DiLauro
23.11.12,19:09
Ahoje potrebujem radu..
Mám taký problém s jedným konateľom v s.r.o . Je jediným konateľom a súčasne aj spoločníkom a má 60% podiel. Ide o to, že ako konateľ uzavrel úverovú zmluvu s jednou s.r.o podľa ktorej táto spoločnosť poskytla ničím nezabezpečený úver tejto s.r.o a to vo výške 5000E. Pričom spoločníčkou v tejto s.r.o ktorej sa poskytol úver je aj jeho dcéra...Spoločnosť samozrejme tento úver nesplatila...
Jeden so spoločníkov s 20% podielom žiadal zvolať valné zhromaždenie s bodom programu o nesplatení úveru..ale konateľ ho nezvolal..

potrebujem teda poradiť aký postup zvoliť na ochránenie práv a záujmov tohoto konateľa...a taktiež posúdiť správanie konateľa čo presne porušil..

za akékoľvek rady ďakujem....
Economic
24.11.12,13:40
Ahoje potrebujem radu..
Mám taký problém s jedným konateľom v s.r.o . Je jediným konateľom a súčasne aj spoločníkom a má 60% podiel. Ide o to, že ako konateľ uzavrel úverovú zmluvu s jednou s.r.o podľa ktorej táto spoločnosť poskytla ničím nezabezpečený úver tejto s.r.o a to vo výške 5000E. Pričom spoločníčkou v tejto s.r.o ktorej sa poskytol úver je aj jeho dcéra...Spoločnosť samozrejme tento úver nesplatila...
Jeden so spoločníkov s 20% podielom žiadal zvolať valné zhromaždenie s bodom programu o nesplatení úveru..ale konateľ ho nezvolal..

potrebujem teda poradiť aký postup zvoliť na ochránenie práv a záujmov tohoto konateľa...a taktiež posúdiť správanie konateľa čo presne porušil..

za akékoľvek rady ďakujem....


Musíš vychádzať zo znenia spoločenskej zmluvy.
DiLauro
24.11.12,16:48
no ale spoločenská zmluva tieto otázky nerieši..čo v takom prípade?
Economic
25.11.12,06:41
no ale spoločenská zmluva tieto otázky nerieši..čo v takom prípade?

Tak potom ustanovenia obchodného zákonníka.
DiLauro
25.11.12,07:51
môžeš načrtnúť ako zhruba postupovať a čo použiť?
marjankaj
25.11.12,09:06
môžeš načrtnúť ako zhruba postupovať a čo použiť?

http://www.porada.sk/t16766-obchodny-zakonnik-od-1-1-2009-a.html#113
§105-§153

Zvolať valné zhromaždenie
Zrušiť konateľa a vymenovať nového.
Žiadať náhradu škody od konateľa.

Alebo požiadať súd o zrusenie jeho(teda svojej) účasti v spoločnosti. §148
DiLauro
25.11.12,20:17
ako odvolať keď má 60%? zaujímal by ma konkrétnejší postup
je mi ale jasné, že môže zvolať valné kedže má 20%..
marjankaj
25.11.12,22:27
ako odvolať keď má 60%? zaujímal by ma konkrétnejší postup
je mi ale jasné, že môže zvolať valné kedže má 20%..

Na valnom zhromaždení ponúkni svoj podiel konateľovi alebo niekomu inému. Ak nebudú súhlasiť, tak požiadaj o zrušenie súd. §148 ako som už písal.