monilia
24.11.12,03:50
má význam napadnúť darovaciu zmluvu na pozemok, ktorý babka darovala cudzej osobe. Teraz žije u svojej dcéry (mojej mamy), ktorá sa o nu aj stará. Babka už niekedy ani nevie že je u svojej dcery a ani ju nespoznava, rovnako ako aj ostatnych členov rodiny.
Keďze na pozemku sa nachadza aj dom, ktory je treba zburať, dohodli sme sa na predaji pozemku o ktory som prejavila zaujem aj ja (vnučka). O predaj sa staral babkin syn. Cena za ktoru mi pozemok boli ochotní predať bola na moje pomery dosť vysoká a zo strany maminho brata (aj s rodinou) boj evidentny nezaujem predať ho práve mne. Začiatkom týždňa bola náhle spisana darovacia zmluva pre cudziu osobu a podpísaná všetkými spoluvlastníkmi - tj." babkou", jej synom a dcerou (mojou mamou). Podpisy boli overene. V skutočnosti ale ide o predaj pozemku a za cenu nižšiu ako bolo ponuknuté mne. Moja mama a ja sme sa skutočnu cenu dozvedeli až dnes.
Da sa s tym este nieco spraviť?
Ajk&
24.11.12,03:32
Píšeš že ty a tvoja mama ste sa dozvedeli skutočnú cenu až dnes ........ Veď mama podpisovala zmluvu kde bola cena uvedená nie? Nechápem prečo potom podpísala na zmluve nižšiu cenu než aká bola ponúknutá tebe.
Zmluvu môže napadnúť jedine mama, ty si asi nebola spoluvlastníčka to boli len babka, mamin brat a mama.
taiko
24.11.12,06:26
Nieco tu nesedi.
Pises, ze spisana zmluva bola darovacia a nasledene pises, ze ide o predaj. Alebo sa akoze spisala darovacia zmluva, aby sa nemuseli platit dane?
Navyse ako aj Ajk& pise, mama predsa musela vediet aj novu cenu, kedze to podpisovala. Takto ako si popisala to vyzera ako keby ani Tvoja mama nechcela aby sa pozemok predal/daroval tebe.
Alebo som nieco som nepochopil?
marjankaj
24.11.12,06:46
Ty nemáš žiadny nárok na ten pozemok. Babka ho naozaj môže darovať hocikomu, ak sa tak dohodne so spoluvlastníkmi. Teda tvojou mamou a jej bratom.
Ak by babka zomrela, tak aj tak by si nededila ty, ale babkine deti. Ty by si mohla dediť iba zo závetu.
buchač
24.11.12,06:55
má význam napadnúť darovaciu zmluvu na pozemok, ktorý babka darovala cudzej osobe. Teraz žije u svojej dcéry (mojej mamy), ktorá sa o nu aj stará. Babka už niekedy ani nevie že je u svojej dcery a ani ju nespoznava, rovnako ako aj ostatnych členov rodiny.
Keďze na pozemku sa nachadza aj dom, ktory je treba zburať, dohodli sme sa na predaji pozemku o ktory som prejavila zaujem aj ja (vnučka). O predaj sa staral babkin syn. Cena za ktoru mi pozemok boli ochotní predať bola na moje pomery dosť vysoká a zo strany maminho brata (aj s rodinou) boj evidentny nezaujem predať ho práve mne. Začiatkom týždňa bola náhle spisana darovacia zmluva pre cudziu osobu a podpísaná všetkými spoluvlastníkmi - tj." babkou", jej synom a dcerou (mojou mamou). Podpisy boli overene. V skutočnosti ale ide o predaj pozemku a za cenu nižšiu ako bolo ponuknuté mne. Moja mama a ja sme sa skutočnu cenu dozvedeli až dnes.
Da sa s tym este nieco spraviť?

Nuž , dá ...........:rolleyes:






V súvislosti s celým kontextom a a aj textom v príspevku by som povedal , že možno sa ešte dajú dať do poriadku naštrbené rodinné - medziľudské vzťahy ...

No , mimochodom , NEVERÍM tomu ...;)
Ice dive
24.11.12,06:59
a čo by si tam chcela napádať? v podstate to že sa niečo deje mala babka aj mama vedieť... nakoľko podpisy na darovacej zmluve treba overiť... t.j. museli vedieť, že keď idú na úrad tak tam nejdú pre nič za nič...
a zas otázka je, čo je to za kupujúceho čo "kúpi" pozemok formou darovania... t.j. v prípade nevhodného správania môže pozemok darca pýtať späť a kupujúcemu ostanú oči pre plač...
monilia
24.11.12,07:30
Nieco tu nesedi.
Pises, ze spisana zmluva bola darovacia a nasledene pises, ze ide o predaj. Alebo sa akoze spisala darovacia zmluva, aby sa nemuseli platit dane?
Navyse ako aj Ajk& pise, mama predsa musela vediet aj novu cenu, kedze to podpisovala. Takto ako si popisala to vyzera ako keby ani Tvoja mama nechcela aby sa pozemok predal/daroval tebe.



Alebo som nieco som nepochopil?



Presne tak, ide o predaj ibaže sa spísala darovacia zmluva. Ze prečo neviem, pretože dane by sa zrejme neplatili, keďže sú všetci majiteľmi viac ako 5 rokov.
To že to podpísala aj mama nechápem, povedala by som že je ľahko manipulovateľná. Vyvolal sa dojem že treba rýchlo konať.
Čo sa týka ceny, tá sa v darovacej zmluve neuvádza. Bolo jej povedané že sa predáva pozemok za cenu napr. 15 eur/m2, pričom sa predal za 13,50. A tuto cenu sme dozvedeli včera, keď nám ukázali nejakú dohodu ohľadom ceny.
Co sa týka babky - podla mna je nesvojprávna (starecká demencia). Za normálnych okolností by pozemok určite nepredala cudziemu.
monilia
24.11.12,07:42
Nuž , dá ...........:rolleyes:






V súvislosti s celým kontextom a a aj textom v príspevku by som povedal , že možno sa ešte dajú dať do poriadku naštrbené rodinné - medziľudské vzťahy ...

No , mimochodom , NEVERÍM tomu ...;)


Nuž tomu neverím ani ja! Vždy bude niekto, kto nebude spokojný. Pozemok sa totiž daroval/predal dobrým kamarátom maminho brata a jeho ženy.
Co teda robiť?
Ja to miesto mám veľmi rada, viažu ma k nemu príiemné spomienky, vždy tam vyžaroval pokoj, ktorý mi doma chýbal.
marjankaj
24.11.12,07:46
Nuž tomu neverím ani ja! Vždy bude niekto, kto nebude spokojný. Pozemok sa totiž daroval/predal dobrým kamarátom maminho brata a jeho ženy.
Co teda robiť?
Ja to miesto mám veľmi rada, viažu ma k nemu príiemné spomienky, vždy tam vyžaroval pokoj, ktorý mi doma chýbal.

Ak si to tak veľmi chcela, tak si to mala zdediť alebo kúpiť. Cena by nemala hrať úlohu.
monilia
24.11.12,08:16
Ak si to tak veľmi chcela, tak si to mala zdediť alebo kúpiť. Cena by nemala hrať úlohu.



Keďže žijem sama, platim hypoteku a ked treba finančne podporujem aj mamu, nemam príliš na rozhadzovanie. Napriek tomu, som navrhla že pozemok kupim za rovnakú cenu aj ja. Aj tak sa spisala darovacia zmluva s inym človekom.
monilia
24.11.12,08:18
Oficialne ide o darovaciu zmluvu, kde cena nie je uvedena. Polovicu vlastni babka, druhu polovicu mama s jej bratom. Ja nie som vkastnikom.
marjankaj
24.11.12,08:21
Keďže žijem sama, platim hypoteku a ked treba finančne podporujem aj mamu, nemam príliš na rozhadzovanie. Napriek tomu, som navrhla že pozemok kupim za rovnakú cenu aj ja. Aj tak sa spisala darovacia zmluva s inym človekom.
Nemôžeš iným určovať komu a čo majú darovať. Ponúkni tomu obdarovanému sumu, za ktorú by ti to predal. A ak na to nemáš, tak si pohľadaj niečo v tvojiich možnostiach.
Aj ja by som chcel mať svoj ostrov niekde v karibiku. A tiež mi ho nikto nechce predať za cenu, ktorú by som si mohol dovoliť.:eek:
misoft
24.11.12,09:16
Zarazilo ma toto:

Teraz žije u svojej dcéry (mojej mamy), ktorá sa o nu aj stará. Babka už niekedy ani nevie že je u svojej dcery a ani ju nespoznava, rovnako ako aj ostatnych členov rodiny.
Ak tento stav bol aj v dobe uzatvárania zmluv - mali by byť neplatné - Občiansky zákonník §38

§ 38
(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť na právne úkony.

(2) Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktorá ju robí na tento právny úkon neschopnou.
monilia
24.11.12,12:46
O tom že je nespôsobilá vykonavať právne úkony môže rozhodnúť iba súd?
buchač
24.11.12,12:53
O tom že je nespôsobilá vykonavať právne úkony môže rozhodnúť iba súd?
Jednoznačne...a na základe náležitých psychiatrických vyšetrení ...


http://www.porada.sk/t62486-zbavenie-svojpravnosti.html
monilia
24.11.12,13:37
ak je to takto, potom mi nezostáva nič iné, ako sa pokúsiť zmieriť s tým, že "moji vlastní" neboli ochotní akceptovať môj záujem o pozemok.
S tým sa asi zmierim skôr, ako s tým že by sa babka v jej stave (takmer nechodí, nevidí, zle počuje a každý dotyk ju bolí) vláčila po vyšetreniach. Cudzie prostredie by ťažko znášala. Tú svoju istotu má tam kde to pozná - doma. Hoci sem tam aj tam zablúdi.
stormcatcher
24.11.12,13:57
ak je to takto, potom mi nezostáva nič iné, ako sa pokúsiť zmieriť s tým, že "moji vlastní" neboli ochotní akceptovať môj záujem o pozemok.
S tým sa asi zmierim skôr, ako s tým že by sa babka v jej stave (takmer nechodí, nevidí, zle počuje a každý dotyk ju bolí) vláčila po vyšetreniach. Cudzie prostredie by ťažko znášala. Tú svoju istotu má tam kde to pozná - doma. Hoci sem tam aj tam zablúdi.
Myslím si, že by ti to aj tak nepomohlo, aj keby babku zbavili svojprávnosti. Zatial nie si dedička. A pozemok predala vlastníčka a dedičia. Ty s tým nemáš nič.