemôžem dovoliť investovať, jednoducho sa mi to nevyplatí. Na trhu sú lacnejšie maďarské šmejdy, už na pohľad slabé jak blato. Slovenský výrobcovia vyrábajú síce rotavátor k Agzatu s liatinovou prevodovkou, no neponúkajú ich ako celok s pohonnou jednotkou a príslušenstvom. Takže človek kúpi o niečo lacnejší maďarský šmejd s hliníkovou alebo remeňovou prevodovkou ktorý je do našich podmienok pre ťažšie pôdy slabý. Pre drobných zahradkárov je slovenský Agzat nielen drahý, je aj ťažký a nevyužiteľný. Aj keď je oveľa lepší. Pritom by stačilo iba na trh dodať to, čo tu dodávajú iní, ale v slovenskej kvalite. A verím že takýchto príkladov by sa našlo dosť. Ale slovenský podnikateľ sa neuspokojí s menším ziskom, on chce hneď zarábať milióny. Ale robotníkom chce dávať 300€ a on jachtu v Karibiku a celá rodina jazdiť na Baworákoch.

Vobec nemas sajnu o tom, co pises. Vobec to s tym nesuvisi. Nemoze sa v kazdej krajine vyrabet vsetko a ani to nie je potrebne. Vobec nevadi, ak si kupis hoci nemecky, madarsky alebo cinsky rotavator, hoci aj japonsky, ak slovenski vyrobcovia, budu vyvazat napriklad svoj tovar do zahranicia. A to bez ohladu na to, ci budu vyvazat rotavatory inych tried alebo uplne ine tovary. Dokonca nezalezi ani na tom, ci budu vyvazat do tych krajin, z ktorych si ty kupis rotavator, alebo do uplne inych. Na to mame na svete penize, aby si s tym poradili.

Takych podnikatelov, co chcu dat ludom 300 EUR a vyvazat sa na Baworakoch mas vsade na svete dost. Ide o to, ze takyto podnikatel v zdravej ekonomike, teda v ekonomike nedeformovanej nezdravymi zasahmi neprezije boj s konkurenciou. Pretoze ak dam ja ludom 500 EUR a budem jazdit na Octavii, tak si budem moct vybrat lepsich ludi a jemu zostanu ti horsi. To je volny trh.

Ide tu prave a len o to, aby stat svojimi nekompetentnymi zasahmi nedefromocal podnikatelske prostredie a zdravy sutaz. Ked uz nepomaha, tak aby aspon neskodil. Dotacie velkym firmam skodia vsetkym, pretoze ich vsetci platia.
misomiso
24.11.12,14:04
U miestneho živnostníka makať za minimálnu mzdu alebo zarobiť 500 - 600€ v čistom u zahraničnej firmy? (ako robotník, samozrejme mimo Bratislavy) Tak koho by som podporil? Toho slovenského zdierača? Kamarát u svojho príbuzného takto drie, zarobí možno o pár €vri menej ako ja u nemeckej firmy. Ja robím ale sa nenadriem. Platia za mňa odvody. Kamarát drie a síce na ruku dostane ale z čoho mu vyrátajú dôchodok? Má už vyše 50.

No tak sa tesis z toho, ze sa nenadries, mas dobry plat, na ktory sa ti skladame vsetci (prostrednictvom statnej podpory velkych investorov) tak potom chod robit rovno do statnej firmy, niekde do Carga, tam budes lezat cely den vo vagone alebo hrat karty, alebo si vybav dopre miestesko u Posty a budes brat tazke stotisice ako ta byvala sefka Posty, ktoru tam dosadil este Figel. Budes chodit denne na masaze za statne peniaze.

Ty sa nehanbis? Nehanbis sa na jednej strane kritizovat "chamtivych" slovenskych podnikatelov, a na druhej strane sa priznas, ako si vychutnavas, ze robis pre zahranicnu formu, ktora ta slusne plati, no bodaj by aj nie, ked ta plati ciastocne aj z nasich penazi.
deane7
24.11.12,14:30
Nemám sa za čo hanbiť. Firma v ktorej pracujem aspoň platí odvody, dbá o životné prostredie a či dostala dotácie a koľko to ja neriešim. Slovenský podnikateľ tu iba ľudí okráda. Ano, zahraničné firmy tu slovenské zákony dodržujú a slovenské firmy ich porušujú. Pozri ako dopadli slovenské firmy. Mečiar ich za korunu popredal slovenským podnikateľom, čo ešte chceli? Nemali možnosti? No oni radšej popredali za miliardy. Myslím že ich menovať nemusím. A potom krpáň Miky popredal strategické podniky zahraničným. Načo potrebovalo SPP investora? Čo tu ten investor vybudoval? Veľké guľové. Takže síce plačeš dobre, ale na nesprávnom hrobe. Ja som len uviedol malý príklad že by slovenskí podnikatelia mohli niečo vyrobiť a nasýtiť aspoň domáci trh. Čo píšeš že je jedno že si kúpim maďarský? No nekúpim, ja si kúpim slovenský, ja si viem nájsť informácie a skompletovať čo potrebujem, to ale nevie každý zahradkár.
pavol54
24.11.12,14:50
No tak sa tesis z toho, ze sa nenadries, mas dobry plat, na ktory sa ti skladame vsetci (prostrednictvom statnej podpory velkych investorov) tak potom chod robit rovno do statnej firmy, niekde do Carga, tam budes lezat cely den vo vagone alebo hrat karty, alebo si vybav dopre miestesko u Posty a budes brat tazke stotisice ako ta byvala sefka Posty, ktoru tam dosadil este Figel. Budes chodit denne na masaze za statne peniaze.

Ty sa nehanbis? Nehanbis sa na jednej strane kritizovat "chamtivych" slovenskych podnikatelov, a na druhej strane sa priznas, ako si vychutnavas, ze robis pre zahranicnu formu, ktora ta slusne plati, no bodaj by aj nie, ked ta plati ciastocne aj z nasich penazi.
trafil si presne klinec po hlavičke ja keby som dostal podporu na jedno pracovné miesto ako tie nemenované firmy tak zamestnanec má určite viac ako keby bol u zahraničnej, ale to nie je len o tom prijať dotáciu na nové miesto a zamestnať, ale ten zamestnanec musí niečo robiť a to čo vyrobí musí živnostník predať a to je niekedy nepísaná bariéra vytvorená inými spravidla cudzími, koľkí nepredali nič (a kvalitného) kým tam bolo made in Slovakia a ten istý výrobok len s finančným vstupom kapitálu z motora európskej ekonomiky sa stal trhákom
pavol54
24.11.12,14:51
Nemám sa za čo hanbiť. Firma v ktorej pracujem aspoň platí odvody, dbá o životné prostredie a či dostala dotácie a koľko to ja neriešim. Slovenský podnikateľ tu iba ľudí okráda. Ano, zahraničné firmy tu slovenské zákony dodržujú a slovenské firmy ich porušujú. Pozri ako dopadli slovenské firmy. Mečiar ich za korunu popredal slovenským podnikateľom, čo ešte chceli? Nemali možnosti? No oni radšej popredali za miliardy. Myslím že ich menovať nemusím. A potom krpáň Miky popredal strategické podniky zahraničným. Načo potrebovalo SPP investora? Čo tu ten investor vybudoval? Veľké guľové. Takže síce plačeš dobre, ale na nesprávnom hrobe. Ja som len uviedol malý príklad že by slovenskí podnikatelia mohli niečo vyrobiť a nasýtiť aspoň domáci trh. Čo píšeš že je jedno že si kúpim maďarský? No nekúpim, ja si kúpim slovenský, ja si viem nájsť informácie a skompletovať čo potrebujem, to ale nevie každý zahradkár. kecáš
xtriadax
24.11.12,14:55
Nemám sa za čo hanbiť. Firma v ktorej pracujem aspoň platí odvody, dbá o životné prostredie a či dostala dotácie a koľko to ja neriešim. Slovenský podnikateľ tu iba ľudí okráda. Ano, zahraničné firmy tu slovenské zákony dodržujú a slovenské firmy ich porušujú. Pozri ako dopadli slovenské firmy. Mečiar ich za korunu popredal slovenským podnikateľom, čo ešte chceli? Nemali možnosti? No oni radšej popredali za miliardy. Myslím že ich menovať nemusím. A potom krpáň Miky popredal strategické podniky zahraničným. Načo potrebovalo SPP investora? Čo tu ten investor vybudoval? Veľké guľové. Takže síce plačeš dobre, ale na nesprávnom hrobe. Ja som len uviedol malý príklad že by slovenskí podnikatelia mohli niečo vyrobiť a nasýtiť aspoň domáci trh. Čo píšeš že je jedno že si kúpim maďarský? No nekúpim, ja si kúpim slovenský, ja si viem nájsť informácie a skompletovať čo potrebujem, to ale nevie každý zahradkár.

prepočítaj so koľko nás stojí to tvoje pekne platené miesto v zahraničnej firme a potom budeš trošku ináč rozmýšľať. Keď mne dá niekto takú dotáciu ako im tak budeš u mňa zarábať určite viac ako máš teraz
deane7
24.11.12,15:21
prepočítaj so koľko nás stojí to tvoje pekne platené miesto v zahraničnej firme a potom budeš trošku ináč rozmýšľať. Keď mne dá niekto takú dotáciu ako im tak budeš u mňa zarábať určite viac ako máš teraz
O tom pochybujem. Napr. jedna slovenská firma tu je vybudovaná na dotáciách a zamestnanci opravdu dostanú možno o pár €vri viac ale iba do obálky. Papierovo majú minimálnu mzdu. Takže v prípade PN alebo keď pôjdu do dôchodku majú čo? A to mám opravdu z prvej ruky. A nehovorím ako ich vodiči jazdia. Kto tomu rozumie tak nepotrebuje komentár.
deane7
24.11.12,15:22
Ty vieš že nekecám.
xtriadax
24.11.12,16:57
O tom pochybujem. Napr. jedna slovenská firma tu je vybudovaná na dotáciách a zamestnanci opravdu dostanú možno o pár €vri viac ale iba do obálky. Papierovo majú minimálnu mzdu. Takže v prípade PN alebo keď pôjdu do dôchodku majú čo? A to mám opravdu z prvej ruky. A nehovorím ako ich vodiči jazdia. Kto tomu rozumie tak nepotrebuje komentár.

je to tvoj názor a nikto ti ho neberie. Pracuj tam kde si pre zahraničnú firmu a keď budú odchádzať ďalej na východ lebo jej končia daňové prázdniny tak potom neplač. Lebo ja nepoznám v okolí firmu ktorá by neodišla ďalej na východ za ďalšou podporou. Potom ti napíšem čo by bolo lepšie. Či pomôcť našim menším firmám alebo veľkým zahraničným. O tých zárobkoch v týchto firmách tiež viem svoje takže ma nemusíš hovoriť ako dobre sa tam zarába. Možno u nich na západe odkiaľ sú ale u nás to nie je žiadna výhra.
pivko
24.11.12,17:11
Je úplne jedno či to je zahraničná firma , alebo sk živnostník , len nech majiteľom nieje štát. Keby VSŽ nesprivatizovali tak dnes už fabrika neexistuje . Však príkladom sú všetky štátne podniky / naposledy tender železnice/
deane7
24.11.12,18:38
Pracoval som v zahraničnej firme 11 rokov, keď vypukla kríza tak ma prepustili. V tej dobe som mal v čistom u nich 700-800€. Firma nikam neodišla, ona má pobočky na celom svete, aj v Rumunsku ak chceš. Takže ďalej tu vyrába. Ja som sa po roku zamestnal v inej známej zahraničnej firme, plat mám menší ale aj stres na pracovisku je menší. Syn pracuje v zahraničnej firme na stejnej pozícii už 15 rokov a to firma investovala vlani do nových budov. Iba sa presťahovala lebo bola v podnájme. (má cca 1000 zamestnancov.) Aj moja firma vlani postavila nové skladové priestory. Kríza robí problémy všade a všetkým, takže istota neni nikde. A ja som nikde nenapísal že by mal dávať štát nejaké dotácie. Robím tam, kde mi dali prácu. Ak som napísal že sa nenarobím to neznamená že sa zašívam. V daných podmienkach je moja práca platená primerane v porovnaní s okolím.
deane7
24.11.12,18:57
A taký J.R.Ewing chudák zomrel a on nepotreboval žiadne stimuly, naftu by našiel aj pri Trebišove.
lubko6394
24.11.12,19:21
kecáš

Nekecá. Tipol by som ho na Manz, alebo skôr Magnu. Tieto firmy štartovali bez dotácií a bez nich sú pravdepodobne dodnes. O tej Magne čosi viem. Začínala 12 THP a 12 vo výrobe. Preberali sme výrobu z Rakúska - zväzky a z Nemecka zrkadlá na Felície. Po nábehu výroby ( cca 1 rok ) začali rásť aj platy. Po dvoch rokoch som mal 15 000 v hrubom a poslanci NRSR mali cca 7 500. Nie všetci investori idú systémom stimulov, aj keď situácia sa mení. Keď som čítal Stronachove vízie a predstavy ako má firma fungovať ( a naozaj to v Kanade a USA tak robili) a ako sa má firma o zamestnancov starať. Ono to ale akosi v automobilovom priemysle zakapalo, tlak na ceny tlačí výrobu do Maroka a Alžírska a teraz to je úplne inak ako by to mohlo byť. Kopu vecí domrvili politici, nie kopu, ale všetko. Lebo aj modrým aj červeným ide len o to aby si utrhli čo najviac oni, ich rodina a kamaráti a či niečo funguje ich nezaujíma - dôležité je len byť v dozornej rade čohosi a kráľovský príjem je zaručený. A keď to pozriem v Novom Meste, tak kde je VUMA, Vzduchotechnika, Slovlik, Strojstav, Obal, Palma, STS, OPMP, Drevona... Kde prišli zahraniční - VUMA a Obal, tak tam to fičí a rozvíja sa. Čo chytili slováci napr. Kedro a Snoha ( Slovlik ) totálne rozbité a Cagalova Vzduchotechnika ani nehovorím.
Dubak2000
24.11.12,22:46
U miestneho živnostníka makať za minimálnu mzdu alebo zarobiť 500 - 600€ v čistom u zahraničnej firmy? (ako robotník, samozrejme mimo Bratislavy) Tak koho by som podporil? Toho slovenského zdierača? Kamarát u svojho príbuzného takto drie, zarobí možno o pár €vri menej ako ja u nemeckej firmy. Ja robím ale sa nenadriem. Platia za mňa odvody. Kamarát drie a síce na ruku dostane ale z čoho mu vyrátajú dôchodok? Má už vyše 50.

Nie je kazdy slovensky podnikatel rovnaky. ja mam malu firmu a zamestnavam len jedneho cloveka (resp. je na zivnost lebo to tak on chcel). Dostava slusne peniaze,pracuje z domu, volna pracovna doba... Ale aj dost maka. Ale dostava pravidelne svoje peniaze ale mne casto nezostane ani tolko co jemu. A ak by som dostal taku podporu ako mnoho zahranicnych investorov, tak by som kludne platil aj viac. Ved podpora bola casto na jedneho cloveka tolko co zarobok toho cloveka aj odvodmi na XX rokov. a k tomu peniaze na jeho skolenie, danove prazdniny apod. Ale na zaciatok to bolo treba, nic proti tomu. Ale im sa to potom lahsie davaju vyssie platy ak im na ne dal stat.
Martin1310
25.11.12,06:35
Nekecá. Tipol by som ho na Manz, alebo skôr Magnu. Tieto firmy štartovali bez dotácií a bez nich sú pravdepodobne dodnes. O tej Magne čosi viem. Začínala 12 THP a 12 vo výrobe. Preberali sme výrobu z Rakúska - zväzky a z Nemecka zrkadlá na Felície. Po nábehu výroby ( cca 1 rok ) začali rásť aj platy. Po dvoch rokoch som mal 15 000 v hrubom a poslanci NRSR mali cca 7 500. Nie všetci investori idú systémom stimulov, aj keď situácia sa mení. Keď som čítal Stronachove vízie a predstavy ako má firma fungovať ( a naozaj to v Kanade a USA tak robili) a ako sa má firma o zamestnancov starať. Ono to ale akosi v automobilovom priemysle zakapalo, tlak na ceny tlačí výrobu do Maroka a Alžírska a teraz to je úplne inak ako by to mohlo byť. Kopu vecí domrvili politici, nie kopu, ale všetko. Lebo aj modrým aj červeným ide len o to aby si utrhli čo najviac oni, ich rodina a kamaráti a či niečo funguje ich nezaujíma - dôležité je len byť v dozornej rade čohosi a kráľovský príjem je zaručený. A keď to pozriem v Novom Meste, tak kde je VUMA, Vzduchotechnika, Slovlik, Strojstav, Obal, Palma, STS, OPMP, Drevona... Kde prišli zahraniční - VUMA a Obal, tak tam to fičí a rozvíja sa. Čo chytili slováci napr. Kedro a Snoha ( Slovlik ) totálne rozbité a Cagalova Vzduchotechnika ani nehovorím.

V zásade suhlas ale.... ty zabúdaš na jeden fakt čo sa týka tých firiem čo si popisoval tak napríklad v tej VUME je americká firma ktorá tam prišla z hotovým programom a výrobov v oblasti v ktorej podniká už velmi dlho po celom svete.Proste prišli tam s kapitálom ktorí už mali.
Keby to zobral slovak tak by tam začinal takmer z ničím v podstate by dostal do rúk už nefunkčnú firmu a na rozbehnutie iného smeru využitia by nemal kapitál.
A do toho mu ešte príde štát a podporí zahraničné fyrmy ktoré trebars podnikajú v tej istej oblasti a na neho sa vykašle.Akú ma asi šancu uspieť. To nieje tak že oni niečo chytili do rúk,oni sa sem len prestahovali za lacnejšou pracovnou silou a zrejme aj z logistického hladiska im to vyhovovalo.VUMA ako taká okamžite prestala existovať.
xtriadax
25.11.12,07:53
ono treba pozerať na slovenských podnikateľov rozdielne.
Poznám ľudí čo začínali doma v garáži a teraz majú vybudované pekné rodinné firmy, kde ich zamestnanci majú aj dobré platy. Musia však pracovať od rána do večera, aby im to fungovalo a nedajú riadiacu funkciu hocijakému ing. čo vyštudoval za ,,klobásu".
A potom sú tu takí čo sa dostali k firmám ani sami nevedia ako. Hrajú sa na záchrancov, naberú podpory od štátu a za pár rokov zostanú po nich len rozpadajúce sa haly.
bettylou
25.11.12,08:25
a nielen z nás
bettylou
25.11.12,08:30
po 223 rokoch xixi
lubko6394
25.11.12,09:41
V zásade suhlas ale.... ty zabúdaš na jeden fakt čo sa týka tých firiem čo si popisoval tak napríklad v tej VUME je americká firma ktorá tam prišla z hotovým programom a výrobov v oblasti v ktorej podniká už velmi dlho po celom svete.Proste prišli tam s kapitálom ktorí už mali.
Keby to zobral slovak tak by tam začinal takmer z ničím v podstate by dostal do rúk už nefunkčnú firmu a na rozbehnutie iného smeru využitia by nemal kapitál.
A do toho mu ešte príde štát a podporí zahraničné fyrmy ktoré trebars podnikajú v tej istej oblasti a na neho sa vykašle.Akú ma asi šancu uspieť. To nieje tak že oni niečo chytili do rúk,oni sa sem len prestahovali za lacnejšou pracovnou silou a zrejme aj z logistického hladiska im to vyhovovalo.VUMA ako taká okamžite prestala existovať.

Naozaj tá VUMA bol špecifická. Megazlodej sa nenašiel, Slanina bol už starý, Tibor začal svoju vlastnú firmu, odčlenil sa Heitec, ale kopec tých inžinierov čo boli odídení alebo vyhodení založili svoje maličké firmy a trápili sa v tom mečiarovom marazme - žiadna pomoc, úrok 30% a skús začať od nuly. Niektorí už fungujú celkom dobre. To, že amíci doniesli výrobný program a kapitál to pravdou je, akurát že všetky divízie sú postavené na montáži alebo na výkresoch poslaných zo zahraničia a z pôvodných zamestnancov tam ostalo tak 30 z 2000.

A stále je problém naštartovať z ničoho. Štát nepomohol vtedy a nepomáha ani teraz, skôr hádže polená pod nohy.
A ďalšia vec je výchova . Akosi sa podarilo zvýšiť počet absolventov VŠ totálnym znížením latky, čo by až tak nevadilo ak by v nich zmenili náhľad na prácu. Ak by sme všetci mali očakávanie, že absolvent VŠ je tým, ktorý by si mal sám vymyslieť prácu a sám zamestnať ďalších spolupracovníkov. Namiesto toho ide absolvent na ÚP hľadať toho kto by ho zamestnal - lenže to by malo byť to posledné, čo by som od vysokoškoláka očakával. Zvlášť v technike a ekonómii.
Indeed
25.11.12,10:00
Zvláštne veci sa dejú aj v susednej ČR,

včera večer ma moj kolega - zvárač informoval,že firma Schaaf Industrie AG, skratka SIAG

UKONČILA výrobu v závode SIAG Chrudim a výrobu presunula do Tuniska....

Teda nerobme si ilúzie o nejakej výnimočnosti Slovenska,

jednoducho nadnárodné koncerny presunú výrobu a vyrábajú tam,kde majú nejmenšie náklady

na suroviny , energie, a mzdy.
jar88
25.11.12,10:18
Teda nerobme si ilúzie o nejakej výnimočnosti Slovenska,

jednoducho nadnárodné koncerny presunú výrobu a vyrábajú tam,kde majú najmenšie náklady

na suroviny , energie, a mzdy.

Aké jednoduché nie? Už si stačí len položiť otázku, čo urobiť, aby to mali u nás na Slovensku.
A za druhé:
Čo asi budeme robiť, ak tu tie firmy nebudú vyrábať a tým pádom nebudeme mať príjmy.
Za čo asi budeme žiť?
Indeed
25.11.12,10:28
hovoríš budeme ? Ty sa radíš ku plebsu ??
xeva
25.11.12,10:56
Rovnaký meter na domáceho aj toho zvonku. Keď sme žiadali o pomoc, celé to bol maratón a preverovanie podnikateľských aktivít takpovediac od samého začiatku, materiály ležali na jednej inštitúcii u toho istého pracovníka, u ktorého jeden chytrý spoza hranice, cca 20 km vzdialenosť od našej prevádzky, zrazu požiadal o pomoc na rovnakú činnosť - založil podnikateľský subjekt, "zamestnal" ľudí do aleluja, samozrejme s podporou. "Čistý", nemal čo dokazovať a nikoho ani nezaujímalo, prečo musel doma so svojou činnosťou skončiť. On už bol na svojej stovke v cieli a my sme boli na otočke. A vo finiši skoro diskvalifikovaní, pretože podobný projekt len nedávno podporili.
xtriadax
25.11.12,11:36
Rovnaký meter na domáceho aj toho zvonku. Keď sme žiadali o pomoc, celé to bol maratón a preverovanie podnikateľských aktivít takpovediac od samého začiatku, materiály ležali na jednej inštitúcii u toho istého pracovníka, u ktorého jeden chytrý spoza hranice, cca 20 km vzdialenosť od našej prevádzky, zrazu požiadal o pomoc na rovnakú činnosť - založil podnikateľský subjekt, "zamestnal" ľudí do aleluja, samozrejme s podporou. "Čistý", nemal čo dokazovať a nikoho ani nezaujímalo, prečo musel doma so svojou činnosťou skončiť. On už bol na svojej stovke v cieli a my sme boli na otočke. A vo finiši skoro diskvalifikovaní, pretože podobný projekt len nedávno podporili.

tomu sa hovorí slovenský biznis :mee:. Bolo to treba žiadať ináč ako normálnou cestou lebo sa k tomu nedostaneš.
pavol54
25.11.12,15:48
Minister Dlouhý povedal "nie podstatné čo sa vyrobí, ale to na čo je zabezpečený odbyt teda sa predá", naprd ti bude aj stokrát vyššia podpora ako to nemáš komu predať.
misomiso
25.11.12,15:51
na tych velkych firmach je dobre to, ze maju odbyt (nerobia na sklad alebo ako vypomoc do krajin rozvijajucich sa k socializmu ).


No to je naozaj na nich to najlepsie... Ked prisla kriza, tak sme sa tymto investorom museli skladat nie len na vyrobne haly, stroje a skolky pre deti (Kia si nechala postavit aj RD a skoly) ale aj ich zakaznikom na to, aby si kupili ich vyrobky. O com inom bolo srotovne?

Teda firma pride, necha si postavit halu, da si podmienku neplatenia dani a ked pride horsi odbyt, tak zacne kricat - "Platte ludom za to, aby kupovali nase vyrobky, inak skrachujeme"...

Tak takto dokaze podnikat aj negramotny Dezo s romskej osady, to sa nehnevajte...

Ja som zalozil vlastnu firmu (hoci malu) za vlastne a pozicane peniaze, nedostal som ani 1 Euro, este som sa musel (ako obcan, aj ako firma) skladat na tychto zahranicnych vypalnikov, a ked prisla kriza, tak som musel sam zabezpecit, aby sme prezili.

Pritom exportujeme viac ako 99% do zahranicia. Takze nie je pravda, ze Slovaci nevedia, alebo nechcu, netreba im len hadzat polena pod nohy. Samozrejme, ak by nam stat nekomplikoval zivot byrokraciou, podporoval export, tak ako to robia Nemci, Francuzi a Taliani, tak by sme uz mohli byt podstatne dalej, ale da sa to aj bez pomoci. No je jasne, ze nasi zamestnanci su diskriminovani. Pretoze ak niekto dostane, ja nie, a este mam platit vsetko toto, tak nemozem platit take mzdy.

Ekonomika vsetkych skandinavskych krajin je zalozena na firmach ktore maju cca 20 zamestnancov, vacsinou 10 - 40. Kazdy piatyalebo desiaty RD je firma, ale nie ako u nas, ze su to same formy, ktore imprtuju cinske braky. Tam ide o male firmy, ktore robia vysoko sofistikvane veci. Od softveru az po jemne strojarstvo vacsinou. Slape im to tam lepsie ako vo Svajciarsku. Ak vas to zaujima, tak v Dansku maju 6,2 x vyssie platy ako u nas.

Samozrejme, to by stat musel podporovat vzdelanostnu ekonomiku, skolstvo, ucitelov, vedu, vyskum, ale aj ucnovske vzdelavanie. Ti "investori" ktori sem prisli, iba placu a hromzia, ze tu nemaju obrabacov kovov a programatorov, ale ze by tiez prolozili ruku k dielu za to, aku podporu tu dostali, to akosi nie...

Takze stale mi vychadza, ze sa nedostaneme z pozicia zaostalej, chudobnej rozvojovej krajiny, ak si to vsetky vlady budu zjednodusovat tym,ze budu podporovat velkych zahranicnych investortorov. Bohuzial, stale sa im dari presviecat mnohych volocov, ze im pomahaju. V skutocnosti je to riadna brzda skutocneho rozvoja...
misomiso
25.11.12,19:45
Skoda, ze sem chodia ludia, ktori su mozno frustrovani z toho, ze sa nedokazu realizovat, alebo ze maju mozno rodinne problemy, preto nedokazu rozumne diskutovat a kedze nemaju skutocne argumenty urazaju a utocia na inych. Potom ich prispevky musi admin mazat, aj ked ak by islo o mna, tak nemusi, mna prispevky od tychto ludi osobne neurazaju. Jednoducho - som si vedomy, kam chodim, chodim na interent, a tu sa zidu rozni ludia, podobne ako na namesti alebo v krcme, s tym treba ratat.

Z mojho hladiska skoda, ze bol prispevok vymazany, pretoze ja som chcel nepriek osobnym utokom uplne vecne reagovat do danej temy, a robim to aj teraz, hoci povodny prospevok uz nevidno.

To, ze sa tu glorifikuje nejaky investor, za to, ze tu mina miliony kilowatthodin elektrickej energie iba dosvedcuje, ze sme stale rozvojova krajina. Prave do malo rozvinutych krajin zvyknu smerovat taketo investicie. Prave chudobne africke, juhoamericke a azijske krajiny byvaju vdacne aj za taketo investicie, hoci im tam pod nos smradia uholne elektrarne,ktore tieto kolosy musia napajat prudom. My navyse musime riesit problem s vyhorenym jadrovym palivom za taketo energeticky narocne prevadzky a nie su to male problemy.

Vsetky rozvinute staty sa teda snazia predavat svoj rozum a pridanu energiu, a nie suroviny a energie vo velkom. Preto v Skandinavii ani vo Svajciarsku neuvidite velky dymiaci kolos, dokonca som pocul, ze aj svedsky Sandvik uz presuva mnohe aktivity do inych krajin. Teda trend je tam opacny: vymysliet nieco sofistikovane, a ak to treba vyrabat, tak iba tie najnarocnejsie diely s najvacsou pridanou hodnotou doma, ostatne, co zatazuje zivotne prostredie a mina energie a suroviny pokial mozno co najdalej od baraku.

To len na margo pre tych, co sa tak raduju, ze sme sa stali (aj to len na par rokov) "montaznou halou" a smetiskom Europy.
misomiso
25.11.12,19:52
A este nieco chcem dodat k tomu, aku tento pristup prinasa prosperitu. Bol som nedavno v Dansku v malej strojarskej fabrike. Robia tam stroje napriklad pre Lego. Maju asi 20 - 25 ludi, vsetky spolocne proestory firmy sluzia sucasne ako galeria moderneho danskeho umenia (firma nakupuje artefakty, ako obrazy a sochy), na obed maju zamestnanci na vyber a mnochych jedal, studenych aj telpych formou svedskych stolov, rovnako ako je to u nas zvykom na recepciach a rautoch, ktore mozete sledovat v "Smotanke". Teda nie len platova uroven 6,2.

U nas sme radi, ked damu, ktora ma mestruaciu v KIA pustia zahranicni investori jeden raz navyse na toaletu. Tolko asi k tym rozdielnym koncepciam a pristupom.
lubko6394
25.11.12,20:26
Asi sme trocha uhli. Nie všetci zahraniční investori sem prišli kvôli stimulom od vlády. Prínos ich a aj tých s tými stimulmi je však v tom, že sme sa mohli priučiť tomu ako to má v podniku vyzerať ako sa starať o zamestnanca... A to si od nás nevezmú aj keď odídu. Problémom však je s žiadnou podporou od štátu pre tých, ktorí už vedia čo a ako by mali spraviť len im chýba kapitál resp. ľahší prístup k nemu.
Ako to je s menštruáciou v Kii netuším, nebol som tam. Na druhej strane som videl ako aj takáto potreba bola niektorými zamestnancami zneužívaná a stíhala sa aj kávička s cigaretou a linka kolabovala až sa muselo prejsť na 2 ďalšie prestávky mimo obednej.
Všetko sa dá zlepšovať, lenže pokiaľ nezamestnanosť neklesne pod 5-6 % tak nebude tlak na mzdy a ani na zvýšenie konkurencieschopnosti. A teraz to ešte zabila kríza.
deane7
25.11.12,20:38
To len na margo pre tych, co sa tak raduju, ze sme sa stali (aj to len na par rokov) "montaznou halou" a smetiskom Europy.
Radujú? Ja som sa vôbec neradoval vtedy, skôr naopak. Myslel som si že ako dobre že veľké firmy sa dostávajú do rúk slovenských podnikateľov. No ako tí dopadli? Marhuľa, Rezeš, Pór, Cagala ... Iba rozkradli. Opravdu sa na Slovensku nedá? Alebo jednoducho sú Slováci priblblí? A slovenské poľnohospodárstvo? Ja mám nejaké pozemky v PD, neni toho veľa. Za hektár mi platia tuším 73€. No iba pár km odtiaľ neplatia nič alebo minimum. Prečo? Nevedia hospodáriť? Bonita pôdy je podobná. Prečo sused (bývalý bača ktorého neoklamú) keď cestoval vlakom a autobusom z NM do Brezna tak priviezol ovčie syry a oštiepky za polovičnú cenu ako ich predávajú u nás, pritom tie čo on priviezol boli opravdu ovčie a kvalitné. Prečo u nás ležia pasienky ľadom a ja keď chcem kúpiť dobrý ovčí syr tak musím ísť kúpiť talianský ku kamarátovi čo ho dováža sám? A takých "prečo" by sa dalo vymenovať ...
A úradnícké šimle, to je ďalšia záležitosť. Poznal som človeka ktorý získal potravinársku výrobňu pri privatizácii, mali tam totiž časť pozemku v reštitúcii. A hneď mu hodili pod nohy polená, hygiena mu nakázala všetky obklady osekať a dať nové, dlažby a ďalšie. síce dobre ale dovtedy to bolo všetko ok, pokiaľ to bolo štátne. Zrazu zo dňa na deň už nič nevyhovovalo. Nevzdal to a po pár mesiacoch spustil výrobu aj keď nejakých pôvodných odberateľov stratil. Firma existuje doteraz.
Že robím v zahraničnej firme? No a kde mám robiť? Poznám tu jednu slovenskú čo za voľačo stála ale je to malá firma a zamestnáva ľudí ktorých poznal. Ja som robil 12 rokov v bani a potom ešte cca 8 rokov ako vodič, takže už na ten CNC čo som na ňom potom 10 rokov robil som potreboval aj odvahu aj nejaký um. No teraz už som vo veku kedy si nemôžem vyberať a hlavne potrebujem prácu bez stresu.
misomiso
25.11.12,20:52
Asi sme trocha uhli. Nie všetci zahraniční investori sem prišli kvôli stimulom od vlády. Prínos ich a aj tých s tými stimulmi je však v tom, že sme sa mohli priučiť tomu ako to má v podniku vyzerať ako sa starať o zamestnanca... A to si od nás nevezmú aj keď odídu. Problémom však je s žiadnou podporou od štátu pre tých, ktorí už vedia čo a ako by mali spraviť len im chýba kapitál resp. ľahší prístup k nemu.
Ako to je s menštruáciou v Kii netuším, nebol som tam. Na druhej strane som videl ako aj takáto potreba bola niektorými zamestnancami zneužívaná a stíhala sa aj kávička s cigaretou a linka kolabovala až sa muselo prejsť na 2 ďalšie prestávky mimo obednej.
Všetko sa dá zlepšovať, lenže pokiaľ nezamestnanosť neklesne pod 5-6 % tak nebude tlak na mzdy a ani na zvýšenie konkurencieschopnosti. A teraz to ešte zabila kríza.

Trocha si odporujes. Ta kavicka s cigaretkou je prave pricinou tej nizkej konkurencieschopnosti. Lenze problemy s kavickovanim budu narastat priamo umerne znizujucej sa nezamestnanosti. Iba hrozba ze clovek pride opracu (a nenajde inu) mnohych nuto spravat sa v praci zodpovedne.

Co sa tyka toho prveho odseku - ja by som z vlastnych skusenosti naopak povedal, ze nielen velki zahranicni investori sem prisli zneuzivat system podpory, ale za sa sem tlacia dokonca esta aj ti mali spekulanti.

Prave pred par dnami som sa nahodou stretol s chlapikom zo zapadnej Europy, ktory tu ma malu vyrobu (vraj 20 ludi). Neskutocne nadaval na nas, Slovakov. Vraj ludia su lenivi a neschopni robit, ze je uspech, ked vobec do roboty pridu triezvi, ze si nevazia, ze tu prisiel a tak...

Ja mu vravim - to je zaujimave, ja som nikdy nemal problem s pracovnou moralkou, dokonca ani s fajcenim na pracovisku, nie to este nejaky alkohol. Vybral som si ludi, ktori odvadzaju perfektnu robotu, ktoru predawvame po celom svete a su ochotni prist este aj o pol noci, ak treba. A to som musel este bohuzial mnohych sikovnych na konkurzoch odmientnut pre nedostattok volnych pozicii. Tak sa ho pytam, kde to podnika, v ktorom regione. Sokoval ma tym ze podnika na zapadnom Slovensku. Tak mu vravim - tak ja na vychode nemam problemy s pracovnou moralkou a alkoholom, a ty na zapade nevies najst jedneho sikovneho cloveka?

Tak som mu zacal radit, ako si ma ludi vyberat. Nakoniec z neho vyliezlo, ze on si vyberat nemoze, vybavuje este aj dotacie na chranenu dielnu a kedze chce vyuzit na maximum vsetky dotacie, tak musi brat iba dlhodobo nezamestnanych z uradu prace.

Tak mu vravim, sa nehanbis? Ja, Slovak, co som za vlastne penaize zacinal z nuly si mozem dovolit inzerovat a spravit viackolove konkurzy (s tym ze niektorym, ktori presli prvym pohovorom sme platili par dni parce, ktoru robili "do kosa", aby sme si vybrali len tych najlepsich) a ty, zapadniar sa ulakomis este aj na nejake dotacie za to, ze si nemozes vybrat ludi a ze musis brat tych, ktori realne ani nechcu pravovat? To ti nestaci, ze to mas ludsku pracu za stvrtinu toho, co si musel platit doma, to chces mat pracu za 0 EUR? Stoji ti to za to?

Nemam nic proti chranenym dielnam, ako to niekto robi ako charitu, aby pomohol inym. Ale toto je ciste spekulantstvo.

Co taky clovek moze priniest na Slovensko? Ake know-how, ake pozitivne uvazovanie? Ake skusenosti? Aku kalitu produkcie vyrobkov Made in Slovakia?
lubko6394
25.11.12,21:02
K tomu poľnohospodárstvu asi len toľko - teraz na Viasat History opakujú viacdielny dokument Príbeh zemědělství: Bláto, pot a... a tam človek v skutočnosti uvidí, čo sa v poľnohospodárstve udialo a nie je to len u nás.

A ešte som zabudol ten základ: Slovenský živnostník vs. stimuly. Skutočný živnostník mi nie je konkurenciou, ale vynútený je pre mňa nebezpečnejší ako ten stimulovaný zahraničný investor - ten mi totiž nekonkuruje vôbec ( len ma oberá o dane a odvody aby na tie jeho stimuly bolo ). Ja si najskôr musím zaplatiť nájom, energie, zaplatiť plné odvody a dane za seba aj zamestnancov a z toho mi vyjde cena, ktorú by som mal účtovať. Ale nemôžem použiť svoju pivnicu a neplatiť nájom a ani zaplatiť minimálne odvody a dane ako to robí nekalá konkurencia cez živnostníkov a tým má reálnu šancu ma cenovo vyšachovať.
lubko6394
25.11.12,21:15
Trocha si odporujes. Ta kavicka s cigaretkou je prave pricinou tej nizkej konkurencieschopnosti. Lenze problemy s kavickovanim budu narastat priamo umerne znizujucej sa nezamestnanosti. Iba hrozba ze clovek pride opracu (a nenajde inu) mnohych nuto spravat sa v praci zodpovedne.

To čo spomínam som zažil osobne v r.92-93, napriek tomu, že bola vysoká nezamestnanosť, zamestnanci mali solídne mzdy ( dodávateľ to hodnotil tak, že to je firma v ktorej aj skladník fajčí Marlborky ). Len som sa snažil poukázať na to, že ani vyššia mzda v našich ľuďoch nevyvolávala automaticky korektný vzťah zamestnanca k zamestnávateľovi ako reakciu na tie info o Kii, ktoré neviem ani potvrdiť ani rozporovať, lebo som tam nebol.
K špekulantom sa vyjadriť neviem, nemám záujem o spoluprácu s nimi a ani po ich podnikaní hlbšie nepátram.
deane7
27.11.12,06:07
[QUOTE=misomiso;2190496]
Co sa tyka toho prveho odseku - ja by som z vlastnych skusenosti naopak povedal, ze nielen velki zahranicni investori sem prisli zneuzivat system podpory,

Predovšetkým nám dali prácu

Prave pred par dnami som sa nahodou stretol s chlapikom zo zapadnej Europy, ktory tu ma malu vyrobu (vraj 20 ludi). Neskutocne nadaval na nas, Slovakov. Vraj ludia su lenivi a neschopni robit, ze je uspech, ked vobec do roboty pridu triezvi, ze si nevazia, ze tu prisiel a tak...

Trepeš chujoviny. Kamarátka bola v Nemecku zaúčať sa na novú linku a Nemci sa jej pýtali že "čo Ty lietaš? to koľko Ti platia? - oni pekne kľudne a ona akoby to tam chcela strhať. A keď im povedala za koľko €ur ona robí tak jej ukázali na čelo. Ona im len povedala že u nás sa tak robí.

Vybral som si ludi, ktori odvadzaju perfektnu robotu, ktoru predawvame po celom svete a su ochotni prist este aj o pol noci, ak treba.

Potom si otrokár. Na západe skús takto a nakopú ťa. Ja si u zahraničného zamestnávateľa odpracujem 8 hodín a idem.

U nás na západe nikto nemusí ani neberie žiadnych dlhodobo nezamestnaných. Ale ak chcel ďaľšie dotácie, ak chcel ľudí celkom zadarmo ktorých mu úrad práce plne zaplatí tak potom hej.
misomiso
27.11.12,08:01
[QUOTE=misomiso;2190496]
Co sa tyka toho prveho odseku - ja by som z vlastnych skusenosti naopak povedal, ze nielen velki zahranicni investori sem prisli zneuzivat system podpory,

Predovšetkým nám dali prácu

Prave pred par dnami som sa nahodou stretol s chlapikom zo zapadnej Europy, ktory tu ma malu vyrobu (vraj 20 ludi). Neskutocne nadaval na nas, Slovakov. Vraj ludia su lenivi a neschopni robit, ze je uspech, ked vobec do roboty pridu triezvi, ze si nevazia, ze tu prisiel a tak...

Trepeš chujoviny. Kamarátka bola v Nemecku zaúčať sa na novú linku a Nemci sa jej pýtali že "čo Ty lietaš? to koľko Ti platia? - oni pekne kľudne a ona akoby to tam chcela strhať. A keď im povedala za koľko €ur ona robí tak jej ukázali na čelo. Ona im len povedala že u nás sa tak robí.

Vybral som si ludi, ktori odvadzaju perfektnu robotu, ktoru predawvame po celom svete a su ochotni prist este aj o pol noci, ak treba.

Potom si otrokár. Na západe skús takto a nakopú ťa. Ja si u zahraničného zamestnávateľa odpracujem 8 hodín a idem.

U nás na západe nikto nemusí ani neberie žiadnych dlhodobo nezamestnaných. Ale ak chcel ďaľšie dotácie, ak chcel ľudí celkom zadarmo ktorých mu úrad práce plne zaplatí tak potom hej.

Ty si hlavne nepochopil, o com je tato tema. Skus sa vratit na zaciatok a dobre si to pozri.

Tato tema je o tom, ze ak stat deformuje podnikatelske prostredie, tak to vytvara zaklad pre cely retazec nesporavodlivosti, ktoru ciita este aj radovi zamestnanci v svojich penazenkach.

Ak ja som pre teba otrokar, tak ti si hnida, prizivnik, ktory zije z penazi nas vsetkych a este sa tym chvali.

Teda este raz - ano, musel som si vybrat ludi, ktori su ochotni prist este aj o polnoci, a ano, platim im (pravdepodobne) menej, ako dostavas v zahranicnej firme ty. Tenze este raz, prave o tom je tato tema. Neviem, ci ti treba vysvetlovat, ako funguje hospodarenie firmy, ze moze rozdelit oba to, co zarobi minus to, co musi odviest statu - ak jej pravda nepride extra cash od statu.

Teda este raz, lebo pat raz asi nestaci. Ak firma A nemusi platit dane a este sa jej vsetci poskladame na vyrobnu halu, potom moze dobre platit a dokonca nemusi ludi ani nahanat. Firme B ale nikto halu nepostavi a naopak musi poctivo platit dane, z ktorych sa okrem ineho stavaju haly takym firmam, ako je firma A. Preto logicky nemoze tolko platit ludom a musi si vyberat len takych, ktori vedia aj zabrat.

A este aj majitel musi citat na nete take dristy, ktore toto cele obhajuju. No neviem, kolko tried matematiky mas ukoncenych, ale verim, ze vacsina ludi chape, ze ak by bolo treba kazdej firme platit halu a odpustit dane, tak by asi nebolo z coho. Ide to iba v pripade nektorych firiem za predpokladu, ze tie ostatne sa na to poskladaju.

Ja by som sa hanbil a cusal by som ako vos pod chrastou v tvojom pripade.
lubko6394
27.11.12,08:27
[QUOTE=deane7;2191253]

Ty si hlavne nepochopil, o com je tato tema. Skus sa vratit na zaciatok a dobre si to pozri.

Tato tema je o tom, ze ak stat deformuje podnikatelske prostredie, tak to vytvara zaklad pre cely retazec nesporavodlivosti, ktoru ciita este aj radovi zamestnanci v svojich penazenkach.

Ak ja som pre teba otrokar, tak ti si hnida, prizivnik, ktory zije z penazi nas vsetkych a este sa tym chvali.



Neobviňuj. Žijem v tomto regióne. Tí zahraniční, ktorí sem prišli nedostali úľavy ani pri príchode a ani potom a ani dnes. Je to len prenos výroby zo západnej európy sem. Jediný kto požiadal o dotácie bolo UMC, ktorý vyrába obrazovky a to len z toho dôvodu, že jeho konkurencia na Slovensku tuším Sony a Samsung tú dotáciu dostali.
xtriadax
27.11.12,08:35
[QUOTE=misomiso;2191318]

Neobviňuj. Žijem v tomto regióne. Tí zahraniční, ktorí sem prišli nedostali úľavy ani pri príchode a ani potom a ani dnes. Je to len prenos výroby zo západnej európy sem. Jediný kto požiadal o dotácie bolo UMC, ktorý vyrába obrazovky a to len z toho dôvodu, že jeho konkurencia na Slovensku tuším Sony a Samsung tú dotáciu dostali.

no ak si myslíš že sem niekto presťahoval firmu zo západu len tak aby dal tebe prácu tak neviem čo si už mám o tebe myslieť. Ťažko sa niekomu niečo vysvetľuje keď odpracuje 8 hodín za 500€ v zahraničnej firme ktorej sa môže povaľovať. Takú firmu by som chcel vidieť čo to dovolí :D
srska
27.11.12,08:47
A este nieco chcem dodat k tomu, aku tento pristup prinasa prosperitu. Bol som nedavno v Dansku v malej strojarskej fabrike. Robia tam stroje napriklad pre Lego. Maju asi 20 - 25 ludi, vsetky spolocne proestory firmy sluzia sucasne ako galeria moderneho danskeho umenia (firma nakupuje artefakty, ako obrazy a sochy), na obed maju zamestnanci na vyber a mnochych jedal, studenych aj telpych formou svedskych stolov, rovnako ako je to u nas zvykom na recepciach a rautoch, ktore mozete sledovat v "Smotanke". Teda nie len platova uroven 6,2.

U nas sme radi, ked damu, ktora ma mestruaciu v KIA pustia zahranicni investori jeden raz navyse na toaletu. Tolko asi k tym rozdielnym koncepciam a pristupom.
toto môžem potvrdiť - presne tak to fungovalo aj v roku 1991, keď som bol v naerum u firmy bruel & kjaer.

+ všetky sekretárky mali bicykle s košom na riaditkách a takto pendlovali s poštou medzi budovami, priestory firmy upratovali študenti (nikdy nič nezmizlo) a pozemok firmy nebol xy rokov oplotený
misomiso
27.11.12,08:54
[QUOTE=misomiso;2191318]

Neobviňuj. Žijem v tomto regióne. Tí zahraniční, ktorí sem prišli nedostali úľavy ani pri príchode a ani potom a ani dnes. Je to len prenos výroby zo západnej európy sem. Jediný kto požiadal o dotácie bolo UMC, ktorý vyrába obrazovky a to len z toho dôvodu, že jeho konkurencia na Slovensku tuším Sony a Samsung tú dotáciu dostali.

Keby si tusil ako to funguje, tak by si vedel, ze by si sa k tomu ani nemal vyjadrovat. Ty vobec netusus, kto vsetko a co dostava. Tych par velkych ryb, ktore nejako odhalia novinari, to je len vrchol ladovca.

Nikto sa nechvali tym, co si (vacsinou privatne) dohodne s ministrom hospodarstva alebo financii. Co myslis, preco chodil Pociatek do Monaca na sukromne jachty? Lebo u nas v Kempinski hoteli maju horsie Martini?
marjankaj
27.11.12,09:06
[QUOTE=lubko6394;2191346]

Keby si tusil ako to funguje, tak by si vedel, ze by si sa k tomu ani nemal vyjadrovat. Ty vobec netusus, kto vsetko a co dostava. Tych par velkych ryb, ktore nejako odhalia novinari, to je len vrchol ladovca.

Nikto sa nechvali tym, co si (vacsinou privatne) dohodne s ministrom hospodarstva alebo financii. Co myslis, preco chodil Pociatek do Monaca na sukromne jachty? Lebo u nas v Kempinski hoteli maju horsie Martini?
Tiež sa divím, prečo sa toľkí hrabú k moru, keď sa môžu vyvaľovať aj na Mare.:D
lubko6394
27.11.12,09:08
[QUOTE=lubko6394;2191346]

Keby si tusil ako to funguje, tak by si vedel, ze by si sa k tomu ani nemal vyjadrovat. Ty vobec netusus, kto vsetko a co dostava. Tych par velkych ryb, ktore nejako odhalia novinari, to je len vrchol ladovca.

Nikto sa nechvali tym, co si (vacsinou privatne) dohodne s ministrom hospodarstva alebo financii. Co myslis, preco chodil Pociatek do Monaca na sukromne jachty? Lebo u nas v Kempinski hoteli maju horsie Martini?

Sú aj iné firmy. V tejto som pracoval a takýto bol zámer : http://www.magna.com/migrated/en/pdf/Magna_Code_of_Conduct_Slovakian.pdf

A bodaj by boli všetky také, bolo by nám sveta žiť.
lubko6394
27.11.12,09:17
[QUOTE=lubko6394;2191346]

no ak si myslíš že sem niekto presťahoval firmu zo západu len tak aby dal tebe prácu tak neviem čo si už mám o tebe myslieť. Ťažko sa niekomu niečo vysvetľuje keď odpracuje 8 hodín za 500€ v zahraničnej firme ktorej sa môže povaľovať. Takú firmu by som chcel vidieť čo to dovolí :D
Ano stalo sa. Samozrejme bolo to sťahovanie za lacnejšou pracovnou silou, ale tú silu naozaj zaplatili na naše podmienky nadpriemerne. Pozri si pravidlá tejto firmy a zagúgli si čosi o Frankovi Stronachovi, ktorý po emigrácii z Rakúska do Kanady firmu založil a doviedol ju tam kde je dnes. O plate písať nemôžem, ale tuším v roku 1995 som bral 14 platov z ktorých každý bol dvojnásobkom platu poslanca parlamentu a riaditeľa som nerobil.
misomiso
27.11.12,09:20
[QUOTE=misomiso;2191366]

Sú aj iné firmy. V tejto som pracoval a takýto bol zámer : http://www.magna.com/migrated/en/pdf/Magna_Code_of_Conduct_Slovakian.pdf

A bodaj by boli všetky také, bolo by nám sveta žiť.

Ale ved to je vsetko pekne :), my tieto zasady dokonca dodrziavame bez toho, aby sme platili za taketo literarne elaboraty.

Tieto literarne diela zvycajne nemaju nic spolocne so zamerom firmy, jednoducho su specializovane firmy, ktore sa zivia tym, ze velkym spolocnostiam pripravuju taketo kodexy (a ine smernice). Aj nam taketo sluzby obcas ponukaju. Je to rovnake ako v reklamom priemysle.

Na Renault chodila svojho casu reklama ktora nabadala k rychlej jazde so sloganom "ochrani vas v kazdej siruacii". No keby vedel hlavny konstrukter, ktory je v Renaulte zodpovedny za bezpecnost, ze nejaky reklamny chumaj zanho vymysli takuto garanciu, tak by sa mu zjezili vlasy. V podstate, je to zalovatelne, ak sa naburas v Renaulte a nieco sa ti stane...

Teda tieto dristy nemaju zvycajne vela spolocne s realitou a keby aj ano, tak to nijako nesuvisi s temou deformacie podnikatelskeho prostredia statom.
deane7
27.11.12,11:31
no ak si myslíš že sem niekto presťahoval firmu zo západu len tak aby dal tebe prácu tak neviem čo si už mám o tebe myslieť. Ťažko sa niekomu niečo vysvetľuje keď odpracuje 8 hodín za 500€ v zahraničnej firme ktorej sa môže povaľovať. Takú firmu by som chcel vidieť čo to dovolí :D
Tak mám viac ako 500€ v čistom a v tej firme kde som sa nikto nepovaľuje. Že som napísal že sa nenarobím tak keď porovnám s rokmi keď som makal v bani a keď som robil šofera v stavebninách a všetko sa robilo ručne, cement sa súkromníkom na hrbe nosil do stavebných búd, žiadna mechanizácia, teda ak vieš čo bola IFA 50 za technický výdobatok. Síce som mal vždy nadštandartný plat, aj potom keď som robil na CNC-čku vysekávacom, to tiež nebola zašiváreň, no porovnaj si prácu v bani (tú si Ty ale sotva dokážeš predstaviť) s prácou na CNC lise. No ale človek čo robí na CNC si podľa Teba gule vyvaľuje zadarmo, že? A teraz tiež si musím svoje urobiť. Firma vyrába, zákazky sú (robíme pre svetoznáme firmy) tak aj peniaze sú. Keď je zisk tak firma dokáže z neho zaplatiť, nepotrebuje na to dotácie.
misomiso
27.11.12,11:50
Keď je zisk tak firma dokáže z neho zaplatiť, nepotrebuje na to dotácie.

No ved prave. Cize odpoved na temu ma byt, ze tu netreba tahat takych investorov, co iba nahahuju ruku a vydieraju, ale seriozne firmy, ktore dokazu za vlastne peniaze vyrobit a predat.

Viac ako 500 v cistom, teda naozaj nie je nejaky horibilny zarobok. To maju aj ucitelia, ktori teraz strajkuju.

Zoberme to teda z inej strany. Kolko platia na robotnickych poziciach u nas automobilky a ich priami dodavatelia? 800 alebo 900 EUR? Mozno majster ma 1500?

Lenze v Nemecku ta ista firma plati robotnikovi 3500 a majstrovi 6000. Pritom tie auta, ktore vyraba v podstate cele, od zaciatku az do konca na Slovensku neponuka lacnejsie, dokonca ani u nas, na nasom trhu nie.

Ked ja u nas prepustim ludi a pojdem do Ciny alebo do Vietmanu, pretoze si tam pri veceri dohodnem s nejakym miestnym papalasom dotaciu a navyse tam budem mat 20% naklady na pracovnu silu, tak ma asi ako podnikatela nebudete oslavovat, asi vselico by som si na seba vypocul, ze som chamtivy vykoristovatel - minimalne.

Pritom by platilo to iste - ja by som sa k Cinanom spraval slusne, a dokonca by som im platil dva razy tolko, ako by dostali u Cinana. Vyrobky by som stale predaval za povodne ceny, dostaval by som este aj dotaciu od miestnej vlady, takze by mi penazenka skusne opuchla.

Mistni podnikatelia by mi nemohli konkurovat ani nahodou. A vytesoval by som sa z toho, ze ma tam miestni robotnici chvalia do nebies za to, ze ich nebijem trstenicou a ze ich slusne platim...
misomiso
27.11.12,11:52
Inak poznam slovenske firmy, kde by so dostal za praci na CNC stroji dvojnasobok ako v tej ospevovanej zahranicnej.
xtriadax
27.11.12,12:34
stále nechápeš čo sa ti tu snažíme vysvetliť. Keby si niekedy podnikal možno pochopíš o čom to je.
xtriadax
27.11.12,12:41
ťažko sa to vysvetľuje niekomu koho životný cieľ je asi zohnať si prácu na 8 hodín a to mi stačí :D
xtriadax
27.11.12,12:48
nechápem prečo porovnávaš rozdielne práce. Aj teraz napr. ten šofer v stavebníctve dobre zarobí a pritom sa menej namaká ako pred 20 rokmi. Stále platí že šikovný človek dokáže zarobiť keď svoju prácu dokáže urobiť poctivo a nefláka sa :D
Emka Roman
27.11.12,12:52
toto môžem potvrdiť - presne tak to fungovalo aj v roku 1991, keď som bol v naerum u firmy bruel & kjaer.

+ všetky sekretárky mali bicykle s košom na riaditkách a takto pendlovali s poštou medzi budovami, priestory firmy upratovali študenti (nikdy nič nezmizlo) a pozemok firmy nebol xy rokov oplotený

Až kým tam našinci neprišli z Ostbloku.
Emka Roman
27.11.12,12:54
[QUOTE=misomiso;2191366]
Tiež sa divím, prečo sa toľkí hrabú k moru, keď sa môžu vyvaľovať aj na Mare.:D
JanonaMare - pekná :D .
lubko6394
27.11.12,13:01
Inak poznam slovenske firmy, kde by so dostal za praci na CNC stroji dvojnasobok ako v tej ospevovanej zahranicnej.

Chlapci, ale sme úplne mimo témy. Rozhovor beží o solídnych firmách bez dotácií, ktoré platia zamestnancov tak, že sú spokojní. Či je 500 veľa alebo málo je relatívny pojem. Keď v okolí môžem zarobiť 600 alebo 700 ale za cenu, že tam budem od svitu do mrku, taj ja si tiež vyberiem tých 500. A platí to aj pre násobky. Ak mám 1000 a v okolí môžem zarobiť 1500 alebo 1700 ale za cenu, že tam budem od svitu do mrku, tak ja si tiež vyberiem tých 1000...
Jedno je ale podstatné a to je že len ak tu budú solídne firmy a aj my budeme solídny a vláda nás nebude podrážať zvýšenými nákladmi a na druhej strane vybratých z toho dotovať ( a je jedno či SCP alebo vybratú geriatriu ) tak sa pohneme dopredu, zvýši sa zamestnanosť, vzrastú platy a k tým západným sa priblížime.
xtriadax
27.11.12,13:18
Chlapci, ale sme úplne mimo témy. Rozhovor beží o solídnych firmách bez dotácií, ktoré platia zamestnancov tak, že sú spokojní. Či je 500 veľa alebo málo je relatívny pojem. Keď v okolí môžem zarobiť 600 alebo 700 ale za cenu, že tam budem od svitu do mrku, taj ja si tiež vyberiem tých 500. A platí to aj pre násobky. Ak mám 1000 a v okolí môžem zarobiť 1500 alebo 1700 ale za cenu, že tam budem od svitu do mrku, tak ja si tiež vyberiem tých 1000...
Jedno je ale podstatné a to je že len ak tu budú solídne firmy a aj my budeme solídny a vláda nás nebude podrážať zvýšenými nákladmi a na druhej strane vybratých z toho dotovať ( a je jedno či SCP alebo vybratú geriatriu ) tak sa pohneme dopredu, zvýši sa zamestnanosť, vzrastú platy a k tým západným sa priblížime.

prečítaj si lepšie zadanie témy a potom mi povedz o čom sa bavíme :D. Solídna firma je keď ide za lacnejšou pracovnou silou k nám? skús prečítať o dva príspevky vyššie. Stále sú to len špekulanti a idú k nám len preto aby menej platili :D
lubko6394
27.11.12,13:32
prečítaj si lepšie zadanie témy a potom mi povedz o čom sa bavíme :D. Solídna firma je keď ide za lacnejšou pracovnou silou k nám? skús prečítať o dva príspevky vyššie. Stále ú to len špekulanti a idú k nám len preto aby menej platili :D

A tak teda nechápem prečo by nemala byť solídnou. Len preto že prišla sem na Slovensko, zobrala svoje know-how dala našim ľuďom zarobiť viac ako zarábali dovtedy, od štátu nepýtala ani nedostala nič a nastavila rovnaké pravidlá pre svojich zamestnancov tu na Slovensku aké platia aj v napr.Nemecku a teraz to podstatné : vzhľadom na podmienky na Slovensku a napr.Nemecku. Ak by mala rovnaké mzdové nároky práca na Slovensku ako v Nemecku, tak by tu predsa nemusel stavať haly a zamestnať Slovákov. Namiesto 3000 má náklad 1500 a zamestnanec je spokojný a firma je konkurencieschopnejšou, lebo môže ísť dole s cenou. To si predstavuješ tak, že ak mám teraz 500 tak mám od zahraničného pýtať 3000 lebo aj u nich by zaplatil 3000 - tak prečo nie aj mne ?
xtriadax
27.11.12,13:52
A tak teda nechápem prečo by nemala byť solídnou. Len preto že prišla sem na Slovensko, zobrala svoje know-how dala našim ľuďom zarobiť viac ako zarábali dovtedy, od štátu nepýtala ani nedostala nič a nastavila rovnaké pravidlá pre svojich zamestnancov tu na Slovensku aké platia aj v napr.Nemecku a teraz to podstatné : vzhľadom na podmienky na Slovensku a napr.Nemecku. Ak by mala rovnaké mzdové nároky práca na Slovensku ako v Nemecku, tak by tu predsa nemusel stavať haly a zamestnať Slovákov. Namiesto 3000 má náklad 1500 a zamestnanec je spokojný a firma je konkurencieschopnejšou, lebo môže ísť dole s cenou. To si predstavuješ tak, že ak mám teraz 500 tak mám od zahraničného pýtať 3000 lebo aj u nich by zaplatil 3000 - tak prečo nie aj mne ?

najskôr napíšeš že nastavila rovnaké pravidlá pre svojich zamestnancov tu na Slovensku aké platia aj v napr.Nemecku a potom že dá slovákom o polovicu menej na výplatu tak tomu moc nerozumiem. Neviem ja osobne nepoznám na okolí zahraničnú firmu ktorá tu príde len tak sama od seba aby nám dávala prácu a zostala tu dlhšie ako je potrebné pre daňové prázdniny.
lubko6394
27.11.12,13:57
najskôr napíšeš že nastavila rovnaké pravidlá pre svojich zamestnancov tu na Slovensku aké platia aj v napr.Nemecku a potom že dá slovákom o polovicu menej na výplatu tak tomu moc nerozumiem. Neviem ja osobne nepoznám na okolí zahraničnú firmu ktorá tu príde len tak sama od seba aby nám dávala prácu a zostala tu dlhšie ako je potrebné pre daňové prázdniny.

Ja za to nemôžem, že máš smolu a také firmy nepoznáš.

K tej výplate. Ak je na Slovensku priemerný plat 1000 a v Nemecku 3000 a nemecký plat vo firme je 3600 teda 1,2 násobok priemernej mzdy tak solídna firma zaplatí aj u nás 1,2 násobok t.j. 1200.
misomiso
27.11.12,15:11
Mne nevadi, ze su to zahranicne firmy, ak sa spravaju slusne a hlavne ak nepytaju dotacie. Neviem, kolko ich tu sice takychto je, ale dobre. V principe je mi jedno, ze su tu a kolko platia zamestnancom.

Len vravim, ze nasej spolocnosti to nepomoze, hlavne to nepomoze zbavit nas zavislosti na vyspelom svete a nezmeni to status Slovenaka ako zavislej rozvojovej krajiny.

Skuste prist do nejakej firmy, ktora dodava pre automobilky, a skuste ich tam nieco pytat. Napriklad, ak robia kablove zvazky, co by vam nerobli kablove zvazky do vasho vyrobku, ak odlievaju hlinikove hlavy, ci by vam neodlievali tiez odliatky, a pod. Ani len nenajdu cloveka, ktory by bol ochotny a opravneny s vami jednat.

Toto vsetko je naviazane na automobilovy priemysel, nic ineich nezaujima. Oni dostanu vykresy, texhnologie a materialy a po zaskoleni robia jednoduche ukony ako opice. Ked raz ten chlabodarca (automobilka) odide, ani si nespomenu co robili a ako to robili. Vlastnici su bud zahranicne subjekty, alebo Slovak, ktory vsetko dostal posunute pod nos s komentarom - operator toto tam zatrci a stlaci tamten zeleny gombik.

Nic tu nezostane, ziadne zrucnosti, technologie, ziadne know-how. Priemysel sa tu akoze "rozvija", ale zo dna na den jehorsie najst sustruznika, ktory vam nieco urobi presne, alebo, ktory vam vobec nieco urobi. Teda to, co ste este vcera mali spravene na Slovensku musite dnes is pytat do Rakuska alebo severneho Talianska.

Toto je na tom to najhorsie. Prepadavame sa coraz viac, vlada to vie, ale nic nerobi. Iba pred casom "pokrcili plecami" ze sme prisli o ucnovske skolstvo, pretoze nik z mladych nema zaujem. No lenze na tom treba troch pracovat, aby bol zaujem. Ja som z horozou zistil, ze na zakladnych skolach uz nie je ani predmet "dielne", za nasich cias samozrejmost. Teda, dnesny advokat bude musiet aj na vymenu ziarovky vo svojom byte v River Parku nutne volat elektrikara. Otazne je, kde takeho o 20 rokov zoberieme, ked kazdy studuje za pravnika.

Zahranicni investori to tiez vedia, ved sa ponosuju, ze u nas uz niet klavifikovanej pracovnej sily, ale nerobia pochopitelne nic. Je to dost logicke, keby som ja bol v nejakej krajine, kde by som si nebol isty, ci tam budem este aj o 5 rokov, tak by som tam tiez poziar nehasil. Maximalne by som chladnokrvne pockal, kym plamene nepridu az po moj plot a potom - dovidenia.
misoft
27.11.12,15:45
Mne nevadi, ze su to zahranicne firmy, ak sa spravaju slusne a hlavne ak nepytaju dotacie. Neviem, kolko ich tu sice takychto je, ale dobre. V principe je mi jedno, ze su tu a kolko platia zamestnancom.

Len vravim, ze nasej spolocnosti to nepomoze, hlavne to nepomoze zbavit nas zavislosti na vyspelom svete a nezmeni to status Slovenaka ako zavislej rozvojovej krajiny. Nám už ten "status" viac-menej zostane = prívesok Európy.

Skuste prist do nejakej firmy, ktora dodava pre automobilky, a skuste ich tam nieco pytat. Napriklad, ak robia kablove zvazky, co by vam nerobli kablove zvazky do vasho vyrobku, ak odlievaju hlinikove hlavy, ci by vam neodlievali tiez odliatky, a pod. Ani len nenajdu cloveka, ktory by bol ochotny a opravneny s vami jednat.

Toto vsetko je naviazane na automobilovy priemysel, nic ineich nezaujima. Oni dostanu vykresy, texhnologie a materialy a po zaskoleni robia jednoduche ukony ako opice. Ked raz ten chlabodarca (automobilka) odide, ani si nespomenu co robili a ako to robili. Vlastnici su bud zahranicne subjekty, alebo Slovak, ktory vsetko dostal posunute pod nos s komentarom - operator toto tam zatrci a stlaci tamten zeleny gombik. Presne identifikované - jednoduchá práca za malý peniaz, naučené úkony - netreba veľa platiť, veď sú to neškolení pracovníci. Šéfstvo = dozorná rada - šikmooká [príjem TOP SECRET], riadiaci pracovníci - nemecky hovoriaci (ani nemajú snahu slovenčinu sa naučiť) [príjem 15000€ a viac], výkonná zložka (drábi) - vysokoškoláci bez praxe [príjem 1500€], výkonná zložka (otroci) - plebs s minimálnou mzdou [príjem 400€ hrubého - ak je veľmi dobrý].

Nic tu nezostane, ziadne zrucnosti, technologie, ziadne know-how. Priemysel sa tu akoze "rozvija", ale zo dna na den jehorsie najst sustruznika, ktory vam nieco urobi presne, alebo, ktory vam vobec nieco urobi. Teda to, co ste este vcera mali spravene na Slovensku musite dnes is pytat do Rakuska alebo severneho Talianska. Veď už ani školy na to pomaly nie sú.

Toto je na tom to najhorsie. Prepadavame sa coraz viac, vlada to vie, ale nic nerobi. Iba pred casom "pokrcili plecami" ze sme prisli o ucnovske skolstvo, pretoze nik z mladych nema zaujem. No lenze na tom treba troch pracovat, aby bol zaujem. Ja som z horozou zistil, ze na zakladnych skolach uz nie je ani predmet "dielne", za nasich cias samozrejmost. Teda, dnesny advokat bude musiet aj na vymenu ziarovky vo svojom byte v River Parku nutne volat elektrikara. Otazne je, kde takeho o 20 rokov zoberieme, ked kazdy studuje za pravnika. Na výmenu žiarovky si zavolá Turka z Nemecka.

Zahranicni investori to tiez vedia, ved sa ponosuju, ze u nas uz niet klavifikovanej pracovnej sily, ale nerobia pochopitelne nic. Ponosujú sa na oko - im to vyhovuje - menej musia platiť. Je to dost logicke, keby som ja bol v nejakej krajine, kde by som si nebol isty, ci tam budem este aj o 5 rokov, tak by som tam tiez poziar nehasil. Maximalne by som chladnokrvne pockal, kym plamene nepridu az po moj plot a potom - dovidenia. A takýto postup robia všetky "privandrovalé" firmy..
lubko6394
27.11.12,17:07
Áno, svojim spôsobom máte pravdu. Ak ten investor vie, že v danom regióne získa dostatok ľudí pre svoju výrobu a ekonomicky mu to vyjde tak sem vkročí a podniká. Jeho biznis - objednávky sú dané zmluvami materskej firmy. Ale tá drobná práca ostáva na nás na Slovákoch. Ak mám skúsenosti zo zväzkov, nie je problém postaviť nový biznis v prípade, že mám dostatok zákaziek.
S tými odliatkami je to čudné. Kedysi som mal za úlohu zohnať v blízkosti dodávateľa na Al alebo Zn odliatky. Oslovil som desiatky firiem, prišli ponuky. Rakúšan chcel navštíviť všetky. Jedna ponuka bola zo Slovenska a ročný obrat bol podľa ich kalkulácie niekoľko miliónov Sk. Jednal s nami referent, ktorý o danej výrobe nemal šajnu. Na druhej strane bola ponuka z Čiech cena desatinová zo slovenskej a jednal s nami generálny riaditeľ a ukazoval nám ako podobné veci dlhodobo dodávajú iným odberateľom.
Nerád by som zovšeobecňoval, ale na Slovensku je to tak a potom sa čudujeme, že tu nič nefunguje a vinu zvaľujeme na tých zahraničných. A ešte sa mi podarilo znížiť náklady aj tak, že dodávateľa z Nemecka aom nahradil izraelským, ktorý si do ceny dal aj amortizáciu nástroja a cena za produkt bola polovičná. Nástroj z Nemecka som poslal do Čiech a tam mala byť cena zrovnateľná s tou izraelskou, akurát z hľadiska logistiky omnoho rýchlejšie prístupná.
deane7
27.11.12,20:53
Inak poznam slovenske firmy, kde by so dostal za praci na CNC stroji dvojnasobok ako v tej ospevovanej zahranicnej.
Ale ja som mal na tom CNC 800€, teraz tam nerobím. Ja viem koľko by som zarobil na západe, robil som v Rakúsku tiež ale to nebol život - ja dám prednosť rodine pred peniazmi. Ano, jedným z našich hlavných odberateľov je MB. Ano, ja viem že sme pre nich lacná prac. sila. U nás je samá zahraničná firma, teda je ich viac. Ano, je tu jedna fitma, už ju Lubko spomenul, UMC, ale tam je majiteľ rus a ten len chce dotácie a a teraz vyhráža že ak ich nedostane tak zruší firmu. A už prepúšťa. Ale sú tu slovenské firmy v ktorých nezarobia ľudia viac ale na papieri majú minimálnu mzdu a ostatné v obálke. Keď tí ľudia pôjdu do penzie budú mať veľké guľové. A okrádajú štát.
deane7
27.11.12,21:11
ja osobne nepoznám na okolí zahraničnú firmu ktorá tu príde len tak sama od seba aby nám dávala prácu a zostala tu dlhšie ako je potrebné pre daňové prázdniny.
Tak si skús vygoogliť ako dlho je na Slovensku Emerson, vôbec sa nehovorí že by mal odísť. Podniká aj v Rumunsku. Je na celom svete. By si sa divil keby si čítal ich etický kódex.
Ak som napísal že si odpracujem 8 hodín .... tak to neznamená že by som neurobil nadčas, keď bolo treba tak som vždy urobil, keď je treba aby bol niekto bedzi sviatkami v práci tak som prvý, pretože ja mám celé sviatky u prdele. Dcera žije veľmi veľmi ďaleko a syn ide za ňou, (časový posun 9 hodín) žena bude mať na starosti svokru, takže ja som k dispozícii. Ale nechcem aby ma firma zotročovala. Ja neviem načo by som bol v práci od rána do večera keď tam je kolega na druhej smene.
Už od svojich 19-tich rokov som vždy robil v práci predáka, a aj keď som nastúpil do inej práce tak ma o to čoskoro požiadali. Keby som bol darebák tak sotva. Za socializmu som dostával diplomy, "vzorný pracovník" a pod. A samozrejme aj odmeny. Nemyslím si že by som bol darebák.
deane7
27.11.12,21:14
Ano, ale ja som tam robil pred viac ako 20-timi rokmi.
lubko6394
28.11.12,05:48
Ten Rus tiším Kabijev začal pýtať a prepúšťať až potom, čo dotáciu dostala priama konkurencia Samsung a Sony a on tým vraj stratil konkurencieschopnosť a tým aj časť práce.
JAJA11
28.11.12,06:49
Bastian a ako by si vyberal tych domacich na dotovanie / vari by statny uradnik posudzoval co by mal kazdy vyrabat (aby mal odbyt ) ?

Netusim sice kam to davaju, ale na tych velkych firmach je dobre to, ze maju odbyt (nerobia na sklad alebo ako vypomoc do krajin rozvijajucich sa k socializmu ).

Takze minusy
zaberaju pôdu
dostavaju dotacie (asi nad 50 000 € / pracovne miesto )
neplatia dane zo zisku
nasi..aju (nie vsetci) ludi ktorym platia malo
ked odidu miesto pôdy zostane v lepsom pripade beton
a este ine

a plusy
zamestnavaju=platia ludi - netreba im platit nezamestnanecke / socialne
odvadzaju odvody
aj tito ludia odvadzaju odvody - netreba za nich platit ZP
tito ludia zo svojich platov pomahaju udrziavat obezivo v pohybe
tito ludia nestratia pracovne navyky ä cast z nich je potom kvalifikovanejsia
vybuduje sa popritom nejaka infrastruktura
a ine

Nie som taky optimista, aby som veril, ze Sario alebo ministerstvo to takto spocita a az potom odklepne dotaciu.
Nemam dost informacii to posudit, tak netrepem zbytocne a IBA DUFAM , ze niekedy / vecsinou / (vzdy ) to takto robia.

toto všetko by bola pravda, ak by platilo, že odpustené dane neprevyšujú odvody za zamestnancov.... tá pomoc štátu týmto firmám je maximálne nevýhodná... až človek rozmýšľa, prečo niekto na také podmienky štát pristúpil... myslím, že by bolo najlepšie vytvoriť všetkým rovnaké podmienky na podnikanie... načo má prísť k nám podnikať taký podnikateľ čo využije všetky výhody, ktoré ďaleko prevyšujú jeho prínos... vytvorme dobré podmienky pre všetkých, a tí čo to myslia vážne, sem prídu a budú tu podnikať... podržíme tých, ktorí tu podnikajú, pretože chcú byť nápomocný tomuto štátu....
ja viem, naivná predstava, odkiaľ by strany mali príjmy, ak by neprerozdeľovali... pri prerozdeľovaní sa dá ďaleko lepšie nabaliť...
Bastian
28.11.12,07:18
Vobec nemas sajnu o tom, co pises. Vobec to s tym nesuvisi. Nemoze sa v kazdej krajine vyrabet vsetko a ani to nie je potrebne. Vobec nevadi, ak si kupis hoci nemecky, madarsky alebo cinsky rotavator, hoci aj japonsky, ak slovenski vyrobcovia, budu vyvazat napriklad svoj tovar do zahranicia. A to bez ohladu na to, ci budu vyvazat rotavatory inych tried alebo uplne ine tovary. Dokonca nezalezi ani na tom, ci budu vyvazat do tych krajin, z ktorych si ty kupis rotavator, alebo do uplne inych. Na to mame na svete penize, aby si s tym poradili.

Takych podnikatelov, co chcu dat ludom 300 EUR a vyvazat sa na Baworakoch mas vsade na svete dost. Ide o to, ze takyto podnikatel v zdravej ekonomike, teda v ekonomike nedeformovanej nezdravymi zasahmi neprezije boj s konkurenciou. Pretoze ak dam ja ludom 500 EUR a budem jazdit na Octavii, tak si budem moct vybrat lepsich ludi a jemu zostanu ti horsi. To je volny trh.

Ide tu prave a len o to, aby stat svojimi nekompetentnymi zasahmi nedefromocal podnikatelske prostredie a zdravy sutaz. Ked uz nepomaha, tak aby aspon neskodil. Dotacie velkym firmam skodia vsetkym, pretoze ich vsetci platia.

Presne tak. Ide tu o tie zásahy. Keď ten, čo nemá ani šajnu o tom, aké následky budú mať jeho zásahy z dlhodobého hladiska na trh, ide "kontrolovať" "riešiť" alebo dotovať.

To je ale iba jedna časť tragédie. Druhá je, že tú svoju pozíciu/moc nakoniec využije vo svoj prospech. Tí, čo kontrolujú a dohliadajú na poriadok berú úplatky. Od dopravnej polície až po sudcov. A tí čo rozhodujú kam sa naSMERujú peniaze, si berú provízie. Ako keby robili čistý biznis.
Bastian
28.11.12,07:28
Zvláštne veci sa dejú aj v susednej ČR,

včera večer ma moj kolega - zvárač informoval,že firma Schaaf Industrie AG, skratka SIAG

UKONČILA výrobu v závode SIAG Chrudim a výrobu presunula do Tuniska....

Teda nerobme si ilúzie o nejakej výnimočnosti Slovenska,

jednoducho nadnárodné koncerny presunú výrobu a vyrábajú tam,kde majú nejmenšie náklady

na suroviny , energie, a mzdy.

Ja sa nečudujem vôbec. Asi všetci vieme, prečo sem prídu (na chvíľu).

Tak ale prečo namiesto toho, aby sa niečo urobilo pre domácich, sa na to nemyslí a sústredíme sa viac na MEGA zahraničné firmy?

Prečo nepovzbudíme radšej domácich? Už len keby sa tu podmienky zprehľadnili pre podnikateľov a nehádzali sa im polená pod nohy, malo by to veľký efekt.
taiko
28.11.12,07:48
Ja sa nečudujem vôbec. Asi všetci vieme, prečo sem prídu (na chvíľu).

Tak ale prečo namiesto toho, aby sa niečo urobilo pre domácich, sa na to nemyslí a sústredíme sa viac na MEGA zahraničné firmy?

Prečo nepovzbudíme radšej domácich? Už len keby sa tu podmienky zprehľadnili pre podnikateľov a nehádzali sa im polená pod nohy, malo by to veľký efekt.
Myslim, ze odpoved poznat Bastian. Lebo od domaceho podnikatela by nedostali mastny baksis. Ooo prepacte, aby som bol politicky korektny, proviziu :D. Nasi mocipani a je jedno ci cerveni, zeleni, alebo modri zvysoka kaslu na rozvoj statu. Rozvoj vlastneho vacku je to, co ich zaujima.
Nuz a podmienky nemozu sprehladnit preto, lebo by zistili, ze vlastne sami nevedia podnikat bez toho, aby klamali a podvadzali. Keby upravili zakony pre vsetkych,tak aj ich vlasnte firmy by sa nimi museli riadit, a to je pre nich nepripustne. Tito takzvani kapitalisti, prekrutili cely kapitalizmus. Uz nechcu bojovat na trhu, uz nechcu inovovat uz nechcu byt konkurencieschopni, radsej chcu dohodu z vladou, ktora im zabezpeci naskok pred ostatnymi. A to plati ako pre domace firmy s vazbami na vladu, tak aj pre velke medzinarodne megafirmy. Takze politici svojim firmam pomozu zakonmi, ktore udrzovanim hmly zabezpecia prosperitu ich vlastnych firiem a zahranicmym firmam pomozu za baksis, roznymi akoze vladnymi dohodami a dotaciami.
Nuz a bezny, hoci aj sikovny a poctivy podnikatel utre hubu, alebo sa drie ako blazon. To ho nakoniec donuti ist prec, prestahovat vyrobu, ci inac znizovat straty sposobene vladou.
Bastian
28.11.12,08:30
No to je naozaj na nich to najlepsie... Ked prisla kriza, tak sme sa tymto investorom museli skladat nie len na vyrobne haly, stroje a skolky pre deti (Kia si nechala postavit aj RD a skoly) ale aj ich zakaznikom na to, aby si kupili ich vyrobky. O com inom bolo srotovne?

Teda firma pride, necha si postavit halu, da si podmienku neplatenia dani a ked pride horsi odbyt, tak zacne kricat - "Platte ludom za to, aby kupovali nase vyrobky, inak skrachujeme"...

Tak takto dokaze podnikat aj negramotny Dezo s romskej osady, to sa nehnevajte...

Ja som zalozil vlastnu firmu (hoci malu) za vlastne a pozicane peniaze, nedostal som ani 1 Euro, este som sa musel (ako obcan, aj ako firma) skladat na tychto zahranicnych vypalnikov, a ked prisla kriza, tak som musel sam zabezpecit, aby sme prezili.

Pritom exportujeme viac ako 99% do zahranicia. Takze nie je pravda, ze Slovaci nevedia, alebo nechcu, netreba im len hadzat polena pod nohy. Samozrejme, ak by nam stat nekomplikoval zivot byrokraciou, podporoval export, tak ako to robia Nemci, Francuzi a Taliani, tak by sme uz mohli byt podstatne dalej, ale da sa to aj bez pomoci. No je jasne, ze nasi zamestnanci su diskriminovani. Pretoze ak niekto dostane, ja nie, a este mam platit vsetko toto, tak nemozem platit take mzdy.

Ekonomika vsetkych skandinavskych krajin je zalozena na firmach ktore maju cca 20 zamestnancov, vacsinou 10 - 40. Kazdy piatyalebo desiaty RD je firma, ale nie ako u nas, ze su to same formy, ktore imprtuju cinske braky. Tam ide o male firmy, ktore robia vysoko sofistikvane veci. Od softveru az po jemne strojarstvo vacsinou. Slape im to tam lepsie ako vo Svajciarsku. Ak vas to zaujima, tak v Dansku maju 6,2 x vyssie platy ako u nas.

Samozrejme, to by stat musel podporovat vzdelanostnu ekonomiku, skolstvo, ucitelov, vedu, vyskum, ale aj ucnovske vzdelavanie. Ti "investori" ktori sem prisli, iba placu a hromzia, ze tu nemaju obrabacov kovov a programatorov, ale ze by tiez prolozili ruku k dielu za to, aku podporu tu dostali, to akosi nie...

Takze stale mi vychadza, ze sa nedostaneme z pozicia zaostalej, chudobnej rozvojovej krajiny, ak si to vsetky vlady budu zjednodusovat tym,ze budu podporovat velkych zahranicnych investortorov. Bohuzial, stale sa im dari presviecat mnohych volocov, ze im pomahaju. V skutocnosti je to riadna brzda skutocneho rozvoja...

Chýba tu niekto, kto by ľuďom konečne povedal: "Zobuďte sa a už nečakajte na politika, ktorý tu vytvorí druhé Švajčiarsko."

Ak budú Slováci stále čakať na tých správnych politikov, čo zo Slovenska urobia raj, iba naletia ďalšiemu sľubovačovi. Pravda je taká, že šťastie si musí každý sám vytvoriť. A tak čakajúce stádo, je iba živnou pôdou pre tie prefíkané svine, ktoré vedia čo chcú (počuť) tie ovečky.

Prečo nemôže byť aj na Slovensku viac malých prosperujúcich podnikateľov a malých firmičiek? Nebolo by lepšie, keby sa malo lepšie viac slovenských rodín?

Žiaľ, na Slovensku sa rozmýšľa veľmi zvláštne. Namiesto toho, aby mali ľudia peniaze, je lepšie keď sa od nich nejakou formou vyzbierajú. A akože potom sa použijú pre ich dobro. Napríklad keď sa hovorilo o tom, či zrušiť automaty v krčmách, našli sa odborníci, čo povedali, aký následok by to malo... aký veľký výpadok by to spôsobilo v rozpočte SR. Vôbec sa pritom nemyslí na to, či to je správne. Podľa mňa je vždy lepšie, keď peniaze zostávajú v peňaženke ľudí. Lebo potom by sme mohli aj drogy začať radšej legálne predávať, však by aspoň niečo išlo do štátnej kasy, nie? Keby to bolo na mne, ja by som kľudne zakázal aj predaj cigariet a alkoholu.

Celá štátna kasa sa aj tak len využíva ako čierna diera, kde miznú peniaze občanov bez toho, aby za to bol niekto zodpovedný. Cez predražené tendre, kde vyhrávajú firmy blízke vládnej garnitúre, prichádzajú k miliónom tie najväčšie svine.
misomiso
28.11.12,08:34
Myslim, ze odpoved poznat Bastian. Lebo od domaceho podnikatela by nedostali mastny baksis. Ooo prepacte, aby som bol politicky korektny, proviziu :D. Nasi mocipani a je jedno ci cerveni, zeleni, alebo modri zvysoka kaslu na rozvoj statu. Rozvoj vlastneho vacku je to, co ich zaujima.
Nuz a podmienky nemozu sprehladnit preto, lebo by zistili, ze vlastne sami nevedia podnikat bez toho, aby klamali a podvadzali. Keby upravili zakony pre vsetkych,tak aj ich vlasnte firmy by sa nimi museli riadit, a to je pre nich nepripustne. Tito takzvani kapitalisti, prekrutili cely kapitalizmus. Uz nechcu bojovat na trhu, uz nechcu inovovat uz nechcu byt konkurencieschopni, radsej chcu dohodu z vladou, ktora im zabezpeci naskok pred ostatnymi. A to plati ako pre domace firmy s vazbami na vladu, tak aj pre velke medzinarodne megafirmy. Takze politici svojim firmam pomozu zakonmi, ktore udrzovanim hmly zabezpecia prosperitu ich vlastnych firiem a zahranicmym firmam pomozu za baksis, roznymi akoze vladnymi dohodami a dotaciami.
Nuz a bezny, hoci aj sikovny a poctivy podnikatel utre hubu, alebo sa drie ako blazon. To ho nakoniec donuti ist prec, prestahovat vyrobu, ci inac znizovat straty sposobene vladou.

No presne o tom to je. Najhorsie je na tom ale to, ze sa ani nemusia velmi namahat "odkomunikovat" tuto strategiu s volicmi. Ti im stale celkom pekne zeru to, ze oni touto "strategiou" vlastne ludom pomahaju. Staci povedat "robime to pre vas" a ludia su stastni....
Bastian
28.11.12,08:38
Myslim, ze odpoved poznat Bastian. Lebo od domaceho podnikatela by nedostali mastny baksis. Ooo prepacte, aby som bol politicky korektny, proviziu :D. Nasi mocipani a je jedno ci cerveni, zeleni, alebo modri zvysoka kaslu na rozvoj statu. Rozvoj vlastneho vacku je to, co ich zaujima.
Nuz a podmienky nemozu sprehladnit preto, lebo by zistili, ze vlastne sami nevedia podnikat bez toho, aby klamali a podvadzali. Keby upravili zakony pre vsetkych,tak aj ich vlasnte firmy by sa nimi museli riadit, a to je pre nich nepripustne. Tito takzvani kapitalisti, prekrutili cely kapitalizmus. Uz nechcu bojovat na trhu, uz nechcu inovovat uz nechcu byt konkurencieschopni, radsej chcu dohodu z vladou, ktora im zabezpeci naskok pred ostatnymi. A to plati ako pre domace firmy s vazbami na vladu, tak aj pre velke medzinarodne megafirmy. Takze politici svojim firmam pomozu zakonmi, ktore udrzovanim hmly zabezpecia prosperitu ich vlastnych firiem a zahranicmym firmam pomozu za baksis, roznymi akoze vladnymi dohodami a dotaciami.
Nuz a bezny, hoci aj sikovny a poctivy podnikatel utre hubu, alebo sa drie ako blazon. To ho nakoniec donuti ist prec, prestahovat vyrobu, ci inac znizovat straty sposobene vladou.

Smutné na tom je, keď začnú ľudia vnímať samotný kapitalizmus ako zlý.

Pritom to oni sami ľudia za to môžu, lebo chceli aby bol súcitnejší ten kapitalizmus. To sa ale nedá. Mať výhody komunizmu aj kapitalizmu. Mať aj istotu aj rozvoj. Všade kde zavládne istota, začína úpadok a stagnovanie.

Ľudia sa ale (opäť raz) pekne chytili na "šikovný" marketing, na reči ĽUDIA SI ZASLÚŽIA ISTOTY.
Istotu si má každý vytvárať sám.
pavol54
28.11.12,16:52
Smutné na tom je, keď začnú ľudia vnímať samotný kapitalizmus ako zlý.

Pritom to oni sami ľudia za to môžu, lebo chceli aby bol súcitnejší ten kapitalizmus. To sa ale nedá. Mať výhody komunizmu aj kapitalizmu. Mať aj istotu aj rozvoj. Všade kde zavládne istota, začína úpadok a stagnovanie.

Ľudia sa ale (opäť raz) pekne chytili na "šikovný" marketing, na reči ĽUDIA SI ZASLÚŽIA ISTOTY.
Istotu si má každý vytvárať sám.
najvyšší čas začať budovať kapitalizmus s ľudskou tvárou
misomiso
28.11.12,16:59
najvyšší čas začať budovať kapitalizmus s ľudskou tvárou

Ano, som rozhodne za ludsku tvar a vela ludi aj dnes s ludskou tvarou naozaj podnika. Len musima dat pozor, aby sme si ludsku tvar nezamienali s rovnostarstvom. Lebo to uz zavrhli dokonca aj v komunistickej Cine. Inak by nedoshovali taky pokrok.
jar88
02.12.12,07:33
Presne tak. Ide tu o tie zásahy. Keď ten, čo nemá ani šajnu o tom, aké následky budú mať jeho zásahy z dlhodobého hladiska na trh, ide "kontrolovať" "riešiť" alebo dotovať.

To je ale iba jedna časť tragédie. Druhá je, že tú svoju pozíciu/moc nakoniec využije vo svoj prospech. Tí, čo kontrolujú a dohliadajú na poriadok berú úplatky. Od dopravnej polície až po sudcov. A tí čo rozhodujú kam sa naSMERujú peniaze, si berú provízie. Ako keby robili čistý biznis.

Máš pravdu, že toto je ta naša tragédia, ale asi si neuvedomuješ, že najväčšou tragédiou, je naša neskutočná nevedomosť.
Doslova všeobecná hlúposť.
Naviac, všetci tu špekulujete, vrátane teba, ako by sa to malo robiť lepšie. To vlastne preferujete to isté, ako naši politici. Oni si tiež prisvojujú rozhodovanie o tom, o čom ani rozhodovať nemajú.
Napríklad také tebou kritizované podporovanie zahraničných spoločností, namiesto podporovania domácich spoločností. Vlastne už tou tvojou úvahou o správnosti podpory domácich, si dal najavo, že aj tebe je blízke rozhodovať, čo má ten druhý robiť.
----------------------------------------
Ty si neuvedomuješ, že práve tato vlastnosť nám ničí spoločnosť? Všeobecne si nevážime slobodu a právo. Tak, ako si nevážime svoju slobodu, tak si nevážime ani cudziu slobodu.
No a tak to potom dopadá.
----------------------------------------
V 89-tom ste dostali slobodu a nijako ste si ju nevážili. Radi ste sa jej vzdali za príslub sociálneho a zdravotného zabezpečenia. Čakali ste, že štát sa o vás postará. Dokonca aj do EU ste vstupovali len s vidinou almužny od EU.
----------------------------------------
Vy vlastne ani nechcete funkčný štát, vy vlastne ani neviete, ako má taký štát fungovať.
No a v tom je ta vaša tragédia.
Vy ste totiž schopní relativizovať slobodu, právo a ako napísal mišomišo, aj spravodlivosť je relatívna.
Ja si naopak myslím, že sloboda a spravodlivosť, buďto je, alebo nieje.
-----------------------------------------------------------------------
To čo tu predvádzate, to už nieje zaspatosť, to už skôr pripomína akúsi agóniu. Už ste stratili schopnosť posudzovať realitu, reálne fakty a možnosti. Vlastne niečo podobné, ako dehidrovaný nešťastníci vidiaci fatamorgánu.
jar88
02.12.12,07:56
Chýba tu niekto, kto by ľuďom konečne povedal: "Zobuďte sa a už nečakajte na politika, ktorý tu vytvorí druhé Švajčiarsko."

Ak budú Slováci stále čakať na tých správnych politikov, čo zo Slovenska urobia raj, iba naletia ďalšiemu sľubovačovi. Pravda je taká, že šťastie si musí každý sám vytvoriť. A tak čakajúce stádo, je iba živnou pôdou pre tie prefíkané svine, ktoré vedia čo chcú (počuť) tie ovečky.

Prečo nemôže byť aj na Slovensku viac malých prosperujúcich podnikateľov a malých firmičiek? Nebolo by lepšie, keby sa malo lepšie viac slovenských rodín?

Žiaľ, na Slovensku sa rozmýšľa veľmi zvláštne. Namiesto toho, aby mali ľudia peniaze, je lepšie keď sa od nich nejakou formou vyzbierajú. A akože potom sa použijú pre ich dobro. Napríklad keď sa hovorilo o tom, či zrušiť automaty v krčmách, našli sa odborníci, čo povedali, aký následok by to malo... aký veľký výpadok by to spôsobilo v rozpočte SR. Vôbec sa pritom nemyslí na to, či to je správne. Podľa mňa je vždy lepšie, keď peniaze zostávajú v peňaženke ľudí. Lebo potom by sme mohli aj drogy začať radšej legálne predávať, však by aspoň niečo išlo do štátnej kasy, nie? Keby to bolo na mne, ja by som kľudne zakázal aj predaj cigariet a alkoholu.

Celá štátna kasa sa aj tak len využíva ako čierna diera, kde miznú peniaze občanov bez toho, aby za to bol niekto zodpovedný. Cez predražené tendre, kde vyhrávajú firmy blízke vládnej garnitúre, prichádzajú k miliónom tie najväčšie svine.

Čo sa to s tebou deje Bastian.
Čo už červenieš? (alebo sa v tebe prebúdza osvietený diktátor)
-----------------------------------------------
Položil si otázku:Prečo nemôže byť aj na Slovensku viac malých prosperujúcich podnikateľov a malých firmičiek?
Nuž preto, lebo ľudia odvádzajú odvody a následne nemajú peniaze. Preto nemajú kúpnu silu a preto nemáme ani potrebu im ponúkať tovar a služby. Je to jednoduché, nie?
-----------------------------------------------
Čím viac peňazí ide cez štát, tým menej peňazí zostáva na trhu a tým sa aj trh zmenšuje. Chápeš?
Raz si mi napísal, že trh sa nezmenšuje a ako vidíš, dnešok ukazuje, že sa skutočne zmenšuje. Už sa zobúdzaš?
hubatá
02.12.12,08:07
Keďže sme sa s našou ekonomikou ocitli v dobe kamennej, mali by sme prestať budovať makroekonomiku a ako v dobe kamennej vziať do rúk motyky a vidly: neobrábanej pôdy máme dosť, nezamestnaných a neprispôsobivých tiež.

Ak budeme sebestační vo výrobe potravín môžme spustnuté nemecké a kórejské automobilky premeniť na výrobu traktorov, kombajnov a nákladných áut aby sme potraviny mohli rozvážať aj do mliekární, mäsopriemyslu, mraziarní, konzervární, pivovarov, pekární, cukrovarov, cestovinární ........
Celá republika by našla zamestnanie od pasáka kráv až po riaditeľa hypermarketu! A keď budú mať ľudia zarobené peniaze, tak ich aj v tých poloprázdnych zahraničných hyperbordeloch začnú točiť.

Až potom môžme rozmýšľať na takej vysokej úrovni ako dnes rozmýšľajú v parlamente: aké nesplnené záväzky máme ešte k Bruselu, koľko vagónov euráčov odvezieme z republiky, koľko posrancov a na čo ešte potrebujeme ......
jar88
02.12.12,08:19
Keďže sme sa s našou ekonomikou ocitli v dobe kamennej, mali by sme prestať budovať makroekonomiku a ako v dobe kamennej vziať do rúk motyky a vidly: neobrábanej pôdy máme dosť, nezamestnaných a neprispôsobivých tiež.

Ak budeme sebestační vo výrobe potravín môžme spustnuté nemecké a kórejské automobilky premeniť na výrobu traktorov, kombajnov a nákladných áut aby sme potraviny mohli rozvážať aj do mliekární, mäsopriemyslu, mraziarní, konzervární, pivovarov, pekární, cukrovarov, cestovinární ........
Celá republika by našla zamestnanie od pasáka kráv až po riaditeľa hypermarketu! A keď budú mať ľudia zarobené peniaze, tak ich aj v tých poloprázdnych zahraničných hyperbordeloch začnú točiť.

Až potom môžme rozmýšľať na takej vysokej úrovni ako dnes rozmýšľajú v parlamente: aké nesplnené záväzky máme ešte k Bruselu, koľko vagónov euráčov odvezieme z republiky, koľko posrancov a na čo ešte potrebujeme ......

Ty si dobrá:D
To s kým pôjdeš s motykou na roľu?
A kto ti za to bude ako že platiť?
Kde vlastne vezme peniaze? Snáď len nie v tom supermarkete?
----------------------------------------------------------------
Mala by si začať dodržiavať pitný režim. Tiež začínaš blúzniť.
Bastian
02.12.12,09:41
Máš pravdu, že toto je ta naša tragédia, ale asi si neuvedomuješ, že najväčšou tragédiou, je naša neskutočná nevedomosť.
Doslova všeobecná hlúposť.
Naviac, všetci tu špekulujete, vrátane teba, ako by sa to malo robiť lepšie. To vlastne preferujete to isté, ako naši politici. Oni si tiež prisvojujú rozhodovanie o tom, o čom ani rozhodovať nemajú.
Napríklad také tebou kritizované podporovanie zahraničných spoločností, namiesto podporovania domácich spoločností. Vlastne už tou tvojou úvahou o správnosti podpory domácich, si dal najavo, že aj tebe je blízke rozhodovať, čo má ten druhý robiť.
----------------------------------------
Ty si neuvedomuješ, že práve tato vlastnosť nám ničí spoločnosť? Všeobecne si nevážime slobodu a právo. Tak, ako si nevážime svoju slobodu, tak si nevážime ani cudziu slobodu.
No a tak to potom dopadá.
----------------------------------------
V 89-tom ste dostali slobodu a nijako ste si ju nevážili. Radi ste sa jej vzdali za príslub sociálneho a zdravotného zabezpečenia. Čakali ste, že štát sa o vás postará. Dokonca aj do EU ste vstupovali len s vidinou almužny od EU.
----------------------------------------
Vy vlastne ani nechcete funkčný štát, vy vlastne ani neviete, ako má taký štát fungovať.
No a v tom je ta vaša tragédia.
Vy ste totiž schopní relativizovať slobodu, právo a ako napísal mišomišo, aj spravodlivosť je relatívna.
Ja si naopak myslím, že sloboda a spravodlivosť, buďto je, alebo nieje.
-----------------------------------------------------------------------
To čo tu predvádzate, to už nieje zaspatosť, to už skôr pripomína akúsi agóniu. Už ste stratili schopnosť posudzovať realitu, reálne fakty a možnosti. Vlastne niečo podobné, ako dehidrovaný nešťastníci vidiaci fatamorgánu.
Asi nečítaš pozorne čo píšem.

Môžeme to nazvať nevedomosť alebo neochota ľudí vidieť veci tak ako sa majú.

Tiež som toho názoru, že sa tu ide riešiť, kontrolovať, dotovať... kadečo, čo by sa nemalo vôbec riešiť. Len sa tak často deformuje samotné fungovanie trhu.

Nepísal som, že by sa mali podporovať namiesto zahraničných firiem tie domáce. Napísal som, že by sa namiesto podporovania tých zahraničných firiem mali zjednodušiť podmienky pre domácich. Na to netreba žiadne peniaze zo štátnej kasy. Žiadne dotácie.

Z toho čo píšeš mi celkovo vychádza, že nečítaš pozorne čo píšem. Nikdy by som sa nevzdal za žiadny prísľub, aby sa o mňa štát postaral.
deane7
02.12.12,10:01
Ty si dobrá:D
To s kým pôjdeš s motykou na roľu?
A kto ti za to bude ako že platiť?
Kde vlastne vezme peniaze? Snáď len nie v tom supermarkete?
----------------------------------------------------------------
Mala by si začať dodržiavať pitný režim. Tiež začínaš blúzniť.
Ja sa hlásim dobrovoľne. A nemusím iba motykou, na slovensku sa vyrábajú malotraktory ktoré dokážu konkurovať aj svetovým značkám.
Platiť mi budeš Ty keď si prídeš nakúpiť domáce zdravé potraviny.
marleau
02.12.12,10:04
Židákmi zadrhnutými za peniazmi sa to tu len tak hemží.
deane7
02.12.12,10:10
Dúfam že nemyslíš mňa.
taiko
02.12.12,10:30
Jar88. Citam Tvoje reakcie na ostatnych a sa mi vidi, ze be sme mohli podiskutovat o kauzalite http://en.wikipedia.org/wiki/Causality.

Napriklad, neviem, ci aj ja som spravne pochopil hubatu, ale mozno mala na mysli, ze ludia nemaju peniaze, lebo cim dalej tym viac penazi davaju na potraviny dovezene z Peru, alebo Zimbabwe a pritom by sme ich mozno vedeli lacnejsie vyrobit u nas. Ergo. Ludia zacne vyrabat potraviny tu, budu lacnejsie, tym padom ich aj zacnu ostatni ludia kupovat a tym padom bude mat viac penazi aj vyrobca, aj spotrebitel. Zatial sa mi ale zda, ze niekomu vyhovuje, ked sa an Slovensko dovaza hrasok z Chile.
Ale som len laik, tak sa mozem mylit.

Okrem toho mi neda sa nezmienit o tej slobode, ktoru spominas. Podla mna, sa moja sloboda konci tam, kde sa zacina sloboda niekoho ineho. A teda skutocnost, ze stat za baksis vyrazne uprednostnuje zahranicnu firmu (danove ulavy, investicne ulavy a.i.) a naopak domaceho podnikatela vsakovako obmadzuje, sa priamo prieci slobodnemu trhu.

Podla mna (a teraz si dovolim trosku zaspekulovat) momentalna situacia sucastou vacsieho planu, ktory so slobodu ludi v tej ktorej krajine pramalo pocita.

Velkolepo hovoris o slobode, len mne sa zda, ze nestaci slobodu nadobudnut, je potrebne sa naucit slobodu aj pouzivat. To podla mna doposial nevieme a myslim, ze nas to niekto ucelovo nenaucil.
taiko
02.12.12,10:32
Židákmi zadrhnutými za peniazmi sa to tu len tak hemží.
Hmmm, to sme si myslim mohli odpustit, ci tiez potrebujeme vinu za vlastny zivot hodit na niekoho ineho?
trisestri
02.12.12,10:57
statisice ludi odislo za pracou vonku,alebo podnika,dalsi pracuju a to tu niekto uraza vsetkych ze cakaju ze stat sa o neho postara-ono mali sme jedneho uja co si myslel ze pol sveta su menejcenny blazni a ako to dopadlo./nuz su taky cvoci co si myslia ze vsetci ludia su blazni,len on je dokonaly a normalny.
avsak na druhej strane mame jedno etnikum o ktore sa stat stara celkom slusne od kolisky az po hrob,len jeden autor si tu stale myli adresatov:D
je jednoduche urazat vsetkych,vsetko kritizovat,pritom nemat ani ziadnu predstavu a schovavat sa za frazu slobody-pritom len nejaky spekulant z podou nechce platit dane a odvody a je nasraty za to na cely svet ze sa nestal miliardarom./prachy,prachy,prachy a stale malo a stale malo a hnev a zlost a zivot uplynie a namiesto uzivania majetku uplynie v zlobe,hneve a frustracii-nuz neviem kto je blazon a kto normalny/
trisestri
02.12.12,11:07
zrusit postupne stimuly a znizit odvody pre vsetkych a zjedotit dan na 20 % s vyhladovo postupnym znizovanim.
vyrazne danovo zatazit transfery do danovych rajov.
namiesto dotacii,odvodove prazdniny pre zacinajucich zivnostnikov.
pavol54
02.12.12,11:20
Keďže sme sa s našou ekonomikou ocitli v dobe kamennej, mali by sme prestať budovať makroekonomiku a ako v dobe kamennej vziať do rúk motyky a vidly: neobrábanej pôdy máme dosť, nezamestnaných a neprispôsobivých tiež.

Ak budeme sebestační vo výrobe potravín môžme spustnuté nemecké a kórejské automobilky premeniť na výrobu traktorov, kombajnov a nákladných áut aby sme potraviny mohli rozvážať aj do mliekární, mäsopriemyslu, mraziarní, konzervární, pivovarov, pekární, cukrovarov, cestovinární ........
Celá republika by našla zamestnanie od pasáka kráv až po riaditeľa hypermarketu! A keď budú mať ľudia zarobené peniaze, tak ich aj v tých poloprázdnych zahraničných hyperbordeloch začnú točiť.

Až potom môžme rozmýšľať na takej vysokej úrovni ako dnes rozmýšľajú v parlamente: aké nesplnené záväzky máme ešte k Bruselu, koľko vagónov euráčov odvezieme z republiky, koľko posrancov a na čo ešte potrebujeme ......
prečo myslíš že tisícky hektárov obrábajú dánske holandské a čo ja viem ešte aké firmy? lebo sem dobehli s motykami a vidlami? alebo vytlačili tých čo nemali na modernú techniku peniaze? alebo tieto dodávajú svoju produkciu svojim zahraničným firmám známym to zambijským modelom a majú na novú techniku? alebo našim ktoré odbytove "
MIMO" Vyvinúť a Vyrobiť traktor, kombajn, nie je ako uštrikovať sveter, či je montážna hala na autá autobusy alebo na kombajny je snáď absolútne jedno on ten kapitál potrebuje na montáž cvičené opice ak to nejde za banán tak za minimálnu mzdu. A potom kto ten produkt vyvinie snáď nie tí sociológovia s ktorými môžeme dnes dláždiť ulice a ktorí sa tu pretrkávajú od revolúcie a neustále ich počty pribúdajú?
pavol54
02.12.12,11:29
zrusit postupne stimuly a znizit odvody pre vsetkych a zjedotit dan na 20 % s vyhladovo postupnym znizovanim.
vyrazne danovo zatazit transfery do danovych rajov.
namiesto dotacii,odvodove prazdniny pre zacinajucich zivnostnikov.
čo si kúpim za odvodovú prázdninu? Vieš ako fungujú dotácie? to je jedno aký subjekt: Kladný hospodársky výsledok, dostatok prostriedkov na prefinancovanie projektu, vypracovanie dotačného projektu, odsúhlasenie projektu, zrealizovanie projektu, uhradenie dodávateľovi podanie žiadosti o refundáciu, kontrola na mieste, preplatenie schválenej sumy. A k nie si ako podnikateľ v tomto procese v každom bode kladný tak na kalkulačke použi off-on tam nie je miesto pre žiadnu prázdninu. Alebo ak chcem niečo kúpiť tak môjmu dodávateľovi budem platiť čím prázdninou?
jar88
02.12.12,13:04
Asi nečítaš pozorne čo píšem.

Môžeme to nazvať nevedomosť alebo neochota ľudí vidieť veci tak ako sa majú.

Tiež som toho názoru, že sa tu ide riešiť, kontrolovať, dotovať... kadečo, čo by sa nemalo vôbec riešiť. Len sa tak často deformuje samotné fungovanie trhu.

Nepísal som, že by sa mali podporovať namiesto zahraničných firiem tie domáce. Napísal som, že by sa namiesto podporovania tých zahraničných firiem mali zjednodušiť podmienky pre domácich. Na to netreba žiadne peniaze zo štátnej kasy. Žiadne dotácie.

Z toho čo píšeš mi celkovo vychádza, že nečítaš pozorne čo píšem. Nikdy by som sa nevzdal za žiadny prísľub, aby sa o mňa štát postaral.
Ale čítam a ver mi, že veľmi pozorne. Naviac aj zauvažujem nad tým, čo ťa asi tak vedie k takým úvahám.
Čo si mám predstaviť pod tým, "aby sa niečo urobilo pre domácich" v spojení s, "a sústredíme sa viac na MEGA zahraničné firmy?"
----------------------------
Tvoj príspevok
Ja sa nečudujem vôbec. Asi všetci vieme, prečo sem prídu (na chvíľu).

Tak ale prečo namiesto toho, aby sa niečo urobilo pre domácich, sa na to nemyslí a sústredíme sa viac na MEGA zahraničné firmy?

Prečo nepovzbudíme radšej domácich? Už len keby sa tu podmienky zprehľadnili pre podnikateľov a nehádzali sa im polená pod nohy, malo by to veľký efekt.
Čo si mám predstaviť pod tvojim vyjadrením, že povzbudiť domácich? To ako že "heja, heja Slovenskóóó"?:---
To snáď nie?
-----------------
Určite si mal na mysli nejaký ten systém podpôr (pravdepodobne finančných) zameraný na nejaký rozvoj.
zknihy
02.12.12,13:11
Máš pravdu, že toto je ta naša tragédia, ale asi si neuvedomuješ, že najväčšou tragédiou, je naša neskutočná nevedomosť.
Doslova všeobecná hlúposť.
Naviac, všetci tu špekulujete, vrátane teba, ako by sa to malo robiť lepšie. To vlastne preferujete to isté, ako naši politici. Oni si tiež prisvojujú rozhodovanie o tom, o čom ani rozhodovať nemajú.
Napríklad také tebou kritizované podporovanie zahraničných spoločností, namiesto podporovania domácich spoločností. Vlastne už tou tvojou úvahou o správnosti podpory domácich, si dal najavo, že aj tebe je blízke rozhodovať, čo má ten druhý robiť.
----------------------------------------
Ty si neuvedomuješ, že práve tato vlastnosť nám ničí spoločnosť? Všeobecne si nevážime slobodu a právo. Tak, ako si nevážime svoju slobodu, tak si nevážime ani cudziu slobodu.
No a tak to potom dopadá.
----------------------------------------
V 89-tom ste dostali slobodu a nijako ste si ju nevážili. Radi ste sa jej vzdali za príslub sociálneho a zdravotného zabezpečenia. Čakali ste, že štát sa o vás postará. Dokonca aj do EU ste vstupovali len s vidinou almužny od EU.
----------------------------------------
Vy vlastne ani nechcete funkčný štát, vy vlastne ani neviete, ako má taký štát fungovať.
No a v tom je ta vaša tragédia.
Vy ste totiž schopní relativizovať slobodu, právo a ako napísal mišomišo, aj spravodlivosť je relatívna.
Ja si naopak myslím, že sloboda a spravodlivosť, buďto je, alebo nieje.
-----------------------------------------------------------------------
To čo tu predvádzate, to už nieje zaspatosť, to už skôr pripomína akúsi agóniu. Už ste stratili schopnosť posudzovať realitu, reálne fakty a možnosti. Vlastne niečo podobné, ako dehidrovaný nešťastníci vidiaci fatamorgánu.

Stádo túto schopnosť nikdy NEMALO.
Ono má iba stádový pud = ísť za vodcom.
zknihy
02.12.12,13:13
Keďže sme sa s našou ekonomikou ocitli v dobe kamennej, mali by sme prestať budovať makroekonomiku a ako v dobe kamennej vziať do rúk motyky a vidly: neobrábanej pôdy máme dosť, nezamestnaných a neprispôsobivých tiež.

Ak budeme sebestační vo výrobe potravín môžme spustnuté nemecké a kórejské automobilky premeniť na výrobu traktorov, kombajnov a nákladných áut aby sme potraviny mohli rozvážať aj do mliekární, mäsopriemyslu, mraziarní, konzervární, pivovarov, pekární, cukrovarov, cestovinární ........
Celá republika by našla zamestnanie od pasáka kráv až po riaditeľa hypermarketu! A keď budú mať ľudia zarobené peniaze, tak ich aj v tých poloprázdnych zahraničných hyperbordeloch začnú točiť.

Až potom môžme rozmýšľať na takej vysokej úrovni ako dnes rozmýšľajú v parlamente: aké nesplnené záväzky máme ešte k Bruselu, koľko vagónov euráčov odvezieme z republiky, koľko posrancov a na čo ešte potrebujeme ......

Bravo súdružka .
zknihy
02.12.12,13:18
zrusit postupne stimuly a znizit odvody pre vsetkych a zjedotit dan na 20 % s vyhladovo postupnym znizovanim.
vyrazne danovo zatazit transfery do danovych rajov.
namiesto dotacii,odvodove prazdniny pre zacinajucich zivnostnikov.

A hlavne začať od hlavy = NRSR / vláda / ministerstvá
jar88
02.12.12,13:29
Prečo podporujeme radšej veľké zahraničné firmy namiesto toho, aby sme tu zjednodušili podmienky pre domáce obyvateľstvo, aby sa mohlo postaviť na vlastné nohy?

Teraz som si prečítal ako Delphi presúva výrobu do Rumunska. Ale ja som iné ani nečakal. Takto to končí keď radšej dáme daňové prázdniny a kadejaké stimuly veľkým zahraničným firmám namiesto toho, aby sa tu v ľuďoch povzbudzovalo samostatné myslenie a konanie. Tieto SUPER firmy odídu hneď ako vyčerpajú stie stimuly a presunú výrobu do Rumunska. Kam vedie taká cesta? Čo bude zo Slovákov?

http://openiazoch.zoznam.sk/cl/127228/V-Delphi-strajkovali-proti-presunu-vyroby-do-Rumunska

Bastian,
asi si už zabudol v akom stave tu zostalo hospodárstvo po 89-tom.
Tak ti to trošku pripomeniem.
Celý východný blok bol ekonomicky totálne vyčerpaný zo závodov v zbrojení. Celá ekonomika bola zameraná na zbrojársku výrobu a ostatné hospodárstvo fungovalo len na zabezpečenie prežitia spoločnosti.
-----------------------------------------
To že sa sem vpustil zahraničný kapitál, bol jediný správny krok, ktorý tu nejaká vláda vykonala. Chybou bolo to čo tu ďalej nenasledovalo.
----------------------------------------------------------
Ako by si to ty riešil po roku 1989. Čo by si predával do zahraničia?
Poľnohospodárske výrobky v cene, ktorú predstavuje 30% miezd krajiny? Ono totiž v tých dobách, pracovalo v poľnohospodárstve 30% všetkých pracujúcich. No a asi si vieš predstaviť, koľko by tie produkty asi stáli. Naviac tu bola zastaralá, neúčinná a nespoľahlivá technika.
No a tak, ako to vyzeralo v potravinárstve, tak to vyzeralo naozaj všade. Dokonca aj v stavebníctve, či chemickej produkcii, v lesníctve, a aj v odevnom, nábytkárskom, biela technika (Tatramat) jednoducho všade.
-----
Snáď jedinou výnimkou tu bola metalurgia a aj tá bola v Čechách.
zknihy
02.12.12,14:12
Bastian,
asi si už zabudol v akom stave tu zostalo hospodárstvo po 89-tom.
Tak ti to trošku pripomeniem.
Celý východný blok bol ekonomicky totálne vyčerpaný zo závodov v zbrojení. Celá ekonomika bola zameraná na zbrojársku výrobu a ostatné hospodárstvo fungovalo len na zabezpečenie prežitia spoločnosti.
-----------------------------------------
To že sa sem vpustil zahraničný kapitál, bol jediný správny krok, ktorý tu nejaká vláda vykonala. Chybou bolo to čo tu ďalej nenasledovalo.
----------------------------------------------------------
Ako by si to ty riešil po roku 1989. Čo by si predával do zahraničia?
Poľnohospodárske výrobky v cene, ktorú predstavuje 30% miezd krajiny? Ono totiž v tých dobách, pracovalo v poľnohospodárstve 30% všetkých pracujúcich. No a asi si vieš predstaviť, koľko by tie produkty asi stáli. Naviac tu bola zastaralá, neúčinná a nespoľahlivá technika.
No a tak, ako to vyzeralo v potravinárstve, tak to vyzeralo naozaj všade. Dokonca aj v stavebníctve, či chemickej produkcii, v lesníctve, a aj v odevnom, nábytkárskom, biela technika (Tatramat) jednoducho všade.
-----
Snáď jedinou výnimkou tu bola metalurgia a aj tá bola v Čechách.
Bola v píščanech "renomuvaná" firma na polovodyče : Tesla = technicky slabé
zknihy
02.12.12,14:14
Bastian,
asi si už zabudol v akom stave tu zostalo hospodárstvo po 89-tom.
Tak ti to trošku pripomeniem.
Celý východný blok bol ekonomicky totálne vyčerpaný zo závodov v zbrojení. Celá ekonomika bola zameraná na zbrojársku výrobu a ostatné hospodárstvo fungovalo len na zabezpečenie prežitia spoločnosti.
-----------------------------------------
To že sa sem vpustil zahraničný kapitál, bol jediný správny krok, ktorý tu nejaká vláda vykonala. Chybou bolo to čo tu ďalej nenasledovalo.
----------------------------------------------------------
Ako by si to ty riešil po roku 1989. Čo by si predával do zahraničia?
Poľnohospodárske výrobky v cene, ktorú predstavuje 30% miezd krajiny? Ono totiž v tých dobách, pracovalo v poľnohospodárstve 30% všetkých pracujúcich. No a asi si vieš predstaviť, koľko by tie produkty asi stáli. Naviac tu bola zastaralá, neúčinná a nespoľahlivá technika.
No a tak, ako to vyzeralo v potravinárstve, tak to vyzeralo naozaj všade. Dokonca aj v stavebníctve, či chemickej produkcii, v lesníctve, a aj v odevnom, nábytkárskom, biela technika (Tatramat) jednoducho všade.
-----
Snáď jedinou výnimkou tu bola metalurgia a aj tá bola v Čechách.

Pred asi 10 rokmi mali jediní v širšej strednej Europe zlieváreň na bielu liatinu.
jar88
02.12.12,14:55
statisice ludi odislo za pracou vonku,alebo podnika,dalsi pracuju a to tu niekto uraza vsetkych ze cakaju ze stat sa o neho postara-ono mali sme jedneho uja co si myslel ze pol sveta su menejcenny blazni a ako to dopadlo./nuz su taky cvoci co si myslia ze vsetci ludia su blazni,len on je dokonaly a normalny.
avsak na druhej strane mame jedno etnikum o ktore sa stat stara celkom slusne od kolisky az po hrob,len jeden autor si tu stale myli adresatov:D
je jednoduche urazat vsetkych,vsetko kritizovat,pritom nemat ani ziadnu predstavu a schovavat sa za frazu slobody-pritom len nejaky spekulant z podou nechce platit dane a odvody a je nasraty za to na cely svet ze sa nestal miliardarom./prachy,prachy,prachy a stale malo a stale malo a hnev a zlost a zivot uplynie a namiesto uzivania majetku uplynie v zlobe,hneve a frustracii-nuz neviem kto je blazon a kto normalny/
To ako že ja za to môžem, že sa tak ľahko urazíš.
Ja môžem za to, že nedokážeš reálne zhodnotiť fakty, reálne posúdiť situáciu, alebo reálne posúdiť, či je niečo reálny fakt, alebo len manipulácia?
To ja za to môžem, že ťa uráža, keď ta obabrú a ty na to následne prídeš, že ťa jednoducho a ceľkom primitívne obabrali?
---------------------------
Nie môj zlatý. Ty sám si za to môžeš, nie ja.

Napísal si len jedinú pravdu a to že nerád platím odvody a dane iba optimalizované.
Ja som povinný mať štátny dôchodok? To ako si na to prišiel?
-------------------------------
Niekto tu v tejto téme napísal, že neplatenie daní a odvodov poškodzuje tento štát. Rád by som sa dozvedel, ako ho to neplatenie daní vlastne poškodzuje.
Veď keď nedám peniaze štátu, dám ich asi niekomu, kto si ich podľa mňa viac zaslúži, určite ich viac potrebuje a určite ich lepšie zhodnotí. No a tým vlastne podporíme aj celú spoločnosť.
pavol54
02.12.12,15:43
To ako že ja za to môžem, že sa tak ľahko urazíš.
Ja môžem za to, že nedokážeš reálne zhodnotiť fakty, reálne posúdiť situáciu, alebo reálne posúdiť, či je niečo reálny fakt, alebo len manipulácia?
To ja za to môžem, že ťa uráža, keď ta obabrú a ty na to následne prídeš, že ťa jednoducho a ceľkom primitívne obabrali?
---------------------------
Nie môj zlatý. Ty sám si za to môžeš, nie ja.

Napísal si len jedinú pravdu a to že nerád platím odvody a dane iba optimalizované.
Ja som povinný mať štátny dôchodok? To ako si na to prišiel?
-------------------------------
Niekto tu v tejto téme napísal, že neplatenie daní a odvodov poškodzuje tento štát. Rád by som sa dozvedel, ako ho to neplatenie daní vlastne poškodzuje.
Veď keď nedám peniaze štátu, dám ich asi niekomu, kto si ich podľa mňa viac zaslúži, určite ich viac potrebuje a určite ich lepšie zhodnotí. No a tým vlastne podporíme aj celú spoločnosť.
s tou poslednou plne súhlasím ideálne by bolo ak by všetci podnikatelia mali daňovú povinnosť limitne sa blížiacu nule(bez možnosti vyvezenia zisku do raja) To by tu bol kapitalizmus s ľudskou tvárou, čím väčšie vykorisťovanie tým väčší daňový základ.
jar88
02.12.12,16:26
s tou poslednou plne súhlasím ideálne by bolo ak by všetci podnikatelia mali daňovú povinnosť limitne sa blížiacu nule(bez možnosti vyvezenia zisku do raja) To by tu bol kapitalizmus s ľudskou tvárou, čím väčšie vykorisťovanie tým väčší daňový základ.

Na dani zo zisku vôbec nezáleží.
Je to absolútne nepodstatná daň. Naozaj je jedno, či je daň zo zisku 5%, 30%, alebo 50%.
---------------------------
Podstatné je, aby dane boli daňami a poplatky poplatkami. Aby každá daň mala svoje opodstatnenie, aby každá daň mala presné určené, načo a na aký cieľ bude použitá. Je naozaj choré vyberať dane len tak, aby sa vyberala, lebo to vytvára potrebu tie peniaze nejako minúť.

Teba a všetkých ostatných neubíjajú dane, vás tu ubíja čosi úplne iné.
deane7
02.12.12,16:42
Veď keď nedám peniaze štátu, dám ich asi niekomu, kto si ich podľa mňa viac zaslúži, určite ich viac potrebuje a určite ich lepšie zhodnotí. No a tým vlastne podporíme aj celú spoločnosť.
Ano, zbohatlíci dávajú peniaze radšej zlatokopkám a sebe na účet v daňovom raji. Však choď podnikať do ameriky a uvidíš či tam nebudeš platiť.
trisestri
02.12.12,17:38
Ano, zbohatlíci dávajú peniaze radšej zlatokopkám a sebe na účet v daňovom raji. Však choď podnikať do ameriky a uvidíš či tam nebudeš platiť.

tam je taka sloboda,ze uz davno by tam sedel v base.
deane7
02.12.12,17:48
Dcera tam žije už 16 rokov, tak niečo o nich už viem z prvej ruky.
jar88
02.12.12,17:49
Ano, zbohatlíci dávajú peniaze radšej zlatokopkám a sebe na účet v daňovom raji. Však choď podnikať do ameriky a uvidíš či tam nebudeš platiť.

Ako vieš že som zbohatlík?
A skús nejako rozumne opísať, čo si pod pojmom zbohatlík predstavuješ.
---------------------------------------------------------------------------
Ja ti na oplátku opíšem, čo chápem pod pojmom chumaj a naviac ti opíšem, ako si takého fest chumaja predstavujem.
trisestri
02.12.12,18:03
---------------------------
Nie môj zlatý. Ty sám si za to môžeš, nie ja.

Napísal si len jedinú pravdu a to že nerád platím odvody a dane iba optimalizované.
Ja som povinný mať štátny dôchodok? To ako si na to prišiel?
-------------------------------
Niekto tu v tejto téme napísal, že neplatenie daní a odvodov poškodzuje tento štát. Rád by som sa dozvedel, ako ho to neplatenie daní vlastne poškodzuje.
Veď keď nedám peniaze štátu, dám ich asi niekomu, kto si ich podľa mňa viac zaslúži, určite ich viac potrebuje a určite ich lepšie zhodnotí. No a tým vlastne podporíme aj celú spoločnosť.[/QUOTE]

vsak vidis,ostatnym ovciam je jedno ze ich urazaju,preco sa cudujem ked je im uplne jedno ci ick klamu, okradaju,podvadzaju cerveny, zeleny, modry, fialovy, makovy,odborovy:D
vsak jasne najlepsia vlastna kesen,pokial sa na nu neulakomy. nejaky z buchackou, alebo kamarat turizmu v Belize.:)- vsak co uz vsetko take jednoduche,zrusime dane a odvody a bude raj sice bude iba pre tych ,,sikovnych,, ale nevadi,vsak vidime v Somalsku,ale smola nemame more aby ty menej sikovnejsi ,,piratovali na mori,, /Somalsko ako priklad,lebo tam vladne anarchia a neplatia tam dane ani odvody resp vid priklad danovych rajov,ktore nie su rajom pre vsetkych/
stat funguje zle,ale vidime ako funguje ,,charita bohatych,,-ze sa im prilepi na prsty viac ako tym statnym uradnikom.
nuz a co s tymi co ich rodina odkopla do decakov,co choroba alebo uraz ich paralyzovali,co zo starymi ktorych mlady vycucali a odkopli,co z rodinami ktory nemaju vrodene schopnosti na zbohatnutie a co z listinou ludskych prav v oblasti socialne prava?
jar88
02.12.12,18:39
A príspevok 104 si nečítal? Na dani zo zisku vôbec nezáleží. Je to absolútne nepodstatná daň. Naozaj je jedno, či je daň zo zisku 5%, 30%, alebo 50%. --------------------------- Podstatné je, aby dane boli daňami a poplatky poplatkami. Aby každá daň mala